Hypnotizér

Hypnotizér
https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74711/bmid_detektiv-joona-linna-hypnotizer-bZH-74711.jpg 4 6135 6135

Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat pomocí hypnózy. Jedné prosincové noci ho probudí zvonění telefonu. Volá mu detektivní inspektor Joona Linna z nemocnice ve Stockholmu a prosí ho, aby okamžitě přijel k případu malého chlapce, který je v bezvědomí, ve velmi kritickém stavu. Erik je jedinou nadějí, jak může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru. Doufají, že vraha vystopují a zachrání jeho starší sestru dřív, než bude pozdě. Erik se však praxi hypnotizéra nevěnuje už deset let a je rozhodnutý, že hypnózu už nikdy provádět nebude. Žádost o pomoc v něm probudí bolestné vzpomínky, a proto Erik prosbu policie odmítá. Když se však Erik konečně nechá přesvědčit, všichni se rázem ocitnou ve víru nečekaných událostí. Tyto události bez varování udeří plnou silou do Erikova života. Erikův syn zmizí. Erik je nucen postavit se tváří v tvář minulosti a vrátit se ve vzpomínkách zpět do časů, kdy jeho profesionální život ležel v ruinách a jeho manželství bylo na pokraji zhroucení. Jedině tak má šanci zachránit život svému synovi.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Host

Hypnotisören, 2009

pipetion
30.01.2014 3 z 5

PV: "Jako oheň, úplně jako oheň". Čtivé. Dobrá řemeslná práce. V druhé polovině dynamičtější. Ale na Larssona to nemá. Spíš mírné zklamání. Docela předvídatelná i přes překombinovaný děj. Opakující se finty, např.: "A věděl, že na něco zapomněl. Ale nemohl si vzpomenout."

zpevSusannah
30.01.2014 5 z 5

K této knize se ani nemusím širokosáhle rozepisovat - prostě jedním slovem SKVĚLÁ. Jako všechny další kousky s detektivem jménem Joona Linna.

efka.saf
27.01.2014 4 z 5

(SPOILER) Hypnotizéra jsem měla doma v knihovničce už celkem dlouho, ale teprve během dovolené jsem na něj našla časovou skulinku. Názory na něj se celkem výrazně liší, já ovšem patřím spíš k těm adoračním čtenářům. Lars Kepler, další ze severských autorů, který je nazýván novým Larssonem… opět s tím nesouhlasím, protože Larsson je pro mě pouze jeden jediný, přesto sama za sebe hodnotím Hypnotizéra velmi kladně a vysokým počtem bodů, byť od Larssona knihu dělí min. Grand Canyon. I tak to ale byla v mých očích skutečně velmi zdařilá a celkem komplikovaná krimi, která na začátku vypadala naprosto jinak, než do čeho se vyvinula na konci knihy.

Hlavním hrdinou románu je „hypnotizér“ špičkového formátu Erik Maria Bark, který je přivolán kriminalistou Joonem Linou do nemocnice, kam byl přivezen těžce poraněný, pořezaný a zmučený patnáctiletý chlapec, který jako jediný přežil vražedný útok na svoji rodinu. Erikovým úkolem je chlapce co nejdříve vyslechnout, právě pomocí hypnózy, aby mohla být nalezena a zachráněna jeho starší sestra Evelyn, po níž pachatel možná stále jde. Erik hypnózu nejprve odmítá, protože už před deseti lety slíbil, že hypnotizovat nikdy víc nebude, ale přesto je k tomuto kroku přesvědčen. Hypnóza zraněného chlapce ale hned na začátku ukáže, že s činem je všechno trochu jinak, než se kriminalisté prvně domnívali, zároveň ale tento akt spustí řetězec s tím souvisejících dramatických událostí. Když je posléze ze své postele uprostřed noci unesen Benjamín, jediný Erikův syn, začínají se postupně rozkrývat složité vztahy a staré křivdy související s Erikovým životem a výzkumem v oblasti hypnózy.

Sama za sebe musím říct, že mě příběh chytl od první stránky a než jsem stihla přemýšlet nad tím, jestli se někde na těch 530 stranách začínám nudit, už jsem dočítala závěrečnou kapitolu. Kniha má opravdu spád, je psána nenáročným a celkem chytlavým jazykem, ale navíc mě dost zaujalo veškeré líčení hypnózy jako terapeutické metody, jak dokáže působit na lidi a co vše dokáže rozkrýt. Postavy byly vyvedeny krásně ve 3D, tím spíše vyšinutost pachatelů. Vlastně musím přiznat, že tak odpudivě na mě pachatel nepůsobil už opravdu hodně dlouho. Samotný děj je mírně překombinovaný a logické skulinky by se našly, ale mě držel ve svých spárech celkem poctivě, takže to jako extra zápor nepociťuju. Ale to, co je nutno příběhu opravdu vytknout, je samotný závěr, který byl jak vytržený z bondovského akčního filmu ukončeného náznakem cukerínového happy endu (ale opravdu jen náznakem). Ten si autor (autoři) mohli opravdu odpustit, protože knihu přece jenom degraduje o stupeň níž...

