Čtvrté křídlo

Čtvrté křídlo
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/539159/bmid_ctvrte-kridlo.jpg 5 1146 1146

Empyreum série

Dvacetiletá Violet Sorrengailová měla nastoupit do kvadrantu písařů a strávit život mezi knihami. Její matka, nesmlouvavá velící generálka, jí však nařídí, aby se připojila ke stovkám kandidátů toužících dostat se mezi navarrskou elitu: dračí jezdce. Violet chybí trénink, navíc je menší než ostatní a draci se s „křehkými“ lidmi nespojují. Spálí je! Proto bude potřebovat všechen svůj důvtip, aby obstála. Brzo ale zjistí, že z Basgiathské válečné školy vedou jen dvě cesty ven: absolvovat, nebo zemřít.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

Fourth Wing , 2023

kristy.books
08.01.2024 5 z 5

Túto knihu vám asi nemusím veľmi predstavovať. V posledných mesiacoch obletela celú knižnú komunitu a v decembri sme sa dočkali aj jej slovenského prekladu. Elitná škola, draky, boj o život, intrigy, tajomstvá, nebezpečenstvo, súboje, priateľstvá, láska... toto a mnoho ďalšieho tu čaká na čitateľov. Po dočítaní môžem povedať, že sa tiež pridávam k jej fanúšikom. Užila som si ju viac, než som čakala a hoci by sa našlo pár detailov, na ktorých by sa ešte dalo popracovať, bola som spokojná.

Violet sa mala stať pisárkou a na túto prácu sa tešila. Jednak zbožňovala knihy a jednak by to vyhovovalo aj jej chatrnému zdraviu, keďže stačil malý úraz a hneď mala niečo zlomené. Jej matka s ňou však mala iné plány, a tak sa musela zúčastniť výberu na jazdcov. Keďže mala zdravotné problémy, musela drieť ešte viac než ostatní. Ešte k tomu bola dcérou jednej z veliteliek, prečo bola tŕňom v oku mnohých svojich spolužiakov, ktorí sa jej chceli zbaviť. Páčilo sa mi na nej, že sa nevzdávala a tvrdo na sebe pracovala. Postupne bolo vidieť, že sa čoraz viac zlepšuje a že z nej bude odvážna a spravodlivá jazdkyňa.

Xaden bol celkom tajomná postava. Detaily z jeho osobného života sme sa dozvedali po malých kúskoch a aj tak bolo stále jasné, že nám stále neprezradil všetko. Čím viac sme ho však spoznávali, tým viac si ma získaval a nakoniec som si ho úplne zamilovala, inak to ani nešlo.

Romantika v štýle od nepriateľstva k láske sa mi tiež páčila. Prechod od jedného k druhému bol pomalý, postupný, vďaka čomu na mňa pôsobil uveriteľne. Užívala som si, ako sa Violet a Xaden zbližovali. Na tú pravú romantiku sme si síce museli počkať trochu dlhšie, ale nevadilo mi to, práve naopak, som rada, že autorka im dopriala dostatok času a nič neuponáhľala.

Svet jazdcov a drakov bol podľa mňa vymyslený dobre, aj keď nie som až taký veľký odborník na fantasy. K tomuto sviatočnému obdobiu plnému rozprávok (a drakov) sa mi táto novinka veľmi dobre hodila.

Na konci mi autorka tak trochu zlomila srdce. Samozrejme, že záver zostal otvorený, preto budem dúfať, že sa pokračovania dočkáme čo najskôr.

rozaaalie_
05.01.2024 3 z 5

Čteno v originále.

Musím přiznat, že fantasy přímo zaměřené na draky zní sakra lákavě. A taky, že bylo. Oproti jiným „romantasy“ mě kniha příjemně překvapila osobitou hlavní hrdinkou, která mi ve srovnání s protagonistkami téhož žánru nijak zvlášť nelezla na nervy, jako tomu bylo třeba v sérii Griša či Království hříšných. Už to je samo o sobě obrovské plus!

