Děti z Bullerbynu
Astrid Lindgren
Jedna z nejoblíbenějších knížek proslulé spisovatelky Astrid Lindgrenové, nositelky Ceny H. Ch. Andersena vychází již podvanácté. Šest dětí – Lisa, která nám všechno vypravuje, její dva bratři Lasse a Bosse, sestry Anna a Britta a Olle – prožívá veselé či méně zábavné každodenní příhody na švédském venkově. Ve třech částech knihy strávíme s dětmi celý rok: jaro s koťátky, léto s prázdninami, podzim se školou, zimu s vánočními svátky. A protože jsou to příběhy, které v různých podobách může zažít každé dítě, těší se stále tato půvabná knížka neutuchajícímu zájmu čtenářů na celém světě.... celý text
Literatura světová Pro děti a mládež Příběhy
Vydáno: 1968 , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihyOriginální název:
Alla vi barn i Bullerbyn, Mera om oss barn i Bullerbyn, Bara roligt i Bullerbyn, 1947
více info...
Přidat komentář
Předčítal jsem ji asi potisícáte ... nejprve dětem ... a pak vvnoučatům. A pro všechny generace to je jedna z nejoblíbenějších knížek (vedle Ronji pochopitelně :). Někdo tu psal, že dnešní děti nebudou chápat souvislosti. Moje vnoučata je chápala a myslím, že knížky jsou právě od toho aby rozšiřovaly chápání nových souvislostí ...
Moc hezký návrat do dětství, i pro moje malé děti to bylo milé, veselé a dobrodružné čtení na dobrou noc. Líbily se jim popisy švédských tradic (Vánoce, Velikonoce) a hodně se doptávaly, takže kniha splnila svůj edukační účel. Pro dcerku bylo velmi atraktivní vyprávění v ich-formě z pohledu o něco starší holčičky, školačky Lisy.
Dětem (2017 a 2020) se líbí a před spaním čteme nejčastěji tuto.
Také film natočený volně podle knihy se jim líbí.
Jedna z knih našeho dětství. Vtipně, napínavě a dobrodružně napsaná. Mladším generacím však zřejmě nebudou docházet dobové souvislosti.
Tak toto je klasika našeho dětství a musím dodat krásná klasika. Četl jsem ji společně s mladším vnukem a kniha se nám moc líbila. Na druhou stranu jsem si uvědomil že spousta věcí a dobrodružství které děti v knize prožívají je pro dnešní generaci dětí něco čemu nerozumí. Musel jsem mu spoustu věcí vysvětlovat a stejně si nejsem jistý že všechno správně pochopil. No prostě jiná doba jiné zájmy.......... škoda.
Knížka se mi líbila v dětství a i teď, když jsem ji před spaním četla synovi. Ten si děti z Bullerbynu také oblíbil. Je to jednoduché, ale zábavné vyprávění o každodenních prožitcích dětí ve švédské minivesničce v průběhu celého roku. Dozvíme se tak i jak slavili Vánoce, Velikonoce, co dělali ve škole, o prázdninách, jaké měli hry...
Toto je knížka, kterou mám ráda už od dětství a jsem ráda, že jsem si ji opět přečetla.
Každodenní příběhy šesti bezstarostných dětí vás zahřejí na srdci a příjemně si u nich odpočinete. Příběhy jsou krátké, ale krásné a jsou skvěle doplněny ilustracemi Heleny Zmatlíkové, které jsou dokonalé.
Za mě můžu určitě doporučit dětem i dospělým a myslím si, že to je ideální knížka na podzim, ale můžete si ji přečíst úplně kdykoliv.
Doporučuji!!!
Moje zamilovaná knížka z dětství, kterou jsem si s nostalgií opět pořídila a má čestné místo v knihovně. Milý příběh švédských dětí, ke kterému se rádi vracíte :)
Díky výzvě jsem se s touto knihou vrátila do svého dětství, kdy mi ji mamka dala se slovy, že jí měla moc ráda.
