Deväť brestov

Deväť brestov
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484438/bmid_devat-brestov-Jws-484438.jpg 4 2708 2708

Kate Marshallová série

Robert Bryndza je pripravený dobyť svet ďalším bestsellerom. Na scénu prichádza vyšetrovateľka Kate Marshallová, ktorá zažila kruté poníženie a teraz musí bojovať nielen o svoju povesť, ale aj o holý život... Kate Marshallová bola vychádzajúcou hviezdou londýnskej metropolitnej polície. Mladej ambicióznej vyšetrovateľke sa podarilo chytiť obávaného sériového vraha známeho pod prezývkou Kanibal z Deviatich brestov. Jej úspech sa však čoskoro zmenil na nočnú moru a Kate zakúsila traumu, zradu aj verejnú potupu. Jej nádejná kariéra sa napokon skončila nevídaným škandálom. Od týchto nešťastných udalostí uplynulo pätnásť rokov. Kate prednáša na univerzite a vedie pokojný život na anglickom pobreží, keď do jej života opäť vtrhne zločin. Na scéne sa objavil imitátor Kanibala z Deviatich brestov, ktorý chce zavŕšiť jeho krvavé dielo...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Lindeni

Nine Elms, 2019

NADEI
16.08.2021 5 z 5

Hned v prvním případu Kate Marshallové je laťka nasazená hodně vysoko, takže se máme na co těšit, protože s Kate se život opravdu nemazlil. Nyní žije poklidným životem ale po letech vše začíná znova - kanibal vstupuje na scénu.... Super, těším se na další díl

Atlantis
16.08.2021 4 z 5

Hodně přemýšlím, jak tuhle detektivku ohodnotit. Protože Kanibal z Nine Elms se čte skvěle. Prostě sednete a jedete. Děj je dostatečně zajímavý a napínavý, aby udržel vaši pozornost, hlavní postava je vzhledem ke spojení s vrahem také vítané oživení. Ale jinak je to vše taková standardka, klasika. Bryndza píše dobře, ale tak nějak tuctově. Četl jsem od něj už Dívku v ledu a pamatuji si jednu postavu a jednu scénu. Vše je prvoplánové - od rádoby šokujícího názvu až po podtitul "První případ Kate Marshallové." Aha, dobře, chápu, takže se vlastně o hlavní postavu nemusím vůbec bát. Navíc mám rád, když si můžu vraha sám odhalit, což tady prostě nešlo, protože čtenář nemá stejné informace jako postavy knihy.
A ještě jedna poznámka k českému vydání. Nevím, jak velké zkušenosti má paní překladatelka, ale je vidět, že jí unikají drobnosti. Kate neznámkuje papíry, ale referáty, seminárky. Junk food nutně neznamená, že je jídlo hnusné a policistovi nechutná. "My, my..." je zvolání a ne "moje, moje". No a nechybí klasika, kdy sladká (fresh) voda je vlastně čerstvá. V poslední třetině si také všimněte toho, že přibývají sekce kurzívou, které ale takto zvýrazněné být nemají, nedává to smysl. Asi únava nějaké korekce? Normálnímu člověku tohle vadit nebude, ale osobně jsem dříve překládal, angličtinu dodnes učím a tyhle věci prostě nejsou správně. Pokud potřebuje nakladatelství Cosmopolis posilu do překladatelského týmu, ozvěte se! (a to myslím jako vtip jen částečně)
Shrnutí: Kanibal z Nine Elms je čtivá, dobrá detektivka, kterou ale brzo zapomenu. 3,5*

o_mega
03.08.2021 2 z 5

Pripad bol dost hnusny. Zaver strhujuci. A za to tie 2 *. Inak je to neskutocne natahovane otravnym a nudnym opisovanim zbytocnosti. Velmi zle sa mi to citalo. Ked knihu odlozim a musim sa nutit k docitaniu, tak to veru e-e.

Ráčkajda
27.07.2021 5 z 5

Naprostá pecka.... Robert Bryndza nezklamal. První sérii s Erikou jsem zhltla, druhé jsem se trochu bála, jestli bude aspoň tak kvalitní jako první....a předčila moje očekávání. Bylo to naprosto perfektní a hned jdu na druhý díl.

Michaelabla
22.07.2021 5 z 5

Úžasný úžasný úžasný! Tyto knihy nelze odložit!

