Cudzinka

Cudzinka
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468876/bmid_cizinka-9X1-468876.png 4 2360 2360

Cizinka / Outlander série

Príbeh o láske, ktorá prekročila hranice času. Píše sa rok 1945 a Claire Randallová, ktorá slúžila počas vojny v armáde ako zdravotná sestra, sa po nastolení mieru znova pokúša dať dohromady svoj život a neveľmi šťastné manželstvo. Keď sa s manželom vyberie na miesto, kde sa konajú starobylé rituály druidov, neznáme sily ju vrátia do minulosti – do roku 1743, do divokého Škótska, kde muži bojujú o prežitie a ženy sú pre nich často iba bezmocnou korisťou. Claire nechápe, čo sa s ňou stalo, kde sa ocitla a či sa odtiaľ ešte niekedy vráti. Padla do zajatia škótskeho klanu a každý ju podozrieva, že je vyzvedačka v službách Angličanov. Ako si v tejto situácii poradí žena zvyknutá na prísnu racionálnosť dvadsiateho storočia? Nebezpečenstvo striehne na každom kroku – dokonca aj na jej srdce. Claire stretne Jamesa Frasera, muža, ktorý je od nej mladší, ale zažil toho oveľa viac ako ona. Jamie, hrdý a ušľachtilý, jej dá lásku, akú dosiaľ nespoznala. Môže žena milovať dvoch mužov, každého v inom čase? Dokáže si vybojovať šťastie a neublížiť tým, na ktorých jej najviac záleží?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Zelený Kocúr

Outlander , 1991

vladkamudrova
13.06.2019 5 z 5

Je to hodně zajímavé čtení. Myslím,že hrdinka původně pocházející z doby druhé světové války je dobrý tah. Protože my dnešní zhýčkané ženy, zvyklé na veškerý komfort,by jsme to nedaly.

Riccia
10.06.2019 4 z 5

Velice zajímavá a čtivá kniha na pomezí mnoha žánrů, do které jsem se nejprve nemohla začíst a nakonec jsem ji těžko odkládala. Po těžkém začátku, kdy jsem si řekla, že vydržím do stránky 50 a pak se uvidí, jsem se do ní začetla tak, že už jsem se od ní nemohla odtrhnout. Hlavní hrdinku potkalo na její cestě tolik komplikací a dobrodružství, že víc už jich snad ani nebylo možných. Jen posledních sto stránek už na mne bylo trochu příliš - to už autorka v sympatické spoustě zastoupených žánrů přešaltovala až do pohádky. Když už se Claire bez potíží postavila hladovému vlku a dokázala mu svými prsty roztáhnout čelisti, to už jsem rozdýchávala s obtížemi a (pozor spoiler) když ji potom před celou vlčí smečkou zachránil nečekaný příjezd sluhy dávného obdivovatele její tchýně, to už jsem opravdu kroutila hlavou a zachraňovala se rčením "inu svět je malý". Proto dávám o hvězdičku méně. Přesto si ale myslím, že čas strávený nad tímto románem rozhodně nebyl ztracený a můžu ho dalším zájemcům jen doporučit, stejně jako televizní seriál, který v nedávné době podle tohoto románu vznikl. Další díly už si nejspíš nepřečtu, jsem zcela spokojená s finále tohoto prvního dílu - Jamie a Claire všechno ve zdraví zvládli a jsou spolu. Nač riskovat další katastrofy?

Ronnie68
08.06.2019 5 z 5

osobně bych nikdy nečekala, že si vezmu do ruky zamilovaný román ... ano očekávala jsem, že tam budou nějaké milostné scény .. ale mě hlavně zaujalo téma, kdy hlavní hrdinka se dostane z téměř moderní doby do minulosti ... a bude mít "čest" se setkat s pradávným příbuzným svého manžela ... kniha se mi četla neuvěřitelně skvěle ... a těším se na další díl ... :)

bartule
06.06.2019 5 z 5

Nejdříve jsem viděla první dvě série seriálu,naprosto si zamilovala znělku,prostředí a Jamieho. Dlouho jsem odolávala knihám i protože jsem se bála,že to nebude ono a ty nové obálky se mi nelíbí,ale pak se mi povedlo sehnat ty původní a vrhla jsem se na 1. díl. Čtivé,nikde to nedrhne, zajímavé a sympatické postavy a krásné prostředí. Prostě velmi příjemné strávené dva dny :-) a velké plus za nádhernou obálku i desky knihy pod obalem,to je prostě krása :-)

