Cizinka

Cizinka
https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258953/bmid_cizinka-1SM-258953.jpg 4 2357 2357

Cizinka / Outlander série

Zde je příběh, kterým to všechno začalo. Seznámíme se v něm se dvěma pozoruhodnými postavami, Claire Randallovou a Jamie Fraserem. Román je plný vášně a historických zajímavostí a snoubí se v něm dech beroucí dobrodružství s milostným příběhem, vedoucím napříč epochami. Píše se rok 1945 a Claire Randallová, bývalá armádní zdravotní sestra, se právě vrátila z války, aby se znovu setkala se svým manželem a vydala se na druhé líbánky. Při prohlídce jedné ze starověkých kamenných ruin, které jsou rozesety po celých britských ostrovech, se však dotkne jednoho z menhirů. Náhle je z ní Sassenach – cizinka – ve Skotsku zmítaném válkou a nájezdy klanů v pohraničí, to vše léta Páně… 1743. Claire je katapultována zpět v čase silami, kterým nerozumí. Ocitá se uprostřed intrik zemanů a špehů. Někteří z nich možná usilují o její život a jiní o její srdce. Právě zde se totiž setká s Jamesem Fraserem, galantním skotským bojovníkem, který ji zahrne láskou tak bezbřehou, že se Claire bude muset rozhodnout mezi věrností a touhou ; mezi dvěma naprosto odlišnými muži ; mezi dvěma životy, které nelze vzájemně skloubit. Dotisk v roce 2017.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Omega

Outlander , 1991

Nikusha
06.06.2020 2 z 5

No dala jsem tomu šanci a pokusím se ji dočíst, ale jsem zklamaná. Čekala jsem nějaké nečekané zvraty, takové ty wau! okamžiky, ale to se nekonalo. Seriál jsem neviděla, prý je lepší, ale asi si to nechám ujít.
Jinak to, že se Claire objevila v 18.století mohlo být jinak podáno. Alespoň mohla nějak šokem omdlít nebo něco takového :D To mi přišlo až vtipné, jak se se samozřejmostí začlenila. Ale to už tu bylo několikrát řečeno, tak jsem ráda, že to tak nevidím jen já.

pavlina3016
30.05.2020 2 z 5

Ani já se mezi fanynky této série nezařadím. Vůbec mě to nechytlo a k dočtení knihy jsem se musela donutit. Seriál jsem neviděla a po přečtení knihy po tom ani netoužím.

kyselina_24
12.05.2020 5 z 5

Knížku jsem si přečetla až po zhlédnutí seriálu, což byla chyba. V knížce se nestalo nic, co už bych neočekávala, ale i tak patří k mým nejoblíbenějším. Nádherný příběh o lásce, lásce a zase lásce. Jamieho a Claire si nejde nezamilovat :)

4.maliny
01.05.2020 2 z 5

Skočit o dvěstě let zpět, asi bych se hůře vyrovnávala ze ztráty určitého komfortu. Zdůraznění téhe stránky mi v knize chybělo. A vznik vztahu mezi Claire a Jamiem mi připadal taky dost prapodivný. Navíc mi celou dobu připadalo, nevím sice proč:) že je Jamie ještě dítě. Seriál jsem neviděla, tak nemohu srovnávat. No, oddychovka to byla.

Kizuizi
29.04.2020 4 z 5

Bála jsem se, že mě Cizinka nebude bavit, ale je to skvěle napsané, kniha se čte sama. Dám šanci dalšímu dílu a uvidíme, zda dočtu sérii až do konce :)

Polajda
29.04.2020 1 z 5

Mezi fanynky Cizinky se určitě nezařadím, toto opravdu není moje krevní skupina. Možná, když mi bylo osmnáct a já podobný žánr hltala, tak bych hodnotila jinak, ale od té doby jsem čtenářsky posunula někam jinam a takové "slaďárny" již nevyhledávám. První díl, jsem dočetla, ale byl to boj a tímto dílem i končím tuto sérii. Seriál jsem neviděla a ani netoužím ho vidět.

Sumatrae
28.04.2020 5 z 5

Prijemna oddychovka... prolinani casu, historie, romantika, napeti...

be_pa
27.04.2020 5 z 5

Určitě nejsem jediná, která nejdříve viděla seriál v televizi a teprve pak vzala do ruky knížku. Příběhy o cestování časem čtu ráda. Série se mi líbila. Hlavně první díly o válce skotských horalů. I drobné historické reálie, co se v sérii objevily, mě zajímají. Další díly už mi přišly trochu natahované, ale stále čtivé. Osidlování Ameriky z principu moc nemusím, ale osudy Claire a Jamieho v Americe jsem si s přečetla.

