Cudzinka

Cudzinka
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468876/bmid_cizinka-9X1-468876.png 4 2391 2391

Cizinka / Outlander série

Príbeh o láske, ktorá prekročila hranice času. Píše sa rok 1945 a Claire Randallová, ktorá slúžila počas vojny v armáde ako zdravotná sestra, sa po nastolení mieru znova pokúša dať dohromady svoj život a neveľmi šťastné manželstvo. Keď sa s manželom vyberie na miesto, kde sa konajú starobylé rituály druidov, neznáme sily ju vrátia do minulosti – do roku 1743, do divokého Škótska, kde muži bojujú o prežitie a ženy sú pre nich často iba bezmocnou korisťou. Claire nechápe, čo sa s ňou stalo, kde sa ocitla a či sa odtiaľ ešte niekedy vráti. Padla do zajatia škótskeho klanu a každý ju podozrieva, že je vyzvedačka v službách Angličanov. Ako si v tejto situácii poradí žena zvyknutá na prísnu racionálnosť dvadsiateho storočia? Nebezpečenstvo striehne na každom kroku – dokonca aj na jej srdce. Claire stretne Jamesa Frasera, muža, ktorý je od nej mladší, ale zažil toho oveľa viac ako ona. Jamie, hrdý a ušľachtilý, jej dá lásku, akú dosiaľ nespoznala. Môže žena milovať dvoch mužov, každého v inom čase? Dokáže si vybojovať šťastie a neublížiť tým, na ktorých jej najviac záleží?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Zelený Kocúr

Outlander, 1991

xxiixxi
21.11.2018 3 z 5

(audiokniha :-))
Docela dost jsem se těšila, podle ohlasů kniha měla obsahovat má oblíbená témata - historie, Skotsko, romantika, erotika, nadpřirozeno a další. Ale nebylo to úplně ono. Chvílemi byl pro mě děj až moc romantický, kýčovitý, všechno na růžovo (a to proti červené knihovně vůbec nic nemám, spíše naopak) a na další stránce hned zase vcelku brutální. Dojem mi kazily vcelku nereálné události a to rozhodně nenarážím na čarodějnice :-D Postavy sice ne nezranitelné, ale samozřejmě nesmrtelné a vždy ve správný čas na správném místě. Hlavní hrdinka se až překvapivě snadno srovnala s pobytem v 18. století, její okolí to vzalo také bez problémů. Místy ale reagovala hystericky a to zrovna v situacích, které mi nepřišly až tak vyhrocené. Také mi přijde, že se námět knihy dal využít lépe, např. využít schopností a vědomostí hlavní hrdinky, skotských reálií a historické doby, takhle mi v hlavě zůstanou hlavně hrátky ve křoví na sto způsobů a útěk z místa na místo. Kladně hodnotím vyzdvižené bylinkářství.
Zatím jsem viděla první díl seriálu a také jsem si z něj nesedla na zadek, ale celkově nechci tuhle sérii vzdávat, možná byla na vině audiokniha. Další díl si chci určitě přečíst, pár věcí mě tam zajímá :-)

85098211
20.11.2018 3 z 5

(audiokniha)
Tak mne tato kniha docela zklamala. Měla jsem velká očekávání, protože nápad jako takový byl rozhodně zajímavý. Musím uznat, že autorka psát umí, kniha je opravdu čtivá, ale mně nesedla. Místy se mi zdála také zdlouhavá a po pokračování tentokrát rozhodně nesáhnu. Ani jsem nevěděla, že byl podle knižní předlohy natočen seriál, ale jsem přesvědčená, že ten by se mi v tomto případě mohl líbit o dost víc - možná? ;-) Hvězdičku navíc přidávám za výbornou interpretaci audioknihy Jitkou Ježkovou...

Ookmalej
15.11.2018 3 z 5

Není to sice můj šálek kávy a popravdě, chování jednotlivých hrdinů ke Claire mi přijde nepravděpodobné, ale četlo se to dobře. Myslím, že dám šanci dalšímu dílu. Dobře se u této knihy odpočívá, nechybí tam napětí a ta trocha erotiky se snést dá.

orinka3
12.11.2018 4 z 5

Dobré čtení, i když návrat do minulosti není zase tak nové téma. Ale i tak knížka nepostrádá napětí. Zdá se mi, že láska tu poněkud převažuje nad akčností a dobrodružstvím, ale i na ty se dostane. Záchrana Claire anebo Jamieho určitě není nic pro padavky. A líbí se mi, jak se Claire začlenila do běžného života o pár set let zpátky a po výdobytcích civilizace nijak neteskní. Láska je mocná čarodějka a překoná věky:)

zwingerovam
06.11.2018 5 z 5

Normálně by mne odradila tloušťka knihy, ale četlo se to samo. Skvělá série

m.valova
04.11.2018 5 z 5

Knížku jsem si půjčila na doporučení s tím,že historické věci mě nebaví,ale přesto jsem ji zkusila..Byla velmi čtivá a napínavá,chvílemi mi bylo až zle z některých věcí a někdy byla i slza na krajíčku,i když některé pasáže byly na můj vkus zbytečně dlouhé rozhodně nezklamala a určitě se s cizinkou zase někdy setkám v dalším pokračování.

keselylenka
03.11.2018 5 z 5

Za svůj život jsem jen velmi málo knih přečetla vícekrát. Sérii Harry Potter, Divočinu a na tento prestižní seznam se nyní zařadila i Cizinka a celá její série. A rozhodně si ji přečtu zase znovu.