Covenant
04.06.2019 2 z 5

Jak začít. V první řadě jsem si kladl otázku, co vůbec znamená označení "pro ženy"? Znamená to automaticky, že půjde o zamilovaný prostoduchý román, cílený na ženy, bažící po svalnatém, smyslném hrdinovi? Ženy nejsou tak jednoduché a čtou přeci stejné věci, co muži. Tak proč ta škatulka? Nejspíš proto, že jednoduší jsou muži a věc romantiky z pozice alfasamce, odsuzují. Já nic takového ještě nečetl a chtěl jsem si o tom udělat nějaký obrázek. Měl jsem k dispozici audioknihu a Jitka Ježková, má příjemný hlas, tak proč si to neposlechnout. Začátek mne zaujal. Hezké popisy, sympatická hrdinka a docela nenásilné cestování časem. I seznamování s dalšími postavami, bylo dobré. Pak to, ale vzalo jiný směr a najednou to začalo klopýtat. Nepochopil jsem jednání a reakce některých postav. Těžké situace zvládali s přehledem, z jednoduchých se pomalu pos...nevzpamatovali. Hlavní hrdinka byla na můj vkus, až přehnaně důležitá pro všechny okolo. Vzhledem k situaci a době, by někteří o ní nezavadili ani pohledem, nebo by naopak o ní zavadili tak, že by se z toho nevzpamatovala. Souhrn "důležitých" událostí se stal během krátké chvíle, zatímco ty "nedůležité" se táhly přes kapitoly. Co se mi líbilo, byla myšlenka okolo věštění, ale jinak tohle všechno bylo jen pozadí pro to hlavní, o co autorce šlo a tím bylo ono samotné milování. Tam konečně prokázala svůj talent. Jde vidět, že dobře umí popsat věci, co sama, jako žena zažila. I když teď mě napadá, jestli jí nekřivdím a přeci jenom umí popsat i věci vymyšlené. Popis soulože byl rozvleklý, často se opakující a nudný. Myslím, že už každý po dvacátém průniku pochopil, že ti dva se vážně milují a historky z dětství, jejich vztah ještě prohloubil. Ani mě pak nepřekvapilo, že (teď trochu spoiler) nejdůležitější dilema v knize nastalo, opět kvůli průniku. Do konce jsem vydržel jen kvůli uklidňujícímu hlasu Jitky Ježkové, protože knihou bych se stoprocentně neprokousal. Nejde si udělat názor na román "pro ženy" z jedné knihy, ale nemám už chuť zkoušet další.

Marika Vanova
27.05.2019 4 z 5

Cizinka - seriálu bylo v TV plno, ale já ho přesto neměla šanci vidět. A tak jsem si řekla, že si ji teda zkusím přečíst. Určité pasáže, jako třeba ty postelové jsem jen tak prolítla, ty už nemusím a nemíním si kazit dojem z této oblasti. Clear se mi líbila pro svou neohroženost a péči o druhé a James svým prostým jednoduchým pohledem na svět a pevným slovem. Nakonec jsem si půjčila z knihovny i DVD v angličtině a zjišťuji, co sedí a co je jinak než v knize.

Samema
22.05.2019 5 z 5

Krásná výpravná kniha napříč stoletími :-)

evineckY
15.05.2019 5 z 5

Přečetla jsem si knihu a učarovala mi. Viděla jsem film a je fantasticky natočený přesně podle knihy,což se stává málokdy. Doporučuji přečíst i shlédnout.

modroocko
13.05.2019 5 z 5

Příběh je napínavý, jen tak Vás nepustí, pokračování je nutnost

Owain
10.05.2019 4 z 5

první díl zaujal, jdi na další =)

Janadvorackova
03.05.2019 3 z 5

Romanťárny nečtu, mám raději dočista jiné žánry, ale Cizinka je super kombinace špetky sci-fi, kterou čtu, hromady historie, kterou mám ráda a kupy romantiky, která do toho skvěle zapadá. Tak proč ne.
Audio se povedlo. Uvítala bych další audio, protože ty špalky dalších dílů mě spíš odrazují. Ovšem poslechu bych šanci dala.
Seriál sleduji a užívám si ho. Připadá mi akčnější než kniha a je v něm pár maličkosí jinak, ale děj knihy kopíruje děj první řady.

Ilirea25
13.04.2019 5 z 5

Ačkoliv historické romanťárny nečtu, Cizinka mě absolutně pohltila. Zamilovala jsem si Skotsko, Jamieho a celý příběh. Příběh je hrubý, nepředvídatelný, dech beroucí...

