DNA

DNA
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/534689/bmid_dna-65fbdc8fb96ad.jpg 4 951 951

Freyja & Huldar série

V Reykjavíku došlo k vraždě mladé ženy, pachatel však netušil, že po celou dobu brutálního činu byla pod postelí schovaná sedmiletá dcerka oběti. Oficiální vyšetřování vede mladý detektiv Huldar, který musí spolupracovat s psycholožkou Freyjou pověřenou výslechem malé svědkyně. Jejich pátrání však komplikuje skutečnost, že spolu před časem strávili noc, aniž se pak znovu kontaktovali. Jenže na nevraživost není čas – vrah v zabíjení pokračuje a zanechává za sebou zdánlivě nesmyslné indicie: číselné řady, varovné SMS a záhadné výpočty načmárané na útržcích papíru.... celý text

Tída
08.03.2023 4 z 5

Líbil se mi nápad s kódy ve vysílačce, děj napínavý a uvěřitelný, vyšetřovatelé v pohodě. Jednu hvězdu ubírám za překlad - překladatel má evidentně v oblibě slovo "jelikož", které mě pak už vysloveně tahalo za oči. A na Islandu jsou protestanti, takže žádné "biřmování", ale "konfirmace" - alespoň tohle si překladatel mohl ohlídat :-(

Lusa
26.02.2023 5 z 5

Po sérii s Tórou jsem okamžitě sáhla po těchto knihách a musím říci že nelituji. Děj je hned od začátku velmi napínavý a nedá vydechnout až do konce celé knihy. Rozhodně s touto sérii pokračují a doufám, že bude stále dechberoucí.

annettka1098
15.02.2023 2 z 5

Kniha začíná velmi slibně. Prolog i první kapitola mě hodně zaujali a byla jsem nadšená jak z vážnosti, tak ze zajímavosti a brutality případu.
Ovšem kolem 5. kapitoly mé nadšení opadlo a uvědomila jsem si, že text postrádá přímou řeč. Ne, že by nebyla znázorněna, ale dialogů bylo prostě v textu minimum. Pořád jsem doufala, že se to zlomí, ale bohužel se tak nestalo. Naopak jsem je postrádala čím dál tím víc, o to víc, že mi hlavní vyšetřovatel Huldar ani Freyja vůbec nepřirostli k srdci.
Posledním hřebíčkem do rakve bylo rozuzlení, které mi přišlo už strašně ohrané a prokoukla jsem ho už v první třetině knihy. Pravdou však je, že autorka vydala knihu již v roce 2014, tedy v době, kdy to možná zas takové klišé nebylo.

mag097
13.02.2023 3 z 5

Příběh se skládá z několika dějových linek, které se postupně proplétají. Ústřední dvojice, vyšetřovatel a psycholožka, jsou sympaťáci a díky bohu nejsou závislí na alkoholu.

Samotné vystavění příběhu je slušné a bavilo mě rozplétat nitky tohoto spletitého případu. Rozuzlení bylo skvělé, až na jeden lehký klišé prvek. Na druhou stranu si ho autorka aspoň snad vytřískala hned na začátku a už ho máme za sebou.

Co mi ale úplně nesedlo by styl vyprávění příběhu. Pomalé, s minimem dialogu. Po třetině knihy jsem měla pocit, že se tam skoro nic nestalo...

kramlinka88
12.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Skvělý začátek série :-) Kniha se mi moc líbila, zápletka opravdu originální, vraždy a jejich provedení tedy taky, brrr....vraha jsem vůbec neodhadla, ale skvěle zamotané to bylo :-)
Karla mi bylo opravdu líto :-( Malou Márgret jsem si oblíbila, chuděrka malá :-/
Moc se těším na další díly a doufám, že Huldar s Freyou nakonec skončí spolu :-D

maximus13
19.01.2023 5 z 5

Po delší době hodně zajímavá detektivka, kde jsem ani zhruba neodhadl vraha. Zajímavý nápad s kódy ve vysílačce. Velmi mě těší, že jsem přišel na princip kódování zpráv.
Doporučuji po zahájení čtení dočíst co nejdříve do konce, neboť (alespoň pro mě) byla ta islandská jména očistec. Takže, pokud knihu na několik dní odložíte, asi budete mít vždy chvíli ve jménech trošku hokej.
Pozn.: posloucháno jako audiokniha, která je perfektně namluvená Klárou Cibulkovou.

