Čtyři roční doby
Stephen King
Povídky a novely série
< 2. díl >
Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří zrovna nejsou příznivci Mistra hororu. Sám King je označuje za „přirozeně šťastnou knihu“ a uvádí, že „tři z nich nejsou horory“. Se dvěma novelami se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historickém prvním vydání Kinga u nás vůbec – vyšly v roce 1991 v nakladatelství Práce pod názvem jedné z nich, Nadaný žák (druhou novelou bylo Tělo). Tři jsou u nás známy také ve filmové podobě: Tělo bylo natočeno pod názvem Stand By Me (Stůj při mně), Nadaný žák byl distribuován pod původním názvem a film Vykoupení z věznice Shawshank vypustil z titulu Ritu Hayworthovou. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v úplné podobě, jak ji koncipoval Stephen King.... celý text
Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: 2014 , Beta-DobrovskýOriginální název:
Different Seasons, 1982
více info...
Přidat komentář
Audiokniha. Poslouchala jsem pouze jednu povídku, Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, skvěle načtenou Oldřichem Kaiserem. Byla jsem překvapená, jak moc se film podobá knižní předloze. Díky tak skvělému přednesu dávám o hvězdu víc, než kdybych to sama četla. Snad se mi časem podaří narazit i na ostatní povídky z knihy.
Tři skvělé povídky a jedna o něco slabší. Jak je u Kinga zvykem, tak součástí jeho povídek je vyprávění o jiných kratších povídkách. V prvních třech povídkách není žádné nadpřirozeno, což není žádné negativum, protože i díky tomu jsou ty povídky tak dobré.
Vykoupení z věznice Shawshank je jedním z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. A že na CSFD si už dekády udržuje první pozici v žebříčku nej filmů značí, že s tímto názorem nejsem sám. Dlouho jsem ani nevěděl, že film byl natočen podle povídky S. Kinga. Proto jsem byl natěšený na přečtení této filmové předlohy. A vůbec jsem nebyl zklamaný. Je až překvapivé, jak se tvůrcům filmu podařilo vše z povídky dostat do filmu. Nechybí v něm opravdu nic důležitého a jen málo věcí se odlišuje, což beru za velký klad. Hodnocení 100 %.
Nadaný žák je děsivá a stále aktuální povídka, u které se zamyslíte nad tím, co může ovlivnit kluka z normální rodiny, aby se stal krutou bestií. Nakolik je ta bestie ukryta v něm samém, a nakolik za to může prostředí či vliv jiné osoby. Hodnocení 90 %
Povídka Tělo mi hodně připomínala Kingův román To, protože i zde je příběh vyprávěn o dobrodružství party dětí. Chybí jen prvek nadpřirozena, kdy parta kluků se rozhodne vydat na místo, kde by mělo ležet mrtvé tělo jejich vrstevníka. Pro příběh je možná důležitější samotná cesta, než cíl. King zde využívá svého vypravěčského umu, aby z víceméně triviální vypravy udělal napínavé dobrodružství se spoustou nebezpečí, které může potkat jakoukoliv partu lehkomyslných kluků bez dohledu dospělých. Hodnocení 100 %.
Poslední povídka Dýchání je pak nejslabší a nedokáže se moc vyrovnat kvalitě i délce předchozích tří povídek. Jedná se o ten druh povídky, která se hodí k táborovému ohni, aby byla navozena ta správná strašidelná nálada. V tomto případě je však jádro této povídky obalené naprosto zbytečným až nudným balastem o muži, který je pozván do tajného klubu, za jehož dveřmi je pak tento příběh vyprávěn. Hodnocení 60 %.
Horory mě nelákají a protože jsem Kingovo dílo měla s nimi nějak spojené, dlouho jsem se tomuto autorovi vyhýbala. Náhoda mi přihrála do ruky tuto povídkovou knihu. Pro mě skvělé seznámení. Povídka Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank bylo pro mě naprosté zjevení. Našla jsem v Kingovi geniálního spisovatele a jeho díly se budu dál (opatrně) probírat.
Různorodé povídky se skvělým vypravěčským uměním.
