Cinder

Cinder
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/541791/bmid_cinder.jpg 4 2172 2172

Rušné ulice Nového Pekingu se hemží lidmi a androidy. Populaci devastuje smrtící nákaza. Z vesmíru tomu přihlížejí krutí měsíční lidé, kteří čekají na správný okamžik. Nikdo netuší, že osud Země spočívá v rukou jediné dívky, která se jmenuje Cinder. V tomto napínavém knižním debutu pro mládež, prvním ze čtyř svazků, představuje Marissa Meyerová čtenářům nezapomenutelnou hrdinku a mistrně vytvořený nový svět, který je pohltí.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Alicanto

Cinder, 2012

miska331
04.01.2018 3 z 5

Taková futuristická pohádka vzdáleně připomínající Popelku. Vlastně, kdyby se to tady tak neopakovalo, ta paralela by nebyla tak zřetelná.

Kyta
01.01.2018 4 z 5

Na čtení Cinder jsem se připravovala opravdu dlouho. Přiznám se, že se mi do ní moc nechtělo, jelikož žánr sci-fi obvykle nečtu a ani mě takové knihy příliš nelákají. Na Cinder jsem však všude slyšela výborné ohlasy, tak jsem se do ní, ač s trochou nedůvěry, pustila. A výsledek? Opravdu to stálo za to a nechápu, jak jsem mohla tak dlouho otálet!

Cinder patří mezi ty knihy, které máte v klidu přečtené během jednoho dne, jelikož se od ní přibližně od padesáté stránky prakticky nedá odtrhnout. Zaujme vás svou originalitou, čtivostí a lehkostí, s jakou se čte. Svět androidů, kyborgů a měsíčňanů vás rozhodně nezklame! Autorka nádherně oživila všem dobře známý příběh Popelky, která se v tomto přepracování jeví jako uznávaná mechanička a navíc jako kyborg. V knize díkybohu nechyběla ani romantická zápletka, která všechno krásně oživovala.
Děj knihy je v jistém směru předvídatelný, jelikož se vlastně odvíjí od Popelky. Přesto v určitém ohledu není přesně jasné, jak to dopadne, protože od té klasické předlohy to má daleko. Nápad s obydleným Měsícem, mesíčňany a jejich vzácným měsíčním darem se mi opravdu moc líbil. Myslím, že je od začátku jasné, kdo ta ztracená princezna Selene z Měsíce je, skoro to přímo bije do očí a jestli autorka zamýšlela, že nás tím neprozrazením bude napínat až do konce, tak se nemohla mýllit víc. K originalitě knihy také přispívá nápad se smrtící pandemií, která sužuje Zemi a na níž vědci nemůžou nalézt protilék. Samozřejmě v příběhu nechybí ani pořádná dávka zla, intrik a nebezpečí.
Hlavní postavy jsou sympatické, především hlavní hrdinka Cinder - kyborg a mechanička, nenáviděna svou opatrovnicí a jednou z nevlastních sester. Androidku Iko si nejde nezamilovat, protože je opravdu správná a vtipná. Princ Kai je zkrátka klasický neodolatelný a oblíbený princ, po jehož přízni touží všechny dívky. Scény s ním jsem si opravdu užívala, líbily se mi kapitoly vyprávěné z jeho pohledu. Postavy jsou velmi rozmanité, každý čtenář si určitě najde svého favorita.

Kniha je opravdu vydařená, na plných 5* to ale podle mě není. Upřímně se moc těším na čtení dalšího dílu ze série Měsíčních kronik - Scarlet. Otevřený konec přímo nabádá k okamžitému otevření druhého dílu!

Shira27
27.12.2017 5 z 5

Hodnotím slabými pěti hvězdami.
Kniha se četla velmi dobře, u čtení jsem se nikdy nenudila, ale vadila mi častá předvídatelnost.

