Doba koronavirová
Radkin Honzák , Stanislav Komárek , Marek Orko Vácha (p) , kolektiv autorů , Václav Cílek
Březen 2020 změnil naše životy, obrátil je naruby. Nový virus si za pár měsíců našel cestu z Číny nejen k nám, ale nakazil celý svět. Planeta Země se dostala do karantény. Virus se šíří závratnou rychlostí, nemocnice praskají ve švech a stoupají počty obětí. Nejdivočejší představy z katastrofických filmů se najednou staly realitou. Celý svět se zastavil, jako by náhle nebylo nic než ona nemoc. Prakticky ze dne na den jsme se museli začít chovat jinak, než jsme byli zvyklí. Celé generace lidstva nikdy nic podobného nezažily. Pandemie klade na celou společnost nejen obrovské nároky, ale rovněž nepřeberné množství otázek. Kde se virus vzal? Jak Čína tajila informace? Mohli jsme nákaze nějak zabránit? Kdy a jak se s koronavirem dokážeme vyrovnat? Jak změnily lidstvo pandemie v historii? A změní koronavirus i nás? Je ekonomika důležitější než zdraví? Jak dlouho se bude vzpamatovávat? A je ve stavu nouze místo pro svobodu? Neposílí autoritářské tendence? Je tato krize pro lidstvo šancí? Může přinést něco pozitivního? A jak se z koronaviru nezbláznit? Na dvě desítky předních odborníků, lékařů, filozofů a publicistů se snaží nalézt odpovědi na tyto otázky a nabízí svůj pohled a reflexi toho, co se kolem nás i s námi děje. Kniha tak předkládá plastický a mnohovrstevnatý pohled na proměnu celé společnosti a života, které najednou zažíváme.... celý text
Přidat komentář
je zajímavé číst tuto knihu s odstupem po tom blázinci... i když, skončilo to už vůbec?
"Nestuduji proto, abych zvládl maturitu, studuji proto, že je to forma kontemplace (rozjímají, uvažování), a proto, že je to zadáním člověka porozumět světu a změnit jej."
(SPOILER)
Jedná se o kombinaci různých autorů, témat a stylů psaní. Jeden píše fakticky (koronavirus, mutace...), druhý se zaobírá historií a černým morem, další píše o tom, že o sebe musíme pečovat a že stres oslabuje imunitní systém (ty bláho) a ten zas píše o tom, co nám tahle doba může teoreticky přinést dobrého i špatného.
Vzhledem k tomu, že se jedná o takový sborník velkého počtu autorů, mišmaš, který má sem tam do čtivosti opravdu daleko, hodnotím 3 hvězdami. Čekala jsem něco víc faktičtějšího, vědečtějšího. Ale samozřejmě jsou tu některé zajímavé věci (např. epidemie - ze slova "nad lidmi", když lidé nepoznali boha, který se rozhodl sestoupit na zem, za trest onemocněli).
Celkově lepší průměr. Kvalita textů byla kolísavá, některý super, jiný slabší, některý i nudný, ovšem to se od podobné publikace dá víceméně očekávat. Co ten který z autorů, to odlišné téma, pohled na věc, styl psaní a způsob, jakým téma uchopil a je na vkusu každého, co si z knihy odnese a co se mu zalíbí, proto tu nebudu některé autory vyzdvihovat a jiné hanět. Celkový obrázek z téhle mozaiky si udělá každý čtenář sám.
Výborně koncipovaná svodka textů chytrých (a formulačně schopných a vtipných) lidí, která poměrně rychle přestává řešit virus a řeší společnost, byť ve stínu epidemie, tedy toho, "co na nás seslali bohové". Díky komentátorům přede mnou za citace.
Je zajímavé číst knihu s půlročním odstupem, kdy jsme zase v nouzovém stavu. Některé příspěvky už se jeví jako zastaralé ( naštěstí je to jen ojedinělé), příspěvky, které jsou psané více obecně, jsou aktuální přád. Líbily se mi příspěvky, které srovnávaly současnou epidemii s epidemiemi proběhlými v historii. A taky příspěvky mých oblíbených autorů - Cílek, Vácha, Komárek.
Pro mě první kniha, která shrnuje první otázky a pocity, které jsme skoro všichni zažívali na začátku "korona éry". Ale nic nevnucuje a ani nepodsouvá.
Já osobně jsme měla nejvíce problém uchopit a pochopit část od Martiny Viktorie Kopecké.
Ale myslím si, že díky tomu, že kniha obsahuje od každého autora svůj osobitý pohled, tak si každý svůj článek (příběh) najde. Já jich našla hned několik a byla jich většina.
