Hadohlavec
Peter May
Čínské thrillery série
< 4. díl >
Americká patoložka Margaret Campbellová se vrací domů, kde ji však čeká kamion plný mrtvých Číňanů a konfrontace s vlastní minulostí. Pekingský detektiv Li Jen je poslán na čínské velvyslanectví do Washingtonu, aby zjistil, proč se jeho krajané udusili v uzavřeném chladicím voze v jižním Texasu. Navíc se opět setká se ženou, která utekla z Číny i z jeho života. Dostanou za úkol znovu spolupracovat a přijít na to, kdo stojí za obchodem s ilegálními čínskými imigranty, který vedl k texaské tragédii. Zjistí, že imigranti byli nedobrovolnými přenašeči smrticího nákladu. Li a Margaret, zápasící s démony společné minulosti, se ocitnou v závodu s časem, aby zneškodnili biologickou časovanou bombu, která hrozí, že zničí nejen jejich budoucnost, ale budoucnost celého lidstva.... celý text
Přidat komentář
Tohle byl nekompromisně nejlepší díl. A to jsem nečetla ten poslední. Skvělá zápletka s biologickou zbraní, postavy byly konečně sympatické, dokonce i milostná linka byla v normě. Napínavé do poslední stránky.
Miluji tuhle sérii naprosto strhující a ta soukromá linka prostě pecka. Poslouchala jsem opět jako audioknihu a naprostá lahůdka.
(SPOILER)
Začátek odpovídal skvělému krimi thrilleru, ale pak se ukázalo, že Peter May se dal na psaní absurdních románů. Takže např.
1. USA mašinérie řešící ohrožení populace smrtícím virem nechá propustit Liho sestru na základě žádosti provinčního právníka a ta se může s Liem pohybovat bez jakéhokoliv dozoru přes celé Spojené státy, i když se ví, že je spícím virem nakažena, a neví se, čím se infekce spouští
2. Ví se, že se v USA pohybuje tisíce až desetitisíce nakažených Číňanů, kteří většinou ani nejsou podchyceni v karanténě. Přesto jsou na konci knihy všichni happy, protože zjistili, čím se vir spouští. Kávou. Všichni se chovají, jako když tím se vše vyřešilo a žádný z nakažených Číňanů pohybujících se neznámo kde, se kafe nikdy nenapije......
3. Jinak ten spouštěč je čtenáři jasný u první zmínky toho, že Číňani nemají rádi kafe.
4. Při četbě toho, jak 3 čínští hrdlořezové vniknou do bytu Li a jeho sestry, jsem se musel smát. Líčení toho, jak tam o sebe navzájem zakopávali, Číňané se trefovali sekáčky do Liho baseballové pálky, nárazem do HiFi soupravy ji nerozbili, ale spustili tím reprodukci operních árií - to byla "skvělá" absurdita zcela v intencích Růžového pantera.
5. "Dobré" také je, jak si vyšetřovatelé nechali od nakaženého umírajícího vojenského lékaře, u kterého se vir aktivoval, udělat seznam potravin, které požil (že je spouštěčem nějaké jídlo se ví), a pak se v celé knize tím seznamem nikdo nezabývá .....
6. Podruhé Růžová panter. Li s jedním zločincem "jezdí" na zatahovací střeše baseballového stadionu, který je přestavěným nádražím. Střechu spustila a světla rozsvítila Margaret, zcela náhodným mačkáním tlačítek v řídící místnosti.
7. Málo Růžového pantera? Margaret chce přivést k umírajícímu vojenskému lékaři jeho dceru a manželku, s kterými nežije. Do karanténního střediska dorazí zrovna ve chvíli, kdy se rození alarm oznamující Steveho krizi a umírá. Tak, aby to měla malá dcerka se vším všudy, místo toho, aby ji nepustili dál, pokračují s ní do hloubi nemocnice a strčí ji podívat se bezpečnostním oknem do místnosti, kde její otec chrlí krev a zmítá sebou na posteli pod těly ošetřovatelů v záchvatech posledních smrtelných křečí. Střih a lakonické konstatování, že dcera má zážitek na zbytek života.
