Eragon

Eragon
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532134/bmid_eragon-65cb7a66a4ec5.jpg 4 5873 5873

Jeden chlapec, jeden drak, jedno dobrodružstvo. Prvý diel série Odkaz Dračích jazdcov. Fantasy bestseller Eragon z pera pätnásťročného Christophera Paoliniho, ktorý nadchol milióny čitateľov po celom svete. Rozpráva príbeh chudobného farmárskeho chlapca, ktorý nájde v Dračích horách modrý kameň. Z neho sa vyliahne dračie mláďa Zafira a spolu sa vydajú na nebezpečnú cestu Kráľovstvom ovládaným kráľom, ktorého zlo nepozná hraníc. Dokáže Eragon naplniť svoje predurčenie a prevziať bremeno legendárnych Dračích jazdcov? Osud krajiny možno leží práve v jeho rukách...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (SK)

Eragon, 2002

popeluška
01.09.2016 5 z 5

Do knihy se mně dlouho nechtělo...ale když už jsem začala číst tak jsem nemohla přestat:-) příběh který je přímo luxusní....moc a moc se mně kniha líbila :-) velké dík autorovi

Eremites
30.08.2016 4 z 5

Ano, já vím, že se mladý pan autor nechal "volně inspirovat" Tolkienem asi více než je zdrávo, a asi mnohými jinými fantasy autory.
Nicméně musím uznat, že to bylo čtení poutavé, velmi řemeslně zvládnuté a co je hlavní - opět přivedlo mé děti ke společnému čtení a nadšenému přesvědčování - "ještě kousek, mami". A to je pro mne hodně důležité.
Už se všichni společně těšíme na pokračováni.

evka33
20.08.2016 5 z 5

Určitě jeden z nejlepších fantasy příběhů, které jsem četla. Velice rychle jsem přečetla první díl a hned se vrhla na další. Přijde mi, že se autor hodně inspiruje Tolkienem, ale musím říct, že mi to tady vůbec nevadí a smekám, za tak úžasný čtenářský zážitek.

KaRei
18.08.2016 5 z 5

Skvělá knížka. Příběh mě chytil a už nepustil. Doslova jsem jej hltal. Děj krásně odsýpá a nepamatuju si na jedinou pasáž, u které bych se alespoň trochu nudil. Popichování Eragona a Safiry mě vždy pobavilo. Někteří mohou vyčítat Eragonovi jednodušší styl, kterým je napsaný. Díky němu se ale, myslím, tak dobře čte.

Apollka
14.08.2016 5 z 5

Velmi čtivá kniha. Přečetla jsem ji jedním dechem. Na to, že autor napsal knihu v ak mladém věku, je opravdu propracovaná a povedená.

Lucc23
06.08.2016

Kniha byla velmi čtivá. Přečetla jsem ji jedním dechem. Velmi mě zaujala postava Safiry. Doporučuji všem, kteří mají rádi sci-fi a tematiku s draky.

Peanut
03.08.2016 5 z 5

Hnedka jsem si oblíbila Safiru, kterou jsem si lépe představila díky filmu, na který jsem se podívala hned po přečtení knihy (zjistila jsem také, že vůbec nevystihuje přiběh) Knihu jsem přečetla jedním dechem

Glam
03.08.2016 5 z 5

Celá série o Eragonovi je výborná - škoda, že film neměl pokračování

Aredhelka
02.08.2016 4 z 5

Rozhodně skvělé a čtivé fantasy :) které by měl každý, kdo má zálibu v dracích a fantasy světě znát.

Nigol
02.08.2016 4 z 5

Lepší než dobré, oblíbil jsem si především postavu Murtagha. Mínus za to, jaký měla tahle kniha potenciál a jakým způsobem jej autor využil, ačkoliv jsem přečetl všechny díly, musím říct, že první se mi líbil nejvíc. Možná moje očekávání od dalších dílů bylo příliš vysoké...

