Cizinka

Cizinka
https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258953/bmid_cizinka-1SM-258953.jpg 4 2385 2385

Cizinka / Outlander série

Zde je příběh, kterým to všechno začalo. Seznámíme se v něm se dvěma pozoruhodnými postavami, Claire Randallovou a Jamie Fraserem. Román je plný vášně a historických zajímavostí a snoubí se v něm dech beroucí dobrodružství s milostným příběhem, vedoucím napříč epochami. Píše se rok 1945 a Claire Randallová, bývalá armádní zdravotní sestra, se právě vrátila z války, aby se znovu setkala se svým manželem a vydala se na druhé líbánky. Při prohlídce jedné ze starověkých kamenných ruin, které jsou rozesety po celých britských ostrovech, se však dotkne jednoho z menhirů. Náhle je z ní Sassenach – cizinka – ve Skotsku zmítaném válkou a nájezdy klanů v pohraničí, to vše léta Páně… 1743. Claire je katapultována zpět v čase silami, kterým nerozumí. Ocitá se uprostřed intrik zemanů a špehů. Někteří z nich možná usilují o její život a jiní o její srdce. Právě zde se totiž setká s Jamesem Fraserem, galantním skotským bojovníkem, který ji zahrne láskou tak bezbřehou, že se Claire bude muset rozhodnout mezi věrností a touhou ; mezi dvěma naprosto odlišnými muži ; mezi dvěma životy, které nelze vzájemně skloubit. Dotisk v roce 2017.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Omega

Outlander, 1991

Mark.
02.11.2017 5 z 5

Líbilo se mi, že jsem musela pátrat v paměti, co se kde v dané době odehrávalo a co by kdyby se v minulosti narušilo, mohlo v budoucnu změnit. Bylo zde napětí, děj, i spád a kniha se velmi dobře četla. Mnohé zápletky mi přišly povrchové a uvítala bych propracování. Mnoho úseků mi do celkového děje buď nezapadaly, nebo dle mého názoru nebyly zapotřebí. Při zjištění, že je podle této knihy seriál, se jeví jako dobrá volba v režisérových oblíbených škrtech, ale těžko soudit seriál, který jsem neviděla.
Ráda si přečtu další díly, ale nejsem z toho natolik unesená, abych se k nim rvala ihned, raději to proložím jinými knihami. Kniha skončila hezky uzavřeně, ale není to důvod, proč hned neslintám po dalších dílech.

denib
01.11.2017 5 z 5

Není to žádné veledílo, ze kterého by se časem stala klasika. To opravdu ne. Přesto ale dávám plný počet prostě proto, že mě to neuvěřitelně bavilo. Jedná se spíš o ženské čtení a je tam víc sexu, než je nutné. Popis života v 18. st. by mi občas víc seděl na ještě starší dobu. Také tam je opravdu velká spousta překlepů a chyb (vydání z r. 2010). A přesto všechno mě to pořád bavilo a chci si co nejdřív půjčit další díl. Takže co můžu dělat jiného, než dát 5 hvězdiček? :-)

andrea4315
24.10.2017 4 z 5

Začátek mě nebavil, pak když se dostala do minulosti, tak se mi to konečně začalo líbit a kniha si udržela můj zájem až do konce.
S narůstajícími stránkami však začaly narůstat věci, které mi vadily. Neočekávané skoky s ich do er-formy bych ještě prominula, ale začla mi opravdu vadit hlavní hrdinka. Nějak jsem jí nedokázala uvěřit ten přerod z ošetřovatelky na odvážnou zachránkyni, co klidně pro svou věc i zabije a agnostička smířená s Bohem mě tuplem dorazila. Na to, že má kniha tolik stránek, je zde velmi malý téměř žádný popis pocitů a myšlenek, které způsobují tento vývoj.
P.S. Seriál ani nevím, že existuje.

Kalear
17.10.2017

Seriál jsem neviděla. Začátek knihy mi přišel kostrbatý a nacházela jsem tam dost nesmyslů. Jakmile se ale Claire přenesla v čase, nemohla jsem ses od knihy odtrhnout. Jen mě mrzí, že jsem se nedozvěděla víc o příběhu Geilis Duncanové...