Pozor SPOILER (i když na něj přijdete v prvních padesáti stránkách knihy :D)
Že Cinder je ta ztracená princezna Selena, na to jsem přišla hned, protože za 1) je ten náznak už v anotaci, za 2) vždycky je hlavní hrdinka u YA knih něčím výjimečná a za 3) prostě to tam bylo hned poznat! Autorka nás chce napínat, ale u mě se to bohužel nepovedlo a celé jsem to prokoukla. Dojem z celé knihy mě to tak bohužel zkazilo.

KONEC SPOILERU

Ale i tak jsem si čtení užila a těším se na další díly! :)

julythreemosen
18.12.2017 4 z 5

Tak jo, konečně jsem se odhodlala přečíst si všemi opěvované Měsíční kroniky. A výsledek? 4*, protože to vůbec nebylo špatné, jen mě strašně štvalo neskutečné protahování nevyhnutelného. Než jsem se prokousala k jádru každé scény, tak mě to neskutečně ubíjelo. Napsáno to bylo ale čtivě a samozřejmě mě konec podle očekávání nalákal na další díl, jen doufám, že děj v dalších dílech bude nabírat obrátky trošku rychleji.

Leanis
07.12.2017 5 z 5

Jak jsem mohla bez této knihy tak dlouho žít? :D Paráda! Nikdy by mě nenapadlo, že by měl někdo odvahu udělat z jedné z nejznámějších princezen cyborga. Ale výsledek stál za to! Cinder je postava, kterou si brzy oblíbíte, budete s ní soucítit a při jejích poznámkách se budete smát nahlas. A kdo by si nezamiloval prince Kaie nebo malou sarkastickou androidku Iko? Za mě rozhodně 5*! :)

Knihontýnka
29.11.2017 4 z 5

Ani mi nevadila vykradená Popelka a další pohádky. Zajímavý námět i příběh, zábavně sepsané. Jen několik logických lapsů, které mírně kazí dojem.

185Sera
23.11.2017 5 z 5

Ok, dobrý,
i když se v té knize nedozvím, ani jestli nakonec utekla.

Jordyz
23.11.2017 4 z 5

Dobrá odpočinková četba, nic moc náročného... Z mého pohledu to je asi úžasná kniha pro mladé. Jsem trochu náročnější a chybí mi větší hloubka knihy a větší propracování postav.
Každopádně super odpočinková nenáročná četba.

Christianne.K
17.11.2017 5 z 5

U této knížky jsem se, i rozbrečela (což je asi jedna z pěti knih). Bylo to šíleně čtivé a zajímavé. Asi prvních deset stran mě to nebavilo (nebo jsem to spíš nepochopila), ale pak jak se to rozjelo, jsem nemohla přestat číst.

Koláček11
16.11.2017 5 z 5

Cinder byla asi opravdu silná, já bych už v první situaci omdlela :)

ja17
07.11.2017 4 z 5

Knihu jsem četla již podruhé a můžu jen chválit. Je to ten typ knihy, která vám vrátí náladu do čtení. Už se nemůžu dočkat až si přečtu i další díly.

dom.ini
07.11.2017 5 z 5

Super! Byla jsem dost skeptická, ale říkala jsem si, že tak oblíbené knížce musím dát šanci a rozhodně nelituju! neuvěřitelně promyšlené, čtivé, bez hluchých míst a napínavé od začátku do konce. Jdu se hned vrhnout na další díl.

Apoška
07.11.2017 3 z 5

Knížka nebyla špatná, oddechove čtení.

NicaCola
02.11.2017

Na knihu jsem se těšila a opravdu mě nezklamala. Úžasně zpracované nové pojetí Popelky, které mě hrozně bavilo číst! Hlavní hrdinka mi byla sympatická, stejně tak Kai:) Rozhodně se chystám kupovat další díly:)

IvetaMkd
29.10.2017 5 z 5

Dlouho jsem zvazovala koupi teto knizky...začala jsem ji cist na mobilu v aute a na to ze scifi nemusim (roboty, androidy a ruzne epidemie) tak dnes uz mam doma celou serii i s doplňujícími dily...Cinder je sympaticka a jeji plechova kamradka Iko je super ... no proste skvela knizka doufam ze dalsi díly budou drzet stejnou latku .....