75terka
31.07.2016 5 z 5

"Smysl tkví v konání. Jakmile se vzdáš úmyslu měnit a ovlivňovat svůj život, zdánlivě smysl ztratíš. Ale přesto jsou před tebou možnosti. Vyber si jedinou a zaměř se na ni. Skutky ti dávají naději a smysl. Nech se vést srdcem. Nic menšího než jeho nejvyšší touha ti nepomůže."
Od chvíle, kdy jsem přečetla první stránku Eragona, byla jsem pohlcena dobrodružstvím mladého farmářského chlapce a jeho spojením s dračicí Safirou.
Když Eragon objeví dračí vejce, začíná jeho cesta plná nástrah, nebezpečí a objevů. Jeho vztah s dračicí Safirou je komplikovaný, plný vzájemného učení a důvěry. Společně s nimi čtenář postupně zkoumá záhady propracovaného světa Alagaësie, zdejších obyvatel a samozřejmě dračích jezdců a jejich historie. Stránku po stránce, jak děj ubíhá, sleduje čtenář vývoj Eragona a jeho transformaci z obyčejného farmáře na hrdého dračího jezdce. Což je jeden z nejzajímavějších aspektů knihy.
Celkově Eragon od Christophera Paoliniho nabízí nejen poutavý příběh plný akce, ale také zajímavé charaktery, komplexní svět plný magie, což osloví každého milovníka fantasy literatury. Je to dobrodružství, které stojí za přečtení a nezapomenutelný vstup do světa magie a legend. O to úžasnější kniha je, když se zamyslíme nad tím, v kolika letech autor dokázal dílo stvořit. Vřele doporučuji!

Blekí
26.07.2016 5 z 5

Eragon je jedna z mích nejzamilovanějších knih a na mém paperbacku jde taky vidět, kolikrát jsem jej četla. Je to jeden z nejlépe promyšlených fantasy příběhů který jsem četla, děj do sebe nádherně zapadá, magie a kouzlení je promyšlenější než třeba i v Harry Potterovi, velká rozmanitost ras společně s jejich kulturami a jednoduše Alagaësie prostě ve vaší představivosti žije. Příběh se čte neskutečně lehce, nevázne a nepřestává bavit, těch necelých 500 stran je opravdu nic.

Upřímně jsem docela zklamaná z některých záporných komentářů. Vidím v tom ovšem stejný důvod, kvůli kterým je haněno mnoho knih a to, že YA literaturu čtou dospělí, kteří naprosto nepochopili, že kniha je určena pro mladé, a hledají v ní moudro světa. Životem znuděný třicátník, který chňapne po YA knize a pak ji kritizuje je v mích očích to samé jako malé dítě, které by se pokoušelo číst náročné klasiky a filozofické knihy. Pokud chcete realistickou fantasy, běžte číst Hru o trůny a pak nebručte, že je to moc drsné a že vám umřely všechny oblíbené postavy :)

nikolsn
19.07.2016 5 z 5

Skvělá kniha na odreagovaní od náročnějších fantasy sérií, velmi čtivá ani se nenadáte a jedním hltem ji přečtete, jelikož jsem před x lety viděla první film, který se mi jako dítěti velmi líbil , jíž ted chápu jaká je to kravina s porovnáním s knihou, avšak Safira se jim graficky povedla a je mnohem snazší si ji v knize představit.
Už otvírám další díl :)

Gandalff007
19.07.2016 3 z 5

Fantasy miluju a znovu miluju, ale zde jsem byl spíše zklamaný. Trochu mě mrzí, že právě Eragon hodně lidí považuje za typické fantasy dílo, já bych tedy raději, aby takto nahlíželi na jiné knihy. Ale co nadělám. 60/100

HYPNOS88
16.07.2016 5 z 5

Přečteno jedenkrát a dále jako stálá audio verze, která střídá Harryho a Cimrmany :) Úžasný svět fantasy !!