Avšak ani tohle dílo se občasným klišé zcela nevyhnulo. Konkrétní stereotypy asi bez spoilerů vyjmenovat nedokážu, ale ráda bych podotkla, že valnou většinu dějových zvratů (snad kromě jednoho) jsem odhadla ještě předtím, než se na následujících stránkách objevily.

Pokud bych tedy měla knize něco vytknout , byla by to právě předvídatelnost a možná i délka. Nemůžu autorce upřít fakt, s jakou lehkostí se kniha četla. Ale prvních 250 stran se v podstatě nedělo... No, skoro nic. Kdyby se poměr stránek zkrátil o čtvrtinu, vůbec by mi to nevadilo.

Otázkou tedy zůstává: Stojí takhle tiktoková senzace za to? Pokud od knihy čekáte vysoké fantasy s detailním world-buildingem, propracovanými postavami a historií typu Pán prstenů nebo Zaklínač, budete zřejmě zklamaní. Osobně mě FW ničím nepřekvapil, ani mě svými plot-twisty nesrazil na kolena. Ale asi chápu ten hype okolo. To, jestli si kniha zaslouží pětihvězdičkové hodnocení od téměř 800 000 čtenářů na GoodReads je diskutabilní. Avšak to nic nemění na faktu, že jsem si její čtení neskutečně užila! Ta čtivost, spád a dokonalé vyobrazení touhy je něco, co jde autorce na jedničku. FW má sice několik chybiček, ale v žánru romantasy určitě patří mezi ty lepší příběhy.

Knihu bych doporučila především milovníkům peprné a jiskřivé new adult romantiky, kteří by se rádi vrhli na lehčí fantasy, ale neví, kde přesně začít. Fourth Wing pro vás bude skvělým odrazovým můstkem a já vám zaručuju, že jak jednou okusíte adrenalin proudící skrz akademii Bashiath, už nikdy nebudete chtít přestat.

JessicaCorny
04.01.2024 4 z 5

(SPOILER) Čtvrté křídlo je takový mix Eragona a Divergence, s poněkud pikantnějšími intimními scénami. Ale na rozdíl od Divergence, která mě nebavila, tohle se četlo samo a každý konec kapitoly mě nutil pokračovat ve čtení. Takže jsem knihu zhltla mnohem rychleji, než jsem čekala. Obecně se mi moc líbila, i když mám nějaké výhrady.

SPOILER:
Hlavní postava má být křehká kvůli stavu svého těla, ale musím říct, že až na pár scén na začátku, mi křehká nepřišla vůbec. Přišlo mi, že na akademii zapadla až moc dobře na to, že se celý život připravovala na jinou dráhu.

Oceňuji že celý příběh byl slow-burn, takže jsme měli možnost všechny postavy poznat dost do detailu. Navíc je tu prvek toho, že studenti jsou stále studenti a nijak se nemíchají do věcí 'dospělých' a nesnaží se zachránit svět sami, jak je to ve většině fantasy knih. Tedy na konci se to trochu změní, ale dává to podivuhodně smysl. Dost si vážím toho, že studenti mají nějakou svou agendu a nejsou zapletení se záležitostmi státu hned od začátku.

Někdo níže v komentářích označil knihu jako 'soft porno'. No... hele není to daleko od pravdy. Těch scén kdy Violet slintá za Xadenem je tam opravdu hodně a kdyby byly o trochu kratší, knížce by to určitě neuškodilo. xD

Pokud jste četli Divergenci, tak těch scén, kdy budete mít pocit, že jste se najednou ocitli v jiné knize, je tam dost, hlavně v první polovině.

