Afrika
Ladislav Smoljak , Zdeněk Svěrák , Jára Cimrman
Divadlo Járy Cimrmana série
< 15. díl >
Naposledy objevená hra českého génia Járy Cimrmana: Češi mezi lidožravci. Divadelní hru autorů Cimrmana, Smoljaka a Svěráka doprovází přednáška z afrického semináře, jež přináší nové poznatky ze života a díla Járy da Cimrmana. Afrika, jejíž text byl nalezen při nedávné rekonstrukci Náprstkova muzea, nese dovětek: Příšerné vedro! Co bych dal za vlahý podvečer na liptákovské návsi. Na základě tohoto povzdechu bylo určeno Cimrmanovo autorství textu. Další nález směřuje k tzv. rukopisu železnobrodskému, jenž byl objeven po záplavách v roce 1997 v archivu tamějšího ochotnického spolku. Vskutku – zásadní a hodnotné dílo.... celý text
Přidat komentář
I Afrika přinesla fanouškům Járy Cimrmana mnoho dobrého a veselého, přeci ji ale řadím spíše k průměru mistrova dramatu. Jistě, Malá dává dává přednost jeho sokovi, Je krásné vidět svou rodinu tak hluboko pod sebou, Cyrile, prosím tě: co chceš říct? Hlavně pak ale Jmelí, které je konverzačně neuvěřitelně plodné a užitečné.
Nadto operátor myší ve výpočetní technice a We We We Weber přinášejí i v akademické obci mnoho dobrého – viz Lavického článek Myš v pivu.
Přeci na mne asi tolik nepůsobí prostředí Africké a ani reference, které v sobě dílo jistě obsahuje, mne nezasahují tak silně jako v jiných případech. Jistě, je to dobrá, je výborná, ale na poměry není podle mého gusta vynikající. Ani Sládkova erotika to nezachrání.
Podtitul této hry je Češi mezi lidožravci. Doktor Emil Žába s misionáře Cyrilem Metodějem a baronem Ludwigem Úvalským von Úvaly u Prahy vyrazí vzducholodí do Afriky, kdy přistanou nedaleko Nilu. Jako vždy, skvělý, inteligentní a nenásilný humor, kdy překvapivě zjistíme, že mezi divochy se rozvine obliba k básním Josefa Václava Sládka.
Doktor Žába: Jak se řekne, když mě nezabijete, dostanete dary?
Cyril Metoděj: Jo pane doktore, podmiňovací věty ... ty oni vůbec neznají.
oni to vyjádří souřadnými větami, něco jako v českých příslovích
Doktor Žába: Proboha bratře, otče, blbče ...
Kdykoli na výletě vidíme jmelí... no schválně, co byste řekli, že se ozve? Dlouholetý monopol pánů Svěráka a Smoljaka narušila až zcela nedávno písnička Jmelí od Kapitána Kida. Ale je to z louže pod okap.
Hru i seminář znám, přesto jsem tam ale našla pár věcí, které jsem neznala, překvapilo mě to.
Musím říct, že mám u Afriky raději seminář než hru. V samotné hře se toho zas tolik neděje. V semináři jsou navíc obsažená také Cimrmanova hodnotná díla Jmelí a Opeřený had.
Pátou hvězdičku dávám za barona Ludwiga a bratra otce Cyrila Metoděje :D
Chtěl jsem říci, bratři,
že ta naše závěrečná proměna
z hostů v pohoštění
by se měla odehrát
v ovzduší radostného odevzdání.
Afrika: Češi mezi lidožravci.
Český národ je prosíravý. Proč smrdět doma, když můžeme do luftu. A opravdu, v této knížečce to není vidět, ale na pódiu je krásné sledovat, jak vzducholoď s výpravou krásně stoupá. Kulisa Hradčan klesá a diváci mají pocit, že pódium stoupá. Jako celek však tato hra není tak prosíravá. Vlastně jí obklopuje černota bílých domorodců, nepochopené dialogy a nudné pasáže. Nejlepším momentem v této hře je „Jmelí“. Viz komentář k semináři, který je před touto hrou. Tato hra mě moc nebavila.
Komentář k semináři před touto hrou najdete zde:
https://www.databazeknih.cz/povidky/afrika-79793
Citát: Jak je krásné mít svou rodinu. . . . . . takhle hluboko pod sebou...
Jmelí! Seskočil z rudé skály a vyrazil si dech, Tančila jako blázen až do bílého rána, Lovila veverky v korunách stromů ... prakem, Skákal přes oheň, až si propálil mokasíny, Kouřil dýmku míru, ačkoli nebyl v radě starších, Opeřený had, Ten, který krade, Nerada se myje, Hladila sviště proti srsti, Ječela až padalo listí, Tetu sis neměl rozhněvat, Vlčí lejno, ... člověče, vy tam máte postav jak na orloji.
Ačkoliv se za mě jedná o jednu z nejslabších divadelních her DJC, přesto má svou neoddiskutovatelnou kvalitu a nepřeberné množství brilantních hlášek a jako zlatý hřeb pak mistrnou mezihru "jmelí". Pro milovníky Cimrmana je to prostě povinnost.
Velice povedená hra Járy Cimrmana. Nejlepší hlášky:
„My víme co děláme – Český národ je prosíravý.“
„Jak je krásné vidět svou rodinu...takhle hluboko pod sebou.“
„Poslyšte, doktore Žábo, já jsem znal nějakýho inženýra Pulce. Nejste vy jeho otec?“
„Dětem a blbcům sirky do ruky nepatří!“
Náčelník Líná huba (Holé neštěstí)
Pygmejka Malá dává
Huron Skákal přes oheň, až si propálil mokasíny
To se zase Mistr vyřádil! :D
„Pavědecké, Loudovi na zátop“ :-)
Mám pocit, že hry mají zlepšující se tendenci, vrcholící v posledních – Švestka, Afrika, České nebe. Miluji semináře před hrami a u tohoto díla podle mne seminář divadlo místy překonává. Jmelí, Josef Václav Sládek, Opeřený had... to se neomrzí.
Ale i hra samotná je špičková kompozice humoru.
„My víme co děláme – Český národ je prosíravý.“
„Jak je krásné vidět svou rodinu ... takhle hluboko pod sebou.“
„Poslyšte, doktore Žábo, já jsem znal nějakýho inženýra Pulce. Nejste vy jeho otec?“
„Dětem a blbcům sirky do ruky nepatří!“
Toleruji únavu našeho génia po celoživotní pouti, ostatně i spolek autorský hodně povyrostl a oceňuji je všechny plným počtem hvězd ("bez ztráty kytičky" - pro pamětníky Deseti stupňů), i když jim teď trochu nadržuji!
Ty Cimrmanovi hry stále gradují. Po výborném Dobytí Severního pólu Záskoku či Švestce, je tu další, tentokrát zase s tématem češství. Myslím že každý správný cimrmanolog touží být ten "Sládek" z publika. Jmelí, to je něco na co jen tak nezapomenu, a samotná hra je výborná. Fráze jako: Nesežereš bližního svého či Vždyť jsi ho vyplašil, jsou prostě výborné, Smoljak se Svěrákem to prostě se scénáři uměli. Velmi povedená hra z tohoto legendárního repertoáru.