Doba KORONAvirová, vydalo nakladatelství Zeď, teď. Sborník příspěvků, zřejmě vůbec první seriozní práce k tématu. Odhaduju, že knížka, která rychle zestárne, což je daň rychlosti jejího vzniku - de facto pouhý měsíc po začátku CZ nouzového stavu - ale jsou tam části, ke kterým se bude dát vracet i na podzim, na jaře 2021, atd. Z mého pohledu nejslabší příspěvek je od komentátora Jana Lipolda, který je typem vlezlé "fresh" publicistiky, jež mně stále víc leze na nervy: velice krásně se to čte, úroda nehledaných metafor, ale na konci víte totéž, co na začátku - ne mnoho, vlastně nic. Nejsilnější: italský deník Martiny Leierové. Tradičně mě bavil můj oblíbený Stanislav Komárek. Václav Cílek s obvyklou elegancí žongluje s jabky a hruškami, ale nějak mu vždycky rozumím. Humorná vložka - top věta knihy - z úvahy filosofky Anny Hogenové: "... (Planetu nemůže řídit...) ...technik, protože ten není schopen zahlédnout apeiron (kurzivou - pozn. tb), jenž je nevyhnutelnou podmínkou pro platnost jeho systémů a matematických jistot, už vůbec to nemůže být IT pracovník, který žije výhradně z koherence jeho předem daných systémů, v sukcesivitě časové, v subjekt-objektovém rozvrhu jsoucen a pravdou jako certitudo (opět kurzivou- pozn. tb)" Já k tomu nedodávám nic, škol nemaje. - Knížka solidní, doporučuju ke čtení. Dávám pět hvězd, za tu rychlost, jinak bych dal 3,5, přece jenom je to hodně rychlokvašené. Ale pro tu rychlost jsem si to koupila a okamžitě přečetl a jsem jako čtenář spokojen. - Jinak souhlas s první větou předkritizujícího laepus.
Po Proč? a Česku na křižovatce třetí kniha stejného rázu a třetí výborná záležitost. Nechci hodnotit všechny eseje, úvahy či rozhovory, ale vyberu jen ty opravdové topy.
Karel Drbal: "Covid-19 postihne pouze minimální procento populace a jen velice malá část SARS-CoV-2 pozitivních lidí na toto onemocnění skutečně zemře. Odhad počtu úmrtí se stále snižuje a nakonec skončí na úrovni běžné sezónní chřipky, na kterou u nás ročně zemře několik tisíc a celosvětově až půl milionu lidí. Ovšem 90% z nich - stejně jako u covid-19 - zemře vlastně na následný bakteriální zánět, kterému chřipka otevřela dveře do plic."
Zdeněk Hostomský: "Lidé mají živobytí, a když je zarazíte, ekonomický propad, který nastane, je svým způsobem taky neštěstí - víme dobře, že chudoba zabíjí. Pokud ztratíte byznys, ztratíte živobytí, propadnete depresi, zvyšuje se počet sebevražd, narůstá narkomanie. Reakce na postoj prezidenta Trumpa se lišila podle politických preferencí. Jeho odpůrci byli v šoku a říkali: On dá lidské životy na misku vah proti ekonomice, jak to může udělat? Jiní ale říkali: To je falešná dichotomie. Otázka nestojí, jestli životy versus ekonomika, ale životy versus životy."
Martin Hála: "Peking se prostě snaží využít současné krize k ideologické podpoře svých dlouhodobých geopolitických cílů. ... Při příletu jednoho z prvních dopravních letounů nastoupil na letišti uvítací výbor včetně Hamáčka a premiéra Babiše za přítomnosti předtím všeobecně kritizovaného čínského velvyslance, jako by šlo o přílet váženého státníka. Celá scéna vypadala tak trochu jako parodie na kult cargo, kdy zaostalí domorodci užasle hledí na vykládání produktů vzdálené civilizace."
Petr Holub: "Omezovat ústavní práva včetně takových opatření, jakými jsou zákaz vycházení i opuštění republiky a uzavření obchodů, se stává samozřejmostí, většině Čechů nepřijde divná ani tragikomická povinnost nosit venku za všech okolností roušky. Obskurní opatření tuzemské karantény aspoň účinně zakrývají, jak absolutní moc si státní úřady nárokují. Nejde jen o zdravotnickou prevenci nebo obnovení železné opony na hranicích s Německem a Rakouskem, některé příkazy připomínají vojenskou mobilizaci celého národa proti zákeřnému nepříteli, roli suveréna stát převzal také v ekonomice."
Radkin Honzák: "To, že vláda lže, je celkem akceptovaná skutečnost, zarážející je, že tentokrát lhala v takovém rozsahu a míra její nepřipravenosti byla tak velkolepá. První dva týdny se všehovšudy zmateně prezentoval premiér, sice to bylo ke škodě věci, zato byl neustále vidět, jednou dokonce v bílém kabátě. Bez ohledu na vládní zmatky se daly do pohybu procesy, které pomohly více než cokoliv jiného. Počínaje šitím roušek a konče humorem."