8. Hlavním monstrem z hlediska viru je zhrzený Kolumbijec, který vše "uklohnil" u sebe ve stodole jako solitér. Ovšem jak probíhala jeho spolupráce s tou celou zločineckou mašinérií mafií, jak jí vše předával a jak tedy spolu spolupracovali, není v knize vůbec vylíčeno. Asi jim to i s návodem shazoval z jiné dimenze časoprostoru.
9. A znovu Růžový panter. Motající se a padající Margaret pod silným vlivem Rohypnolu rozstřílí kolumbijského padoucha v autě brokovnicí přesnými zásahy na hlavu. Velmi uvěřitelné. A ten hlavní padouch ji nesrazí autem a na poslední chvíli před ní zabrzdí (budiž, tajně ji miloval). Ovšem brzdí i ve chvíli, kdy je mrtvý. Takže Margaret pak v bezvědomí několik hodin leží před kvílícím nastartovaným autem se zařazenou rychlostí, ve kterém sedí aktivně brzdící mrtvola.
10. A naposledy Růžový panter. Li je se sestrou v kavárně a tam au-pair začne přesvědčovat nakaženou sestru, ať se napije kávy. V tu chvíli samozřejmě Limu zavolá Margaret, aby mu oznámila, co je spouštěčem. Ovšem v kavárně je hluk, tak Li vychází na (klidnou?) ulici. Margaret sděluje novinku, Li přes výlohu vidí, jak jeho sestra nese k ústům kelímek (samozřejmě Starbucks) s kávou, Li vbíhá do kavárny, vše drtí jako buldozer, sestře odtrhává od úst kelímek, který se dotýká rtů a ..... všichni jsou happy.
11. Závěr. Margaret je také nakažena (jak jinak), a přitom je zcela happy s názorem, že teď bude vše OK a bezstarostné, protože kafe přeci nemůže nikdy ani náhodou v nějakém jídle pozřít...... V jejím životě se přeci z hlediska normálního fungování přeci nic nemění.......... To, že do ní jako čerstvě těhotné naprali spící smrtelný vir, koňské dávky antivirotik, skoro smrtelnou dávku Rohypnolu a byla fyzicky poraněna přeci také nezavdává vůbec žádné obavy k tomu, jak se těhotenství bude vyvíjet.......
No a jestli je spící virus zakódován v DNA člověka, tak by měl být dědičný a to pak teprve bude v budoucnosti něco :-).
Jako abusurdní román tři hvězdičky, jako krimi thriller odpad
Poslední dočtená kniha letos. Tématem velmi znepokojivé čtení o hrozící pandemii, přeci jen bohužel stále máme v paměti covid. Pro mě hodně náročné čtení týkající se spekulací o biologických zbraních.
Jinak kniha odpovídá tomu, na co jsme zvyklí v této Mayově sérii, takový lepší průměr sázející na rozpor v kulturních odlišnostech a vhled do čínské kultury a společnosti. Ačkoliv se tento díl odehrává v Americe, čínské čtvrti jsou takové malé Číny.
Co mě zklamalo, byl konec. Useknutý, nedotažený a nedovysvětlený. Škoda. Proto jedna hvězdička dolů.
Mám teď rozečtených hned několik sérií, tak budu muset aspoň jednu z nich zkusit dokončit. Vrátil jsem se proto k Margaret a Li Jenovi. A zase to nebylo špatné, i když já teda ty jejich vztahové peripetie zrovna moc nemusím. No ale zápletka s Hadohlavcem se mi líbila a kniha se mi jinak docela dobře četla, takže jako za mě dost dobrý :))).
[audiokniha]
Ve stínu nedávné "čínské chřipky", co dodnes neznáme zda prchla z laboratoře, nepatrně temné ... ... ...
Chytlavé pozitivní emoční ostrůvky stejně jako emoce zbytečně vyhrocené ... ... ...
