Dracula

Dracula
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/542867/bmid_dracula.png 4 3468 3468

Klasický horor od Brama Stokera se zařazuje do kategorie gotického románu a literárního vampirismu. Dílo je strukturováno jako přehled zápisků a dopisů jednotlivých postav. Hlavním hrdinou je právník Jonathan Harker, který odcestuje do Transylvánie na hrad knížete Drákuly. Po několika dnech strávených v jeho domě mu dochází, že se domů nedostane vůbec jednoduše. Postupně odhaluje jeho krvavé tajemství. On i jeho milovaná snoubenka se stávají obětí strašného upíra.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: audiokniha , Audiotéka

Dracula, 1897

Interpreti: Pavel Soukup

Marquis
04.02.2014 5 z 5

"Es reiten die Toten so schnell..."

Falquar
23.01.2014 3 z 5

Klidně si mě za to pranýřujte, ale Drákula je vlastně taková pohádka. Ano, trochu nechutná pohádka s vážně, vážně zlými padouchy a třístránkovými proslovy uspávacího ražení, ale taky pohádka s tlupou těch nejlaskavějších mužů a těch nejsladších (citováno) žen, které kdy kráčely po povrchu zemském (jinými slovy to nejčistší dobro proti nefalšovanému padoušství toho nejvyššího kalibru). Pohádka, kdy zlo vede po celou dobu na plné čáře, ale stejně to s ním nakonec nedopadne dobře. (To není spoiler, to všichni víme.) A do třetice všeho dobrého je to pohádka, jež nenápadně ponouká svého čtenáře k utužení vztahů s přáteli, poněvadž bez nich bude dotyčný v pytli. Jednou. Možná. Ále, kašlem na to, bububu!
Není to špatný příběh. Ve své době musel vyvolávat děs, hrůzu, znechucení - a co se divíme, před sto lety se lidská představivost potloukala mnohem svobodněji než je tomu dnes. (Jak nám jistě dosvědčí jisté patvary, které hrdí autoři mohou bez výčitek nazývat bestsellery.) Dokonce i v jednadvacátém století má knížka něco do sebe; nostalgii, občasné záchvěvy polekaného překvapení, možná nějaké to napětí. To všechno oceňuji a chválím. Bohužel, spousta dalších věci mi docela seriózně lezla krkem a já se musela místy doslova nutit ke čtení.
Jako, na deníkové zápisky jsem nikdy nebyla zvědavá a asi ani už nebudu, ale tady mi to moc nevadilo. Ty zdánlivě nekonečné Van Helsingovy proslovy (mimochodem zapsané vskutku do detailu, rýp rýp) mě často tak zmohly, že jsem pak na ty nadpisy "Deník někoho" zírala tupě a bez výčitek. Taky postavy samotné mi po asi dvou stovkách stran (z celkových 600ti) začaly brnkat na nervy svými upřímnými, ušlechtilými, milujícími proslovy o tom, jak je třeba dostat duše všech přítomných do nebe, a že by se jistě zabily samy, kdyby to bylo jediné možné řešení. Nakonec to dopadlo tak, že nejsympatičtější mi byl mouchy pojídající Renfield, málomluvný pan Quincey Morris a dokonale neušlechtilý Drákula. Taky Lucy mi nepřišla k zahození, poněvadž o svém milém přestala zamilovaně básnit poměrně brzy. (A hádejte, koho všechno pan autor zabil?)
Nejvíce ze všeho mne však zarazil konec. Nenaštval, jen zarazil. Prostě jsem po více jak šest seti stranách čekala něco víc. Po tom našponovaném napětí, které tam tak úslužně zůstávalo i při těch nejnudnějších pasážích, by prostě něco víc přijít mělo.
Závěrem? Doporučuji. Drákula je klasika, kterou by si neměl nechat nikdo ujít. Jestliže od ní nebudete čekat mnoho, jistě vás nejen nezklame, ale snad i potěší.

