Doktor Spánek

Doktor Spánek
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426001/bmid_doktor-spanek-F7h-426001.jpg 4 1507 1507

Osvícení série

< 2. díl

Stephen King v knize Doktor Spánek navazuje na svůj předchozí román Osvícení, takže se opět setkáme se známými hrdiny. Malý Danny dospěl a přes svá dobrá předsevzetí se vydal v otcových stopách alkoholismu a záchvatů zuřivosti. Nakonec se však pití dokáže vzdát, usadí se v malém poklidném městečku a začne pracovat v domově důchodců. Zvláštní duševní schopnosti, které mu do určité míry zůstaly, mu pomáhají poskytovat útěchu umírajícím. Pomocníkem je mu kočka, která umí předvídat budoucnost, a Dan se stane „doktorem Spánkem“. Nečekaně však naváže telepatické spojení s dvanáctiletou Abrou, která se na něj obrací se zoufalou prosbou o pomoc...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

Doctor Sleep , 2013

michae.la
30.01.2019 5 z 5

Kniha se mi moc libila, i kdyz prvnich 100 stranek bylo o nicem. Az se Dan seznamil s Abrou dej zacal byt napinavy a od knihy jsem se nemohla odtrhnout.

NienorNíniel
15.01.2019 4 z 5

Knížka byla úžasná! Ale neměla na Osvícení. To mi přišlo strašidelnější proto, že nešlo bojovat ani utéct. Tady to bylo jiné. Ale ten boj měl zase něco do sebe. Musím přiznat, že jsem doufala, že Abra a Dan skončí spolu :)

Rostica
07.01.2019 5 z 5

Jako vždy Stephen nezklamal. Děj skvěle navazuje na atmosféru Osvícení. Silný příběh, dojemné splynutí dospěláckého a "nevinného" dětského světa. Kniha o pravém přátelství, důvěře, síle lidského odhodlání s porcí tajemné a děsivé chladnokrevnosti těch "druhých".

SamMarešová
06.01.2019 4 z 5

Pokračování Osvícení které jako pokračování moc nevypadá.
Příběh zajímavý, jako vždy dobře napsáno, ale právě že to mělo být pokračování na již zmíněné Osvícení jsem od toho čekala poněkud více a něco tam chybělo...

Turante
10.11.2018 4 z 5

Klasika krále hororu, bylo fajn zase číst o chlapci z Osvícení, příběh měl spád, ale přeci jen mi tomu trošku chyběla jiskra.

SeanFifield
29.10.2018 4 z 5

Krev není voda a Spánek není Osvícení. Netuším, proč se pan spisovatel King pustil do pokračování, když mohl napsat plnohodnotnou knihu s jinými postavami,. Leč tohle je velmi povedené a asi to splnilo svůj účel i očekávání. Mě, jako čtenáři se to dobře četlo a celkově se mi to i líbilo. MMohl jsem dát pět hvězd, ale když se to otírá o Osvícení, musím přiznat, že zas tak dobré to není.

BariEli
17.10.2018 5 z 5

Ten King je vážně střelec! Pokračovat v něčem takovém jako je Osvícení!
Vše ostatní bylo napsáno v předchozích komentářích.
Pokud jste četli Osvícení a váhate, radím : Jděte do toho!

