Tělo novináře
Brian Wood
Vítáme vás v nové americké občanské válce. Ve Spojených státech budoucnosti vypukl konflikt mezi vládou a odtrženeckými Svobodnými státy. Manhattan se změnil v cosi, čemu se eufemicky říká DMZ, demilitarizovaná zóna, ale co je spíš peklo na zemi pro každého, komu se odsud nepodařilo utéct nebo kdo sem přišel zvenčí a uvízl tu. To druhé platí pro mladého reportéra Mattyho Rotha. V prvním dílu jsme sledovali, jak se do DMZ dostal a začal se seznamovat s tamními podmínkami a obyvateli. Ve druhém svazku, Tělo novináře, musí Matty působit jako prostředník při vyjednávání, jehož cílem je propuštění jeho někdejšího šéfa, slavného novináře, který skončil jako zajatec Svobodné armády. A to je příležitost, aby nás autoři provedli další částí galerie barvitých prostředí a svérázných postav, které zabydlují svět jejich DMZ.... celý text
Literatura světová Komiksy
Vydáno: 2011 , BB art , CrewOriginální název:
Body of a Journalist, 2006
více info...
Přidat komentář
Výborný komiks, zábavnější a napínavější než první díl. Děj se pořádně rozjel a jsem s celkovým světem velmi spokojený. Matty je sympatická hlavní postava a docela jsem se do něj vcítil. Komiks má krásnou kresbu, ze začátku se mi moc nelíbila, ale teď jsem z ní nadšený.
Pro mně je tento díl kapku slabší než jednička, ale na druhou stranu rozjíždí další linie a přednáší čtenáři další "praktiky" dnešních hegemonických vládců. na první pohled se může zdát, že je zde vláda USA prezentována jako ee a SSA mňam, mňam. Z mého subjektivního hlediska jde ze SSA mnohem větší strach a mám i pocit, že se povedlo Woodovi nastínit, že to jsou úplně stejní bezohlední hajzli. Že obě strany konfliktu jsou to samé jen v bleděrůžovém. Že je vedení USA ee je jasné, ale já cítím po přečtení to samé o "Svobodných".
Tak a teď zase pár vodítek pro ty, kdo v tom vidí jen líbivý komiks. Zaprvé mně hned zkraje moc zaujala stíhačka zaražená v Empire State building - to je divné, že to nespadlo:-D a zadruhé Leitmotiv celého tohoto booku a tím je vytváření falešné vylhané záminky k ospravedlnění svých jakkoli brutálních a neospraveditelných akcí. Akce pod falešnou vlaskou, takzvané "false flag". V tomto případě to mají být pouze dva mrtví novináři, nic moc velkého, ale jak vidno, stačilo by to k masivní invazi. Pokud někdo tápe, co všechno se pod falešnou vlajkou, událo/děje, případně připravovalo, ale nebylo uskutečněno (např. operace Northwoods, tak podobná 11.9.2001), ať trochu zapátrá na netu. Možná, že se nebude stačit divit. Začíná mě tento komiks i přes jeho kapku naivnost bavit a věřím, že dokáže pár lidem trochu pootevřít oči. Výtvarně odlišné prostřihy obálkami, novinami atd. jsou úžasné. Spokojenost.
Autorovy další knížky
2009 | Válečná zóna |
2011 | Tělo novináře |
2013 | Skrytá válka |
2012 | Palba do vlastních |
2012 | Veřejné práce |
Tento díl se mi líbil o něco mále více než první. Jedná se o kompaktnější příběh než v první knze, kde šlo částečně o útržkovité seznamování s terénem. Téma vypouštění falešných zpráv, ovlivňování veřejného mínění za účelem ospravedlnění svých kroků a cesta za cílem, kdy účel světí prostředky. Vše samozřejmě zjednodušené, ale autoři s těmito tématy dobře pracují, takže děj plný napětí rychle ubíhá. Už i na na kresbu jsem si oproti prvnímu dílu zvyknul, takže spokojenost.