Cizinka

Cizinka
https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258953/bmid_cizinka-1SM-258953.jpg 4 2391 2391

Cizinka / Outlander série

Zde je příběh, kterým to všechno začalo. Seznámíme se v něm se dvěma pozoruhodnými postavami, Claire Randallovou a Jamie Fraserem. Román je plný vášně a historických zajímavostí a snoubí se v něm dech beroucí dobrodružství s milostným příběhem, vedoucím napříč epochami. Píše se rok 1945 a Claire Randallová, bývalá armádní zdravotní sestra, se právě vrátila z války, aby se znovu setkala se svým manželem a vydala se na druhé líbánky. Při prohlídce jedné ze starověkých kamenných ruin, které jsou rozesety po celých britských ostrovech, se však dotkne jednoho z menhirů. Náhle je z ní Sassenach – cizinka – ve Skotsku zmítaném válkou a nájezdy klanů v pohraničí, to vše léta Páně… 1743. Claire je katapultována zpět v čase silami, kterým nerozumí. Ocitá se uprostřed intrik zemanů a špehů. Někteří z nich možná usilují o její život a jiní o její srdce. Právě zde se totiž setká s Jamesem Fraserem, galantním skotským bojovníkem, který ji zahrne láskou tak bezbřehou, že se Claire bude muset rozhodnout mezi věrností a touhou ; mezi dvěma naprosto odlišnými muži ; mezi dvěma životy, které nelze vzájemně skloubit. Dotisk v roce 2017.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Omega

Outlander, 1991

TerryDee
05.03.2018 5 z 5

Upřímně, jsem z této kniha nadšená. Skotsko a Vysočina mě zcela okouzlila. Jamieho jsem si hned zamilovala, ale ke Claire nějak pořád hledám cestu. Jsem zvědavá na další pokračování.

ReziEngli
05.03.2018 5 z 5

Takhle dobrý historický román jsme ještě nečetla. Sice jsem jich za svůj život četla hodně málo, ale takhle skvělý ne. Od první do poslední strany jsem byla nadšená, začtená a napětí mě nechtělo pustit. Rozhodně doporučuji si tuhle knihu přečíst.

zdencaaa
02.03.2018 5 z 5

*SPOILER ALERT* Příběh o tom, kterak poválečná britská Angelika našla svého skotského pana Darcyho ;-) *SPOILER ALERT* A pokud je knížka skvělá, tak seriál ji ještě o spoustu procent převyšuje...pro mě se z něj stala závislost.

medlovice
26.02.2018 3 z 5

Nemám ráda tlusté knihy a tato je teda baculka . Příběh se mi líbil, mám ráda Skotsko a historii . Kdybych někdy našla takové kameny a mohla se propadnout do minulosti, ani bych nemusela jít tak daleko, stačilo by mi znovu prožít mé dětství v osumdesátkách a možná i něco ve svém životě změnit. Ze seriálu jsem viděla kousek, moc krve...Knihu jsem přečetla v rámci Knižní výzvy 2018 ale určitě bych si ji přečetla i sama od sebe.

biairicia
26.02.2018 1 z 5

Kniha mi byla doporučena se slovy: ,,Dokonalé, ani jedno slovo nebylo nazmar." Opět to potvrdilo, že 100lidí = 100chutí. Pro mě to bylo TRÁPENÍ, které jsem po těžkém psychickém boji ukončila na str. 252. Snad vždy jsem dočetla do konce, ač to bylo jaké chtělo. Nejsem zastáncem něco rozečíst a nedočíst. Ale já těch 252 stran četla možná déle jak 14dní :-O Dostala jsem se pak do fáze, kdy jsem začínala přeskakovat věty a to už je pro mě neúnosné. Nemohu tedy objektivně soudit příběh, který má dle mě velký potenciál. Ale kniha za mě bohužel ne. Díky velkému potenciálu tomu dávám ještě šanci a vrhnu se na zkouknutí seriálu. Snad nebudu litovat :)

Terry11
23.02.2018 4 z 5

"Tady, pod hrudní kostí," radil mi. "Rychle a čistě. Ale je k tomu zabití zapotřebí síla. Podříznout krk je snadnější, ale daleko špinavější."
Sklonila jsem se a zvedla nabízenou dýku ze země.
"Žádný problém, ty nafoukaný bastarde," odsekla jsem. Zašklebil se od ucha k uchu.
"Sassenach?"
Naklonila jsem hlavu na stranu a dýku stále svírala v ruce.
"Co?"
"Zemřu jako šťastný muž."

