Vražda se zárukou
Jan Zábrana
Doktor Pivoňka série
< 2. díl >
Detektivní román je situován do roku 1938, kdy jsou v jedné branické vile nalezeny mrtvoly českého důstojníka a mladé komparsistky z Barandova.
Přidat komentář
Posloucháno jako audio kniha. Zajímavý detektivní příběh, ale já se dost ztrácela v postavách. Celým příběhem prostupuje tíživá atmosféra fašistické hrozby a závěr je opravdu depresivní.
Tento druhý díl byl podstatně slabší, než jednička. Zbytečně překombinované až místy nepřehledné.
První díl je dokonalý, druhý díl pouze skvělý.
Je třeba však podotknouti, že většinu současné produkce detektivek nechávají Škvorecký se Zábranou daleko za sebou, ať to bylo s autorstvím jakkoli. Vražda se zárukou splňuje parametry detektivky, thrilleru (podstatně nekompromisní druhá polovina) i společenského či dobového románu, tedy zrovna přesně to, co od dobrého krimi románu očekávám. Zde navíc ještě okořeněno humorem a nádherně hravou prací s českým jazykem.
Proč tedy nedávám pět hvězd?
Dokonalá mozaika má pár trhlin, kterých jsem si v bezešvé "Vraždě se štěstím nevšiml nebo nebyly tak výrazné.
Literární: rekapitulace průběhu zločinu se v podání páně Pivoňkově se proměnila nudné zopakování celé knihy a ubrala tak na svižné čtivosti.
SPOILERY:
Logické: akademický "vlastenecký" malíř Stránský. Jeho motivace pro zapojení do zločinu zde byla opomenuta či nedostatečně psychologicky vysvětlena, což prostě v tak skvěle vystavěné knize působí rušivě. Taktéž bohužel zápletka s hadimrškou má chatrnou konstrukci a působí nadbytečně.
Osobní: pánové, když už se Vám líbí udělat sem tam z doktora Pivoňky pitomce, nemám nic proti tomu, přidává mu to na věrohodnosti. Ale nechat ho vniknout do pokoje zlosynova s nedobitou pistolí... to už jste, takříkajíc, přehnali. Opět, co bych odpustil u Leona Clifftona nemohu přejít u dra Pivoňky.
Tak to by byl můj komentář ke druhému dílu. Do třetího se mi nechce...protože Boženka!
Druhé vyprávění doktora Pivoňky se tentokrát odehrává v létě 1938, kdy atmosféra houstne pod vlivem sílící německé moci. Zločin, který měl být zameten pod koberec jako vražda a sebevražda s erotickým motivem naštěstí nedá doktoru Pivoňkovi spát a odhodlaně se pouští do postupného rozplétání vzájemných vztahů a hledá motiv ke dvojnásobné vraždě. Zápletka je opět dobře promyšlená, má to vtip a skvěle vykreslenou atmosféru.
Poslouchal jsem jako audioknihu.
Oproti prvnímu dílu tady chybí taková ta radostná nostalgie, která prostupovala prvním díle na pozadí všech těch neštěstích. Tady je místy cítit vlastenectví, místy přezíravost Pivoňky k Božce.
Opět zdánlivě hned vyřešený případ za kterým se skrývá mnohem víc, možná až moc.
Na závěr mi v ústech zůstala hnusná pachuť, člověk až chce uvěřit tomu že by to tentokrát mohlo vyjít a slušnost by zvítězila nad marnivostí.
Velice rád se pustím do dalšího dílu.
Druhý případ doktora Pivoňky - a pořád se čte výborně. Pomalé tempo, spousta odboček, vražda důstojníka Činovského a sebevražda jeho údajné milenky Zuzany, překomplikované řešení a trochu nejasný konkrétní důvod zločinů - ale houstnoucí atmosféra, humor, spousta literárních odkazů a parafrází (báseň ala Ortenova elegie výborná) a motiv velkých dějin válcujících malé lidské tragédie působivý.
Velmi zajímavě napsaná knížka s velkou dávkou humoru. Vyšetřování zdánlivé vraždy a sebevraždy je komplikované a motá se tam opravdu spousta osob. Atmosféra je tíživá, blíží se druhá světová válka a tak se tam hemží panoptikum různých lidiček, kteří se různým způsobem a z různých důvodů zamotávají do vyšetřování.
Záruka na zločin musí mít aliby a motiv hodný megarisku. Zdeť všeho hojně.
Společnost v kvasu dějin má situační problémy , kdekdo chce uspět či rozhodnout se na křižovatce cest před možným konfliktem či politickým debaklem.
Ještě je čas, zprávy z kuloárů jsou deprimující, vlastenectví ve víře paktu "kdo s kým, kdo s námi" se rozplývá.
V tomto čase se vraždy řeší velmi složité.
Policie v tom má příliš brzy jasno, ale " Ostrozrak" to vidí jinak.