Ch.Hippie
04.01.2014 5 z 5

Výborná kniha !!! Nemám slov, tolik strachu a napětí se dá zažít při čtení tak skvělého díla, brr!

bookemma
31.12.2013 5 z 5

Kniha na mě velmi zapůsobila svým psaným slovem, dějem a jeho spádem. Klasika je zkrátka vždy nejlepší...

zipporah
28.12.2013 3 z 5

Charizmatické... tých prvých 50 strán z denníka Jonathana Harkera by so zaradila medzi najlepšie napínavé príbehy, bolo to dokonale napísané a máločo je v literatúre dokonale napísané, lebo dokonalosť sa musí podriadiť aj kritériu hrozivo všeobecnému.

Ardein
13.12.2013 4 z 5

Od knihy jsem očekával temnou atmosféru zámku v Transylvánii a pořádného starého dobrého upíra, který není dvousetletý metrosexuál se zálibou ve školačkách. Dočkal jsem se! Bůh... Tedy.. Upír existuje! Moje očekávání se splnila alespoň v první části knihy. Ta byla naprosto fantastická a vůbec jsem se od ní nemohl odtrhnout. Ne, že by se ve druhé části objevil metrosexuál Edward a začal Draculu učit vegetariánství, ale dostavil se zoufale pomalý posun vpřed, žádné napětí a snad všechny postavy si vylévaly svá srdce. To není můj šálek kávy. Zasekl jsem se a nedařilo se mi pořádně začíst. Nakonec jsem se však ke čtení dokopal a dobře jsem udělal. Ke konci se totiž příběh zase stočil směrem k Transylvánii a já byl opět ve svém živlu. Kniha Dracula je klasika a neměla by chybět ve sbírce žádného fanouška dobré literatury.

Za postavu upířího hraběte, první polovinu knížky a závěr dám Draculovi čtyři hvězdičky a budu doufat, že se mi za to nepomstí. :)

Melic
04.12.2013 4 z 5

Kvalitní horor, který i přes obavy z dnes už "profláknutého" tématu upírů rozhodně nezklamal. Paradoxně se mi kniha líbila více z první půle, v druhé polovině se na můj vkus moc mluvilo a vylévalo srdce hlavních hrdinů. Rozhodně stojí za přečtení. Některé pasáže doslova pohltí a temná atmosféra dokreslená takovým starodávným lehce způsobem mluvy z knížky až vyzařuje.

Wahlker
14.11.2013 4 z 5

Prečítala som tú skrátenú verziu a celkom ma prekvapilo, akým ľahko čitateľným štýlom to bolo písané, že som to relatívne rýchlo prečítala. Asi si niekedy prečítam aj plnú verziu.

Tomislav
27.10.2013 5 z 5

Trvalo dlouhou dobu než se mi ji podařilo sehnat a po přečtení jsem rád, že se to povedlo. Klasika

Radůz
20.10.2013 5 z 5

Tahle kniha je klasika. Už je to hodně dávno, co jsem ji četl poprvé, ale od té doby jsem se k ní mnohokrát vrátil. Přestože jsem se u části Mininých deníků a zamilovaných dopisů Jonathanovi trochu nudil, přečetl jsem knihu jedním dechem.

Ivan F
04.10.2013 5 z 5

Dracula - nájde sa v našich krajoch taký človek, ktorý by toto meno nepoznal? Asi sotva. Pamätám si, že som knihu čítal niekedy veľmi veľmi dávno a vtedy ma príbeh nebavil. Naopak, v roku 2022 som si zakúpil neskrátené vydanie v podobe audioknihy, a ajhľa, kniha ma úplne pohltila. Neviem, či by to tak bolo ak by som knihu čítal, no fenomálny prednes Róberta Rotha dodal knihe na zážitku a ja som si príbeh užíval. Super, za mňa jednoznačne jedna z top audiokníh a R.R. je excelentný narátor. Na knihe je síce cítiť, že bola napísaná dávno-pradávno, no dusivá atmosféra ponorená do anachronizmov a dobových reálií, je to, čo pútavému príbehu pridáva na autenticite. Reč v podobe, akou sa už dnes nehovorí, má svoje neopakovateľné čaro a tým pádom aj príbeh o najznámejšom upírovi. Maximálna spokojnosť.