Mininka
14.07.2021 5 z 5

Pan Bryndza nezklamal! S novou sérii a postavou jsem měla menší obavu, abych nebyla zklamaná, protože u některých autorů se mi to už stalo. Nicméně toto ten případ není! Kate je bývala inspektorka se špatnou minulostí, je samotářská a neodbytná a minulost se jí snaží dostihnout (podobně jako Erika) a to já mám takové silné ženské postavy ráda. Některé úseky se mi dost těžko četly, protože pro mě byly až moc nechutné :D Nicméně se těším na pokračování a další případy Kate :)

Listonožka
11.07.2021 5 z 5

Knihu jsem dostala jako dárek na odchodnou do jiného zaměstnání a musím říct, že se kolegyňkám výběr neskutečně povedl. Čtivý děj udržoval neustále v napětí, reálnost tak akorát, scény výborně vykreslené. Těším se na další díly ze série.

michaelaaa5
07.07.2021 4 z 5

Přečetla jsem všechny dosud vydané knihy Roberta Bryndzy a myslím, že přestože je nová postava Kate Marshallová úplně jiná než Erika Fosterová, bude tato série stejně tak dobrá jako ta předchozí. Erika přišla během policejní razie o manžela a Kate má dítě se sériovým vrahem. Každá má svou minulost a každá je tedy úplně jiná, přesto doufám, že autor jejich životy někdy spojí..
Ačkoliv je kniha opět napsána velmi čtivě, měla jsem ji rozečtenou opravdu hodně dlouho. Těch brutálních a nechutných detailů bylo totiž až moc a připadá mi, že autor každou novou knihou přitvrzuje.

ElikaS
07.07.2021 5 z 5

Bryndzovi jsem se poměrně dlouho vyhýbala a vlastně ani nevím proč. Teď když jsem se do něj konečně pustila, musím říct, že to byla chyba, protože se mi knížka opravdu líbila. Má spád, napětí. Krátké kapitoly přidávají na čtivosti a stránky vyloženě mizí pod rukami. Knížka některými popisy celkem brutální, ale s tím jsem počítala a nevadilo mi to.
Kate je typickou vyšetřovatelkou - tíží je děsivá minulost, se kterou se snaží vyrovnat. Bavila mě její spolupráce s Tristanem, který je naopak ničím nevázaný sympaťák.
Bavila mě provázanost hlavních postav a úvahy Kate nad budoucností jejího syna. Rozhodně se pustím do dalšího dílu.

biairicia
27.06.2021 3 z 5

Takový průměrnější začátek nové série, řekla bych. Nevadilo mi to, a ani vyloženě nenadchlo. Případy s Erikou se mi asi pozdávaly zatím více.

Simstr
26.06.2021 3 z 5

Na severské krimi typu Nesbo, Adler či na Mankella to nemá ani z rychlíku. Hodně průměrně tato série začíná...

saryk93
22.06.2021 5 z 5

Stejně jako z knih ze série s Erikou Fosterovou, i z této jsem nadšená. Je velmi čtivá, vyhovují mi krátké kapitoly, svižný a napínavý děj, sympatické postavy, propracovaný závěr. Líbí se mi, že si autor vybírá pro své knihy hlavní hrdinky s pohnutým životním osudem, na které si nejdříve musíte zvyknout. Zhruba v půlce knihy jsem si Kate oblíbila stejně jako Eriku z minulé série a už se těším na další knihy s touto postavou. Robert Bryndza píše knihy šité přesně mně na míru :)

tereza1198
05.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Moje první setkání s autorem. Nemám načteno moc thrillerů, protože nesnáším detailní popisy divných a úchylných vražd (proto se bojím severských krimi), takže se dám ještě snadno zblbnout a hodně věcí mi přijde nových. I když téma sériového vraha a jeho fandy je dost omílané téma i na mě. Líbil se mi Tristan, který je psán jako gay, ale ještě se k tomu nevyjádřil. Snad příště. Scénka kdy ho balí polo senilní dědoušek byla fakt dobrá. Děj dobře ubíhal a celkově to bylo takové odpočinkové čtení. Pár věcí mě trochu zarazilo. Policie mi přišla docela stupidní a všechny důkazy jim vlastně sehnala Kate. A přišlo mi divné, že ani jedna oběť znásilnění nic nehlásila. A nemyslím si, že by svědkyně měla být přítomná tomu, jak vykopávají mrtvolu její známé. Těch traumat už pro ni bylo dost. Taky ten Tristan byl všude u vyšetřování a zjevně to nikomu nevadilo. A to nechtěli Kate původně pustit ani za pásku v prvním případu. Ale přes to všechno se brzy pustím do dalšího dílu.

