DNA

DNA
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/534689/bmid_dna-65fbdc8fb96ad.jpg 4 951 951

Freyja & Huldar série

V Reykjavíku došlo k vraždě mladé ženy, pachatel však netušil, že po celou dobu brutálního činu byla pod postelí schovaná sedmiletá dcerka oběti. Oficiální vyšetřování vede mladý detektiv Huldar, který musí spolupracovat s psycholožkou Freyjou pověřenou výslechem malé svědkyně. Jejich pátrání však komplikuje skutečnost, že spolu před časem strávili noc, aniž se pak znovu kontaktovali. Jenže na nevraživost není čas – vrah v zabíjení pokračuje a zanechává za sebou zdánlivě nesmyslné indicie: číselné řady, varovné SMS a záhadné výpočty načmárané na útržcích papíru.... celý text

martiline
18.06.2022 5 z 5

Detektivku jsem přímo hltala ... ale ne každý by toto "vydržel". Například se mi na začátku knihy právě rozbil vysavač, který jsem měla 17 let ... a jala jsem se vyprávět manželovi děj krimi, což se nesetkalo s nějakým pochopením ... Prý se mi o tom musí zdát.
Ne, nezdálo se mi ... tyto severské detektivky čtu jedním dechem, užaslá ... a jsem konsternována vývojem a výsledkem ... ale hlouběji mi do života nesahají.

Petras_ka
29.05.2022 4 z 5

Brutálne vraždy, Island, viacero dejových línií, záhadné rádiové vysielania boli pre mňa perfektnou kombináciou. Kniha ma veľmi zaujala.
Škoda, že sa autorka venovala siahodlhému vykresleniu postáv a prostredia, čo uberalo na tempe a ani po polovici knihy sa vyšetrovanie nikam zásadne neposunulo. Koniec a vysvetlenie prípadu bolo oproti tomu uponáhľané, no napriek tomu ma prekvapilo.
Kvôli pomalšiemu tempu strhávam jednu hviezdičku.
Ak radi čítate chladné, surové severské krimi, určite po knihe siahnite. Teším sa na druhú časť s Huldarom a Freyjou.

Margerite
28.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Navzdory nízkému očekávání, neboť již jednu Yrsinu knihu, Poslední rituál, jsem po několika desítkách stránek odložila, jsem byla mile překvapená. Tady je znát větší propracovanost, zločiny jsou brutální, ale zase ne tak přitažené za vlasy jako ve zmíněném Rituálu. Huldar i Freya jsou sympatičtí, každý svým způsobem. Oba mají své problémy, oba řeší osobní život. Jejich vztah knížku krásně okořenil. Ani jeden z nich není dokonalý a to mě baví. Freya bydlí v hnusném bytě svého bratra a nemá ji rád ani jeho pes a Huldar se jemně řečeno otočí za každou sukní a v práci mu to moc nejde. Samotné vyšetřovaní fajn, hrozně mě bavila linka s Karlem (nevím či psát C nebo K, měla jsem audioknihu). O to víc mě mrzel jeho konec, i když jakás takás naděje tam byla. Rozuzlení nečekané, ale přesto logické. A autorka nám celou knihou sypala drobečky jako Jeníček s Mařenkou, já je přesto přehlédla, vše jsem si uvědomila až zpětně po odhalení pachatele. Vypravěčka Klára Cibulková byla originální a její projev se podle mého ke knize hodil.

Co říct závěrem? Mám strašnou radost, že jsem objevila další skvělou severskou krimi sérii, protože se právě loučím s Harrym Holem v jeho posledním dobrodružství.

TerezaaBaarova
23.05.2022 4 z 5

Napětí: Zvláštní brutalita, mám přečtených docela dost detektivek/thrillerů ale s takovou zvláštností jsem se ještě nesetkala... :)
Hlavní postavy: Zvláštní dvojka... Huldar asi pěknej trouba. Freyja asi upjatá, taková neslaná a nemastná psycholožka.
Trochu se to vleklo, ale vlastně jsem se nemohla odtrhnut.
Sečteno podrtrženo, Huldar i Freya měli solidní vývoj, příběh gradoval, vrah mě napadl asi na milisekundu, pak jsem to zavrhla a nakonec mě to překvapilo... takže dobrý, dávám 4z5. Bylo to dobrý, ale ne skvělý... Další díly budou určitě solidní.

