Dobrodružství ve West Poley
Thomas Hardy
V krasových jeskyních u vesnice West Poley v Sommersetském hrabství byl pramen říčky, který objevili dva chlapci. Zkusili ho zavést jiným směrem a zažili různá dobrodružství v tajemném podzemí i mezi vesničany, závislými svým majetkem na říčním toku. Napínavé vyprávění klasika anglické literatury je oživeno realistickou psychologií a s optimistickým humorem líčí chlapeckou touhu po dobrodružství, spravedlnosti a hrdinství.... celý text
Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: 1960 , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihyOriginální název:
Our exploits at West Poley, 1892
více info...
Přidat komentář
Jednoho dne přijíždí Leonard na návštěvu ke své tetě a bratranci Štefkovi do West Poley. Jak tak klukovsky objevují svět kolem sebe narazí i na jeskyni s potokem. Jaké je to ale velké překvapení, když zjistí, že potok je prameniště jejich říčky. Kluci samozřejmě chtějí tohoto zjištění využít ve svůj prospěch, ale to se jim může stát osudným...
Takové milé čtení. Přečteno za jeden den. Oceňuji i velmi zajímavý doslov Jarmily Rosíkové a pěkné ilustrace Jana Brychty.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
1981 | Daleko od hlučícího davu |
1956 | Tess z d'Urbervillů |
1975 | Neblahý Juda |
1975 | Starosta casterbridgeský |
1975 | Lesáci |
Dobrodružství ve West Poley je rozkošným dětským příběhem plným dobrodružství, dětských tajemství, klukovin, napínavosti, dalekosáhlé fantazie a umně podaného poučení. Přitom dětská knížka není typ čtení, který bych od Hardyho čekal. Ostatně je to dle pěkného doslovu Jarmily Rosíkové jediný autorův pokus o podobný druh literatury. Thomas Hardy byl dle všeho dosti citlivou osobností, především na hrubou kritiku, vedoucí k ukončení spisovatelské dráhy, a nezájem, který jediné dílo zaměřené na mladé publikum představil světu deset let po vzniku coby seriál a na knižní podobu si musel počkat dalších několik desítek let.
Jak řečeno na začátku, příběh je to opravdu hezký. Nemohu posoudit, jak zapůsobí na "sviště", ale dospělému čtenáři nabízí díky jednoduššímu jazyku příjemné odpoledne vracející ho do dětství, kdy objevovat svět (velký i malý) bylo tím největším dobrodružstvím ze všech. O to víc, jestliže člověk věděl víc, než dospělí okolo. A přesně tak to měl Leonard se Štefkem a Jobem. Měnit přírodní toky může být nevyzpytatelné, zvlášť má-li to vliv na lidi žijící v okolí. Stačí skutečně zdánlivě málo.
Hardy v knížce využil snad veškerý svůj literární um vykreslit psychologii postav, jejich vzájemnost i osobitost. Příjemně zjednodušené pro dětského čtenáře, kdy čistá povaha klučičí morálně převyšuje tu dospělou, vždy formovanou a mnohdy zkaženou světem. A že se na těch pár stránek najde mnoho myšlenek, které stojí za povšimnutí. Dovolím si přihodit pár z nich:
"...na tomto světě je téměř nemožné prospět jedněm lidem a neuškodit přitom druhým."
"To chce nejen dobré srdce, ale i dobrý rozum, aby člověk udělal něco, co by bylo spravedlivé ke všem."
"Obvykle bývá tichá vytrvalá práce v jasně určené životní dráze lepší než ztřeštěné výzkumy, které mohou způsobit mnoho škody."
"Je to jeden z těch lidí, kteří v životě neuspěli ne z nedostatku rozumu, ale z nedostatku průbojnosti; a je lépe pozorně si všímat takových lidí, jsou-li dobří, než těch úspěšných lidí, kteří nikdy nepoznali stinné stránky života."