Jordanka9
05.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Nová série s vyšetřovatelkou Kate Marshalovou je úplně jiná než ta s Erikou (přečetla jsem zatím 4).
Čtivý, napínavý děj. Téma masové ho vraha napodobitele zajisté není originální, v této knize je tu však mrazivé propojení hlavní protagonistky s originálem předloh hrůzných činů. Slabším náturám nedoporučuji, drastické popisy plné kousanců a krve mě nutily přeskočit stránky, pokud jsem knihu četla v nočních hodinách. Můj problém - měla jsem si přečíst pár komentářů , než jsem se do čtení pustila.
Tristan , mnohem mladší z té zdánlivě nesourodé vyšetřovatelské dvojky, si brzy získá naše sympatie svými bystrými úsudky a analýzami .
Na rozdíl od Kate, není emočně
svázán, je to čistá , zlem ještě nezasažená bytost.
Tak trochu pohádka s dobrým koncem.
Autorovi nelze upřít schopnost přesedlat a oprostit se od ducha série s Erikou. Chvílemi jsem při čtení měla pocit, že vychází z osobních zkušeností svých či někoho velice blízkého - ta atmosféra zla, ve které se nedá uniknout v prostoru a času......

EliskaD
04.06.2021 4 z 5

Kniha je psána lehkou rukou, je přímočará a nekomplikovaná. Autor v krátkých kapitolách dávkuje obsah bez zbytečných odboček od hlavního děje, ale neochuzuje čtenáře o útrapy hlavních postav.

Samotný námět mi však připadal neoriginální (příběhů sériových vrahů i jejich obdivovatelů je hodně, i když způsob provedení vražd je zde dost bizarní).

Tato kniha není zrovna ten typ detektivky, kdy čtenář může spolu s vyšetřovateli pátrat, odhadovat a tipovat kdo, jak a proč za vším stojí. Chybí podezřelí, nad kterými by čtenář mohl uvažovat. Zkrátka čekáte, až vyšetřování přinese klíčovou informaci, která pachatele odhalí. Aha moment zde trochu chybí.
Kniha však věstí slibnou sérii.

Kyri
23.05.2021 3 z 5

Co říct? V předchozí řadě stále stoupala kvalita a teď skočila dolů. Rozhodně se to přečíst dá. Autorův nový svět nevytváří dojem, že všichni jsou homosexuálové, což je příjemná změna. Vlastně když přemýšlím, co se mi na tom nelíbílo, zjišťuji, že příběh je celistvý, nápad s pašováním zpráv do vězení je vlastně docela originální, popis vztahu syna a matky také z méně obvyklého úhlu.
Přemýšlím, proč jsem se nezačetla a vlastně se mi to až zas tak moc nelíbílo? Myslím, že je to hlavně proto, že mě neoslovila postava hlavní hrdinky a vlastně mi tam nikdo nebyl nijak zvlášť sympatický. Je to takové ploché, předvídatelné, průměrné.

VerczaV
05.05.2021 3 z 5

První setkání s autorem a nejsem si jistá, zda půjdu do dalšího dílu. Začátek a konec dobrý, prostředek - něco mi tam chybělo. Vadila mi role ne/vyléčené alkoholičky.

tess.de.veles
30.04.2021 4 z 5

Musím říct, že jsem si nebyla jistá, zda se do ní pustit, po tom, co jsem si přečetla poměrně dost negativních hodnocení ...Že se prý Kate nevyrovná Erice.....no, a protože mi Erika zas nepřipadala nic moc extra, váhala jsem... Ale nakonec jsem udělala dobře, že jsem po knize sáhla a za tři dny ji přečetla....Kate mi připadá asi tak o 1000% lepší než Erika.....Příběh svižný...občas až nechutný....Nejsem fanda tohoto žánru, ale autor je mi tak sympatický, že se u jeho knih "přemůžu" :-) Zatím to nejlepší, co jsem od autora četla....Jen tak dál !!!!

Nixa
25.04.2021 5 z 5

Byla jsem zklamaná, že nová kniha není s Erikou, ale zklamání mě brzy přešlo! Tohle bylo stejně skvělé a čtivé jako předešlé Bryndzovi knihy.

ava.s
22.04.2021 3 z 5

2,5/5
Můj první Bryndza. Trošku zklamání. Asi jsem měla vysoké očekávání, které však nebylo naplněno.

Kniha rozhodně není úplně špatná, je celkem čtivá, ale v podstatě je to taková ta komerční průměrná detektivka, kterých jsou teď mraky. Hlavní hrdina alkoholik s traumatem...a Kate mi byla o dost méně sympatická než např. Havran, Backstorm nebo třeba Harry Hole. Myslím, že mi i víc sedí detektivky severských autorů než tato od pana Bryndzy, přijdou mi poutavější a ne tak povrchní, i když jde v podstatě o to samé.

Určitě sáhnu po dalším knize (série s Erikou), přestože žádné wau se u mě zatím nekonalo.