Rozhodně tu musím souhlasit, že už jsem dlouho nečetla tak mizerný překlad. Některé věty vůbec nedávají smysl. A přeložit Sassenach jako Sassenachová, no to je snad výsměch!
Jinak je to kniha zajímavá, napadlo mě, že možná autorka vzala nápad z knihy Dům na pobřeží od Daphne du Maurier, kde se rovněž hrdina dostává ve Skotsku do minulosti, tam ale zásluhou jisté drogy. První díl se mi líbil nejvíc, pozdější děj už mi připomínal Angeliku a dávala jsem přednost ději v současnosti. Když jsem zjistila, že je natočen seriál, už se ani nebudu snažit o další četbu a počkám si na fešáka Sama v televizi. Protože kniha není lepší.

tuldas
22.02.2018 3 z 5

filmový zpracování bylo skvělé , výkony herců(nejen v těch erotických) , udržení napětí po celou dobu , dávám seriálu 5 hvezdiček.
Knižní zpracování bylo slabší u druhého dílu jsem se zasekl a už nedočetl.

Marcela52
20.02.2018 3 z 5

Knihu jsem sice dočetla, ale jen díky tomu, že jsem byla nemocná a taková lehčí romantická literatura je pro tyto případy ideální. Autorka určitě měla dobrý záměr přiblížit čtenáři svět, jak vypadal před dvěma sty lety, ale těch dobrodružných situací, z kterých hlavní hrdinka unikne bylo přeci jen příliš a také té těžko uvěřitelné romantické erotiky, takže nemohu doporučit náročnějšímu čtenáři. Kniha vyšla už v r. 2010 a od té doby se, pro mě z neznámých důvodů, drží stále na vrcholu čtenářského zájmu. Dokonce se bude natáčet i seriál. Nic pro ti tomu, ale vznikne tím jen něco na způsob Angeliky v anglickém vydání. Na tento obsáhlý první díl navazují ještě další, takže si milovníci romantiky přijdou na své, ale pro mě už stačilo...

Pavlnka
18.02.2018 3 z 5

Byla jsem zklamaná. Četla jsem na doporučení, ale nezaujalo. Jestli si přečtu i další díly si ještě pořádně rozmyslím.

monca78
15.02.2018 5 z 5

Já viděla první film ,teď čtu ,kniha je dokonalá ,film byl úžasný s knihou vše prožívám znovu a je mnohem rozsáhlejší ,jsem moc spokojená a nadšená :-)

milena8281
15.02.2018 4 z 5

Nejdříve musím napsat, že seriál jsem neviděla.
O knize jsem četla pochvalné ódy a zajímalo mě, jestli je vážně tak úžasná.
Miluji historické romány, a když jsou zároveň i romantické, bývám spokojená jako želva. A tady jsem spokojená byla. Četlo se mi moc pěkně. S erotikou jsem problém neměla. Kdo tvrdí, že je jí moc, ať si ze svého života vymaže elektroniku, elektriku, rozhlas i noviny, a zkusí si představit, čím se lidé nejčastěji bavili. I násilí je podle mě spíše realistické. Možná se nám zdá drsné, ale v těch dobách byly veřejné popravy považované za zábavu. V Anglii klidně odsoudili člověka za krádež bochníku chleba k smrti nebo deportaci do Austrálie. Jak se Angličané chovali v Irsku, tak se možná chovali i ve Skotsku. Nemám problém tomu uvěřit.
Když čtu, tak většinou moc nevnímám drobné chyby. Nejčastěji mi padne do oka záměna jsem/jsme. Ale souhlasím, že tady bylo občas překlepů a chyb víc. Podle mě je velký rozdíl, jestli se posadíte na posteli nebo na pistoli. Od té chvíle jsem si jich všímala víc. A vadily mi pasáže, které nenavazovaly na sebe .... v jedné chvíli sedí u krbu a na další stránce na koni kdesi v lese. 2x jsem listovala tam a zpět, jestli jsem nepřeskočila stránku. Zajímalo by mě, jestli vážně překladatelka vynechala pasáž, jak tu někdo psal .... ?
Ale celkově román hodnotím kladně, za přečtení určitě stojí a na seriál se asi také podívám.