Šablonka pastelkou jiné barvy obtažená, píše jaroiva. A všechn ta konspirační témata, otravná nuda ... ... ...
Zkrátka rádoby 'zábavný' komerční brak, co se zaštiťuje reáliemi USA a Číny, parodie na detektivku... ... ...
Proč jsem sama sebe po minulém díle neposlechla?
Neskončila?!
Umí napsat dobré kusy scénárista, Skot, co se ve Francii živí... ... ...
Dvě za statečnost pro mě, že jsem doposlechla a JP&MM za audiopodobu!
2/1
Musím odvolat, co jsem napsala k 2. dílu. Že další díly si poslechnu, ale číst nebudu. Tady jsem ještě své slovo dodržela. Ale tentokrát už ve mně tato série zaťala drápek a já si poslední dva díly nenechám ujít. A hlavně proto, že se podle anotací oba odehrávají už zase v Číně, protože přenos děje do Ameriky mě až tak neoslovil. Zato jsem ale navázala bližší vztah s hlavními postavami a nechci se s nimi hned loučit. Taky jsem, stejně jako v 2. dílu, docela brzy odhadla hlavního padoucha, což teda nebyl zrovna heroický výkon, ale chvilku sama před sebou nos nahoru nosit můžu:-). A Hrycyk neměl chybu.
Šablona z předchozích dílů odehrávající se v jiném prostředí a mě to tentokrát bavilo, ani nevím proč... Prostě mi to sedlo a moc se mi líbil Li Jen. Těšila jsem se na každou další výměnu názorů s americkými protějšky. Asi mě prostě baví, jak autor píše, i když příběh není úplně oslnivý. Brzy si dám další díl.
Dozvěděla jsem se, že Hadohlavci jsou pašeráci lidí. Ostří chlápci, kteří seženou ilegálním imigrantům dopravu, ubytovnu, papíry. I přes podepsanou Úmluvu o zákazu biologických zbraní se neustále na světě v tajných laboratořích vyvíjejí pro vojenské využití další viry, bakterie a různě zmutované kmeny. Pravé neštovice, dýmějový mor, antrax, různé nebezpečné patogeny. Hrozná představa, co si na sebe lidstvo je schopno vymyslet, jednou se vyhladí samo. Vzhledem k tomu, že převaděči vozili infikované čínské imigranty do Států jak na běžícím pásu týdny a měsíce, čekala jsem celosvětovou pandemii. Nikde žádná nemoc kupodivu nevypukla. Ale možná P. May chystá pokračování Hadohlavec 2 a tam to čtenář najde... Dvě hvězdy za přednášku o virech a bakteriích.
A je za mnou další díl. Opět skvělé čtení. Zajímavá zápletka, posun ve vztazích, padoucha jsem netrefila. Tak jedu dál.
(23. 1. 23 - 2 672 - 7)
(SPOILER)
Petra Maye vnímám jako guilty pleasure. Kniha není nic moc objevná, přesto mne baví. Škoda však, že autor nepoložil těžiště příběhu víc k té "apokalyptické" stránce věci, .. že prostě nešel s nákazou dál, to by mne bavilo víc. Romantický vztah Lia a Margaret mne nijak neoslovuje, nevím, asi v tom nečtu tu vášeň. Na druhou stranu oceňuji odborný vhled do virologie. Poslouchám to jako oddechový poslech třeba k vaření. Myšička Plodková - fajn interpretace.
Dám si brzo další.