Lucky_one
17.10.2017 4 z 5

Tak trochu váhám nad těmi hvězdičkami... Rezervaci na knihu jsem v knihovně měla sedm měsíců, takže jsem čekala něco fakt top. :)) Myšlenka a linie příběhu je skvělá, mám ráda tento typ románu, miluju ty, které jsou umístěné do Skotska, tady bych těch hvězdiček dala pět. Zaujaly mne komentáře níže o špatném překladu, pokud by se mi někdy dostala do ruky Cizinka ve slovenštině, přečtu si ji, v angličtině bohužel neposoudím. Místy mi přišlo, že je děj nějak zvláštně useknutý, že ho jakoby kus chybí, že je střih na nevhodném místě a občas chybí kontext, nebo se mi naopak zdálo, že nějaká situace by si zasloužila více rozmanitějších slov. Přišlo mi to až takové rušivé, narušující plynutí příběhu. V každém případě si ale přečtu i pokračování (a konečně po těch měsících čekání zkouknu i seriál). :)

anko57
16.10.2017 5 z 5

První dojem? Pěkně tlustá knížka.
Ale nádherná, příběh se mi moc líbí, prolíná se současnost s minulostí a ještě se děj odehrává ve Skotsku. Seriál jsem neviděla, takže mohu knihu hodnotit nezatížená zkráceným dějem. Jsem z knihy nadšená a těším se na další díly, myslím, že jich je celkem sedm.

Anitka.KM
16.10.2017 5 z 5

Knihu jsem četla až po vizuálním a pocitovém zážitku při shlédnutí seriálu... při knize se moje emoce napumpovaly ještě více :-) Prostě KRÁSNÝ... příběh, pocity, představy, historie, literární stránka... stojí za to

Basta1912
15.10.2017 5 z 5

První díl série - naprostá špička. Spojení "soudobého světa" s historií Skotska. Válečná zdravotní sestra se skrze tajemný kamenný kruh přenáší do minulosti, kde potká osudovou lásku. Romantické knížky nejsou úplně můj šálek kávy, ale když je tam ta historie ... :D Moc čtivé a když k tomu skouknete seriál - zážitek bude dokonalý. Další díly knižní série mě už ale tolik nenadchly...

Bamboocha
14.10.2017 5 z 5

Velmi čtivé, vtáhne vás to do děje. Knihu jsem četla až po shlédnutí seriálu,ale vůbec to nevadilo.

radkapatek
09.10.2017

Celkem souhlasím s předchozím komentářem, je to moc pěkná kniha, D. Gabaldon je skvělá spisovatelka. Ovšem četla jsem knihu v češtině, pak ve slovenštině, a to bylo jako číst něco jiného, jako třeba vidět film černobíle a pak barevně. V češtině je spousta zjednodušeného, vynechaného. Ostatně, dá to i zdravý selský rozum, knihy mají sice podobný počet stran, ale slovenské jsou menším písmem, proto je toho tam víc. Další knihy si budu kupovat pouze ve slovenštině.

Modesty
04.10.2017

Kniha v anglickém originálu si zaslouží plný počet hvězdiček. Horší už je to s překlady. Překlad Maríny Gálisové do slovenštiny je sice mnohem lepší než ten do češtiny, ale.. ve slovenské Cudzince chybí dvě kapitoly: 37 Útěk, 38 Opatství. Chybějící kapitoly nakladatelství posléze poskytlo prostřednictvím internetu a přidalo do následující knihy, Vážka v jantári. Překlad Marie Fulkové do češtiny se mi nelíbí vůbec, jsou v něm zjevné nesmysly a v porovnání s anglickým originálem zde chybí celé části textu - místa, se kterými si překladatelka nevěděla rady, prostě nepřeložila. A Saxonka místo Sassenach v novém vydání - to snad ani není třeba dál komentovat.

pichova.veru
27.09.2017 5 z 5

Skvělá kniha, strašně mě bavila, moc se těším na Vážku v jantaru :)

ptavichripkaa
13.09.2017 5 z 5

Miluju tuhle knihu. Miluju Skotsko. Výborně napsané, člověk hltá stránku za stránkou . Nejde se odtrhnout. Teď čtu Vážku v jantaru a závislost na čtení pokračuje.