Adinlea
22.12.2022 5 z 5

Pro me je tato autorka osobnim objevem roku. Narazila jsem na ni nahodou a popisky knih me oslovily, tak jsem si koupila hned prvni dva dily serie.
Knihu DNA jsem doslova zhltla. Ke konci jsem uplne trnula, jestli stihnout chytit praveho vraha, jak se tencily zbyvajici stranky :)
Tesim se na dalsi vyvoj vztahu dvou hlavnich postav, oba jsou mi zvlastnim zpusobem sympaticti a uveritelni.

Mayaotzin
20.12.2022 4 z 5

Tohle se strašně špatně hodnotí. Určitě to není na 5 hvězd, vlastně ani nevím, zda si to zaslouží 4.
90% knihy si člověk říká, co to teda vlastně bude? Co se to tam vlastně stalo, kdo to je, proč se tam o něm píše? Vlastně ani nevím, zda bych Freyu nebo Huldara nazvala hlavní postavou a to je přece divný, ne? :-D

Melaanie
06.10.2022 5 z 5

Další skvělá knížka od této autorky. Dříve jsem četla sérii s advokátkou Torou a to bylo taky super čtení.
Těším se až si přečtu další knihy z této série a doufám, že to bude pořád tak zajímavé čtení jako tato kniha.

Čmeláček
01.10.2022 5 z 5

Vynikající thriller z Islandu. Nejde přestat číst a to mluví za všechno :). Bez debat pět stars!

pavel9410
18.08.2022 5 z 5

Ze serie jsem si nejdriv precetl druhou knizku, ted jsem se vratil k prvni.
Napinave, precteno za odpoledne, vypada to, ze si bingnu jeste dalsi dily.

olga8832
01.08.2022 4 z 5

Něco málo nelogičností, ale celkem zajímavé krimi. Někdy si říkám, jestli se autoři nepředhánějí v absurdnostech, ale krimi celkem dobrá i napínavá.

morava
27.07.2022 5 z 5

Budu pokracovat v teto serii ? No jasne ze jo. Bavilo me to, pachatele jsem neodhadla, trklo me to az ke konci, ale to uz muselo trknout kazdeho :-)
No a dokonce jsem se pri cteni pristihla, ze se sama snazim rozlustit ty kody. Samozrejme, ze jsem je nerozlustila. Bezva cteni, a ja se budu tesit na to, az dostanu chut na dalsi dil.

Lenny2510
25.07.2022

Mé druhé setkání s autorku těchto severských krimi,já čtu spíše více akční knihy,thillery atd. Musím,ale říct,že dobře,zajémavě a čtivě napsaná krimi (detektivka) je též můj šálek kávy,už je pár autorů,kterým se v tomto moc vede .(kepler,Bryndza.......)
Za mě!!! kniha má dobře skrytý a pro mě docela dluho skrytý smysl vraždění, možná jsem celou dobu si řikala"kdo to dělá" místo toho se zamyslet nad tím,proč?? možná by mě pak trkl dřív pachatel.
Děj má samozřejmě x osob ,které tam mají své místo, každá je jiná a na každou se člověk dívá jinak . Holčička,které je v knize 7let...se mi zdá na mnohem víc a úplně nevím,zda by se takto malé dítě vyrovnávalo s traumatem tak jako ona...
pak tam máme postavu mladého kluka,kterému umře maminka na nemoc, ke konci knihy se ukazuje,že by mohl být tak trochu zapleten do všech vražd.... a on ?!!!! sedí,čumí,nechá se odvléct...zkráka toho moc na svou obranu neřekne..a to jsem si ríkala "tvl tak mluv ku..a ať se trochu obhájíš..NE ...
A takhle to je s každou postavou, ale jo!! je to čtivé,občas hlavně začátek jak už to bývá než se pořádně začtete kdo,kde s kým atd. pomalejší...,ale pak to jede bez hluchých míst,okecávaček. Dost často je tam popisováno jak kdo přemýšlí,co a jak dál,ale to taky asi v krimi být musí,líbí se mi,že hned na začátku není odhalen vrah a já celou dobu nečtu jenom o tom jak policie k vrahovi dojde...
Tak jo,je to pěkná krimi s pěkným a pro mě šokujícím závěrem,nic úplně akčního,ale zase popsaná brutalita tam je dost dost syrová....určitě si přečtu další knihy od YRSA...

