Domoviny: Osobné dejiny Európy
Timothy Garton Ash
Britský historik, novinár a profesor na Oxfordskej univerzite Timothy Garton Ash „žije Európou“ už viac než päťdesiat rokov. V knihe Domoviny sa vydáva na cestu povojnovým kontinentom v čase a priestore. Čerpá najmä z vlastných spomienok a poznámok o významných udalostiach, podáva živé svedectvá hlavných aktérov, vracia sa na miesta, kde sa písala história, a pripomína nám všetky triumfy a pády Európy. Ponúka prehľad udalostí prepletených s osobnými reminiscenciami. Opisuje, ako sa Európa snažila vymaniť z vojnového pekla, aby povstala z devastácie a ruín; a aké víťazstvo zažila pri páde Berlínskeho múra, aby sa zdemokratizovala a zjednotila. Zároveň vykresľuje jedinečnú panorámu obdobia bezprecedentného pokroku a pokúša sa vysvetliť, čo všetko zlyhalo napríklad v dôsledku finančnej krízy v roku 2008 či vojny na Ukrajine. Kniha Domoviny je ohromujúcou zmesou modernej histórie, reportáží a spomienok najvýznamnejšieho spisovateľa, ktorý sa venuje európskym záležitostiam. Rozpráva príbeh Európy v druhej polovici dvadsiateho a na začiatku dvadsiateho prvého storočia o tom, ako sa pomaly zotavovala, oslobodzovala a zjednocovala, aby sa priblížila ideálu súdržného a slobodného kontinentu, na ktorom panuje mier.... celý text
Literatura naučná Historie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2023 , N PressOriginální název:
Homelands: A Personal History of Europe, 2023
více info...
Přidat komentář
Vynikajúci prehľad povojnových dejín Európy zo všeobecnej aj osobnej perspektívy..pre mňa jedna z top kníh roka
Podle zdejšího hodnocení a nadšených komentářů jsem se na knihu velmi těšil, ale po jejím dočtení musím přiznat, že jsem měl jiná očekávání.
S autorem, jeho názory, smýšlením a pojetím evropanství se plně ztotožňuji, ale forma jeho knihy se mi nelíbila. Působila na mě (zejména v prvních kapitolách) jako tematický mišmaš, ve kterém autor přeskakuje z místa na místo, z tématu na téma, z období na období, z osoby na osobu a já jsem pak často nevěděl, kam tím autor směřuje a co tím chce říci. Také jsem si nebyl jistý, jestli čtu historicko-politologické eseje, cestopis nebo autorův životopis či deník.
Naopak některé kapitoly, zejména ty pozdější, ve kterých se autor věnuje např. brexitu, situaci v Maďarsku, Polsku nebo válce na Ukrajině, mi přišly velmi zajímavé.
Ve srovnání s jinými knihami o současné Evropě, např. od Timothyho Snydera, si myslím, že se dané téma dalo zpracovat lépe, zajímavěji a čtivěji.
Skvělá kniha napsaná o Evropě, skládající se z kapitol, které jsou vymezené rozdílnými tématy a dohromady dávající ucelený pohled od historie zhruba druhé světové války až po současnost. Tyto postřehy, názory, zkušenosti a shrnutí podal novinář, jenž má velké zkušenosti a procestoval celou Evropu.
Musím tuhle knihu zařadit do doporučených.
10/10. Posloucháno jako audiokniha. Excelentní práce autora, který jako novinář procestoval Evropu. Je to originální a osobní pohled jedince na moderní evropské dějiny, začínající po druhé světové válce. Zážitek s knihy ještě umocňuje perfektní načtení. Autor je pro unijní a vysvětluje proč, stejně tak dokáže být hodně kritický. Pro všechny nadšence do historie povinnost. Stojí to za váš čas i peníze.
Kdybych měl vybrat pouze jednu knihu, ze které by měl čtenář šanci šířeji pochopit v jakém světě žijeme a proč má smysl stále bojovat za Evropu - tu liberálně demokratickou, knihu která popisuje dění v Evropě od konce druhé světové války, přes válku studenou, rozpad poválečných totalit, rozpad východního bloku a Sovětského svazu, až po válku na Ukrajině a to vše v kontextu, srozumitelně a čtivě, bude to právě tato kniha.