Belleatrice
15.07.2016 2 z 5

Tahle kniha byla opravdu neoriginální. Miluji fantasy, obzvlášť ve které jsou elfové, ale tak nesympatické elfy jsem ještě nezažila. :D Konec okopírovaný z LOTRa a u některých jmen jsem měla pocit, že autor flákl hlavou o klávesnici, hlavně co se týkalo jazyka a tak. Jediné co oceňuji je věk autora a jeho fantazie, avšak na mě málo vypracovaná kniha. :)

Eridan
13.07.2016 4 z 5

Eragon mě prostě a jednoduše bavil od začátku do konce. Což u knihy, která atakuje hranici 500ti stránek není vůbec jednoduché. Prvky, které mě obzvláště zaujaly:
1) Hlavní postava je vlastně hrdinou proti své vůli. Žádný superhrdinský všeználek. Prostě kluk z vesnice, který se toho musí ale opravdu hodně učit a tak nějak spíš přitahuje potíže, než aby je sám dokázal vyřešit. Sympatické.
2) Pojetí draků jakožto lehce vrtkavého jedince s vlastní povahou, která také časem zraje. Safira není nějaký nabubřelý vznešený plaz, spíš jen holčička s tesáky a obavou o svého milého. Navíc příjemný je i nápad komunikace myšlenkou.
3) Spád příběhu a propracovanost světa.
Co mi naopak trošku vadilo, je že hrdina byl až příliš často zachraňován někým třetím.

Co bývá Paolinimu vyčítáno je neoriginalita příběhu. Všechno jsme prý už viděli jinde, např. u Tolkiena. Já říkám, no a co? Pokud mě to baví, nepotřebuji, aby to bylo extra novátorské. Která fantasy je od dob Tolkiena vlastně originální? A když to vezmeme k jádru věci, byl Pán prstenů vskutku originální? Vždyť sám Tolkien se netajil tím, že jen umně spojil různé dřívější motivy do jednoho příběhu. Např. Beowulfa, Píseň o Nibelunzích, Letopisy Narnie, vlastní zážitky z první světové války apod. Takže bych tento renesanční požadavek originality překonal středověkou kreativitou přetvářet dobře známé prvky do nového příběhu.

AllyKumari
08.07.2016 2 z 5

Jediná pozoruhodná věc na této publikaci byl nízký věk autora. "Na patnáctiletého kluka je to docela dobré," myslíte si celou dobu. Ale pokud člověk toto vědomí nemá (a s ním i jakési vnitřní nutkání být více shovívavý), pak se o knize nedá napsat nic lepšího než vlažné "šlo to". Postavy, místa a situace jsou jako vystříhané a poslepované z jiných knih, a pokusy o "cizí jazyk" mi přišly směšné. Nejdřív si vymyslete celý jazyk s gramatickými pravidly a historií a pak si teprve hrajte na Tolkiena. Přečetla jsem ještě druhý díl, ale třetí a čtvrtý už jsem ignorovala.

Slartibarkfast
08.07.2016 2 z 5

Co tak napsat o této knize? Není vyloženě špatná, ale rozhodně není určena náročnějším čtenářům, což napovídá i samotný věk autora. Z každé stránky na vás dýchá klišé a velmi jednoduché dialogy gymnazijního slohu, u kterých jsem se cítil rozpačitě a nesvůj. Navíc je kniha psaná podle stokrát viděné předlohy a s velmi předvídatelným vývojem, což na náladě dvakrát nepřidá. Konec je už naprosto slabý, a nebýt mého zájmu o to, jak autor vyspěl a zhostil se dalších dílů, zřejmě bych po dalším nesáhl. Jednoznačně zklamání a propadák, který si ani v nejmenším nezaslouží srovnání s dalšími notoricky známými autory fantasy příběhů.

majík1
03.07.2016 5 z 5