Timkim
23.07.2022 4 z 5

Jedním slovem....perfektní. Audio jsem měl odposlouchané za dvě noční. Přednes byl vynikající a po dlouhé době se dal poslouchat. Během kapitol dějová linka neztrácela na zajímavosti a napětí se pomalu stupňovalo. Pachatel byl překvapivý a jeho motiv též. Jediné co mě udivilo, byla ta možná přehnaná chladnokrevnost holčičky. Ale za mě dost dobré. Osobní hodnocení, když si ještě ponechám rezervu 8/10.
No a mám problém, další skvělý autor a doufám, že skvělá série. Uvidíme...

Zuzvil
19.07.2022 4 z 5

Knížku jsem četla ušima, občas na mě byla zdlouhavější a také jsem měla problém s islandskými jmény, ale velmi brzy mě příběh vtáhnul a udržel. Líbili se mi i oba hlavní vyšetřovatelé, i když Freyja asi ještě malinko víc :-) Styl psaní autorky mi vyhovoval a přednes interpretky také. Závěr je zajímavě vystavěný a napětí je udrženo až do úplného závěru knihy (i když už víte co a jak). Určitě si časem pustím nebo přečtu další díl. Za mě můžu doporučit.

m_martina
14.07.2022 5 z 5

Mně se kniha líbila a přečetla jsem ji jedním dechem. Od začátku až do konce výborné.

anája
09.07.2022 3 z 5

Pro mě byl nejvíc napínavý konec. Vleklo se to a ty jmena me rušili Ríkhadúr, Baladúr, Romadúr, ale zkusím ještě jiné knihy autorky.

TomTomis
26.06.2022 4 z 5

Přečteno ve čtečce, což mi trochu vadilo. Ale to už je moje chyba. Morbidní vraždy. Morbidní motiv. Vyřešení mě trochu zklamalo, neboť porušilo jakési pravidlo. Už jsem na to v kriminálkách/ detektivkách alergický. Další díly ale jistě zkusím taky. Až bude chuť.

Niu
19.06.2022 4 z 5

Oproti sérii s Tórou jsem se nějak nemohla začíst. Nevytvořila jsem si k Huldarovi a Freyje takový vztah jako v té právě s Tórou. Neuměla jsem uchopit dost dobře, co Freyja vlastně dělá v Domově a Huldar taky nebyl jasně definován. Aspoň takový pocit jsem z četby měla. Začátek byl celkem děsivý. Stejně tak epilog. Vraždy byly dost šílené a tip na pachatele jsem ani neměla, spíše mě bavilo sledovat, jakou roli v tom celém bude mít Karl. Nepletla jsem se. Hlavně na začátku mi to radioněco přišlo dost zdlouhavé a kapitoly se vlekly. Mně se vlastně vlečou vždy, když jsou moc dlouhé. Vzhledem k začátku knihy jsem závěr čekala rozhodně jiný, určitě s ohledem na rozhodnutí, které padlo v prologu plus nějaké rozsáhlejší vysvětlení. Postrádala jsem vtipnost mezi hlavními hrdiny, i když náznaky tam byly. Takže jsem zvědavá na další díly série, jestli bude patrný posun.