Poutavý přehled evropské poválečné historie z pera britského autora, ilustrovaný četnými osobními vzpomínkami a zážitky ze setkání s hlavními politickými aktéry té doby. Popisuje, jak se Evropa vynořila z válečné zkázy, demokratizovala se a stala se "celistvým svobodným kontinentem", aby pak po několika desetiletích znovu začala upadat. Hodně prostoru je věnováno vývoji ve střední a východní Evropě, zejména před rozpadem a po rozpadu Sovětského svazu. Pro nás může být potěšitelné vysoké hodnocení v různých souvislostech často zmiňovaného Václava Havla jako jednoho z nejvýznamnějších protagonistů tehdejších východoevropských společenských přeměn. Víc pozornosti je ovšem věnováno Polsku (jeho manželka je Polka) a také Maďarsku, zejména s ohledem na jejich postupný odklon od demokratických principů. Jedním z hlavních témat knihy je to, jak po nebývalém pokroku "nové Evropy" bezprostředně po pádu Berlínské zdi, jednom z nejnadějnějších období evropských dějin, se mnohé pokazilo: od etnických čistek v bývalé Jugoslávii, přes finanční krizi v r. 2008, nezvládnutou migrační krizi a budování nových hraničních bariér. Ukázalo se, že dosažený pokrok, považovaný za nezvratný, byl velmi křehký a mnohé iluze s ním spojené byly definitivně pohřbeny v únoru 2022, kdy došlo k ruské invazi na Ukrajinu.
Kniha je velice čtivá a nabízí poněkud jiný pohled na moderní dějiny Evropy než je ten náš. A pro budoucí léta (a možná desetiletí) to není pohled optimistický. Shrnuto jednou větou: líp už bylo.
Dějiny, které nejsou ani tak o letopočtech, jako spíš o hodnotách, které Evropané považují za své, tradiční a neměnné. Timothy Garton Ash ukazuje Evropu, která byla krátce po druhé světové válce kolonizátorem i terčem kolonizace zároveň. Kontinent, který sám sebe vidí jako vzor demokracie, a přesto v jeho částech ještě v sedmdesátých letech vládla diktatura.
“Obě poloviny Evropy připomínaly během krátkého dvacátého století mezi roky 1914 a 1989 dvě lodi, které se v temné noci potkaly a pak se vydaly opačným směrem.
Jde také o autorovo osobní vzpomínání na události, které jako očitý svědek zažil (často ostatně přiznává, že při psaní knihy listuje ve svých dobových denících a srovnává své tehdejší postřehy). Nejsou to dějiny psané od stolu zpoza kanálu La Manche. Garton Ash navštívil dvě Německa a dva Berlíny rozdělené Zdí. V roce 1989 na náměstích sledoval, jak se tyto zdi v jednotlivých státech střední Evropy postupně bortí a Železná opona se zvedá.
"Zatímco symbolem roku 1789 je gilotina, symbolem roku 1989 je kulatý stůl."
Všichni žijeme v roce 2024, myšlenkově se přesto některé státy nacházejí v jiném letopočtu. Pro Velkou Británii nebo Francii skončila druhá světová válka na jaře 1945 - rok 0. Pro znovusjednocené Německo je takovým rokem 0 pád Berlínské zdi. A Ukrajina svůj nový rok 0 teprve vyhlíží.
I jako velký zastánce Evropské unie připouští, že její vývoj není bezchybný. Unie se potýká s řadou problémů, z nichž některé si sama způsobila svoji netečností nebo nadutostí v minulosti (od invaze Ruska do jižní Osetie v roce 2008, přes anexi Krymu v roce 2014 po otevřený válečný konflikt v únoru 2022). I přesto Timothy Garton Ash zůstává bytostným Evropanem z Velké Británie.
"Dějiny jsou souborem tragických událostí, kterým se mělo předejít."
S Timothy Ashem nemusíme ve všem souhlasit, ale určitě bychom se s ním a jeho osobními vzpomínkami měli pomocí této knihy po Evropě rozhodně projít.