Ale jinak to bylo super čtení. Je to pečlivě a pomalu budované universum, které je ale napsané velmi čtivě a nutí vás pokračovat. Určitě se pustím do druhé knihy. A doporučuji.

margitka13
02.01.2024

Kniha bola dosť predvídateľná.
Dej bol ale pútavý a dobre sa čítal. Do drakov som sa zamilovala, tých autorka vykreslila OHROMNE.
Violet a Xaden sú zaujímavá dvojica, nespútaný nepriatelia, ktorých to k sebe priťahuje, ale LIAM.. jeho som si zamilovala v momente ako s Violet šiel prvý krát do archívu, kde som po prvý krát zachytila jeho šarm. Pre neho som plakala.
Ale ten koniec ????? OCH dajte mi rýchlo ďalšiu časť.

Frizer
29.12.2023 odpad!

Z toho, že je toto soft-porno řazeno pod Fantasy, je mi na zvracení.

Matri
29.12.2023 5 z 5

Hádam od čias, kedy som čítala druhý diel série Dvory od Massovej som nemala z knihy takéto pocity a taký zážitok. Takže sa dá asi povedať, že ja budem určite fanúšik tejto série!
Nech by sa aj našli nejaké chybičky krásy, ja som sa rozhodla byť voči nim "brutálne" slepá a ignorujem to!
Od knihy som mala obrovské očakávania, vopred som si nečítala žiadne komentare, recenzie, jednoducho nič... a urobila som moc dobre (preto sa k deju neidem ani ja nijako extra vyjadrovať) :)
V podstate každá stránka ma bavila. Autorka príbeh krásne postupne dávkuje, a kniha je tak plná všetkého, čo v knihách milujem, a to od prvej do poslednej stánky - prostredie školy dračích jazdcov, putá ľudí s drakmi (ok, na tých by som možno ešte hlbšie popracovala), získanie rôznych magických schopnosti cez drakov, úžasné priateľstvá (aaaaach Liam), a v neposlednom rade pre mňa naozaj chémiou nabitá romantická linka!
Bezprostredne po dočítaní knihy som bola v úplnom rauši, ale teda postupne trošku vyriezvievam a možno vidím nedokonalosti (ktoré má ale asi každá kniha), no i tak to bola pre mňa určite kniha roka a úžasný čitateľský začiatok!
Pri hodnotení bez váhania dávam 5 hviezdičiek, ale dala by som kľudne aj 10 ;-)
A asi sa len pridám K 90% tých, kto si knihu už prečítal - potrebujem pokračovanie!

Určite ODPORÚČAM!!

A to krásne vydanie s úžasnou oriezkou... moja nová láska :))

"Nezaslúžim si ťa." Ovinie ruku okolo mojich bedier a pritiahne si ma bližšie. "Ale aj tak si ťa nechám."

terikus
28.12.2023 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se nemohla dočkat a to čekání stálo za to. Jedním slovem paráda, konec mě dost překvapil. Hlavní hrdinové mi byli sympatičtí, nebyla část, kdy bych se nudila, nebo nutila do čtení. Jediný, co mi vadí je, že budeme muset čekat na další díl....:-D

Kaduri
25.12.2023 4 z 5

Na knižku "Štvrté krídlo" som čítala len samé chvály, nemohla ma teda minúť.
A je to prudko čítavé.
Krehká Violet sa celý život túžila stáť pisárkou. Napokon sa z donútenia ocitne v jazdeckom kvadrante akadémie. Tu sa chtiac-nechtiac zúčastní brutálneho výberu na privilegovanú pozíciu - dračieho jazdca.
A potom je tu Xaden, syn zradcu, veliteľ štvrtého krídla letky.
Violet sa mu plánuje pratať z cesty, ale život má s nimi iné plány...
Draci, akadémia, súťaženie - kto zlyhá, ten zomrie.
Moc ma to bavilo, ale za 5 hviezdičiek to nie je.
Chýbalo mi hlbšie vykreslenie fantasy sveta, kto je s kým vo vojne a prečo. O fungovaní jednotlivých skupín sa dozvedáme len tak nejako "mimochodom". V tej zmeti drakov, vywernov, gryfov a veninov som sa, úprimne, strácala.
V knižke mi tiež chýbal originálny prvok, niečo špecifické, čo by definovalo "charakter" knižky. Podobné príbehy len "v bledomodrom" som čítala už inde.
A tiež "veľké odhalenie" na záver mi prišlo nedotiahnuté, nerealistické. To si žiadny z aktívnych dračích jazdcov nič nevšimol? Neverím.
Čomu verím je, že autorka nám všetko podstatné odhalí v druhom dieli:).