Jsi krev mé krve a kost mé kosti.
Dám ti své tělo, ať se ho tvé zhostí.
Dám ti svou duši, než nás smrt života zprostí.

meluzena
11.04.2019 4 z 5

Autorce nelze upřít vypravěčský talent. Kniha sice balancuje na samé hraně červené knihovny, ale vhodně načasované cynické poznámky umně shazují patos potenciálně přítomný v blízkosti velkých emocí, lásky, cti a pravdy (ač ta poslední zápletka a její rozuzlení už opravdu byly přitažené za vlasy).
Fajn čtení jako oddech od naší překombinované a pretechnizované doby; v rámci žánru klidně 5 hvězdiček.
---
„Byl jistě naštvaný, protože jsem mu řekl, že pivo je slabé. Řekl jsem mu, že pravé skotské pivo vyžaduje, aby se do sudu přidala stará bota, a cedí se přes řádně obnošené spodní prádlo.“
---
„Stoupala jsem po úzkých točitých schodech, které byly nestejnoměrně vysoké. Někdy jsem si musela zvednou sukni, abych nezakopla. Usoudila jsem, že tesaři v osmnáctém století měli buď špatné měřicí metody, nebo velký smysl pro humor.“
---
„Vzpomněla jsem si na strýcovu neukojitelnou touhu po vědění a jeho cynismus, s nímž pohlížel na všechna náboženství. Podle něj byla pouhými doklady o lidské kultuře, které mohly být přehledně katalogizovány.“

chodícírohožka
08.04.2019 5 z 5

Skvělý příběh, který mě bavil číst i podruhé. Hlavní hrdinové jsou velmi sympatičtí, děj je promyšlený, historické vsuvky a detaily úžasné a Skotsko je prostě nádherné. Dílu nechybí vtip, napětí ani romantika, jen erotické scény mi připadaly místy už zbytečné. Holt červená knihovna - ale propracovaná a neobyčejná.

PaníUč
31.03.2019 5 z 5

S upřímností můžu říct, že jsem tuhle knihu přečetla za jeden den a řadím ji mezi tři nejlepší knihy v mé knihovně. Nemůžu se dočkat, až v červenci Inverness a Culloden navštívím.

ADE138
25.03.2019 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, čtenou Jitkou Ježkovou.
Seriál jsem neviděla, krom anotace jsem nevěděla, do čeho jdu.
Audioknížka se mi líbila, paní Ježková byla dobrá volba k načtení. Příběh je přitažený za vlasy - ne nevadí mi cestování v čase, ale spíš to, jak se hlavní hrdinové vždy a za všech okolností dostanou z každé šlamastiky, akce střídá akci, proložené romantikou a erotikou. Ale líbil se mi popis života v 18. století, to, jak se Claire snaží využít své znalosti a schopnosti v tamní době.
Doufám, že i další díly vyjdou jako audiokniha, do čtení těch cca 800 stránkových knih se mi pouštět nechce.

Kitty
19.03.2019 1 z 5

Absolutně nechápu to vysoké hodnocení a díky této knížce si dám pozor, abych se příště vyhnula štítku "milostný román". Jedna z dalších knih, které nedočtu a vůbec mi to nebude líto. Pro mne zdlouhavé "nic" proložené erotikou.

Mikky01
15.03.2019 5 z 5

Líbí se mi kombinace historického románu a cestování v čase – jsou to dvě velice zajímavá témata, která se v Cizince skloubila tím nejlepším možným způsobem. Hlavní hrdinka Claire se ze čtyřicátých let dostává do Skotska 18. století a najde tam samu sebe i svou životní lásku. Bylo to opravdu nádherné čtení a celý děj se odehrával v krásném Skotsku. Místy mi akorát kniha přišla trošičku zdlouhavá a možná až moc jako červená knihovna. I tak mě ale čtení bavilo a líbí se mi i seriálová verze.

mirabl
10.03.2019 3 z 5

Námět není špatný, ale je velice těžké přečíst 700 stránek tohoto nekonečného televizního seriálu a udržet si zároveň neporušené duševní zdraví. Tuny a tuny žvanění, nad kterými by obdivně hvízdnul i Frederick Forsyth. Jo a tu a tam samozřejmě autorka svým permanentně souložícím hrdinům důmyslně ubližovala, by to nebylo tak fádní. Někde u přihřátého vévody mě to přestalo bavit a když ruka zákona sahala po dvou čarodějnicích, měl jsem sto chutí knihu mrštit do planoucího krbu. Ale ona není moje. S velkým "potěšením" ji pěkně vrátím nic netušícímu majiteli.

zimka.r
09.03.2019 4 z 5

Příběh se mi moc líbil. Četla jsem dlouho, ale to spíše z nedostatku času a obsáhlosti knihy. Teď se jen rozhoduji, zda číst další díl nebo se podívat na seriál. Neumím si moc představit se tahat s tisícistránkovou knížkou :) Už první díl dal dost zabrat :) Ale rozhodně mě další pokračování zajímá!