Obuvník
05.10.2018 4 z 5

Pokračování legendárního Osvícení po tolika letech? Uf... to chce koule z olova.
Místní hodnocení naznačovalo, že to zajisté nebude průšvih (Rosemary a její syn si o tom mohou nechat pouze zdát), ale stejně jsem čtení knihy poměrně dlouho odkládal. No a pak jsem ji dostal pod stromeček v originálním vydání. Do háje! Dvojitá výzva.
Inu, dal jsem se do práce a bylo mi ctí vrátit se do tohohle magického světa, kde páprdové v karavanech nejsou tím, čím se zdají být.
Ať chceme nebo ne, v každém z nás hnízdí geny našich rodičů. V dobrém i ve zlém. Má-li někdo námitky, tak smůla, protože krev není voda. Danny "Doc" Torrance osedlal démona jménem alkohol a pokračuje tak v rodinné tradici. King se tady pohybuje jako ryba ve vodě, protože... však vy víte.
Rozjezd je pozvolný. Prvních sto stran se téměř nic nestane, ale pořád se to krásně čte. Pak nastupuje Abra a s ní příjemné mrazení v zádech. Tohle by mohla být vskutku silná dvojka. A taková partie si zaslouží ultimátního záporáka. Z party parazitů sice čiší respekt, ale nemají ten správný drive. Rose the Hat je jen jedna a zbytek spíše přicmrdává. Dramatický střet sil se tak rozmělňuje a to je podle mě velká škoda.
Přesto výsledek stačí na velmi silné čtyři hvězdy. Těším se na film! Šup, šup...

LuciMarkova
19.09.2018 5 z 5

Nadpřirozeno patří ke Kingovi, stejně tak jako hluboká myšlenka toho, kam až může člověk spadnout, když je závislý.

Spíše než strach (kniha je zařazením horor) jsem vnímala adrenalin jednotlivých postav a nedočkavě jsem čekala jejich další vývoj.

Strach znamená všemu se postavit čelem a zotavit se.

papajapa
09.09.2018 5 z 5

Osviceni jsem cetla pred vice nez 10 lety a moc se mi libilo, ale tohle bylo jeste lepsi. King proste umi.

Metla
01.09.2018 4 z 5

Tohle je King jako zamlada, kdy chlastal, fetoval a tvořil napínavé bestsellery jako na běžícím pásu. Podstatnou složkou "Doktora Spánka" je ovšem varování, kam až člověk může klesnout, jestli se poddá svým závislostem. Nepůsobí to jako plytké moralizování, když autor zatraceně dobře ví, o čem píše a jeho osobní zkušenosti jsou zřetelně cítit z každého slova na téma alkohol.
Dan Torrance, někdejší dětský hrdina "Osvícených", nezvládá své démony právě nejlíp, ale časem se i na něj osud usměje v jednom americkém městečku, kde najde lidskou podporu, práci a relativní klid v duši. Pozná také další nadané jedince, zejména neobvyklou dívku Abru, která se díky síle svého talentu dostane do nebezpečí.
Víc prozrazovat netřeba. Příběh odsejpá hladce, nikde příliš nezpomaluje, bohužel se však nevyhnul určitým neduhům. Zbytečná telenovelovitá scéna mi ještě teď po letech způsobuje návaly dávení a finále bylo předvídatelné, málo dechberoucí, prostě na můj vkus ne zcela uspokojivé.
Za mě tedy hezké 4* a špetka zklamání, protože první dvě třetiny románu slibovaly cosi výjimečnějšího.

petula4
25.08.2018 5 z 5

Pokračování knížky Osvícení jsem se bála, myslela jsem že to nebude za moc stát, ale naprosto to předčilo všechna má očekávání...přečteno za pár dni...prostě jsem se nemohla odtrhnout.....

Čendovamáma
15.08.2018 4 z 5

Napínavé a čtivé až do konce. Musím ale dodat, že už jsem od Kinga četla lepší knihy ( např.Nezbytné věci )

Miroslav83
22.07.2018 3 z 5

uff... nevím, nebylo to špatné, ale přišlo mi to už příliš překombinované, očekával jsem něco jiného...

B4LU
17.06.2018 4 z 5

Spíš než jako horor mi to připadalo jako takový paranormální thriller. Jako taková je kniha slušnou záležitostí, jen místo takového lehkého mrazení v zádech člověk spíš vnímá ten adrenalin, když se hlavní hrdinové střetnou s Prvním rodem.
Je to dobré. Ale je to něco jiného, než jsem od knihy očekával.

