Doktor Spánek

Doktor Spánek
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426001/bmid_doktor-spanek-F7h-426001.jpg 4 1507 1507

Osvícení série

< 2. díl

Stephen King v knize Doktor Spánek navazuje na svůj předchozí román Osvícení, takže se opět setkáme se známými hrdiny. Malý Danny dospěl a přes svá dobrá předsevzetí se vydal v otcových stopách alkoholismu a záchvatů zuřivosti. Nakonec se však pití dokáže vzdát, usadí se v malém poklidném městečku a začne pracovat v domově důchodců. Zvláštní duševní schopnosti, které mu do určité míry zůstaly, mu pomáhají poskytovat útěchu umírajícím. Pomocníkem je mu kočka, která umí předvídat budoucnost, a Dan se stane „doktorem Spánkem“. Nečekaně však naváže telepatické spojení s dvanáctiletou Abrou, která se na něj obrací se zoufalou prosbou o pomoc...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

Doctor Sleep , 2013

Anushka1
23.03.2018 5 z 5

Myslím, že srovnatelné s Osvícením. Potěšilo mě pár easter eggů na Temnou věž a taky se mi líbil závěrečný boj s hlavní záporačkou a pomoc od starého známého. Bylo to až dojemné.

jindrich5708
16.03.2018 4 z 5

King je mistr a vždy bude. Doktor spánek byl dobrý nápad. Navázat na životní osudy malého Dannyho. Přes pomalý rozjezd se mi to nakonec líbilo. Skvělá byla komunikace mezi Abrou a Dannym a jejich "obracení světů". Pravý rod mě nevyděsil, tak jako duchové z Osvícení. A Osvícení to zdaleka nepředčilo. A ještě se nemohu zbavit dojmu, že mistr psal tuto knihu v jedné místnosti se synem, který zrovna pracoval na Vánoční říši. Asi si u toho hodně povídali a dělili se o své nápady. Možná i popíjeli burbon ze stejné láhve a pokuřovali doutník stejné značky. A nebo Vánoční říši psal S. King a Doktora jeho syn - kdo ví ?

trudoš
13.01.2018 3 z 5

Nejvíc mě asi mrzí fakt, že propojení s mým tolik oblíbeným Osvícením je v důsledku zbytečné, protože kromě samotných „darů“ to pro zápletku vlastně nemá žádný význam. Jako návrat k oblíbeným postavám proč ne, ale vzhledem k tomu, že všichni prošli kompletní proměnou, to na mě ani po nostalgické stránce příliš nezafungovalo. Spíše naopak, protože pětiletý Danny nemá s tím dospělým vůbec nic společného.
Hodně mi nesedla ani koncepce románu, kdy pro jeden dobrý nápad bylo potřeba rozehrát lehce únavné pětisetstránkové drama. Přitom padouši jsou dokonalí, děsiví a nemilosrdní, přesně jak horor káže. Jenže tohle šlape pouze do momentu, než se střetnou s hrdiny a od té doby hrají už jen role lumíků na cestě do neznáma. Podobně nevyužitá je celá ta Dannyho životní pouť, anabáze Chřestýšové Andi, nebo sympatický kocour v domově důchodců. Přestože tomu všemu věnuje Stephen King extra velkou porci prostoru, nepřišlo mi, že by to pak mělo nějaký smysl. Pořád to však umí mistrovsky naservírovat.

smajiska
26.12.2017 5 z 5

Lepší než 1.díl. Báječně napsáno. Jedna z těch méně děsivých a hororových knih, o to více se mi líbila. Konec kupodivu šťastný, bez toho, aby umřel někdo z těch "dobrých". Na Kingův styl je to trochu moc oddychové čtení bez děsivé atmosféry.

buldozer5
26.12.2017

Docela mě udivuje, jak mohla taková knížka získat takhle vysoké hodnocení. Při čtění jsem se hrozně nudil a několikrát jsem se musel hodně přemáhat, abych knížku neodložil. Netvrdím, že to Kinga celé sepsat stálo velké úsilí (protože určitě ano), ale mě ten příběh prostě nezaujal. Navíc mi dost kazilo čtení to, jak se děj hodně ubíral do minulosti. Takže za mě dost chabé pokračování Osvícení, čekal jsem od toho víc.

kahuda01
11.12.2017 5 z 5

Paráda, trochu delší, ale nic co by snižovalo celkový dojem z knihy.

Janniska
01.12.2017 5 z 5

Luxusní pokračování Osvícení.