(SPOILER) Stejně jako předchozí díl řady čínských thrillerů ani tato kniha neztrácí na tempu a zpracovává zajímavé téma. A oproti jiným komentářům mně se líbila ;-). Kamion plný mrtvých Číňanů, kteří se vydali za lepším životem do Ameriky, je sice začátkem případu, který vyšetřují Margaret a posléze také Li, ale jinak je to už jen špička ledovce. Hodně brzy je jasné, že mrtví lidé byli infikovaní neznámou nemocí, aby ji potom šířili dál mezi ostatní a tím je smrtelně nakazili. A tentokrát Li narazí také na svoji dávno ztracenou a zároveň zatracenou sestru, která opustila svoji malou dcerku, aby porodila svého vytouženého chlapečka... Jak tohle všechno dopadne, už psát nebudu ;-). Podezřelých, kteří by celou tuto mašinérii mohli mít na svědomí, je samozřejmě víc, proto je rozuzlení poměrně překvapivé. A jak se to má s oním v titulu zmíněným hadohlavcem, to si už musíte přečíst sami ;-). Autor ve své knize uplatnil také celou řadu informací, které si pečlivě nastudoval a za to si zaslouží velkou pochvalu. A já se budu zase někdy časem těšit na pokračování a jsem opravdu hodně zvědavá, jak budou Margaret a Li svůj vztah-nevztah řešit dál...
Téma je to jistě pozoruhodné, hlavní postavy už vychytané, ovšem ta schematičnost byla nesnesitelná. Ona ho miluje, on jí taky, v cestě mají různá protivenství, to známe, proč je potřeba to ještě prvoplánově přidramatizovávat, aby i kognitivně nejslabší jedinec POCHOPIL, že mezikulturní vztahy mají mnohá úskalí, z nichž společenský odsudek je opravdu, ale skutečně FUJ! ? Také ti přistěhovalci to nemají snadné, proto je potřeba popsat každou myslitelnou (jinde a jindy mnohokrát již popsanou) ohavnost podrobně a nějakou tu emoci vydolovat i z okoralého srdce. I domácí ohavové jsou úděsní! Rasističtí, tupí, nemilosrdní! No sebranka! Odporný svět, ve kterém není radno žít, lepší by bylo se podříznout vlastním skalpelem, což z nějakého nepochopitelného důvodu, patoložka stále odkládá.
Nevim, zda je to tim, ze May postupne vybrousil svuj styl, nebo ze hrdinum prichazim na chut, ci presunem do USA, ale tahle kniha se mi ze serie libila nejvic :) Zapletka zajimava, motivace padoucha bizarni (ale to ve finale dojem prilis nezkazi), vetsina scen na efekt (posledni scena by ve filmu pusobila fakt uchylne), ale slo to.
Mozna i proto, ze tu nebylo tak mnoho napeti mezi Margaret a Li Jenem. :)
Jediny zasadnejsi vytka je, ze prakticky v kazdem dile se padouch pokusi (neuspesne) Margaret zabit. To uz je docela klise :/
Tentokrát téma knihy, dost depresivní a hrůzné samotným motivem hlavního padoucha.
Rozvíjející vztah Margaret s Li Jenem mě naopak bavil. Už mám další audioknihu s pokračováním, tak se těším.
Opět jsem se od této knihy nemohl odtrhnout. Velmi dobře napsaná detektivka, která se dotýká problému s obchodováním s lidmi.
Kniha se čte neuvěřitelně dobře a rychle, má skvělý spád. Když se nad příběhem zpětně zamyslím, je asi trochu naivní a zápletka je lehce na sílu, ale při samotné četbě mě to nerušilo - tu jsem si prostě užila. Knihu skvěle nakopla postava Hrycyka. Určité obrazy a postupy se sice v celé sérii často opakují, ale na další díl se už hodně těším - především proto, že děj se opět vrací do Číny a ve vytvoření dokonalé atmosféry je autor mistr.
Moje druhá kniha od autora a nezklamala...
Jsem ráda,že jsem náhodou narazila na skvělou sérii.
Štítky knihy
Čína detektivní a krimi romány
Autorovy další knížky
2013 | Skála |
2014 | Muž z ostrova Lewis |
2015 | Pán ohně |
2015 | Výjimeční lidé |
2014 | Šachové figurky |
Vcelku závidím všem, kterým tato kniha dávala smysl. Mně tedy ne. Biologická časovaná bomba, která hrozí, že zničí budoucnost celého lidstva, vyšuměla do ztracena. Možná se měl autor soustředit jen na pašování lidí a tu linku s chřipkou vůbec nezmiňovat. Tohle se prostě nepovedlo.