zuzak82
22.12.2023 4 z 5

(SPOILER) Violet se měla stát na akademii písařkou, ale matka rozhodla jinak a přiřadila ji do kvadrantu uchazečů, kteří se mohou stát bojovými jezdci na dracích, pokud tedy přežijí vůbec první zkoušku, vybere si je drak a dojdou do dalšího ročníku bez toho, aby je někdo zapíchl, spálil na popel nebo sežral.
A Violet to má od první chvíle těžké, protože je malá, křehká a dobrosrdečná. Do toho si musí dávat pozor i na Xadena - velitele jejího křídla (něco jako jednotky), který ji nenávidí, protože je dcerou velitelky, která nechala popravit jeho otce za zradu. Dokáže Violet přežít, získat draka a ovládnout svou magii? A co když vše není tak, jak se na první pohled zdá?

Lásku, přátelství, zradu i obětování kombinuje tato kniha obratně.
Chemie mezi postavami je výborná, a to jak mezi Violet a Xadenem, draky, tak i ostatními postavami.
Jen ti záporaci jsou často až karikaturní. Snad kromě jedné postavy, která balancuje krásně má hraně a uvidíme, kam ji to dovede.

Oblíbené postavy - Violet, Xaden, draci, Liam.

Dala bych silných 80%.

katasokolov
18.12.2023 5 z 5

5/5*

Čteno v originále.

Skvost!

Nemám slov.

Hlásím, že hype okolo téhle knihy je naprosto a po právu zasloužený.

Milovala jsem každou vteřinu a hlavní dvojice předčila veškerá má očekávání!

Bravurně vystavěný svět, spolu s úžasnými postavami a jízlivými, přesto oddanými draky. Nádherně popsané propojení jezdců a jejich draků. A ta romantická linka vám zatřese se světem jakože neskutečně - přitažlivost level milion.

Prostředí vojenské akademie bylo kruté a jednotlivé úkoly smrtící. Adrenalinová jízda jak prase. Postupné zlepšování hlavní postavy, využití její inteligence, a snad i jisté míry prohnanosti, při plnění povinných cvičení byly osvěžující. Tahle hrdinka totiž není silná nabušená ženská, která má spasit svět, ale přesto je badass jako žádná jiná. Xaden taky není žádný typický alfa samec a jeho postava je opředena tajemnými vibracemi a opravdu není možné se do něj nezakoukat. Postava Daina zase vypouštěla vibe ala Tamlin ;). Liam byl miláček. No každý si jednoduše přijde na své!

Závěrečný twist byl naprosto boží a na sto procent splnil svůj účel - nalákat na další díly (kterých má být pět). Ano, hádáte správně, již ho mám předobjednaný a snad v listopadu přistane na mém čtecím stolku. Neskutečně se těším až se ponořím do pokračování a ani nebudu lhát, s nákupem jsem nečekala až knihu dočtu, protože už prvních pár desítek stran mi řeklo, že tohle bude hell of a ride a to taky byla!

PS: Kapitoly 30 až 32 mne budou pronásledovat ještě dlouho.

PPS: Jisté podobnosti v příběhu se dají spatřovat kupříkladu v Hunger Games, Divergenci či Nikdynoci.

ROZHODNĚ SE JEDNÁ O JEDNU Z NEJLEPŠÍCH KNIH ZA TENHLE ČTECÍ ROK A JÁ UŽ TEĎ VÍM, ŽE JSEM JI NEOTEVŘELA NAPOSLEDY.

Komaeda
15.12.2023 5 z 5