Co si za peníze (ne)koupíte
Michael Sandel
Žijeme v době, kdy můžeme koupit či prodat téměř vše. Za poslední tři desetiletí došla situace tak daleko, že nám trhy a tržní hodnoty vládnou více než kdykoli předtím. Do této situace jsme se nedostali žádným vědomým rozhodnutím. Jako by se nám to přihodilo zčista jasna. Věděli jste například, že si můžete zaplatit předbíhání ve frontě, koupit služby náhradní matky nebo se pojistit proti placení pokut? Existují vůbec ještě nějaké morální a občanské statky, které si za peníze nelze koupit? (společnost vstupuje do nové éry, vše je na prodej)... celý text
Literatura naučná Ekonomie a obchod
Vydáno: 2013 , BizBooksOriginální název:
What Money Can't buy: The Moral Limits of Markets, 2012
více info...
Přidat komentář
Dobrá kniha, kterou nepřečtete jedním dechem, protože se u jednotlivých případů budete chtít zamyslet, zda jsou z Vašeho pohledu v pořádku nebo ne. Pro mě byly některé příklady až neuvěřitelné až šokující, protože něco takového by mě osobně nenapadlo! Lidé jsou vynalézaví a myslím, že se můžeme těšit do budoucna na další produkty a služby, které nám dnes připadají podivné.
Velmi dobře napsaná kniha zabývající se morálními problémy trhu a tržních situací. Prof. Sandel na řadě velmi přiléhavých příkladů ukazuje jaké morální problémy skýtá obchodování s určitými druhy statků (lidské zdraví, lidský život apod.) a velmi umně vysvětluje proč se obávat toho, že naše společnost spěje do stádia, kdy bude vše na prodej. Jediné co kvalitu této jinak velmi dobré knihy snižuje je fakt, že řada popsaných tržních situací je druhově velmi obdobná a četba začne být po čase lehce monotónní (nikoliv však nezajímavá). Jako celek však mohu knihu maximálně doporučit, neboť zpracovává dle mého soudu velmi zajímavé téma podané dosti netradičním, odborným, přesto však velmi čtivým způsobem.
Nerad Sandelovi dávám tři hvězdičky, ale na čtyři ani pět to není. Někde jsem jednou četl komentář, se kterým souhlasím, že je to dobrá kniha s dobrým poselstvím, ale v zásadě na oněch 200 stranách jej pořád na různých příkladech opakuje - tedy, že peníze a současný konzumní způsob života snadno korumpují hodnoty nebo činy, které se nedají nebo neměly by být zpeněženy. Takže, kdyby kniha byla napsaná formou třeba 30 stránkového článku, byl by, dle mého, dopad stejný.
Výmluvný příklad o korupci je demokracie (v jeho případě v USA, které v tom ale určitě nejsou samy) samotná. Např. zasedání amerického Kongresu je veřejně přístupné, ale lobbyisté si najímají třeba bezdomovce, aby za ně stáli frontu před samotnými zasedáními. Jelikož je počet míst omezený, tak se tím ztěžuje možnost "obyčejného" občana se na takové zasedání dostat, protože nemá nebo nechce (a z povahy věci by neměl) vynakládat peníze na to, aby platil někomu, aby za něj stál frontu. Tím pádem se instituce, která je veřejná, se korumpuje. Je to na dlouhé povídání, každopádně se Sandelem rozhodně souhlasím. Říká to, co mnoho z nás tuší nebo ví, ale příklady, které dává nám dávají alespoň konkrétnější představu, jak z našich životů a hodnot děláme komodity.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2015 | Spravedlnost: Co je správné dělat |
2013 | Co si za peníze (ne)koupíte |
2022 | Tyranie zásluh: Kam se podělo obecné dobro? |
2020 | Jak trhy vytlačují morálku |
Ďalší dielik do mojej skladačky skladajúcej sa z neo-aristotelizmu, etiky cnosti, komunitarizmu a prirodzeného práva. Chápem, čo na tom ostatných iritovalo. Mne to prišlo ako výborné čítanie pred spaním. Je to napísané ľahkým perom, repetetívne a plné veľmi bizarných nápadov veľmi sociopatických ľudí (časté záchvaty smiechu) a zároveň nedejové (pochopiteľne), takže to aj jemne uspáva. Keďže som predtým čítal jeho Jak trhy vytlačujú morálku, nebolo to pre mňa objavné. Hoci... Sandel tu prináša množstvo nových podnetov pre biznis. Snáď sa to nedostane do rúk Riškovi. Stále však platí, že Sandelov pohľad vnáša do pravo-ľavého delenia, na aké sme obvykle zvyknutí, úplne nový (či skôr prastarý, ale zabudnutý) pohľad. Jeho dve námietky proti trhu (spravodlivosť a hodnota veci) by totiž mali byť zaujímavé skôr pre konzervatívcov.