Anna Hogenová: " Vzdělání je jen přípravou pro využití lidí na trhu, jak si to machthábři přejí, didaktiky se transformují tak, aby ve výuce musely být využívány techniky vedoucí k nutnosti neustále nakupovat technické přístroje, vše se činí "chytrým" technickým způsobem, ale to vše má jen částečný význam z hlediska celku, který je vždy něčím bytostně netechnickým. ... Vážení konstruktéři vzdělávání, bez myšlení myšleného to nepůjde, to platí i pro politiky, a nejvíce pro ně. Musíme mít vzdělance, kteří zahlédnou celek, a ten není součtem částí, je vždy něčím navíc a toto navíc je vždy nejdůležitější a to se nedá naučit kuchařkovým způsobem, to se musí v duši člověka zrodit a k tomu potřebuje onen člověk opravdové otázky."
Jan Lipold: "Pandemie proto otevírá ještě jednu příležitost: nebazírovat ustavičně na odpovědích a docenit otázky. Srovnat se s tím, že věcí, co "nemají řešení", je ve skutečnosti daleko víc než těch, jež "jsou vyřešené". Hrozně moc totiž tlačíme na pilu, jsme z dobrých důvodů školeni na nalézání řešení, bažíme po odpovědích, a někdy si dokonce myslíme, že je to totéž, co poznání."
Stanislav Komárek: "Nás, když se to řekne velmi cynicky, rozhodí nějakých 0,03%. Jsme ochotni ochromit celou společnost pro desetiny promile... Je to jistě správné, protože každého lidského života je škoda. Jde ale o to, že při každém léčení je potřeba dávat pozor, aby samotná léčebná kúra, ať už jedince, nebo společnosti, nebyla škodlivější než sama nemoc. ... S prohlubující se infantilitou většiny populace se také šíří dětinská ustrašenost, krátká paměť a poddajnost vůči autoritě - komunismus se svou krvavostí a násilím přišel jen o sedmdesát let předčasně (i pro někdejší StB by byl svět s převahou elektronické komunikace a mobily informátorů krásným snem)."
Danuše Nerudová: "Krize většinou odhaluje charaktery lidí. Posledních pár týdnů ukazuje jedno. Česká společnost se v krizi dokáže vzepnout k neuvěřitelným výkonům. Nečetla jsem o jiné zemi, kde by občané doma po večerech šili roušky pro lékaře nebo domovy důchodců, případně tiskli na 3D tiskárnách štíty pro lékaře. ... Krize ale taktéž odhalila to horší v nás, zakódované z let komunismu. Udávání. Udávání sousedů, že měli návštěvu a nedodržují pravidla, udávání, že lidé nenosí roušky nebo že v sousední hospodě otevřeli okénko a před ním stojí lidé v počtu větším, než je aktuálně dovoleno."
Marek Orko Vácha: "Pandemie připomněla, že tohle všechno je možné. Že podobně jako biblický Abrahám mám brát život sám nikoli jen jako biologický fakt, nýbrž jako dar, za který mám být každé ráno vděčný. A že to, že mi není v zimě zima, že si mohu kdykoli koupit jídlo, že mám manželku a že máme děti, že máme kde bydlet a že jsme zdraví, není ani tak moje základní lidské právo, nýbrž dar, za který se sluší poděkovat. ... Krize by nám mohla zvednout sebevědomí. Dnešní den je jasné, že nás nezachraňuje ani vláda, ani krizový tým, nýbrž drobné úsilí mnoha zdravotních sester, maminek zavřených doma s dětmi a šijících roušky, úsilí mnoha lidí, kteří jaksi zespodu, svým vlastním nasazením suplují selhávající reprezentaci."
Autoři knihy
česká, 1939 Stanislav Komárek
česká, 1958 Marek Orko Vácha (p)
česká, 1966 kolektiv autorů
Václav Cílek
česká, 1955
Čteno s odstupem tří let a zdá se mi, jako by to bylo už mnohem déle. Je zajímavé sledovat, jak celou novou věc vnímali a prožívali odborníci různých profesí. Zaujal mne pohled geologa a esejisty Václava Cílka, životní nadhled psychiatra Radkina Honzáka, uklidňující postřehy farářky Martiny Viktorie Kopecké a příběhy ze sociálních sítí sesbírané publicistkou Terezou Hronovou.
Ale koronarovirový deníček novinářky Martiny Leierové se mi líbil nejvíce. Mohla jsem si porovnat své postřehy, pocity a úvahy zapsané ve stejném období do mého deníku. A moc se nelišily. Martina Leierová je mým objevem, jsem zvědavá na její knihy.
Rada na závěr imunologa Karla Drbala: Udržujte se v klidu, hodně spěte, sportujte. Dělejte to, na co jindy nemáte čas. Jezte vitamíny a pamatujte hlavně vitamíny C a D. Vypněte televizi a zprávy všeho druhu. Povídejte si s rodinou a přáteli. To už není rada, to je přímo mantra.