Není to tak dlouho, co jsem tuhle knihu četla dětem před spaním. Bavila mě, když jsem byla dítě, a bavila mě i jako dospělou. Lindgrenová krásně popsala přátelství mezi dětmi a všechna jejich dobrodružství.
Povedená knížka o partičce dětí ze švédského venkova očima malé Lisy - 6 letou dceru bavila a v průběhu čtení se rozpomínala na detaily zfilmované verze... (Nutno dodat, že dnešní děti ze švédských předměstí si hrají bohužel už poněkud jinak.)
"Já si myslím, že to práskne každou chvíli." "Kousek falmucké uzenky, té nejlepší", "Ty perle tu nechal ten, co tu žil před mnoha lety." "Mandlička je na dva kusy, Oskar Agdu dostat musí." "Jmenuji si Lisa a je mi 7 let."...tak tyhle hlášky u nás v rodině natolik zlidověly, že je pořád používáme. :-D
Pamatuju si, ze tato kniha byla prvni, kterou jsem si vypujcil na prukaz do mistni knihovny pred skoro 40 lety :) dnes jsem ji docetl synovi pred spanim a musim muj komentar rozdelit na dve casti. Skvele historky, ktere syna bavily, ale mozna to bylo tim, ze jsem v prubehu cteni ty pribehy upravoval. Uprimne je na teto knizce poznat, ze byla napsana v jine dobe a neco co bylo pred 60 lety absolutne ok, v soucasne dobe uplne nefunguje. Prekvapil me i jazyk, kterym byla kniha napsana, proste takto soucasne deti nemluvi, nekterym vyrazum jsem mel problem rozumet i ja :) kazdopadne ale syna kniha bavila a smal se, Lasse je ted jeho hrdina, ale stalo me to teda dost rychlych reakci na aktualni pribehy.
Absolutní top mezi knihami pro děti. Oboum mým dětem se moc líbilo sledovat dobrodružství kamarádů z Bullerbynu. Dokonce tak moc, že dcerka skoro plakala, že už je knížka přečtená.
Moc hezky jsou popsané činnosti, které dnešní děti (zejména městské) nemají moc šancí zažít. Např. ovce ve škole nebo lovení raků.
Obdivuji ovšem Bulerbynské rodiče, že se nebáli děti v tomto věku na některé jejich výpravy pouštět.
Tato knížka mě bavila , ale dávám čtyři hvězdy z toho důvodu že chvílemi ne vše mě bavilo a třeba knížka Pipi dlouhá punčocha mě bavila víc ale to je věc názoru. Ale jinak doporučuji je totiž z větší části zábavná a dobrodružná . Doporučuji číst zhruba od osmi nebo sedmi let , sama jsem ji četla v osmi letech.
Klasika - takové pohlazení po duši. Knihu jsem četla jako malá a i to bylo několik dekád od 1. vydání. Před pár lety jsem jí četla 5. leté dceři a k mému překvapení jí milovala stejně jako já. Je to prostě klasika, která má co říct i po skoro 80 letech.
Štítky knihy
pro děti zfilmováno švédská literatura rodinné vztahy dobrodružství dětský hrdina severská literatura rozhlasové zpracování dědeček parta dětíAutorovy další knížky
1962 | Děti z Bullerbynu |
2001 | Bratři Lví srdce |
2007 | Ronja, dcera loupežníka |
1998 | My z ostrova Saltkråkan |
2007 | Karkulín ze střechy |
Nádherná kniha. Milovala jsem ji jako dítě a při hodinách čtení v druhé třídě jsem byla velmi frustrovaná, jak předčítají spolužáci pomalu. Chtěla jsem číst více a více :) A to platí vlastně i teď, v dospělosti. Nádherné pohlazení po duši. Líbila se i dceři, ale ta propast životního stylu, aktivit, vazeb a světa bez elektroniky je obrovská. Bylo třeba hodně vysvětlovat, upřesňovat. I proto má toto dílo nevyčíslitelnou hodnotu. Sonda do minulosti. Do Švédska. Do dětství. Do doby kdy kluk byl kluk a holka byla holka. Sousedovic děti byly kamarádi a jejich rodiče strýc a teta.