Dýchací metoda 2* moc mě nenadchla
Nadaný žák 4* - dost hrůzostrašné
Vykoupení z věznice Shawshamk 4*- skvěle podaný příběh z prostředí věznice
Tělo 2* nebavilo
Sbírka ukazuje různorodost Kingovo psaní, ale celkově mi to úplně nesedlo. Z čtyř povídek si nejvíc cením 'Dýchací metody' a 'Nadaného žáka' – skoro bych dal plný počet hvězd. 'Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank' je sice klasika a dobře doplňuje film, ale zdála se mi tak nějak nastavovaná, zbytečně dlouhá. Naopak 'Tělo' bylo pro mě zklamání; i když znám film a ten celkem šel, příběh v knize se mi zdál příliš roztříštěný a nesoustředěný, často odbíhal a tak zatímco první dvě povídky bych hodnotil vysoko, 'Tělo' bych dal na konec seznamu jako nejméně oblíbenou Kingovu práci.
Přečteno hlavně kvůli "Vykoupení z věznice Shawshank", ale i zbývající povídky nezklamaly. "Vykoupení" je při čtení stejně uhrančivé jako ve filmu: je to o NADĚJI, lidství, utrpení a ten konec... paráda.
První kniha od Kinga - na doporučení manžela a taky díky výzvě!
Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank - milá povídka, četla se mi hezky, ale je to možná i tím, že jsem několikrát viděla film (který se moc od povídky neliší, kromě barvy vlasů a pleti Reada). Vůbec jsem netušila, že film byl podle předlohy.
Nadaný žák - ufff to byla nejdelší povídka z knihy (přes 200 stran) a byla tedy chvílemi pro mne drsná. Na začátku jsem myslela, že tuším kam to bude pokračovat, no v půlce jsem zase byla v šoku, co se tam děje. A ten konec mě umlčel.
Tělo - tak tahle mě bavila nejméně. Hodně tam bylo popisů všeho. Ale je pěkná, nejvíc mě bavil závěr té povídky. Ty ostatní povídky mě bavily více.
Dýchací metoda - ta se mi velmi líbila - hlavně ta povídka, kterou vyprávěl doktor.
Jednoznačně nejlepší Kingovina. Všechny čtyři novely jsou perly.
Tělo je opravdu o tom, co nejde sdělit. Kdo klouže po povrchu, holt nepochopí. Kluci si vyrazí na výpravu s cílem najít tělo jiného kluka, sraženého vlakem. Ve skutečnosti se dává do chodu kolo osudu a celá cesta se stává orákulem a zároveň iniciačním rituálem. Ukáže se, co v kom doopravdy vězí a dokonce co na něj čeká. Na konci neobjeví jenom mrtvé tělo, ale spíš vlastní mrtvou nevinnost, svoje mrtvé dětství. Čistotu odnesla ta srnka ráno na kolejích.
Nadaný žák je neskutečně strhující a hrozivý psychologický horor, o to horší, jak realisticky všechno působí. Starý velitel koncentráku a mladý úchylný kluk se vzájemně zrcadlí a sdílí svoji posedlost. Jejich vztah má nenávistně láskyplný náboj a starý nikdy nevysloví chlapcovo jméno (je to pro něj tabu, protože v němčině znamená Todd - Tod smrt). Geniální, ale jak na takové téma mohl někdo normální vůbec přijít?
Dýchací metoda - výborný příběh s ještě lepší "vedlejší linií" příběhu. V záhadném pánském klubu se na Vánoce vypráví tajemné příběhy. Ale na nic se neptejte, nebo... Zřejmě je v tom něco autobiografického, nebo je hlavní hrdina symbolem čtenáře a klub je Kingovo království?
Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank - novela o vnitřní svobodě a ceně svobody. Předloha velmi vydařeného filmu.
Já jsem, kvůli čtenářské výzvě, byla nucena sáhnout po knize Stephena Kinga. Četla jsem Tělo. Zřejmě to nebyla dobrá volba, ale za mě to byla neskutečná slátanina. Autor tu přeskakuje z tématu na téma, nemá to spád, je to takové nijaké... Nechci Kingovi nijak stranit, ale mě absolutně neoslovil.