lisc
14.02.2018 3 z 5

Kniha mě úplně nenadchla, někdy mi děj připadal příliš rozvláčný, někdy popisy příliš kruté a dost jsem se musela nutit, abych nepřeskakovala a dočetla. Kupodivu seriál se mi líbil o dost víc, což se mi stává málokdy, že se mi líbí víc film než kniha

Tirisa
12.02.2018 4 z 5

Krásně jsem si početla, jediné, co bych vytkla je, že se kniha místy vlekla a kdyby byla o třetinu zkrácena, na ději by to neubralo.

Ewik
07.02.2018 4 z 5

Cizinka má obrovský potenciál téměř ve všech aspektech, který by ale šel mnohem více rozvinout a zpracovat. Je to jedno velké úžasné výpravné dobrodružství, plné vášně překračující čas, se spoustou fascinujících míst, zajímavých a osobitých postav, až místy přechází zrak. Nechala jsem se unést seriálem, který se mi velmi líbil a hned na to, se pustila do knihy, která mě neméně bavila a upoutala. Navíc jsem věděla do čeho jdu.
Skotsko je úchvatná a tajuplná země opředená tolika zajímavými a krásnými hrdinskými bájemi a legendami, že mě až mrzí, že toto téma autorka víc nezpracovala.
Kupodivu mi nevadily ani místy rozvleklé popisy, tak nějak mi to k příběhu pasovalo, bavilo mě to a stále drželo v napětí, ale opět....Skotsko se svou panenskou přírodou, ke které neodmyslitelně patří i jeho stateční a drsní obyvatelé. Bylo by fajn se trošku zaměřit i na klany jako takové, jejich tradice, historii a zvyky, které by pozvedly atmosféru doby, oživily by ji.
Přesto to beru tak, že první kniha je převážně věnovaná osudům Jamieho a Claire, které autorka očividně miluje. Jejich společné cestě za důvěrou, sblížením a vášnivou láskou. Občas jsem žasla, jak vášeň střídá až zbytečná krutost, kterou musel Jamie snášet. Nechce se mi ani věřit, že by jeden člověk dokázal snést takovou obrovskou fyzickou a psychickou zátěž a újmu. Tady podle mě autorka hodně pustila uzdu fantazii. Většina lidí by byla mrtvá už po té první ráně sekerou do hlavy, no ne? :-)
Přesto jsem s netrpělivostí dočetla až do samého konce a s jistým uspokojením knihu zavřela. Už teď se třesu na pokračování a budu doufat, že druhá kniha bude mít něco navíc, protože Diana Gabaldon je skvělá a talentovaná vypravěčka, která si zaslouží obdiv.

Velkou, ale opravdu velkou výhradu mám ke korektuře. Něco tak hrozného se jen tak nevidí. Chybějící písmena, nedokončená slova, hrubky a celkem dost nelogičností. Plejáda si tímhle moc reklamu neudělala.

anickalysano
07.02.2018 2 z 5

Ne, prostě se nedokážu donutit to dočíst. Kniha je pro mě osobně strašně rozporuplná - jakmile dojde na Skotsko - politiku, dějiny, přírodu, pověsti, tak je to čtení dobré, baví mě, ubíhá mi. Jakmile dojde na romantiku, tak je to tak neuvěřitelnej škvár, že se to fakt nedá číst. (A předesílám, že jsem věděla, že kniha je částečně červená knihovna a proti romantice a sexu v knize vůbec nic nemám).

ela1972
07.02.2018 5 z 5

Moc krásný příběh. Jen mě zklamalo množství chyb v knize.

tatjana1737
06.02.2018 3 z 5

!!! POZOR SPOILERY !!!