INCOGNITOREADER
19.05.2022 4 z 5

(SPOILER) Posloucháno jako audiokniha, kde mě bohužel úplně nenadchla interpretka Klára Cibulková.
Brutální vraždy. Island. Dvě hlavní postavy. A navíc nadšené hodnocení čtenářů. To vše ve mě vyvovalo opravdu velké očekávání. Musím popravdě říct, že nebylo tak úplně naplněno.
Příběh brutálních vražd je zajímavý, i když vyšetřování postupuje opravdu pomalu a chvílemi to vypadá, že kniha ztrácí temto hlavně ve druhé třetině.
Příběh a vlastně celková dělová linka hlavních dvou postav, je založena na určité události a nedoruzumění a následné neschopnosti si to celé vyříkat. Ale příváší to určitý prvek, který pomáhá odlehčit brutální vraždy.
Dál bude následovat určitým způsobem SPOILER:
Finále obsahuje pohužel často v detektivkách používaný nešvar a to mě zklamalo. Sice to tak jako zapadá do sebe, ale při použítí tohoto klišé si autor ulehčí práci svým spůsobem. Kdo mě zná vím přesně na to co narážím. Doufám, že v dalších dílech už toto autorka nepoužije.

oblakaknih
18.05.2022 4 z 5

4,5/5
Na DNA jsem se už dlouho těšila a toužila si knihu přečíst. A naštěstí nejsem ani trošku zklamaná!

Tato kniha je plná napětí, nepředvídatelného a překvapení.

Možná to vyzní zvláštně, ale věc, kterou bych knize chtěla nejvíce pochválit, je originální provedení vražd, se kterým se jinde prostě nesetkáte. Nezbývá se ovšem ptát, jak to autorku mohlo napadnout!

Každá z postav důležitých pro příběh, i jeho další pokračování má v knize to pravé místo, je jí věnováno dostatek pozornosti a je skvěle vykreslená. Téměř okamžitě jsem si oblíbila oba hrdiny, kteří budou sérií provázet. Freyja je zajímavou postavou, velmi originální, zasazenou (opět) do neotřelého prostředí. Huldar sice vykazuje určité znaky, které sdílí se všemi detektivy, vyšetřovateli, ale to, co tyto dvě postavy od začátku spojuje to, alespoň pro mě osobně, dokázalo nějaké jeho otřepané vlastnosti zastínit.

Styl psaní je naprostá pecka. Popsat to dokonale není možné, ale to nejlepší je, že autorka vůbec nikam nespěchá, všechno má trpělivě vystavěné, nic neponechá jen tak na půl cesty, příběh je propracovaný. Upřímně je autorčin styl právě to, čím si mě kniha získala nejvíc.

Hrůznost a napětí případu nijak nenarušuje žádná nepříjemná, na sílu vystavěná romantická linka, což opravdu oceňuji.

Příběh ve mě vyvolal docela dost emocí, především jsem ale byla napjatá a překvapená.

A to nejlepší nakonec. Vůbec, ale vůbec, jsem neodhadla vraha!

Už teď se moc těším na další díl(y)!

bosorka
17.05.2022 2 z 5

Těžký průměr. Knížka sice poměrně rychle vtáhne do děje, ale pak se místy zoufale pachtí až k finálnímu vyústění, které tedy těžce zklamalo. Z hlediska detektivek je DNA plná klišé. Autorka se snaží zaujmout netradičnímí (ideálně hodně brutálními) zločiny, přihodí pár dětí, ty přeci zabírají vždy. K tomu vztah-nevztah-možný budoucí vztah dvou hrdinů, který by třeba mohl přitáhnout k dalším dílům série. Ale ono to prostě vůbec nefunguje. Žádná z postav mě nezaujala, všechny byly nevýrazné s žádným zajímavým zákulisím. Huldar byl občas na proplesk a Freya taková nijaká a unylá. Detektivka nemá ani žádnou pořádně vystavěnou atmosféru, prostě jen tak líně plyne a je zbytečně natahovaná.

Stepka1989
10.04.2022 2 z 5

Ja si nejak nemuzu pomoct, ale tahle kniha je asi prvni severska krimi, ktera me nudila. Krome toho, ze mam pocit, ze seversti autori se za dlouhych polarnich noci snazi soutezit o nalezeni nejmorbidnejsiho a nejbrutalnejsiho zpusobu vrazdy, tak mi k srdci neprirostla ani zapletka, ani postavy z knihy. Asi si budu muset dat cas na rozmyslenou, jestli dam sanci druhemu dilu. Jedine kvuli tomu Islandu, ktery ma v mem srdci zvlastni misto..

