Umírající zvíře
Philip Roth
David Kepesh série
< 3. díl
V české premiéře vychází román jednoho z nejuznávanějších amerických spisovatelů současnosti, jehož dílo Mladá fronta začíná vydávat. Pojednává o stárnoucím kritikovi a pedagogovi Davidu Kepeshovi, známém propagátorovi sexuální revoluce. Po mnoho let bezostyšně sváděl své studentky, ale vždy se mu dařilo zachovávat si kritický odstup. Nyní, když se zamiloval do krásné dcery kubánských emigrantů, propadá se najednou do kolotoče tělesné žádosti a žárlivosti.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2007 , Mladá frontaOriginální název:
The Dying Animal, 2001
více info...
Přidat komentář
Na tento titul jsem hleděla trochu s nedůvěrou - i když odkaz na výborného básníka W. B. Yeatse by měl být zárukou ....
U mne se promítla jako hlavní motiv pomíjivost .... pomíjivost mládí, krásy, lásky ....
a nakonec i života ....
Postava stárnoucího profesora, hledajícího povyražení v milostných dobrodružstvích je dobře vyobrazena .... včetně jeho erotických postřehů ...
Vyprávění je upřímné, otevřené a plné myšlenek ....
Ale ten závěr, kdy autor poznává, že věk nemusí být zárukou pomíjivosti .... a že konec může nastat kdykoliv - ten byl smutný ....
A tak jsem si vyhledala ukázku filmového zpracování - v hlavní roli s Benem Kingsley a přitažlivou Penelope Cruez - a to by stálo za zhlédnutí ....
Film je o něco lepší než kniha. Vystihuje lépe podstatu příběhu. V knize autor zachází do někdy zbytečných uliček dávných lásek. Někdy je méně daleko více. Ale to by kniha měla jen asi 60 stránek. Doporučuji přečíst a pak se podívat na skvěle obsazený a natočený film.
Fakt dojemná kniha o zamilovaném starém chlapovi. Je super, když se můžete pochlubit, že čtete dílo nositele Pulitzerovy ceny, jednoho z kritikou nejoceňovajších autorů naší doby - a zároveň je to takové prima softporno. Prostě win-win.
"Souloží se mstíte smrti. Nezapomínejte na smrt. Ano, i sex je ve své moci omezený. Ale řekněte, která moc je větší?"
Ja osobne som od držiteľa Pulitzerovej ceny rozhodne očakávala viac (a teda aj od jeho knižky) !!!
Zmýšľanie hlavného hrdinu sa mi protivilo a obsahovo to tiež nebolo ktovie čo.
Prišlo mi to iba ako také lacné rozprávanie resp konštatovanie (minulosti, pocitov, postáv, udalostí)...žiadne hlboké myšlienky....žiadne filozofické úvahy....tá knižka ma proste nijak neobohatila...
Koniec dojemný, ale môj názor na knižku nezmenil.
Film som znášala lepšie....a toto je rozhodne prvý krát (a dúfam, že posledný), čo film prebil knihu!
Lidi, mě se tahle knížka líbila moc. Má všechno co mě na knize baví, fajn příběh, trochu toho kvalitního sexu, psychologicko-filosofický přesah, má to hloubku, ale není to nabubřele intelektuální. Dobře ochucená duševní krmě a já píšu, chci ještě víc Rotha.
Roth mě alespoň v jedné věci dostal: ještě nikomu se nepovedlo vzbudit ve mně při čtení fyzické znechucení. Jedna scéna v příběhu starého prasáka to dokázala a já se musela smát jeho rafinovanosti. Ať už předstíraná nebo opravdová přímost při zpovědi se výborně čte, nenásilně podává charaktery lidí, o nichž se postava Davida zmiňuje a nepodsouvá morální ani nemorální postoje k čemukoliv, co je v knize řečeno. Osobně se škodolibě bavím při pasážích popisujících Davidova syna znechuceného životem svého otce - jak dobře vykreslená karikatura!
Jsem si jistá, že mé další dostaveníčko s Rothem (plánovaná Lidská skvrna) bude přinejmenším zajímavé: šikovně zkombinovat příběh s úvahovými pasážemi totiž autor rozhodně dokáže.
Mé první setkání s Philipem Rothem. Zajímalo mě, jak píše držitel Pulitzerovy ceny. Nemám co dodat, autorův text se čte opravdu dobře. Kniha která vypadá jako autorovo vyspělé filozofické a erotické zrání mně nijak nepohoršila, jen obsah knihy mně příliš nenadchl. V románu na sto stranách si hlavní hrdina David Kepesh vytvoří vztah s dívkou, rozloučí se s přítelem, rozejde se s přítelkyní, přitom všem se ve vzpomínkách a faktech občas vrací do minulosti, čímž se četba místy vleče a vleče. Umírající zvíře je spíše kniha pohledů, pocitů, názorů i moudrých myšlenek, které jsem přivítal. Umírající zvíře je však také kniha s prostou dějovou linkou, která mě naopak příliš neupoutala.
Musím říct, že mě kniha úplně neoslovila. Je to teda první kniha od tohoto autora a zvažuju, zda mu dát ještě šanci. Hrdina byl rpostě nesympatický, nerozumněla jsem mu, skákavé vykládání příběhu a četlo se mi to hůř a hůř. Na konci už jsem přeskakovala, takže mě závěr vůbec nemohl oslovit.
Nevím... nebylo to špatné, konec byl celkem působivý, ale nijak zvlášť mě to za srdce nevzalo - a to je u mě dost podstatné kritérium. Věřím, že film je možná i lepší, ale soudit nemůžu
Přiznám se, že pro mě bylo trochu těžké porozumět hrdinovi téhle knihy. Jeho (autorovy) úvahy o osobní svobodě mohou být inspirativní, nicméně nekompromisně machistický pohled na svět vyznívá dost jednostranně. Shrnul bych ho do názoru, že monogamně žijící muži jsou slaboši, páchající zločin na své přirozenosti. Vyprávění mě postupně víc a víc odrazovalo, ke konci už jsem knihu četl s velkým odstupem, rádoby emotivní závěr na tom nic nezměnil. Kamarádka, která knihu četla, tvrdí, že ačkoli se na ženy soustředí většina hrdinova (autorova) zájmu, ženám v podstatě nerozumí a pouze se motá v mantinelech svého ega..
Souhlasím! Kniha se četla jedním dechem a film, který byl sice trochu jiný, je ještě o malinko lepší.
Štítky knihy
zfilmováno americká literatura
Autorovy další knížky
2006 | Portnoyův komplex |
2009 | Lidská skvrna |
2009 | Americká idyla |
2014 | Pražské orgie |
2006 | Spiknutí proti Americe |
Kniha o životě nezávislého vysokoškolského profesora, o jeho vztahu k ženám a sexualitě. Sex jako alfa a omega v životě muže, který se odmítá podřídit konvencím. Bezmezná láska šedesátníka ke krásné studentce a úvahy o pomíjivosti života, který nás může opustit nečekaně a kdykoli.
"Jsme nesmrtelní, dokud žijeme"