Nejprve jsem viděla seriál a i když mám proti němu mraky výhrad (hlavně k naturalistickému zobrazování sexu a násilí, tak oblíbenému v poslední době v televizní tvorbě - a o poslední epizodě nemluvě), něco málo se mi tam i líbilo, takže jsem se rozhodla jít masochisticky do čtení (masochisticky proto, že v průběhu sledování seriálu, a zejména při posledním díle 1. série, mi zemřela část duše). Nevím, jestli to bylo tím, že už jsem věděla, do čeho jdu, ale čtení nakonec nebylo tak zlé. Seriál se předlohy drží velmi věrně, takže jsem věděla, co bude následovat (i když konkrétně u Wenthwortské věznice jsem doufala, že to, co se odehrálo, bylo licencí scénáristů a nikoli autorky), ale i tak to bylo čtivé a kupodivu mi nevadila ani dějová linie jako taková. Ta mi totiž u seriálu evokovala takovou lepší "fanfiction". Hezký nápad, kupa potenciálu. Ovšem kompozičně mi to přišlo pochybné, seriál na mně působil dojmem, že co autorku při psaní zrovna napadlo, to k probíhajícímu příběhu připlácla jako hroudu bláta, aniž by to bylo nějak promyšlené... Oproti tomu kniha takhle rozpačitě nepůsobila, i když bych samozřejmě mohla rýpat dál - třeba že sojky fakt neštěbetají (kdo slyšel krákat sojku, která patří mezi krkavcovité, tak ví svoje), šťovík není plazivý (nebo možná ve Skotsku roste nějaký jiný druh než u nás), že si Britové skladují mrtvé Skoty u pevnosti, a nebo že dítě v poloze koncem pánevním, které už při porodu v kontrakcích sestupuje do pánve, fakt hlavou dolů neotočíš (ale co já vím, já zdravotní sestra nejsem...).

Námět super. Skotsko super. Hlavní hrdinka už míň super - ta seriálová mi hrozně vadila, knižní už tolik ne. Možná proto, že nebyla tak oráchlá, sprostá a genderově vůbec nezapadající do jiné dějinné doby (chápu, že ten konflikt emancipované dívky a mužů v jiném století byl asi záměr, ale pochybuji, že by se seriálová Claire chovala jako kravka už ve své době, tehdy prostě ženské, a řekla bych že i ty, co prošly válkou a lazarety jako sestry, měly jinou roli než dneska a nebyly tak držkaté). Hlavní mužský hrdina v podstatě taky super - milý, chápavý a učený, se sexy přízvukem, nevadilo mu přizpůsobit se "Anglánce" a uvěřit její historii, vyznávat jí lásku, vysvětlovat své pohnutky... takový princ z Disneyovek, protože reální muži tohle moc nedělají - a pokud, tak většinou nemají manželku, ale manžela. Ale nebudu škarohlíd, Jaime byl fajn a v seriálu ho myslím vybrali dobře. Akorát už mám něco najeto, takže mě v seriálu mnohem víc bral Dougal, ze kterého tam akorát udělali mnohem většího sviňáka než v knihách, kdy sice vystupuje jako intrikán, ale ne takový rozporuplný zmetek. Každopádně jeho herecký představitel by moji kukuřici mohl drtit do aleluja a ještě bych přitom skandovala "MacKenzie! MacKenzie!" :-)

