Severní blata

Severní blata
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245410/bmid_severni-blata-245410.jpg 4 190 190

Erlendur série

Na počátku to vypadalo jako úplně obyčejná vražda. Ve svém bytě na předměstí Reykjavíku byl nalezen mrtvý starý muž a nikdo se nenamáhal zakrývat stopy či předstírat, že zemřel vlastní rukou. Ale proč zanechal vrah u oběti vzkaz, kterému nikdo nerozumí? A jak s tím souvisí fotografie dětského náhrobku? Případem je pověřen komisař Erlendur Sveinsson právě ve chvíli, kdy má osobních problémů víc než dost... Nejznámější dílo slavného islandského autora bylo ověnčeno mnoha prestižními cenami a dočkalo se též vynikajícího filmového zpracování. V roce 2007 získal stejnojmenný film hlavní cenu na filmovém festivalu v Karlových Varech.... celý text

minirock
23.03.2015 4 z 5

Ó ty věčně deštivý Islande, tam u vás se tedy dějí věci. Starý muž, nalezený zavražděný ve svém bytě a u něj vzkaz o třech slovech, kterému nikdo nerozumí. To je počátek příběhu, který ale začal před několika desítkami let stejně ohavným činem, který ale nezůstal bez následků. Pátrání se rozbíhá a kriminalisté odhalují pravdu, která měla být navždy utajena, protože si krutě pohrála s osudy nevinných lidí. Další psychologická sonda do života obyčejných islanďanů, tentokrát snad ještě depresivnější než jindy. Výborně načrtnuté charaktery postav, uvěřitelný hlavní hrdina, který vedle odkrývání zamotaného případu navíc doma nelehce prožívá soužití s těhotnou dcerou, bývalou feťačkou, no prostě Indridason se zase parádně předvedl.

astroweb
17.02.2015 5 z 5

Kvalitní, hluboká sonda do lidských povah a osudů, nejen odpočinková četba.

loreleis
14.07.2014 5 z 5

Síla, tohle je prostě kniha, která musí v každém čtenáři něco zanechat....dojem, pocit, myšlenku,a le něco určitě. A proto si vážím tohoto autora. Není to lehké čtení před spaním, po kterém se vám bude znát o princezne a trpaslících,..... a když už bude, tak to rozhodně nebude mít dobrý konec :-)

kadgam
16.12.2013

Severské krimi mám rada, pretože nastoľujú aj spoločenský, etický problém. V tejto je to dieťa počaté počas znásilnenia.
Kniha je dobre napínavá, trošku viac depresívna s menej opismi prírody, ako v iných severských
príbehoch.

egan
28.05.2013 5 z 5

Opäť depresia ťažkého kalibru! Indridason je vynikajúci rozprávač, ktorý vždy ide priamo k veci, bez zbytočných slov a dejových odbočiek. Píše stručne, jasne, dynamicky a pritom vie vytvoriť nezabudnuteľnú pochmúrnu atmosféru bez zbytočných opisov. Jeho príbehy sú plné smútku, alebo skôr melanchólie. Najviac oceňujem vykreslenie postáv, ich charakterov, osudov a ich konania. Téma predurčenosti a nemožnosti uniknúť pred svojím osudom, nemožnosť určité veci ovplyvniť a schopnosti/neschopnosti vyrovnať sa s nimi, posúva túto detektívku v mojich očiach vysoko nad súčasný priemer.

vilemina
24.05.2013 4 z 5

Velmi poutave napsano. Krome klasickych aspektu severske krimi tato kniha vyzniva velmi smutne, nebot ji prostupuje nezvratitelny osud osob postizenych chybnym genem.

evelinaevelina
06.05.2013 5 z 5

Typická Arnaldurova kniha - nejsou jen oběti a jen viníci, to vše prolíná trudomyslnost, nostalgie a pochmurnost. Také nástin islandské společnosti a života nyní a dříve hraje nezanedbatelnou roli. Podle mě, kdo přišel někdy na chuť Islandu jako zemi a zvláštnostem lidí, kteří tam žijí a akceptuje ji, pak přijde na chuť i Arnaldurovým knihám.

hrona
31.03.2011 2 z 5

Přiznávám, že příběh je to zajímavý, na druhou stranu, jsem byl rád, že natočili film, jelikož toto dílo dočíst není vůbec snadné.

Jíťa
30.11.-0001 2 z 5

Ne moc zajímavý příběh bych přetrpěla, ale nemůžu přejít slohovou podobu knihy. Počítám, že takhle uboze napsanou knihu už jsem hodně dlouho nečetla.