PaníDomu1981
24.04.2020 5 z 5

Neumím si moc představit se tahat s tisícistránkovou knížkou... Už první díl dal dost zabrat :) Ale rozhodně mě další pokračování zajímá!

jaroiva
20.04.2020 5 z 5

Knížce se podařilo mi totálně zablokovat kritické myšlení a zapojit spíš hormonální systém, takže jsem přestala přemýšlet nad veškerými nesrovnalostmi, které by z popisovaných skutečností plynuly, a nechala jsem se unášet příběhem naprosto nekriticky. A dostal mě.
Seriály nesleduju a ani jsem se na zfilmovanou Cizinku nechystala, protože jsem viděla pár videí a obrázků hlavních postav, což mi naprosto stačilo k tomu, abych si raději přečetla knížku a obsadila si do svého mentálního filmu postavy takové, které se líbí mně.
Nepředpokládám, že budu chtít přečíst celou sérii, protože mám nějaké spoilerové informace o dalších dílech, které, jak myslím, se mi už tak líbit nebudou. Ale minimálně na Vážku v jantaru se určitě v brzké době chystám.

FireShrew
20.04.2020 2 z 5

Nevím jestli to vůbec někdo četl (85% wtf) ale se seriálem nesrovnatelné, přišlo mi to nesmírně osekané a nezáživné a už vůbec ne romantické. Děkuji hercům, režisérovi, scénáristovi, který tento příběh dali dohromady, doplnili hluboké mezery jak informační tak příběhové a vytvořili z tohohle uvěřitelný příběh. Jinak se jedná o příběh naivní ženské, co vůbec nebyla překvapená že je o 200 let zpátky, v posteli zprvu s primitivním mužem, navíc samotné myšlení ženské z čtyřicátých let by bylo úplně jiné... Autorka často zapomínala z které doby je hrdinka, neboť některé termíny nebo myšlenky, opravdu byly z tohohle století :))) Seriál doporučuji, knihu opravdu ne.

espesita
18.04.2020 2 z 5

Zklamání, bohužel… Viděla jsem seriál, který se mi v celku líbil, a těšila jsem se, že si v knížce přečtu to „něco navíc“, co obvykle v knížkách bývá. Nečekala jsem ale, že budu jednou opravdu tak zklamaná, že se seriál natáčel přesně podle předlohy. Zpočátku jsem se do čtení pouštěla s nadšením a říkala, si že už každou chvílí musí přijít to „něco nového“. Očekávala jsem, že alespoň vzájemný vztah obou hrdinů bude protknut hlubokými city, což se bohužel nestalo. Netuším, z čeho se v knize ta jejich „obrovská láska“ vyloupla, já jsem jí každopádně neuvěřila. Statečně jsem se přelouskala třemi čtvrtinami, zaklapla jsem ji, když se po návratu na tvrz při vzpomínání na dětství opět dostalo na téma bití dětí. Taky jste si všimli, kolik desítek stran je tam věnováno líčení a ospravedlňování tělesných trestů? Myslím, že to jsou vůbec nejdelší pasáže, které se v knize, bohužel opakovaně, objevují. Fakt, že při vzpomínání na dětství si hlavní hrdina vybavuje jen tělesné tresty jako by nikdy nezažil nic skutečně hezkého, tady začíná působit trochu uměle. Chvílemi to na mně působilo dojmem, jako by autorka chtěla bití dětí ospravedlnit, protože přece jen Jamieho ospravedlňování bylo trochu uvěřitelnější, než Claiřino rozhořčení.
Co se týče stylu psaní, zpočátku se mi zdál skvělý. Ale jak jsem četla pořád dál a dál, zjistila jsem, že je vlastně hodně jednotvárný. Neustále se objevují tatáž přirovnání a popisy, např. Jamieho vlasy v záři slunce… Nechci být za hnidopich, ale od autorky, která pořádá semináře o psaní a vydává příručky, jak správně psát, bych čekala trochu víc.
První díl už nedočtu a na další se rozhodně nechystám…

barbora3703
17.04.2020 5 z 5

Zpočátku jsem myslela, žemě kniha bavit nebude, ale po ocitnutí hlavní hrdinky o 200 let zpět jsem příběhu přišla na chuť a během 3/4 roku jsem u čtení 6 dílu ( Ledový dech ) a neustále mě příběh baví.

