Dítě z Osvětimi

Dítě z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/504371/bmid_dite-z-osvetimi-Nrq-504371.jpeg 4 165 165

Narodila jsem se do světa, který mi chtěl upřít právo na život. Těmito slovy začíná historický román spisovatelky Lily Grahamové zasazený do nemilosrdného světa koncentračního tábora v Osvětimi. Jeho hlavní hrdinka, Eva Adamiová, dívka židovského původu žijící v Praze, se ocitá uprostřed bouřlivých událostí podzimu roku 1938, kdy nacistické Německo rozšiřuje svůj životní prostor a postupně se zbavuje těch, kteří v něm žijí, pracují a milují. Po záboru Československa nastupuje Eva se svojí rodinou do transportu a po několika měsících ve sběrném táboře Terezín odjíždí do pekla na zemi – do Osvětimi. Čtenáři se zájmem o dějiny druhé světové války a Holocaustu už pravděpodobně přečetli jiné knihy na podobné téma, ale možná se ještě nesetkali s příběhem o ženách, které v koncentračním táboře porodily a s nasazením vlastního života svoje děti ochránily a udržely při životě. Příběh Evy, její rodiny a ostatních žen otevírá smutnou kapitolu dvacátého století, v níž se však navzdory nelidským podmínkám přesto nachází projevy lidskosti a vznikají pouta, která ani strach a krutost nezničí. Román Dítě z Osvětimi nepopisuje v prvé řadě historická fakta, ale přináší osobní svědectví o vnitřní síle nevzdat se nikdy naděje na přežití.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: ekniha , Kontrast
Originální název:

A Child of Auschwitz, 2019


více info...

Přidat komentář

recenzienika657
10.11.2024 3 z 5

#dietazosviencimu #lilygraham Vydavateľstvo Fortuna Libri

Kniha z druhej svetovej vojny. Autorka sa inšpirovala skutočnymi udalosťami, či osobami. Lracovné tábory a ženy, ktoré nasli v sebe silu žiť a dokknca vôľu nájsť svojich blízskych. Vďaka za priateľky, ktoré sa podržali v tom najhoršom.

Príbeh je smutný a dojímavý ako sa píše na obálke, ale nemala som z neho zimomriavky. Tieto udalosti a príbeh sa mi nedostal až tak pod kožu ako sa hovorí.

Ja som.od hlavy po päty romantička a tak sa mi koniec veľmi páčil. Ďakujem zaň.

Ďakujem Eliška Kolorédyová za žánrovú štafetu.

zuzi.cte
18.10.2024 2 z 5

Kniha se četla dobře. Opět je neuvěřitelné co lidi museli zažívat. Ale autorka pokazila celý dojem knihy v závěru, kdy napsala, skutečnou verzi, jak to bylo doopravdy. Tím pádem jsme knihu brala jako román, pohádku, žili šťastně až do smrti. Kniha byla pouze inspirována skutečným příběhem. Škoda.


jardacze
12.09.2024 4 z 5

Autorka si bere jako vzor pro román skutečně příběhy z tohoto období. Je to spíše takový romantický příběh na pozadí hruznych událostí.

_VeraL_
11.09.2024 5 z 5

Příběh z doby holokaustu o pravé lásce, která doslova překonává i nemožné a na nejhorším místě světa v nejhorší možnou dobu vdechne nový život společně i s nadějí na lepší zítřky.

Nádherný příběh, u kterého mé oči nezůstaly suché a balík s kapesníky plný - no a jelikož jsem opravdu optimistická milovnice šťastných a třebaže i nereálných konců, kniha mi toto splnila a já mohla dál v klidu žít svým životem, aniž bych se znovu užírala myšlenkami na ty hrůzy, kterými si musely miliony lidí projít. Alespoň projednou mi nezůstala po dočtení díla ta bolestivá díra v hrudi jako u jiných knih s tímto tématem, naopak - jak se totiž říká - konec dobrý, všechno dobré.