Mozkovna
22.10.2017 5 z 5

OBSAHUJE SPOILERY
To bylo něco, to vám teda povim.
Nejdřív se mi do ruky dostala kniha 'Nejkrásnější', takže jsem si přečetla nejprve úplný začátek toho všeho. Už jsem tedy o pár věcech věděla, a hrozně jsem se těšila, až mi jednotlivé kousky začnou zapadat do sebe. A zapadly perfektně.
Královnička Levana mě teda pěkně naštvala. V 'Nejkrásnější' jsem ji litovala a chápala, ale to jsem ještě netušila, co se z ní vyklube za mrchu. Prince Kaie je mi opravdu moc líto, možná bych i zvažovala vést válku než se s ní oženit. No, na druhou stranu chápu, že je asi snazší obětovat sebe pro dobro lidu, než lid pro dobro moje.
Ale abych nepředbíhala. Cinder byla moc sympatická a asi ještě větší chudinka než královna Levana. Jak se k ní Adri chovala, to fakt nebylo pěkný. Kdybych nejela zrovna vlakem, brečela bych u Pivončiny smrti jako želva. Stejně tak když Adri rozebrala Iko. Jak jen mohla...?! Nicméně si myslím, že se s oběma ještě někdy setkám, jelikož si Cinder tak střeží jejich čipy.
To, že se z ní vyklubala princezna Selene, to podle mě moc překvapivé nebylo. Alespoň já jsem to tušila už od doby, co o ní v laboratoři prohlásili, že je speciální a velmi cenná. Navíc tomu napomáhal i fakt, že po ní Kai tak usilovně pátral.
Konec byl celkem otevřený, ale jelikož na mě doma čeká 'Scarlet', vůbec mi to nevadilo. Neměla jsem ani problém se do knihy začíst - nejspíš proto, že jsem předtím četla 'Nejkrásnější'. No nic, ráda bych pokračovala v recenzi, ale čeká na mě pokračování Měsíčních kronik, a jsem opravdu zvědavá, jak se to bude vyvýjet.

Melcrovka
15.10.2017 3 z 5

Nejprve jsem ji chtěla po pár úvadních kapitolách odložit, protože to začalo jako jednoduchá kýčovitá romantika ve sci-fi hávu. Pak jsem ale pokračovala ve čtení a příběh se trochu zamotal a začal být zajímavější. Nicméně z žánru sci-fi pro mladé bych volila spíš sérii Divergence od Veronicy Roth. Toto byl slabý odvar co do příběhu i psychologie postav. Ta byla opravdu velice povrchní.

Lenka.Vílka
09.10.2017 4 z 5

Knihu jsem měla z knihovny půjčenou už jednou (možná dvakrát, teď si nejsem jistá) a neprokousala jsem se začátkem (ale tentokrát jsem se nenechala odradit začátkem, který mě moc nebavil stejně dnes jako předtím). Mám ráda pohádky tak všeobecně, to mi z dětství zůstalo. Proto oceňuji dobré převyprávění a jsem ráda, že to teď letí a podobných titulů vychází opravdu hodně (a snad všechny vyjdou postupně i u nás). Problém je v tom, že Popelka není postava, kterou mám ráda. Jenže v téhle verzi mě bavila. Přesto nebudu lhát. Těším se na další díly mnohem víc než jsem se těšila na Cinder. Hodnotím pozitivně, ale zůstává to vlažné. Autorka píše krásně a mě je jasné, že další díly asi budu hodnotit lépe.

HančaŠ
07.10.2017 5 z 5

Nové pojetí Popelky.
Velmi originální zpracování a moc čtivá kniha. Přečetla jsem ji jedním dechem až mě mrzelo, že to nemá víc stránek. Moc se těším na pokračování.

martina1199
30.09.2017 4 z 5

Bezva nápad, jak přepracovat známý pohádkový námět, čtivě napsaný, se zajímavě vykreslenými hlavními postavami a světem, do nějž je příběh zasazen. Jen mě zklamal tolik otevřený konec příběhu. Na druhou stranu to člověka nutí sáhnout co nejdříve po dalším díle :-)