Mali88
11.09.2017 5 z 5

Viděla jsem seriál, takže jsem věděla, co čeho jdu.
I přesto, že kniha má přes 700 stran, tak jsem se vůbec nenudila. Četla se snadno a děj pěkně plynul.
Některé věci jsou v seriálu podané trochu jinak, ale děj zásadně neovlivňují :)

snimcibdim
09.09.2017 odpad!

Začala jsem číst po shlédnutí první řady seriálu, který mě zaujal - mám slabost pro seriály s pěknou dobovou výpravou - leč kniha je kýč jak bič (a to já občas něco hraničícího s červenou knihovnou schroupu taky) - odloženo nedočteno.

Moncele
02.09.2017 3 z 5

Ke knize jsem se dostala přes fcb skupinu, kde se o ní její členové víckrát zmiňovali. Jako obvykle někdo pochvalně, někdo s menším nadšením. Jelikož se mi kombinace minulosti a současnosti líbí, sáhla jsem po knize v místní knihovně. Nemůžu říct, že by se mi kniha vůbec nelíbila, ale do nadšení mám daleko. Myslím, že na knize je poznat, že vznikla koncem 20. století (pokud mám dobré informace, že byla autorkou napsaná cca v r. 1991). Postava Claire je hodně zvláštní, ale není mi nesympatická. I když prošla jako zdravotní sestra válečnou nemocnicí, zdá se mi na mladou ženu po válce hodně emancipovaná a otevřená, ale to je asi jen můj názor. Jednoznačně je to velmi silná žena, jejíž názory a životní zkušenosti narážejí na život v 18. století. I když se v knize "pořád něco dělo", měla jsem pocit, že je to jen na povrchu. Za vrchol považuji asi dva momenty - obvinění z čarodejnictví a pak pobyt v opatství. Za krásně popsaný považuji taky pobyt v Jamieho rodném domě, ale chápu, že když by na tomto místě zůstali, nebylo by o čem psát v dalších dílech... Intimní scény mi vůbec nevadily, ale jak říkám, myslím, že byly popsány přes optiku novověku. Jamie... líbil se mi (na kafe bych s ním šla...). Možná si další díly, jako oddechovou literaturu, s nějakým časovým odstupem ráda přečtu... už jen ze zvědavosti, jak to bylo dál...

Staňka5
22.08.2017 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. (-: Měla jsem ji přečtenou brzy, ačkoli má mnoho stran.

veronika4918
21.08.2017 5 z 5

Ke knize jsem se dostala skrze seriál a jsem nadšená. Jak seriálem, tak knihou. Hezky a rychle se čte, je to taková odpočinková kniha. Kdo má dost představivosti, tak si užívá popis nádherné skotské krajiny...ach :)

zvěřinec
18.08.2017 4 z 5

Ke knize jsem přišla přes hudbu k seriálu (ta je úžasná). Čte se dobře, děj plyne příjemně. Čekala jsem spíš něco víc mystery, toto je takový normální příběh, jen s tou časovou zápletkou. Příjemně se čte o Skotsku, o povaze Skotů, historii. Ale jo, do dalších dílů půjdu.

xflori01
14.08.2017 4 z 5

Kniha se čte dobře, i přesto že děj není až tak zajímavý a strhující. Postavy Claire a Jaimiho jsou sympatické a čekal jsem, kdy se už konečně spolu vyspí. No, jenže od té doby, co k tomu došlo, tam najednou na můj vkus bylo sexu až moc, až mi to vadilo. Náročnej jsem!! :D Ale i přes nějaké výhrady je to jedna z lepších knížek. Už se těším na druhý díl.