Kinga miluji a vždy budu, takže jsem možná při hodnocení zaujatá. Dle recenzí jsem do ní šla se smíšenými pocity, čekala jsem nějakou nudu. Ale po druhé povídce (pač první jsem jako spousta viděla zfilmovanou a sakra Shawshank nemůže být nikdy špatný) jsem obavy zcela zahodila. Každá povídka mě něčím uchvátila, ať už vězeňským, neutěšitelným smutkem; mrazivými detaily koncentračních táborů okořeněnými brutalitou dnešního světa; dechberoucí výpravou 4 kamarádů, kteří naleznou víc, než jen mrtvé tělo vrstevníka; nebo příběhem, který by se nám mohl zdát v mnoha ohledech známý, ale který nám otevře dveře do jiných světů a možnost nahlédnout do krajních mezí. Děkuji, zůstávám věrná.
Pro mě naprosto úžasné putování se Stephenem Kingem.
Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank - asi jedna z nejlepších povídek, a ač jsem dříve viděl film, zážitek mi to nezmenšilo, možná spíše naopak znásobilo. Perfektní vyprávění o neperfektních lidech.
Nadaný žák - toto není jedna z nejlepších, tato je skutečně nejlepší. Kdo nečetl, ihned napravte.
Tělo - tady jsem měl tu smůlu, že jsem nechtěně viděl film asi týden před čtením knihy. Tím pádem pro mě bylo "nutným" opakováním. Nicméně i tak pro mě skvělá povídka.
Dýchací metoda - poměrně krutý závěr knihy, který nechá čtenáři jen tušit, co vše je vlastně v pozadí.
King ve své životní formě (zase) :-)
Nemám moc ráda povídky jako takové, protože mi přijde, že se děj nemůže stihnout pořádně rozvinout na tak málo stránkách. Ale tak přeci jen jsem nechtěla podcenit Kinga, u kterého mám už přečteno kde co, tak jsem se do toho pustila. A musím říct, že on prostě zvládne čtenáře zaujmout a přinést napínavý příběh klidně i na pěti stránkách. Všechny povídky byly výborné. Věznice je klasika a je to troufám si říct stejně dobré jako film, nadaný žák je děsivý a napínavý, klučičí výlet mě sice zas tak moc nebavil, ale i ten byl parádní a poslední povídka byla návratem ke Kingovým hororovým klasikám, ze kterých vám je smutno a jste trochu vystrašení zároveň. Tohle je pro všechny jeho fanoušky takřka must have.
Původně jsem Kinga nechtěla číst do výzvy, ale nakonec jsem se rozhodla pro tuhle audioknihu. Radši poslouchat, než ztrácet tolik času, už minule mi přišlo, že se King strašně vleče. A jinak tomu nebylo ani tentokrát! První povídku jsem vynechala, protože film miluju a přišlo mi to jako největší ztráta času, když už vím, co se bude dít. Druhá povídka měla aspoň nějaký zajímavý děj. Třetí mě nezajímala, takže jsem ji vynechala. Poslední povídka měla ukrutně dlouhý začátek a vlastně nijak zážívná nebyla po celou dobu. No nevím Kingovi jsem ochotná dát ještě jednu poslední šanci, ale tím s ním končím.
První povídka se mi líbila, prostředí věznice je celkem populární. Druhý byl psycho thriller, při kterém se mi dělalo mdlo a běhal mráz po zádech. Třetí byla velká nudná otrava a o čtvrté ani nemluvím, tu jsem vyloženě proletěla, abych už byla na konci.
King je vždy moje výzva. Buď ho miluji, nebo nedokážu vystát jeho aktuální styl psaní.
První povídka je klasika, která mě bavila od začátku do konce, klidně mohla být i delší.
Druhá povídka mě přišla také velmi zajímavá.
Třetí jsem po chvíli vzdala, styl mi nevyhovoval a povídky v povídce není nic pro mě...
Čtvrtá povídka byla zajímavá, nejvíc podobná lehce duchařskému stylu Kinga, který mám tak ráda.