13werka
25.08.2024 3 z 5

Kniha má nepochybně silné téma, ostatně příběh je založen na skutečném osudu Lenky Kohnové, která se narodila na konci r. 1944 v osvětimském koncentračním táboře a má být připomínkou nezlomné naděje a vůle na přežití. Nicméně ji považuji za promarněnou příležitost - autorka totiž tento skutečný příběh upravila a obalila romantickým příběhem, který mi připadá hodně odtržený od reality. Zplození dítěte po delším pobytu v koncentračním táboře je hodně nereálné (ženy v těchto nelidských podmínkách velmi brzo přicházely o menstruaci), navíc za situace, kdy její muž byl za jakýsi prohřešek surově zbit dozorci a Eva se s ním setkává právě v této situaci (v realitě matka Lenky Kohnové přišla do Osvětimi již těhotná a nebyla poslána do plynu proto, že si ji pro své pokusy vybral nechvalně známy doktor Mengele). Stejně tak nereálná je zmínka o tom, jak vězně s tyfem léčili nacisté antibiotiky. A autorka má v textu i faktografické chyby. Škoda, protože to ten původní příběh tak trochu devalvuje.

Evikkurcik
14.08.2024 5 z 5

Kniha z Osvětimi, moc hezky napsaná

ondra295
01.06.2024 4 z 5

Kniha, která se zaobírá hrůzami koncentračního tábora v Osvětimi, ale zároveň popisuje i něco málo z těch pozitivních osudů lidí, kteří přežili. Ano, je to značně nerealistické, protože si nedovedu představit, aby se v takových podmínkách narodilo živé dítě a navíc aby manžel hlavní hrdinky přežil vše, co bylo popisováno a na konci se zázračně vrátil domů... No, nevěřím tomu. Ale je jasná snaha o to vytvořit určitou pohádku pro dospělé, která s velkým vypravěčským umem popíše hrůzy tohoto období, ale nabídne až nerealisticky pozitivní vyústění. Je nutno tedy brát historicky s rezervou, ovšem napsáno je to velice dobře.

MoniMonika
05.05.2024 4 z 5

"Naděje v Osvětimi" od Lily Grahamové je srdceryvný historický román, který vás zavede do hrůz koncentračního tábora Osvětim během druhé světové války. Příběh se zaměřuje na Evu Adamiovou, mladou židovskou ženu, která navzdory nelidským podmínkám přivede na svět dceru jménem Naděje. V místě, kde naděje byla vzácným pokladem, Eva a její novorozená dcera představují světlo a sílu, které dokážou čelit i těm nejtemnějším momentům historie.

Kniha vás vtáhne do drsné reality života v Osvětimi, ale také vám ukáže nezlomnou vůli a mateřskou lásku, které pomohou Evě přežít. Autorčina schopnost vyprávět příběh s citem a empatií vám umožní plně pochopit, čím si Eva procházela. S každou stránkou budete cítit napětí, smutek, ale také náznaky naděje, které drží Evu naživu. "Naděje v Osvětimi" je knihou, která zůstane s vámi dlouho po jejím přečtení, protože nám připomíná, že i v těch nejtemnějších chvílích lze najít světlo. Tato kniha je povinným čtením pro všechny, kteří hledají inspiraci a lidskost v tváři hrůzy.

cori
27.04.2024 2 z 5

Další holocaustová pohádka z Osvětimi, která se veze na módní vlně, je opět plná chyb a nesmyslů. Už na straně 16 jsem si přečetla, že hrdinka nastavila ruce do mystičky (nějak si to nedokážu představit), na straně 48, jak v Terezíně, kde pracovala na záhonech, pašovala v podprsence banány. Dále jsem se dozvěděla, že Mnichovskou dohodu podepsalo Rusko a vězni v Osvětimi dostávali antibiotika na tyfus. Autorka má zmatek i v dataci, hrdinka Eva se vdávala v listopadu 1938 a o rok později tedy v roce 1939 dostal Michal povolání do transportu do Terezína, přitom první stavební komando bylo vypraveno až v listopadu 1941 a označení hvězdou bylo židům nařízeno v září 1941. O náhodně nalezených zapomenutých bramborách v kbelících, rozkvetlých sněženkách kolem baráku, kde na udusané hlíně nevzklíčilo ani stéblo trávy, aniž by ho hladoví vězni nesnědli, nemluvě. Zápletka s početím dítěte je vrchol bájení. Hrdinka díku tomu, že z Kanady kradla rodinné fotografie určené k likvidaci a pašovala je jejich původním majitelům, zjistí, že byl do vězeňského bloku umístěn její manžel. Strážný SS, který je milenec její kamarádky, ji pašuje na návštěvy za manželem. Manžel je skoro umlácený a ona několik let bez menstruace, ale během pravidelných návštěv se jim zázračně podaří zplodit dítě, které se narodí v lednu 1945. Z líčení autorky lze nabýt dojmu, že v lágru byli jen dva dozorci a několik káp a velitelům vůbec nevadilo, že SSman má skoro veřejný poměr s židovskou vězeňkyní. Nemám slov.

