Dáma a jednorožec
Tracy Chevalier
Šlechtic Jean de Viste se stal v 15. stol. významným mužem na dvoře francouzského krále Ludvíka XI. Své bohatství vkládá do nádherného zařízení domu, k němuž patří i šest tapiserií zobrazujících vždy jinou krásku s bájným zvířetem. Malíř předloh pro tato díla, velký svůdník a znalec žen, a bruselský tkadlec těchto světově proslulých gobelínů jsou další z mnoha postav mistrně napsaného románu. Předchozí autorčina knížka, Dívka s perlou, byla předlohou oscarového filmu s úspěchem promítaného i v našich kinech.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2005 , BránaOriginální název:
Lady and the unicorn, 2003
více info...
Přidat komentář
Romám má dva příběhy. Musím říct, že pro mě byl zajímavý ten, který se točil kolem tapiserií a jejich výroby. Jednozněčně Bursel. Ten mohl být více rozvinutý. Bylo zajímavé číst o jejich výrobě, o tom, jak tkalci žili, získávání zakázek. Jaké slovo měl cech a co všechno bylo nutné zajišťovat. To mě moc bavilo. To co se odehrává v Paříži, co by zadavatel díla, šlechta, to už mi tolik neříkalo.
Ve srovnání s Dívkou s perlou, kterou jsem si zamilovala takřka hned, byl tohle ze začátku docela boj. První dvě kapitoly mi přišly opravdu příšerné a když je srovnám s celkem zajímavým zbytkem knihy, nemůžu pochopit, proč v nich autorka nepodnikla nějaké úpravy.
Mým hlavním problémem (alespoň ze začátku) byly nesympatické postavy a vcelku tuctový děj s ohranou neoriginální romancí. Nicolas byl protivný a prvoplánově úchylný (i když se jeho postava průběhem trochu zlidštila), Claude byla rozmazlený spratek... Zlepšení přišlo s postavou matky a příběh se stal zajímavým teprve až když se zaměřil na dějovou linku v Bruselu, která popisovala průběh vzniku tapisérií i osudy tkalců, kteří na ni pracovali. Tato část mě bavila a dokonale mě vtáhla, ani to ale knihu nedostalo z naprosté průměrnosti, kterou na mě působila.
Hezký příběh ... nenáročná oddechovka, "dost hrubě otesaná již v originále". Na mě však málo propracované. Některé slovní obraty tak soudobé, že v souvislosti s historickou romancí absolutně neladí. Autorka má dobré náměty, ale pero by měla raději přenechat někomu jinému.
Krásný příběh o lásce, vášni, prestiži a umění. Jak čtivá historie se posplétala kolem tak unikátních středověkých artefaktů - vždycky mne bavily fikce spojené s uměleckými díly. Doufám, že ještě nějakou autorčinu knihu odlovím!
Kniha se mi opravdu líbila, stejně jako Dívka s perlou. Určitě by stálo za to natočit filmovou verzi. ;-)
Kdo má rád spojení historických faktů a příběhu, který se mohl stát, ať neváhá - knihy Tracy Chevalier jsem intenzivně sháněla a nakonec všechny tři sehnala. Z mého hlediska výborné, čtivé a poutavé knížky, přečetla jsem je jedním dechem.
Štítky knihy
umění Francie 15. století malíři historické romány tapiserie, gobelíny
Autorovy další knížky
2004 | Dívka s perlou |
2005 | Dáma a jednorožec |
2008 | Ohnivý tygr |
2018 | Ten černý vzadu |
60% - Po Dívce s perlou jsem otvírala tuto knížku s velkým očekáváním, které se bohužel nenaplnilo. Nejvíc mě bavily rozhodně popisy tvorby tapisérií, je znát, že autorka si neváhá tyto věci pečlivě nastudovat a předat je dál. Také její schopnost vytvořit příběh rámující vznik těchto poutavých děl je nezpochybnitelná. Bohužel tentokrát se ubírala metodou vyprávění ústy jednotlivých postav a nutno říct, že mnohá z nich mi zkrátka nepřipadala napsaná tak zajímavě, jako když jsme vnímali celý příběh jenom skrz dívku s perlou Griet. Navíc, jak už zmiňují i jiné komentáře, byl celkem propastný rozdíl v poutavosti vyprávění o tkalcovské rodině v Bruselu a rodině novopečeného šlechtice a zadavatele zakázky v Paříži, kdy na tu bruselskou dějovou linku jsem se na rozdíl od pařížské těšila. Trochu to propojoval malíř předloh Nicolas des Innocents, jenže ten mě po většinu času spíš otravoval. Nejvíc jsem si oblíbila slepou dívku z tkalcovské rodiny Aliénor, a kdyby to autorka napsala z jejího pohledu, tak by to podle mě mohlo být stejně pěkné jako Dívka s perlou.