Ellile
24.01.2014 5 z 5

Manželé Ahndorilovi, skrývající se pod pseudonymem Lars Kepler, umí bezpochyby psát čtivě. Pozitivně bych na knize hodnotila hlavně fakt, že děj není již od počátku prvoplánovitě předvídatelný, dokonce se u některých dějových zvratů můžete přistihnout s výrazem „tak tohle jsem opravdu nečekal (a)“ (alespoň v první polovině knihy, ke konci už se kvalita snižuje a předvídatelnost zvyšuje). V závěru mi ale při čtení stále víc vyvstávala na mysl otázka, zda toho už v knize není přece jen přespříliš a děj není zbytečně překombinovaný. I v psaní totiž platí staré dobré pravidlo, že všeho moc škodí, a rozhodně ho neeliminuje ani fakt, že má kniha přes 500 stran. Důsledkem spousty zápletek a nových faktů je mimo jiné i to, že v knize můžete objevit některé nedořešené momenty.

Daffodila
23.01.2014 4 z 5

Má první zkušenost se "Severskou krimi". Musím říct, že mě kniha mile překvapila. Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na "obšírný" styl psaní, ale když jsem mu přivykla, vtáhlo mě to do sebe.
I když musím přiznat, že mám asi docela "křehkou duši", takže raději sáhnu po něčem, co ve mě tolik nevzbuzuje deprese a vnitřní strach.

T-rish
21.01.2014 5 z 5

Rozhodně líbilo, i když jsem se trošku děsila že skoro 600 stran budu číst dlouho opak byl pravdou, perfektně napsáno byla jsem i překvapená tím kdo se za vším skrývá a můžu přiznat že jsem se netrefila ani jednou :) Joona a jeho závity smekám! Těším se na další knihy, o které doplním knihovnu.

makověnka
17.01.2014 4 z 5

Kniha se mi moc líbila ....strhující děj, který mi nedovolil, abych knihu odkládala a nečetla. I když je jedna a ta samá scéna psána z několika pohledů, čtenář se neztratí a stále se dobře orientuje. Jen mi trochu vadily zdlouhavé detailní popisy, které mi oddalovaly další děj příběhu.

VerčaP
17.01.2014 4 z 5

Skvělá knížka, jen mi trochu vadil styl psaní. Malé množství dialogů vemně vyvolávalo tenenci přeskakovat popisné části knihy.

swamp
14.01.2014 4 z 5

Pokud si dobře vzpomínám, jedná se o mé první seznámení se severskou krimi. Měl jsem chvílemi problém s některými částmi (dětský gang apod.), ale i tak jsem si knihu této autorské dvojice vychutnal.

tori69
12.01.2014 5 z 5

Naprosto skvělá detektivka, od které jsem se nemohla odtrhnout.

MarieAnnaSarah
09.01.2014 3 z 5

Hypnotizérem, v boxu s dalšími dvěma díly, jsem obdarovala svou sestřičku k Vánocům. Celá nadšená mi volala, jak se jí líbil a že už se rovnou vrhla na další knihu. Teď tedy byla řada na mě si ho přečíst.

V rodinném domku v Tumbě se odehraje neštěstí, celá rodina je brutálním způsobem napadena a útok přežívá pouze syn Josef. Komisař Joona Linna se domnívá, že vrah je na stopě nejstarší sestře, která nebyla přítomna a má se stát jeho další obětí, proto přistupuje k zoufalému plánu a povolává doktora Erika Barka, aby těžce raněného chlapce zhypnotizoval a pokusil se sestavit profil vraha. Avšak v hypnóze se dovídají děsivé okolnosti činu a zjišťují, že vše bude úplně jinak než se zprvu zdálo. Zanedlouho je vážně nemocný syn Erika Barka unesen. Souvisí tyto činy spolu nebo únos má kořeny v Barkově minulosti?