Co se knihy týče, hodnotím ji výš než adaptaci (ovšem, abych byla spravedlivá, i ta má některá místa lepší, než předloha). Oproti seriálu mi tolik nepřišlo, že každý chce buď Claire nebo jejího Škoťáka (a kdo se s ním kamarádí nebo mu pomáhá, ten chtěl dřív jeho matku). I když mi stále uniká smysl toho, co se odehrálo v cele s kapitánem Randallem (ačkoli jistá indicie se nabízí v podobě jména "Alexander"), a pořád si myslím, že tohle může vymyslet hodně chorý člověk (a v seriálu to naservírovali fakt se vším všudy, takže když jsem to v noci vykojená sledovala, chvíli jsem fakt přemýšlela, jestli jsem v tak somnambulním stavu, že se mi to jen zdá). Jestli to byla autorčina prvotina, tak se jí to povedlo. Co se reálií týče, nejsem kovaná ve skotských dějinách a každodennosti, takže rýpat nemohu, ale i tak bych řekla, že místy si k ruce nevzala ani pořádnou encyklopedii, aby si nastudovala, jak to třeba měli se záchodky na středověkých tvrzích (pochybuji, že by Leoch v novověku prošel nějakou zásadní přestavbou a Claire tak měla vlastní soukromý prevét), ale to jsou jen takové detaily pro hnidopichy a normálního čtenáře nevykolejí a četbu mu rušit nebudou.

Shrnuto a podtrženo: Seriál má jistý potenciál, i když by se podle mně dal natočit o něco líp, kniha nebyla tak zlá. I ta zásadní scéna, kterou stále nemohu rozdýchat, tam nebyla podána tak příšerně (nebo jsem už tušila, do čeho jdu, takže mne to tak nezasáhlo), takže pokud někdo není vyloženě slabá povaha, tak ji skousne. (Opakuji: Nechápu, proč to tam autorka dala... Jestli to někdo četl dál a je to řečeno, tak mi to prosím vysvětlete! ;-)). Zkusím ještě Vážku v jantaru, a pak se uvidí. Jak tam už nebude Dougal, tak už nemám tolik motivace číst si o Jaimem a Claire ;-).

...Zajímalo by mne, jestli fakt ty menhiry ve Skotsku existují a kolik lidí už se tam vydalo, aby si je osahalo... :-)

A ještě doplňuji: Ano, je tam sex, ale nikterak explicitní jako v seriálu. Sice to tam furt dělají, ale popisy bych - s ohledem na autorčinu PR pověst - čekala mnohem víc pornografické. Zas taková eroťárna tam nebyla; četla jsem "horší" :-).

Smál se tak, že lapal po dechu a ani nemohl mluvit. "Jamie... řekl jsem si... je to sice holka od Anglánů a jazyk má jako zmije... ale takový zadek... co na tom záleží, jestli v obličeji vypadá jako opice."

Ceile
01.02.2018 2 z 5

Kniha mi byla doporučena a půjčena.... Byla jsem dost dychtivá .. Skotsko... moje srdeční záležitost. Jenže pak se to prostě pokazilo. Nedokázala jsem se začíst, uvěřit, ... občas něco zaskřípělo, občas se věci táhly .... v polovině knihy jsem musela opravdu hodně zatnout zuby, abych jen neprolistovala .... dočetla jsem, ale když mi bylo nabídnuto pokračování, zdvořile jsem odmítla. Seriál jsem stáhla, viděla jeden díl a zbytek smazala. Prostě mi to nesedlo. Hlavní hrdinka mi lehce začala "lézt na nervy" asi ve čtvrtině knihy. Občas jsem knihu odložila a šla se projít. Zkrátka, tentokrát se mi nepoštěstilo :)

Dashicka
30.01.2018 5 z 5

Senzace

helenn
25.01.2018 4 z 5

Kniha se četla dobře, děj vtáhne, můj dojem je, že je spíše pro ženy. Na TV seriál jsem se ani nedívala abych si nezkazila dojem. Místy malinko přitažené za vlasy, ale na dojmu zase tak neubírá.