Modré stíny

Modré stíny
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/215399/mid_modre-stiny-215399.jpg 4 236 236

Jednoho listopadového rána uklízečka nalezne docenta Ondřeje Chalupu zastřeleného v jeho pracovně. Souvisí vražda s jeho dlouhodobou snahou o odvolání univerzitního kvestora kvůli podivným machinacím při rekonstrukci historické univerzitní budovy? Proč vrah riskoval a střílel přímo v budově?

Rainbowdreamer
12.09.2024 5 z 5

Další moc pěkná česká detektivka od Michala Sýkory z prostředí olomoucké univerzity. osobně se mi líbila ještě o chlup víc než předchozí Případ pro exorcistu. Celkem reálný vhled do korupčního a klientelistického prostředí univerzity plného osobních animozit, které také trochu znám a myslím, že autor to vystihl velmi dobře. Kniha se dobře četla, děj je logicky vystavěn a závěr nepostrádá i trochu napětí.

loolee
26.08.2024 4 z 5

První čtené setkání s Michalem Sýkorou - doposud jsem ho (a Velkou Sovu) znala jen z poslechu na ČRo. A nejdřív se mi to teda nelíbilo. O politiku se zajímám, nejsem skeptik, ale realista a myslím, že pravdu měl můj děda, který pravil, že kdo s čím dělá, to mu zůstává za nehty. Zcela eliminovat to nejde, jen je potřeba mít zavedeny mechanismy, které to omezí a udrží v nějaké míře.

Takže číst ve volném čase o machinacích, které mají politické pozadí, mě nejdřív moc nebavilo. Nicméně příběh dostane takové linie, že to není nuda. Skutečné události, které posloužily jako inspirace příběhu jsem si nevyhledávala, závěr koresponduje s dějem. Není třeba se nad tím příliš rozohňovat, tak to prostě je. Jen se to s tím účelem, který světí prostředky, nesmí přehánět a je třeba neztratit snahu dělat věci lépe a chovat se jinak.

DuncanIdaho
02.08.2024 4 z 5

Tento díl je rozhodně lepší než ten první. Doufám, že to bude pokračovat. Řekl bych, že vše je reálně možné a nic tu není přehnaně akční, napjaté kvůli "čtivosti" a zapůsobení. Napětí tu je, intriky tu jsou, akce tu jsou, soukromí tu je, ale ne přehnaně. Je ten začáek je trochu delší a nijak nesouvisí z vlastmím případe.

KatyM.
22.07.2024 4 z 5

Vynikající česká detektivka, zajímavá zápletka, univerzitní prostředí. Doporučuji.

ddkk
26.07.2023 4 z 5

Mám ráda Marii Výrovou, i když v knižní předloze seriálu Nejsvětější Trojice si ji představuju malinko jinak než jako Kláru Melíškovou v televizi. Ale to ničemu nevadí. Obě moje Velké sovy jsou fajn :-)

Druhý případ série se zaobírá politikařením a korupcí na olomoucké univerzitě (to by mě zajímalo, jak moc rádi tam mají Michala Sýkoru ?!?). Samozřejmě jde o prachy, zbytnělé ego i o minulost...

Jinak ve všem souhlasím s Marlowem a dávám za čtyři.

zdenaR
09.02.2023 3 z 5

Poměrně slušná česká detektivka, dobře se čte.
Televizní zpracování není špatné, hodně se knize podobá.

janina66
31.01.2023 4 z 5

Opět slušná česká detektivka. Bála jsem se, že v knize bude moc politiky, naštěstí ne. Jen ty čachry uvnitř oddělení se mi nelíbily.

tonysojka
05.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Ze čtyř dílů jež jsem četl mi přijde tento nejvíce propracovaný.
Hodně zajímavostí jsem se přitom dozvěděl o vysokoškolském ,mně neznámém prostředí .
Zároveň,jak souběžně náhodou sleduji na ČT 1 seriál "Pozadí události",mi připadá jako by byl variací knihy nebo hodně volným pokračováním.
Každopádně čtení o vlivu "modrých stínů "na policii bylo pro mne napínavé a vzrušující.. Vzpomněl jsem při tom na vraždu slovenského novináře a jeho přítelkyně.
Jako by autor nechtěně předpověděl.....

jaroiva
17.08.2022 3 z 5

Tahle byla slabší, čemuž odpovídá i zdejší hodnocení. Proto se hodně těším zas na další díl, který už má hodnocení lepší.
Zatím třetí autorova kniha, kterou jsem četla, a i když slabší než ty dvě předešlé, žádné velké zklamání to nebylo.
Jen nemám moc ráda tohle téma - politikaření a korupce.
Pro mě ještě trochu kalilo detektivku slovo kvestor, protože jsem stále naskakovala na Pratchettovské "Kvestóóór!", čímž se mi děj zcela ztratil někde na Neviditelné univerzitě u Vzoromila Výsměška.