Monnyska
04.05.2018 5 z 5

Mně naštěstí vůbec nevadí Kingovy dlouhé předehry, pro mě je to naplňující literární zážitek, který opravdu velmi rychle utíká a konec naprosto perfektní :) setkání s již známými postavami bylo příjemné, sice jen okrajově, ale přesto super. A vývoj Dannyho osobnosti byl zajímavý, hltala jsem každou stránku a musím přiznat, že i zaporáci byli pěkně vykreslení :) za mě pět hvězd :)

Pozor SPOILER!
Nakonec nebylo vyřčeno, jestli Dan později v odrazu zrcadla viděl na sobě nějaké mouchy, ale předpokládám, že ne :)

opic 12
24.04.2018 3 z 5

Dokud neusnete...přichází spánek.
Stal se nějaký malér.Jako v Mléčné dráze.To byla více méně nehoda,ale dnes večer,když čtyřmi dlouhými doušky láhev dopíjel,to byl záměr.Mysl je tabule.Chlast mazací houba.
Dannyho patálie v úvodu.Odvykačka,Hospic a události na pokoji s postavou animální čtyřnožky.Tak tady je autor jistý jako vždy.Je na něj spolehnutí v navazování stavu neveselého až truchlivého.Tísen je všudepřítomná.Druhá půle se mění v jakési pátrání po komunitě a naopak.Danny kapánek mizí ze scény a není ani tak ústřední postavou.Někdy se to zdá takové předvídatelné bezradné a opakující.Na takovém rozsahu to opět,ale zachranuje jistěže právě King.Pro mě špička ani ne tak závěr,spíše jakýsi epilog.Poněvadž jednoduše rád píše,ale hlavně umí.Ve výsledku chybí ten pověstný efekt čtenářova rozkladu motající se ještě dlouho po dočtení.Trošku zamrzí odklon od Dennyho,věci okolo zla v lidském nitru a další osudy s Doktorem i Azziem v hospicu.Chtěl jsem příliš,právě to mi chybělo.
Bylo by nespravedlivé porovnávat s Osvícením.Jak sám autor poznamenává...vše se mění.Na druhé počtení se vám i spousta jiných knížek může zdát pocitově jinačí.Nikdy už nebude to poprvé co nás dostalo do kolen.Autor si dopřává co ještě nezkusil,přirozený vývoj.Udělal si jistě radost jak sobě tak i fanouškům pokračováním proslulé knížky a to není zas tak úplně marný.

Kirrie
11.04.2018 5 z 5

Z tří hvězdiček to během posledních stránek vystoupalo na pět během posledních 200 stránek. Ten začátek byl jako obvykle neskutečně dlouhý a trval mi přečíst asi měsíc. Ale jo, bavila jsem se. Danův postupný vývoj z dítěte na muže byl zajímavý. Takže, jako obvykle dobrá práce Stephne!

ForiCZ
10.04.2018 4 z 5

O něco méně skvělé než Osvícení... no... vlastně se to tomu vůbec nemůže rovnat, ALE...! To Doktora nijak nesráží. Bylo fajn nahlédnout do dospělosti toho kdysi malého a vystrašeného Dannyho. Četl jsem tu knihu skoro rok, pořád na ni nějak nezbýval čas, ale jakmile jsem se do toho dal a přehoupl se přes druhou třetinu, těžko už jsem mohl dělat něco jiného než číst a číst.
Možná bych tomu po Osvícení tak vysoké hodnocení nedal. Jenže v knize byly dva momenty, které mě "přikovaly". Dotkly se nějakých hlubokých myšlenkových pochodů a jeden z nich i změnil moje vnímání Pravého rodu. Anebo to bylo neodolatelným charisma Rose a jejího prastarého cylindru.
Mimochodem mám dojem, že další můj kocour se bude jmenovat Azreel bez ohledu na to, čeho byl předzvěstí. :D Ostatně, je to jen jiná forma usínání, no ne? ^^

werewolf88
08.04.2018 5 z 5

No, já se přiznám, že nejsem příznivec v navazování příběhu na starší tvorbu, v tomhle případě úplně zbytečně na geniální Osvícení, kde byl hlavní hrdina malý kluk, který s tím dospělákem už nemá nic moc společného.... Je to stejné jako s Talismanem A Černým domem. Jinak nemám výhrad...výborný horor, takového Kinga mám rád .-)