Upřímně jsem po první povídce si myslel, že možná kniha nebude taková, jakou jsem si představoval.
První novela z nejznámějšího filmového zpracování - Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank.
Novela se táhla a nebyla zrovna taková jakou jsem si ji představoval. Na film se stále chystám a doufám, že se tak nebude tahnout jako právě knižní předloha.
Novela byla zajímavá svým prostředím, tedy věznici, kde sledujeme vyprávění Reda o Andym.
Druhá novela jménem Nadaný žák, která je také zfilmována byla naprosto odlišná od té první. Byla čtivější, napínavější a nedalo se od ní odtrhnout.
Sledujeme Todda, který 'vystalkoval' starého pána, který má tajemství. Byl velitelem v koncentračním táboře v Paletinu.
Líbilo se mi zakomponování vražd, Druhé světové války, vyprávění, vyhledávače nacistických zločinců.. Novela skončila tragicky, ale přesto měla úžasný konec dle mého.
Třetí novela byla taktéž dobrá, akorát mohla být o něco málo lepší.
Sledujeme čtveřici kamarádů, kteří míří daleko ke kolejišti, kde je mrtvé tělo. Zvědavost je silná věc. Taktéž zfilmováno.
Čtvrtá novela Dýchací metoda mě chytla za srdce.
Sledujeme staršího pána, který začíná chodí do klubíku, kde si stáří pánové vypráví příběhy ze života.
Jeden z nich - gynekolog - vypráví svůj příběh o slečně, bývalé pacientce, která otěhotněla a byla smířená, že dítě musí odchovat sama, jelikož otec dítěte ji odmítl. Příběh končí tragicky, až mě z toho píchlo u srdce.. opravdu nejlepší novela ze všech čtyř.
Co si budeme, nezvyklý styl u S. Kinga a rozhodně se tahle kniha mu povedla!
Všechny povídky se rozbíhají pozvolna, nenápadně, pak ale přijde zlom a naberou takové grády, že nejde přestat číst. To mám ráda. V každém případě napsáno velmi poutavě a čtenář tak může obdivovat spisovatelský talent Stephena Kinga, i když není zrovna nadšeným fanouškem hororů.
Část díla
Dýchací metoda
1982
Nadaný žák
1982
Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank
1982
Tělo
1982
Autorovy další knížky
1994 | Řbitov zviřátek |
1993 | Osvícení |
2010 | Pod kupolí |
2001 | Zelená míle |
2016 | To |
Hodnotím jako nejlepší povídkovou sbírku od Kinga a z letošní čtenářské výzvy je to pro mě doposud druhá nejlepší kniha. Zatím jsem ze sbírek četl Mlhu, Černočernou tmu a Čtyři roční doby jsou o chloupek na prvním místě. Povídky jsou velmi různorodé a jedna je lepší než druhá.
Vykoupení z věznice Shawshank pro mě bylo jen jako opakování, protože filmové zpracování znám skoro nazpaměť a zde jsem se bohužel nedokázal odpoutat od již zažitého. Překvapilo mě nicméně, jak málo stránek předloha má. 85%
Nadaný žák je skvělá postupně gradující povídka o tom, že kdo si zahrává s ohněm, ten se spálí. Mladý student a bývalý nacistický dozorce si spolu budují vztah, který postupně ničí oba zúčastněné. 90%
Tělo je za mě nejlepší klenot této sbírky. Příběh zdánlivě banální, nicméně jak i autor sám praví, velkou hodnotu má právě to, že onen příběh si prožil. Kdo se, stejně jako já, zvládne vrátit do dětství a vzpomínat na toulky lesem, výpravy se svou partou a související zážitky, nepochybně si ji také užije. Pro někoho, kdo k ní přistoupí rezervovaně, nebo podobné zážitky z dětství nemá, může působit bohužel až nudně. 95%
Dýchací metoda se točí kolem klubu, kde se vyprávějí příběhy a kterého bych já byl bez váhání rád členem. Ústřední linka této povídky mi nicméně připadla o něco slabší. 75%