Tým autorů si v druhém díle užil nápadů v době tak složité, společensky bohatě členěné a s možnostmi bez bariér.
Audiokniha skvělá.
Jako velký fanoušek seriálu Případy detektivní kanceláře Ostrozrak jsem nadšeně sáhla po knize. I když jsem ze seriálu znala děj, věděla jsem, kdo je vrah a proč se vraždy staly, přesto jsem byla napjatá. I když, chvílemi tam bylo trochu přelidněno. Autorům se skvěle podařilo vykreslit tu tíživou předválečnou atmosféru v období před 15. březnem 1939.
Škvorecký nebo Zábrana, nebo oba, kdo ví.
Nadšený jsem úplně nebyl, ale zároveň to nijak nezatracuji.
Poslouchal jsem ovšem dvanáctidílnou rozhlasovou četbu na pokračování. Trochu jsem se ztrácel v postavách (to je nevýhoda poslechu) a konečné rozřešení mi přišlo hodně komplikované.
Bavila mě mluva pana továrníka Zdeborského
a také jsem si díky tomu načetl nějaké věci o tatře hadimršce. Jen si nejsem jistý jedním nepodstatným detailem, jestli se může tomuto autu kouřit z chladiče (po Zdeborského rychlé jízdě), když má motor chlazený vzduchem.
Druhý příběh ze série detektivní kanceláře Ostrozrak, který byl i zfilmován. I když to bylo v jiné době, bylo to velice poutavé čtení a příběhy Škvoreckého, vždy mají skvělé zápletky, mám tyto knihy velice ráda.
Druhá část trilogie mě vůbec nepřišla slabší, jak tu někteří píší. Bavila mě ještě o kapku více, než Pivoňkovo první vyšetřování. Tentokrát dojde i na nějakou akci, honičku a prolétne poměrně hodně kulek. Bavilo mě i intermezzo odehrávající se na Hoře sv. Kateřiny během mobilizace. Našel jsem v tomto díle mnoho sympatických postav. Bylo to dobré a už se těším (možná se i trochu bojím) na třetí a poslední díl trilogie.
Doktor Pivoňka je vedle poručíka Borůvky má nejoblíbenější postava detektiva v podání Josefa Škvoreckého. Tady ve svém druhém případu vyšetřuje vraždu československého důstojníka a mladé herečky z Barrandova. Zaplétá se do politiky. Skvělé seriálové zpracování Jana Smyczka.
Tak toto druhé vyprávění dr. Pivoňky jsem přečetla přes noc na jeden zátah. Odehrává se v době "Mnichova" a "druhé republiky", kdy se z loajálních Němců stávají obdivovatelé Třetí říše, z horlivých vlastenců fašisté a za úhlavního nepřítele jsou vyhlášeni židé. Je to těžká doba, kdy se ukazují lidské charaktery a dr. Pivoňka i za cenu ohrožení života odhalí, co se skrývá za vraždou záletníka a následnou "sebevraždou" krásné naivky.
První věc od Zábrany - mimo překladů - jsem četl jeho deník - fascinující a úžasné čtení. Pak jsem si přečetl detektivku a trochu mě zarazil ten mladý komunista , jasně, byla to úlitba režimu, ale ve světle deníku jsem tomu nerozuměl. Bylo mi Honzy líto, že to došlo tak daleko.
Kniha samotná je fajn detektivka s pěknými prvorepublikovými reáliemi. Zajímavý jazyk - včetně jazykově puristyckých postupů pana továrníka.
Nad druhým dílem detektivní trilogie o kanceláři Ostrozrak se už pochmurně vznáší černý mrak nastupujícího nacismu - a to jde veškerá legrace stranou. Doba přitvrdila a dr. Pivoňka musí při svém pátrání odmetat mnohé klacky házené mu pod nohy ze všech stran. Případ tentokrát sahá do filmařského prostředí a docela mě bavilo odhalovat, které skutečně existující osobnosti jsou do knížky pod občas průhlednými pseudonymy zapracovány. Na českou detektivku velmi kvalitní čtení.
Štítky knihy
30. léta 20. století rozhlasové zpracování české detektivky a krimi zfilmováno – TV seriálAutorovy další knížky
1970 | Lupiči mrtvol |
2001 | Celý život. Výbor z deníků 1948–1984 |
1964 | Vražda pro štěstí |
1967 | Vražda v zastoupení |
1987 | 15 pátračů |
Pokračování příběhu Jarouška Pivoňky je opět pěkně a čtivě napsané. Tento druhý díl má dvě tváře, proplétá se zde humor hlavních postav a blížící se strašák války. Při čtení některých pasáží jsem si znovu uvědomil jak nejistá doba to musela být. Určitě tuto série dočtu, jsem zvědavý jak Jaroušek bude pokračovat ve svém pátrání u dalšího případu.