Jordyz
29.10.2018 4 z 5

Nebylo to špatné. V tomto případě mi ale dost vadilo, že jsem nejdřív viděla seriál. V knize prakticky nebylo nic navíc a chvílemi mě nudila. Neustále jsem srovnávala se seriálem. Jsem zvědavá na další díly.

jaja53
09.10.2018 5 z 5

Úžasná kniha čtená jedním dechem.

angelak
08.10.2018 2 z 5

Nedokázala jsem se začíst, očekávala jsem asi něco jiného - Opravdu jsem se snažila, ale nejde to - knihu jsem musela odložit ...

Efča0082
21.09.2018 5 z 5

Série je bezvadná moc mě chytla ten popis přírody, historie tak akorád a obyčejný život dvou lidí co se milují. První tři díly jsou tak rozdíné a ty poslední dva v americe jsou spíš usedlé přijde mit pak jak dr, Qinniová :D ale ta se mi líbila tak mi to nevadí....

kykiryki28
19.09.2018 5 z 5

Romantický historický příběh odehrávající se na Skotské Vysočině. Co více si přát?! Prostě NÁDHERA!

mystar
19.09.2018 5 z 5

Pribeh se mi moc libil. Knizka byla ctiva od zacatku do konce. Uplne me pohltila do davneho zivota ve Skotsku. Musim priznat, ze to chvilemi bylo trosku "preslazene". Presto jsem si postavu Jamieho a Claire oblibila a dokonce jsem byla nejednou dojata. Ted se chystam na dalsi dil a prubezne i na serial. Urcite doporucuji.

leleia
18.09.2018 5 z 5

I když tato kniha patří k žánru, ve kterém si moc nelibuji, nemohla jsem ji odložit.

Aya81
17.09.2018 3 z 5

Kniha se mi hodnotí těžce. A to asi proto, že ji vlastně nemohu ani pořádně pochválit, ale ani zkritizovat. Je čtivá, nemá prázdná místa, ale upřímně jsem si od ní prostě slibovala něco víc, něco jiného, prostě NĚCO. Doufala jsem o trochu víc fantasy prvků, o trochu víc historie, nebo prostě o nějaké jiné ozvláštnění od PROSTĚ červené knihovny. Postavy jsou sympatické, dokonce, když už jsem to přečetla, hodlám číst i minimálně další díl (Vážku v jantaru). Ale bohužel víc než tři hvězdy dát nemohu...

aginecka
14.09.2018 4 z 5

Navzdory několika drsnějším detailním popisům zranění a procesu jejich vyrábění je Cizinka od začátku do konce slaďoučká. To není zrovna můj styl, ale právě díky těm plastickým popisům (nemyslím jen ty nechutnosti - milovala jsem hlavně nenápadné opěvování civilizací nezkažené přírody) jsem měla pocit, že jsem skutečně tam. A ten výlet do skotské minulosti jsem si opravdu užila!

psychousek
07.09.2018

Než jsem začala číst, věděla jsem, že je to seriál a že se nějak dostanu do minulosti. To bylo všechno. Netušila jsem, že mne to tak chytne. Tato kniha nemá objektivní literární hodnotu, nemyslím si, že by se někdy objevila v čítankách, ale dokázala mne, člověka nesnášejícího prvoplánové romantické příběhy, upoutat natolik, že jsem prožívala všechno, co se tam stalo, a bylo pro mne velmi obtížné vrátit se do reality. Doporučuji a přidávám upozornění: pokud vás chytne první díl, do těch dalších se pustíte okamžitě po zavření předchozí knihy!

Macicekh
02.09.2018 5 z 5

Velmi zajímavé čtení.

tygřík2
29.08.2018 3 z 5

V kategorii "čtení pro ženy" (kterýžto název mne silně irituje neb naznačuje, že ženy jsou ducha mdlého a nic jiného než příběhy o tom, kterak chudá holka ke štěstí přišla, nepochopí) je Cizinka asi na jedné z vyšších příček stupnice (jak se zdá podle převažujícího zdejšího hodnocení). Ale Bronteová nebo Austinová to prostě není, neboť většinou klouže po povrchu.
Co mi vadilo, byl naprosto zbytečný překlad libozvučného a výstižného Sassenach jako Sassenachová. Jamie Claire přece neříkal Cizincová (Sasová, Angličanová), ale Cizinko (Sasko, Anglánko).
Jednoduše - Sassenach ( což je, mimochodem, v podání seriálového Jamieho lahůdka :-) ).
Co mě hodně iritovalo, byla nevěrohodnost historická i nevěrohodnost psychologie postav, z čehož pramenily nelogičnosti v ději.

Petronelka123
26.08.2018 5 z 5

Bohužel jsem viděla nejprve seriál a teprve poté četla knihu, takže mi chvilku trvalo, než jsem nastartovala vlastní fantazii. Ale kniha nezklamala, je napsaná velice čtivě a těším se na další díly.