Hlavní příběh o rodině Ekových byl typicky děsivě temný, tak jako jiné severské thrillery.
(SPOILER) Ačkoliv tentokrát mi použití patnáctiletého dítěte jako vraha, a stejně tak i pouličního dětského "gangu" v příběhu o Barkových, přišlo přespříliš. Takové příběhy, kdy si děti ubližují, ba co víc vraždí, prostě nemusím. Nedokázala jsem ani dokoukat Hunger Games a pořád otálím, zda-li je mám vůbec číst. (konec SPOILERU)
Avšak zklamalo mě, že postupně byl tento příběh upozaděn, vyšuměl a pak se z ničeho nic opět objevil, aby byl jeho konec odbyt během jedné kapitoly. Škoda, podle mne by si zasloužil více prostoru.

Sekundární příběh o Eriku Barkovi se mi líbil více. Byl svižný, pozvolna předkládal jednotlivá vodítka, pátral v minulosti a postupně se dopracovával k danému pachateli. Když pominu některé nelogičnosti, vytkla bych mu pouze nekoordinovanost mezi pátráním Linny s Erikem a Simony s Kennetem, díky které na mě občas příběh působil nepromyšleně.

Styl psaní, kdy autor využívá prolínání minulosti s přítomností mám ráda, ale v této knize byly přechody příliš ostré a nepůsobily souvisle. Což bylo možná zapříčiněno tím, že knihu napsali dva lidé. Dalším obrovským minusem pro mne byly strohé, krátké věty v přítomném čase, stylem "Erik jde. Zastaví přede dveřmi. Otevře dveře, vstoupí.". Achich ouvej. Chyběla mi květnatost souvětí jiných autorů, která vás vtáhnou do děje a nepustí. U tohoto díla jsem měla často pocit jako bych četla scénář. Ale uvědomuji si, že se jedná o první dílo autorů, takže jim to v tomto případě ještě dovedu odpustit.

Původně jsem chtěla dát hvězdičky čtyři, ale nakonec je těch mínusů příliš a tak dávám tři. Na Larse Keplera však nezanevřu a přečtu si i jeho další díla. Věřím, že toto byl jen prvotní rozjezd :)

maya.taufer
01.01.2014 5 z 5

Moc se mi kniha líbila a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Na první pohled děsivě tlustá kniha, ale po pár přečtených stránek se budete divit, že jste už na poslední stránce a nechcete, aby byl už konec. Příjemné čtení a moc doporučuji ;)

sue_partymix
29.12.2013 2 z 5

Na to, že dvojice autorů pod tímto pseudonymem se sama prezentuje jako "nástupce Stiega Larssona", má do něj opravdu hodně daleko... Úroveň dialogů, popisy situací i prostředí dost chabé. Dějová linie není sama o sobě vymyšlena špatně, ale přijde mi, že autoři se věnují zbytečně popisům nepodstatností a důležité okolnosti si kolikrát čtenář musí trošku dopředstavit :-)

slamenka
28.12.2013 3 z 5

Kniha byla velice čtivá, ale mrzelo mě, že se přešlo z vyšetřování případu Josefa jen tak k únosu... navíc se případ Josefa jakoby vyřešil sám...

welna
09.12.2013 3 z 5

Pro toho, kdo má rád severský thriller je kniha čtivá, děj má spád, stojí za rychlé přečtení přečtení a to je asi vše.

Jitulisko
09.12.2013 5 z 5

Takhle kniha se mi moc líbila. Dokázala vtáhnout. Občas zůstával rozum stát jestli je to možné a autoři nepřepískli..... Ale celkový dojem mám výborný určitě jedna z knih co doporučuji.....

kellishova
08.12.2013 5 z 5

Super!

Lemurka
29.11.2013 3 z 5

Kniha začala docela slibně. V momentě, kdy se začal řešit jen únos a na Josefa se zapomnělo, mě kniha přestávala bavit. Také 100 stran Erikovi minulosti bylo zbytečně dlouhých. Jak to skončilo s Josefem bylo napsáno dost chabě, jako kdyby už nebyl důležitý. Dvakrát popsaný konec byl taky zbytečný.
Dost mi vadil přítomný čas v knize, asi chtěli autoři lépe odlišit přítomnost od minulosti.

Ruxandra
27.11.2013 3 z 5

Knihu jsem si zapůjčila a přečetla jedním dechem. V konečné "euforii" jsem knihu zakoupila, což se mi teď zpětně zdá jako hloupost. Ano, ve chvíli kdy jsem jí četla mě bavila, ale po dočtení mi proběhlo hlavou "No jo, tak už je konec, a co?". I tak je to ale pěkné čtení se zajímavou atmosférou, ale nutkání vracet se k této knize nejspíš mít nebudu...

Danusshka
27.11.2013 4 z 5

Zajímavý a napínavý příběh, který měl spád. Asi si přečtu i další knihy ze série.