1972Sixo
06.11.2017 4 z 5

Výborné pokračovanie výbornej knihy. Hneď od začiatku sa vhupne do deja, bez nejakého naťahovaného úvodu. Skvelé postavy a odkazy, samozrejme na "Žiarenie", alebo aj na iné Kingovky. Trochu mi tam vadil "dosť slabý" záporak, tam som postrádal nejaké historické vysvetlenie, alebo niečo také, čo by ho robilo silnejším, strašnejším a vážnejším.

SymonaHa
29.10.2017 2 z 5

Tohle už opravdu není ono. Jako by Stephen vykrádal sám sebe. Je to hodně nucené navazování, hodně zdlouhavé, pasáže s Pravým rodem nezajímavé. Možná to celé zkrátit na polovinu... SK miluje psaní a dělá to za každou cenu. i za cenu kvality. A to není případ jen této knihy. Ale budiž, ještěže ho máme!

stephenkingfan
20.09.2017 4 z 5

Ze začátku jsem měla problém se začíst, děj se začal pořádně rozbíhat až někdy v půlce, ale potom mě chytil a nepustil. Přiznávám, že samostatné kapitoly věnované Rodu Pravých mě nijak nebavily, teprve až se propojily s dějem hlavních postav jsem tomu nějak začínala přicházet na chuť. I přesto, že mě některé pasáže malinko nudily, se jednalo opět o kvalitní čtenářský zážitek.

BeyondHorizon
03.09.2017 3 z 5

Neuvědomila jsem si, že tato kniha na něco navazuje, a proto si ji asi někdy budu muset přečíst znova. Ze začátku jsem byla zmatená, ale pak jsem se chytila a bylo to zajímavé počtení.

Vincenzoci
07.08.2017 3 z 5

Zase jsem chytl nějakou opici, která to psala, protože tam bylo tolik zbytečných překlepů, až to bylo trapné! Proto jen 3 hvězdy, škoda!!! Jinak kniha velice dobrá, jen jsem měl trochu problém se začíst. Doktor Spánek a Osvícení bych dal asi na stejnou úroveň.

anisek989
04.08.2017 5 z 5

King jako vždy..prostě skvělý. Ikdyž je asi trochu pošahaný, že jsem si nejdřív přečetla tohle a teprve ted se chystám na Osvícení, ale což.

Lady Dracula
25.07.2017 3 z 5

Jablko nepadá daleko od stromu...?
Pro mne lehounce slabší pokračování. Občas na mě z knihy kapal sentiment, chvílema zbytečná hysterie. Ale pořád pozitiva převažovala nad negativama a já se příjemně bavila.

Daninka123
01.06.2017 5 z 5

Tento díl byl lepší než první a splnil očekávání.

Tardy
31.05.2017 3 z 5

Za první polovinu knihy bych dal i 5* , ale pak to nějak ztratilo šťávu. lepší 3*

Gabi.K
09.05.2017 5 z 5

Tééda, tak já nevím co jak přesně to napsat, každopádně jsem byla velmi, velmi nadšená.

Výborné pokračování života malého Dannyho s "osvícením" do jeho dospělosti, kdy byl alkoholik , což chápu když chtěl přehlušit svůj dar až po vyléčení a postupné seznamování s Abrou , která byla teprve výjimečná , páni tak malá a tak schopná, i když Kloboukovou Rose by sama asi neporazila bez Dana . A co dodat k Rose a jejímu Pravému rodu? Úžasná "mrcha z pekla" .

Prostě výborný příběh, rychlé tempo jedině co je fakt že mi chvíli trvalo něž li jsem se úplně začetla, skoky z malého Dannyho na dospělého Dana na Momo a Stoneovi a poté Abru jo chvíli to trvalo , ale nakonec jedna z nejlépe napsaných knih s originálním a velmi čtivým tématem.

Jak sám autor podotkl jedná se o pokračování knihy Osvícení né Kubrickova filmu Osvícení , které podle Kinga není přesné a s knihou má málo společného.

MartinaSladkova
08.04.2017 4 z 5

Při koupi jsem vůbec netušila, že se jedná o "pokračování" Osvícení.
Více akce, nadpřirozena, méně záhad a strachu.
Ale i tak se mi kniha líbila. Nebudu hodnotit český překlad, v němž bylo několik chyb, ale napsáno to bylo mistrně. Po dlouhé době jsem si připomněla proč Kinga tak ráda čtu.
No, a pořád nevíme, co se s Dannym vlastně stalo...

Pistak
25.03.2017 5 z 5

Tak jako sorry, ale kam se hrabe Jack Torrance na Kloboukovou Rose... už nikdy se mi na silnici nepojede za karavanem stejně jako dosud:-)

JJJiirrii
24.02.2017 2 z 5

Kinga už ne, měl by jít už do zaslouženého důchodu. Tohle je jaká si divná scifina.