Drama zvané brexit
Jaromír Marek
Odchod Spojeného království z Evropské unie patří k nejdramatičtějším momentům začátku 21. století. Trvá už tři roky a zatím není jasné, kdy a jak se odehraje. Byl opravdu nevyhnutelný? Proč se Britové rozhodli odejít z Evropské unie? A jak se na tomto rozhodnutí podepsala migrace ze střední a východní Evropy? Na tyto otázky hledá odpověď zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jaromír Marek, který sleduje dění přímo na místě. Jeho kniha popisuje příčiny brexitu i dramatické boje v parlamentu, které tento proces dosud provázely. Čtenáře seznámí nejen s hlavními postavami brexitového dramatu, ale i s pohledem běžných lidí. Jak oni brexit prožívali a jak zasáhl do jejich životů? Dozvíme se i to, proč se zatím brexit zastavil na irské hranici. A jak se v něm jako bumerang vracejí staré historické křivdy.... celý text
Přidat komentář
Věcný popis toho, co se za poslední tři roky událo v UK a jaké problémy Brexit skýtá. Pro člověka ze středo-východu se asi trošku nelibě čte poslední část knihy o i naší nenažranosti, která částečně vedla k frustraci obyvatel (dávky na děti, které nejsou v UK) a byla snad i dalším hřebíkem do pomyslné rakve EU v očích obyvatel.
Rozhodně zajímavá publikace. Pro mě poměrně překvapivé, ovšem zároveň velmi snadno pochopitelné počátky brexitu, včetně zásadního podílu ne zcela objektivních, zato však o to hlasitějších argumentů až po konečný výsledek hlasování.
Fakta zůstávají stejná, jako u každých voleb. Čím větší a viditelnější populistický cirkus, tím lepší výsledek pro danou stranu bez ohledu na objektivitu popisu tehdejší situace a reálnost slibů.
Docela bych uvítala knihu BREXIT č.2 s podrobným popisem všeho, co se na ostrovech po brexitu skutečně dělo, až po současnost, kdy bychom již mohli pochybovat o konečné spokojenosti tamních občanů se všemi důsledky odchodu. Přiznám se, že by mě hodně zajímal průzkum, jak by lidé hlasovali se současnými zkušenostmi podruhé...