Daiv666
14.04.2020 5 z 5

Zcela mě tento příběh a hrdinové v něm pohltili. Jsem okouzlena příběhem a písemným umem spisovatelky. Jen tak dál....těším se na nové příběhy.

kalimaskry
10.04.2020 5 z 5

Nevím proč jsem odkládala tuto knihu! Autorka je neskutečná, příběh pohltí, hlavní hrdinové příjemný. Jsem zvědavá na další díly.

Kat9
28.03.2020 4 z 5

Kniha se četla dobře, na to, jak je tlustá. Mohla být ale víc akční. Taky se mi v ní občas hůř orientovalo. Z toho důvodu jí nedám plné hodnocení. V dalších dílech se to snad napraví. Každopádně ji rozhodně doporučuji na přečtení, ale u prvního dílu určitě nezůstanete, protože budete chtít znát další osudy hrdinů a odpovědi na spoustu otázek.

knihomolka27
23.03.2020 2 z 5

Tuhle knížku jsem strašně moc chtěla . Tak asi není divu,že mě zklamala. Hlavní chyba je v tom, že jsem si knížku představila jinak než jaká ve skutečnosti byla.

marli58
21.03.2020 3 z 5

Nalákal mě posun hrdinky časem do 18. století. Pak jsem se 200 stran prokousávala divným příběhem (dost nepříjemně na mě působilo, že Claire byla přece jen zvyklá z 20. století na určitý hygienický standard, pak jede několik dnů na koni a bez vzdechnutí po nějakém umytí, nebo aspoň myšlence na ně, vleze do postele a ještě prožívá úžasnou erotickou noc... mám dobrou představivost - pokaždé jsem ten puch z knihy téměř cítila. Tam právě šlo vytěžit z rozdílů 18. a 20. století. Pořád jsem se rozhodovala, zda nemám radši čtení vzdát. Pak se to ale nějak zlomilo (taky konečně ubyly erotické scény - do té doby na každé druhé straně) a dalo se užít skotské přírody, popis návratu na rodné sídlo, setkání se sestrou. Hlavní hrdina sice nemůže zemřít v první díle, který opravdu mohl být poloviční, ale z jakých zranění se Jamie "vylízal" za použití primitivních prostředků... Do dalšího dílu už určitě nejdu.

broskev28
21.03.2020

Potřebovala bych kolonku "přečteno letem světem."
Začátek mě rozhodně nenadchnul. Nejsem sice historicky vzdělaná, ale od svých rodičů vím, jak vypadaly časy poválečné v naší zemi. Když jsem si na s. 26 přečetla větu "poválečná prosperita se projevila i tady", dost jsem se podivila - v září 1945 by se asi stěží dalo mluvit o poválečné prosperitě v jakékoli zemi. Podobně mě zaujalo stravování - dokdy u nás trval přídělový systém? A ve Skotsku jste si už 3 měsíce po válce mohli koupit a objednat cokoli?
Ale třeba se pletu, budiž. Jenže další stránky mě postupně odrazovaly víc a víc. Mnohé výhrady už tady zazněly, takže se nebudu opakovat. Jen potvrdím, že i já jsem měla stále neodbytnější pocit, že Claire je taková Angelika 21.století.
A co čert nechtěl, potřebovala jsem si něco najít v knize Hodiny z olova - podle odkazů na záložce jsem listovala a pročítala postupně strany 41, 86, 187, 205, 222, 261, 325, 340, 371, 385, 415, 419-421, 440 . . .
Při tomto listování jsem si uvědomila, že vzít do ruky knihu Cizinka byl můj veliký omyl. Ale nelituju, vždyť přece chybami se člověk učí. A to platí pro děti stejně jako pro dospělé.

katy87
08.03.2020 2 z 5

Nechápu. Četla jsem opravdu stejnou knihu jako ostatní? Vydržela jsem to do poloviny, nenašla jsem motivaci, abych to dočetla do konce. Ze začátku se mi myšlenka líbila - skok v čase do minulosti, ale SPOILER - hlavní hrdinka se evidentně vůbec nediví tomu, že se vrátila o nějakých 200 let v čase, poměrně rychle se aklimatizuje a za 4 týdny (!) se stihne vdát/vyspat s prvním týpkem, který ji padl do cesty (Jamie) a vůbec nic neřeší, na svého manžela evidentně zapomněla poměrně rychle :-). Co mě iritovalo dále, byla naprostá absence děje (hodnotím tedy první polovinu, dál už jsem nedošla), dějová linka tam nebyla žádná. Erotické scény byly spíše směšné. Kouknu na seriál, ten je prý lepší. Jinak se omlouvám fanouškům, tohle není můj šálek kávy...