Pitbullka
28.09.2013 2 z 5

Ačkoliv jsem se na tuto knihu velice těšila, zklamala mě. Začátek knihy byl úžasný plný akce, ponuré atmosféry. Nicméně, potom jako když utne. Děj postupně ztrácel jakoukoliv dynamiku a na mě se valila jen nekončící nuda, která občas byla proložena nějakou malou chvilkovou akcí. Zdlouhavé a pro mě zbytečné pasáže věnované Lucy a Mině mi děj značně znepříjemňovaly. Kniha mě zklamala. První hvězdičku dávám za začátek knihy, tu druhou za zbytek čitelných pasáží knihy. I když je Dracula klasika, je to kniha, ke které se, bohužel, již zřejmě vracet nebudu. Škoda. Nicméně, co mě na knize nadchlo a proč jsem ji dočetla byla určitě mluva, ta byla jedním slovem nádherná!

smiu
21.09.2013 4 z 5

Zajímavá kniha. Sice některé části zbytečně zdlouhavé, ale určitě doporučuji přečíst.

Rawen616
17.09.2013 3 z 5

Klasika, ale zkrátka už hodně zestárla. Bát se nebudete a Dracula tu není kdovíjak ďábelským protivníkem. Nejazjímavější je první část knihy a Harkerovo deníky popisující Transylvánii. Ovšem kouzlo to má. Taková kapku naivní ale krásná starožitnost.

Blekí
11.09.2013 4 z 5

Hrabě Dracula a Van Helsing. Snad každý o nich slyšel. Ale kolik lidí četlo kniho? Za sebe můžu hrdě říct, že jsem ji četla. A jsem jí nadšená.
Klasika, jeden z nejznámějších hororů, ač dnes už asi moc lidí nevyděsí. Deníkové zápisy se mi četly moc dobře, mám tenhle styl psaní knih ráda- pokud to autor umí. A že Stoker to opradu umí! A ten jazyk, slova a mluva. Chování mužů k ženám a i žen samotných. Byla jsem z toho nadšená a užívala si každou větu.
Co se postav týče, všechny vás zaujmou, každá má svůj charakter. Mám často tendenci "fandit" záporákům, ale v téhle knize to prostě nešlo. Draculova postava sama o sobě moc rozepsaná není, což je podle mě dobře. Kdyby jste si přečetli nějaký Draculův pohnutý osud a smutnou minulost, asi těžko už by mohl být takovým Draculou, jakým je. Naopak, z doktora Van Helsinga jsem byla nadšená. Zprvu jsem jím byla hodně překvapená- chápejte, vyrostla jsem na filmu Van Helsing- ale oblibovala jsem si ho čím dál tím více. A Mina, všemi zbožňovaná Mina. Nešlo ji nemít v oblibě.
Snad jen poněkud rozpačitá jsem byla z konce. Příliš rychlý, nemastný neslaný. Nemohla jsem uvěřit, že by se dal Dracula tak lehce převést.

kniholka
05.09.2013 5 z 5

Nedocenitelná klasika, která sice dnes už asi nikoho příliš nevyděsí, ale dobře se čte a co se hororů týče, je to základ.

Tešo
27.08.2013 5 z 5

Kniha ktorá ma vtiahla a asi do str. 200 proste úžastná, no ku koncu sa mi dej zdal stereotypný. Pútavo napísané no nie až tak strašidelné.

Hespik
27.08.2013 5 z 5

knihu mám v deníkové verzi, na tuto klasiku si vždy najdu čas

janno69
17.08.2013 5 z 5

Kdysi asi tak před 25lety jsem tuto knihu četla ve slovenštině a byla naprosto úžasná, nyní jsem si ji přečetla znovu v češtině a mám na ní ten samý názor. Prostě super....

Eneo
17.08.2013 5 z 5

Neocenitelná klasika, kterou si musí projít každý fantasy čtenář.