PetraCy
24.02.2024 5 z 5

Smutný příběh a bohužel pravdivý...
Naděje v takovém hrozném a smutném prostředí pomohla přežít několika málo lidem...

Petradvorakova2
14.01.2024 5 z 5

Mám ráda tento typ historie. Je to prostě tema, které mě zajímá. Tuto knizku jsem si půjčila v knihovně a přečetla za jeden den. Nedovedla jsem se odtrhnout od děje. Dej mě naplno pohltil. Krásné napsáno i v nehezke době krásný i když smutný příběh. Mám 1,5 ročního chlapečka a chvílemi jsem se tam divili. Za mě rozhodně doporučuji

Lucie846
02.10.2023 5 z 5

Další silný příběh. Je pěkné,ale že i v této strašné době se stalo něco tak pěkného, že žena otěhotněla a i přes veškerou práci, hlad a bídu atd... se podařilo porodit zdravé miminko

zirafinec
26.09.2023 4 z 5

Taková oddychová knížka tohoto žánru, přečetla jsem ji rychle, ale zas tolik mě nezaujala, v nejbližší době si ji znovu nevyberu.

capar
11.09.2023 4 z 5

Pěkně odvyprávěný nepěkný příběh...neuvěřitelné, že někde jako je Osvětim přicházely na svět děti...

dana8437
29.08.2023 5 z 5

Další neskutečně silný příběh inspirovaný životními osudy, které se za 2. sv. války staly, spousta reálných hrůz z této doby a vznikl opravdu silný srdceryvný příběh, od kterého se nedalo odtrhnout.
Věřila jsem a doufala aspoň částečně v dobrý konec.
Mám spoustu knih na toto téma, nikdy mě nepřestane udivovat hrůza a zrůdnost KT, ale i přesto by si aspoň jednu z nich měl přečíst každý.

mirunda
21.08.2023 5 z 5

Nemůžu jinak, než dát pět hvězdiček. U takové knihy se snad nedá ani napsat, že byla hezká. Ten příběh byl šílený a pokaždé když čtu knihu s tímto tématem, žasnu nad tím, kolik síly může být v člověku. Je večer, vedle mně usíná můj syn a já jsem velmi vděčná době ve které žiju. Jsem ráda, že se nemusím bát a že jsme v bezpečí. Člověk si vždycky uvědomí priority, co je vlastně v životě nejdůležitější. Vřele doporučuji přečtení

Makuliiina
12.06.2023 5 z 5

Na toto téma už jsem přečetla hodně knih, ale tato kniha mě dojala nějakým jiným způsobem. Autorka se inspirovala skutečnými příběhy, které dala dohromady, lehce je upravila a vznikl nový, smyšlený, ale velmi silný a věrný příběh. Doporučuji a určitě si někdy přečtu znovu.

Veronika_mad
19.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Na toto téma jsem četla už hodně knih a tato je pro mě průměrná - ani nejlepší ani nejhorší. Příběh je trochu předvídatelný, protože z autorky je cítit po celou dobu, že ta velká láska nemůže dopadnout jinak než happyendem. Ale i tak ji beru jako ten lepší průměr - bavila mě, ale znovu si ji nepřečtu.

Lena79
04.05.2023 4 z 5

Kniha se četla téměř sama.
Jak sama autorka uvádí, vyslechla několik příběhů přeživších )nebo jejich potomků) a vložila je do jednoho románu.
Nebylo to špatné, ale četla jsem už lepší knihy na téma holocaustu.

Emma27
24.04.2023 5 z 5

Četlo se to samo, strhující a čtivý příběh s dobrým koncem.