Evoluční tání aneb o původu rodů
Jaroslav Flegr
Kniha volně navazuje na předchozí dílo Zamrzlá evoluce aneb Je to jinak, pane Darwin a představuje teorii zamrzlé evoluce poprvé v celé šíři. Jak mohou podle této teorie pohlavně se rozmnožující druhy evolučně odpovídat na přirozený i umělý výběr? A co se děje pak? Proč se tempo evoluce postupně snižuje? Zatímco před půl miliardou let v kambriu vznikaly celé nové tělní plány a tedy i nové kmeny živočichů, a o 50 milionů let později alespoň nové třídy, později už k tak významným událostem nikdy nedocházelo. Kniha ukazuje, že teorie zamrzlé evoluce dokáže vysvětlit množství jevů, se kterými se tradiční evoluční teorie nedokázaly vypořádat. Kniha je určena jak pro odborníky, tak pro laickou veřejnost.... celý text
Přidat komentář
Flegrův opus magnum, v němž konečně obšírně a velmi čtivě vylíčil svou teorii zamrzlé evoluce. Základ, na kterém jeho teorie stojí, tedy předpoklad téměř absolutní pleiotropie, mi však připadá velmi vratký. Spíš bych souhlasil s prof. Zrzavým, že otázka není, zda má Flegr pravdu, ale jak často platí Flegrův předpoklad. Čas ukáže, jestli jde o teorii s ohromným vysvětlujícím potenciálem nebo o poznámku pod čarou na straně 363, kam by ji spíše řadil Zrzavý. Ovšem ať už má Flegr pravdu nebo ne, Evoluční tání je další vynikající skrytou učebnicí evoluční biologie a přečíst by si ji měl každý biolog!
Štítky knihy
evoluční teorieAutorovy další knížky
2006 | Zamrzlá evoluce |
2007 | Úvod do evoluční biologie |
2005 | Evoluční biologie |
2011 | Pozor, Toxo! |
2015 | Evoluční tání aneb o původu rodů |
Dodávám k předkomentáři, že jisté však je, že evoluce určitě neni lineární v čase, jak říká povrchní podání. V tom je sdělení knihy zajisté užitečné a zdařilé (i když ne jediné a první).
Význam úzkých hrdel jako akcelerátoru zdá se platí velmi, když se tak rozhlédneme po okolních textech. Také zdařilé sdělení fenoménu, který neni zatim tak moc "v učebnicích", jak by zasloužil. Totiž, trochu to podkopává zdánlivý základ populárního výkladu přírodního výběru, že ti úspěšní vítězí. Dnes úspěšní mohou být zítra neúspěšní a ti pozítří nejúspěšnější zdá se často vycházejí právě z těch před tím neúspěšných... a tak dál (zde je Darwin opravdu korigován, nikoliv vyvracen, protože to neni ten základní kámen, takto postavený).
Poukaz na to, že většinou neplatí jednoduchá úměra (rovněž povrchní z vševědoucích pouček) jeden gen - jeden znak, je také stále potřebný.
Je toho dost, proč stojí za přečtení. A položit přes to nějakého toho pana Zrzavého by rozhodně nezaškodilo, také pravda.