IHT
09.04.2022 5 z 5

Yrsu mam rad, tak jsem se s chuti pustil do teto serie.
Bylo to napinave, ale ve dvou tretinach jsem si byl prakticky jist, kdo je vrahem. V tu chvili jsem byl ponekud zklamany a chystal se hvezdicku ubrat za "predpoveditelnost" zapletky... ale chyba lavky - vse bylo samozrejme jinak! Takze zaslouzenych 5 hvezd, poklona a omluva autorce a natesenost na dalsi dily! :)

Miliarda
28.03.2022 4 z 5

Mé první setkání s autorkou a ve velké míře převažují pozitivní pocity. Napínavá atmosféra, zajímavý kriminální případ, dobře popsané charaktery hlavní vyšetřující dvojice a osobité islandské prostředí. Na druhou stranu byl však na můj vkus vrah lehce předvídatelný a závěr mírně uspěchaný. Celkově mě však autorka navnadila na další její tvorbu a už se těším až si přečtu další knihu ze série.

bacouch
28.03.2022 5 z 5

Mé první setkání s Yrsou dopadlo na jedničku. Vlastně na pětku. Tato kniha byla velmi čtivá, napínavá jak kšandy a dosti mrazivá. Měla zkrátka vše, co od správné detektivky očekáváte. Rozhodně se těším na další díly série.

edith79
17.03.2022 5 z 5

Tahle kniha mě naprosto vtáhla. Vůbec se mi od ní nechtělo odcházet a strašně jsem se chtěla dozvědět, kdo je ten neuvěřitelný magor, který je schopný takových zločinů. Moc pěkně vymyšlená zápletka, i když s pár nepravděpodobnými náhodami, ale já jsem spokojená. Slibná série.

jejda.majda
13.03.2022 4 z 5

Na Yrsu jsem četla spoustu chvály a protože mě baví dobré detektivky, zařadila jsem ji na seznam knih, které si chci přečíst.

Musím říct, že mám raději “rychlejší” detektivky. Tady bylo spoustu popisných pasáží a děj plynul velmi pozvolna. Byla jsem ve tři čtvrtě knihy a v “příběhu brutálních vražd sériového vraha” (jak knihu mnozí popisují) se staly teprve dvě vraždy!

Nicméně musím napsat, že i přes hodně pomalé tempo mě kniha vtáhla a nemohla jsem ji jen tak odložit, aniž bych věděla, jak to dopadne.

Posledních 100 stran bylo jako smršť. Najednou za sebou události začaly navazovat v rychlém sledu a opravdu největším překvapením pro mě bylo, kdo byl vrah. Většinou tuším, jak se detektivka vyvine, ale tady jsem zůstala opravdu nevěřícně koukat s pusou dokořán.

Až budu mít někdy náladu pořádně se začíst do něčeho pomalejšího, určitě sáhnu po dalším dílu.

FilipHaring
05.03.2022 4 z 5

Dej je popísaný do posledných detailov.

janina66
25.02.2022 5 z 5

Výborná detektivka, zajímavé hlavní postavy a nečekaný vrah. Dle mého pošahanec. A nadějný konec. Určitě si přečtu pokračování.

sassenkka
23.02.2022 4 z 5

Obálky knížek Yrsy Sigurðardóttir jsou pecka. Dlouho jsem po nich pokukovala a nakonec jsem se rozhodla, že zkusím první díl v audio verzi. A i když jsem právě nechtěla začínat žádné nové série, jsem ráda, že jsem se do této islandské perličky pustila.
Byl to silný příběh, dobře vyprávěný, výrazná postava dítěte posílila emoce. Ale jestli jsem u něčeho lapala po dechu, tak to byly způsoby vražd. Musím říct, že něco takového už jsem dlouho nečetla.
Určitě mě zajímá i to, jak se budou nadále vyvíjet vztahy mezi hlavními postavami. Proto se brzy vrhnu na další díly.

Paulmain
14.02.2022 4 z 5

Dobrá detektivka se zajímavou zápletkou. Příběh mě bavil a těšil jsem se vždy na pokračování, přečteno proto za pár dní. Oceňuji všudypřítomný lehce ironický nádech, to mě opravdu bavilo. Rozuzlení absolutně nečekané a trochu komplikované, ale proč ne. Doporučuji a poohlédnu se po další knize této autorky.

loskatos
09.02.2022 3 z 5

Asi jsem ke knize přistupoval s velkým očekáváním a byl proto trochu zklamán.
Za celou dobu jsem si nedokázal vytvořit vztah k žádné z postav. Možná nejvíc ke Karlovi - v podstatě boční roli. Koncové prozření hlavního vyšetřovatele bych spíše zařadil do kategorie pohádky, než do kriminálek.
No nic - příště už od autorky nebudu tolik očekávat.

namornice
03.02.2022 5 z 5

Hodně povedená severská krimi, místy dost brutální se slušně vyšinutým vrahem, kterého jsem teda dlouho netipovala. Velice napínavá detektivka, posloucháno jako audiokniha a načtená byla skvěle. I hudební předěly a doprovod se povedly. Velice slibný začátek série. Moje první Yrsa a určitě ne poslední.

Jnachti
16.01.2022 4 z 5

Velmi čtivý a napínavý příběh. Na můj vkus trochu moc brutální. Velice se mi líbila postava vyšetřovatele i dětské psycholožky, komplikovaný vztah mezi nimi hezky kořenil detektivní zápletku.