eltondo
20.06.2022 5 z 5

Příběh napínavý, jazyk obratný a vtipný. Autor je docela odvážný, když jako symbol polistopadového hnusu, kariérismu, křiváren, klientelismu, protekce atd. popisuje ódéesáckého grázla z Olomouce s klukovsky šibalským úsměvem tak, že každému je hned jasné, o kterého politika jde. I ta přesmyčka jeho příjmení (Gelnar) je tak jednoduchá, aby nebylo pochyb. Dovedu si představit, že i ostatní postavy mají své konkrétní živé předobrazy v Olomouci - např. nesnesitelná anarchistická profesorka Kulová nebo zlomený bojovník za morální čistotu Lautner. Velmi často se v knize objevuje jakýsi až zbytečně podrobný olomoucký místopis - kam vede nějaká ulice, se kterou jinou se křižuje, kam se z ní dá odbočit, jestli je to jednosměrka atp. - a přitom mě to nijak nenudilo. Chudera Kristýna celou dobu k politování.

Simstr
16.12.2021 4 z 5

Pan Sýkora je jeden z nejlepších krimi autorů v ČR. Líbí se mi jeho styl psaní a děj odehrávající se v Olomouckém kraji. Jsem z Přerova, takže srdcovka. Už se těším na další díly.

lendinka.k
10.11.2021 5 z 5

Nejsem příznivec politických thrillerů a detektivek, ale ani tady mě autor nezklamal a opět jsem si čtení užila. Vzhledem k tomu, že čtu sérii pozpátku, už jsem věděla některé skutečnosti dopředu, ale zato jsem se nemusela bát o své oblíbené postavy. Dějová zápletka je věrohodná, stačí si přečíst něco z dění na naší politické scéně a zdejších kauz a i zde by se určitě našel důvod k vraždě. :-) Vrah a jeho motiv je podle mého názoru také uvěřitelný, závěrečná dramatická scéna je dostatečně vygradovaná a nechybí jí napětí a tak to má v dobré detektivce podle mě být. Bob Dylen mi nevadí, každý máme nějakou "úchylku" a beru to jako dobré pro vykreslení postavy. (Wallander třeba zase "ujížděl" na opeře). :-))) Líbí se mi i autorův smysl pro humor, který se občas objevuje i v nečekaných situacích.

Trudi806
03.11.2021 2 z 5

Postava kvestora mi přijde super, politický narážky ale často trošičku navíc, moc profesorský nebo strojený (obecně mám naopak tohle ráda), Výrová zase super, čte se to dobře, ale ten konec, o několik závitů přetaženější, než první kniha, a už tam to bylo moc.

NannyOgg24
30.10.2021 4 z 5

Dobré pokračování, určitě si přečtu další díl.

esma
27.09.2021

Četlo se to dobře. Lze si představit, že tak nějak to u nás chodí, že taková je realita.
Naučit všechny vyšším standardům bytí – milá Velká Sovo - je ve světe, ve kterém žijeme, nemožné. Jsme a budeme pořád jenom lidmi.

aralka
23.08.2021 3 z 5

Dle mého názoru nejslabší z celé série..

Marla
07.04.2021 5 z 5

Ani další díl nezklamal. Tentokrát velká porce špinavé politiky, malé domů a kamarádičkování, ale vše tak věrohodně napsané!

petrarka72
31.10.2020 4 z 5

Druhé setkání s Michalem Sýkorou, opět příjemné. Baví mě zejména výrazné charaktery, ať už vyšetřovatelů či vyšetřovaných; navíc sice nesleduji důsledně TV verze těchto detektivek, ale Výrové tvář Kláry Melíškové nikdo nevezme. Politické pozadí vylíčeno věrohodně, Olomouc jako malebné městečko i zástupce středně velkého semeniště korupce a jánabráchismu rovněž. Přečteno rychle, bez zádrhelů.

Vestička
09.10.2020 3 z 5

Politický triler skoro. Jeste není konec byla mnohem lepší. Politické školení nepotřebuju! Já to znám zas z druhé strany, I když jenom z vyprávění.

princesse
17.08.2020 3 z 5

Nejdříve jsem zkusila audioknihu, ale to mi absolutně nešlo. Naprosto jsem se ztratila v postavách i ději. Zkoušela jsem postupně, vracela jsem se v ději, ale prostě to nešlo. Nakonec jsem se na sérii podívala na archivu ČT a to už byla jiná káva. Ale určitě jsem četla, slyšela i viděla lepší kousky.