Harém
Colin Falconer (p)
Směsice svůdných vůní, přepych, šustot drahých brokátů, slova vášně pronášená jen šeptem, smyslnost téměř hmatatelná, tělesné rozkoše přesahující představivost - to se vybaví běžnému člověku pod pojmem harém. S poněkud jinou skutečností se však setká žena, která je v harému přinucena žít násilím.Právě to potkalo Hürrem, krásnou tatarskou dívku, která byla prodána do otroctví a ocitla se v největším harému, jaký lze najít v říši sultána Sulejmana Nádherného - Osmanské říši, zasahující v dobách svého největšího středověkého rozkvětu na několik kontinentů. Za hlubokých nocí, když utichnou vášnivá slova, rozeznívají se mezi stěnami harému jiná - slova rivality, řevnivosti a žárlivosti, věty plné intrik, výkřiky nenávisti, ale i nářek bolesti a křivd. Za poodhrnutými drahými látkami jsou náhle vidět bolestivé rány, ponížení a utrpení.Hürrem však není jen krásná, avšak je i mimořádně inteligentní. Rozhodne se nepoddat se údělu, který pro ni osud nachystal, a naopak z něho vytěžit co nejvíc. S plnou energií a chytrostí se zapojí do harémových intrik, dovedně stoupá po žebříčku sultánovy přízně, zanechávajíc za sebou slabší sokyně poražené, dusící se hněvem a marně usilující o omezení magického vlivu, který má Hürrem na sultána.Když konečně přijde její den, promění se v Nemesis. Strádání, ústrky i ponížení, které zdánlivě trpně snášela přinesly bohaté plody. Osud Osmanské říše už není v rukou Sulejmana, i když ten si toho ani nepovšiml. Všechny důležité nitky drží v rukou Hürrem.Před vzkvétající Osmanskou říší se otevírá jediná možná cesta, cesta k úpadku...... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 2001 , BB artOriginální název:
Harem, 1992
více info...
Přidat komentář
Kniha z velmi zajímavého zapovězeného prostředí plná intrik, opět velmi čtivá, ale Hedvábná stezka" se mě líbila mnohem víc. Autor tam má ale chybu, jelikož dané místo jsem navštívil. Sidi Bou Sad se nachází v Tunisku nedaleko Kartága a ne v Alžírsku. Na trhu kde prodávali Julii prodávali Angeliku. Možná je v Alžíru nějaká osada stejného jména, ale dle popisu mě to sedí na Tunisko. Díky barvitě popsanému Istanbulu mě autor nalákal k opětovné návštěvě podívat se na Bránu blaženosti kam se ukládali uříznuté hlavy o čemž jsem tenkrát nevěděl.
Díky toulání se po Databázi jsem si připomněla dojmy z Haremu. Mně se líbil, tolik odlišné prostředí i čas mne zaujaly, četlo se velmi dobře. Jak moc bylo vyprávění věrné historii nedokážu posoudit, vyhrál pocit z četby.
Krásný příběh z pera Colina Falconera, kde se snoubí historie s fikcí, jsem si užila od začátku až do konce. Navštívila jsem kdysi i Istanbul s palácem Topkapi, při četbě Harému má tehdejší návštěva Turecka znovu krásně ožila. Pro Evropana zcela neznámé pojmy "kyzlar agasy", "kleštěnci, hurisky, eunuchové, ziadi, validé" a zcela odlišná kutura osmanské říše se sultánskou samovládou. Pouze ti dávno zesnulí by dokázali posoudit, kolik je v tomto poutavém příběhu zachyceno pravdy... Netradičně plný počet a vřele doporučuji !
Výborný historický příběh z prostředí běžnému Evropanovi nezvyklého. Příběh plný intrik, které nutně ovládají a obkličují rozhodování absolutistického panovníka.
Kvalitně napsaný a čtivý román jednou nohou stojící na historických faktech.
Kniha se mi celkově líbí, sháněla jsem ji velice dlouho a výsledek mě nezklamal :-)
Prvních cca 60% knihy bylo zajímavých chvílemi až fascinujících, celé to prostředí harému, intriky, středověk někde v Turecku... ale pak mě to začalo štvát, na každé stránce se pořád dokola opakující stejné intriky začaly být nudné, navíc mi přišlo neuvěřitelné, že by jedna žena dokázala manipulovat celým osmanským královstvím a že by Sultán byl takový hlupák a že by Sultán měl 300 údajně nejkrásnějších žen světa a přitom by dal přednost jedné hubené a posléze stárnoucí intrikánce, to vše mi přišlo opravdu proti přírodě a rozumu a duchu doby. Ale bůhví jak to bylo, prostě to tak autor chtěl a je to fikce. Fikce, která mě ze začátku bavila, ale v druhé půlce už jsem ji jen prolistoval.
Známý příběh velké lásky sultána k otrokyni se četl hezky. Ale dost mě mrzely záměny historie. Hürrem v románu byla dcerou Krymského chána, valide Hafsa dcerou rolníka a první syn Hürrem, Mehmed druhý následník trůnu, se tady narodil úplně jindy.
Takže vlastně zklamání.
Velice čtivý historický příběh, napínavý, hodně popisný. O tom, jaká Hurrem opravdu byla, nemáme šanci se dnes už dozvědět. Ale autorovo ztvárnění této postavy bylo každopádně extrémně jednostranné a černobílé, což jinak zdařilému příběhu ubírá na věrohodnosti. Škoda.
Mám rád historické knihy, dokonce i ty, které se rozplývají v trochu romantickém stylu. Ani přílišné vyzdvihování úlohy některých postav mně nějak zvlášť nevadí, kdo ví, jak to všechno vlastně bylo. Kromě toho je v této knize ještě přítomen Istanbul, který malinko znám, včetně paláce Topkapi, kde se soustřeďuje většina děje. Kniha mi tedy dala hodně podnětů a radosti v mých čtenářských chvilkách.
Kniha sa dala dobre čítať. Pútavé príbehy no zároveň vystihuje ako to naozaj bolo v minulosti v časoch Osmanskej ríši. Realita islamu a jeho uplatňovanie není podľa mojích predstáv a presvedčení. Ľudia veľa trpeli kôli ľudom, čo sa za islam ako náboženstvo schovávali len kôli moci.
Kniha se hezky četla, těch intrik tam ale dle mého bylo místy až dost a nejsem si jist, že by to takto v té době mohlo být. Ale jinak vše propracované a člověk si o té době může udělat nějakou představu.
Kniha se mi moc libila, neobvykle prostredi tureckeho haremu je popsano velmi podrobne, stejne tak jako příběh jedne z hlavnich postav eunucha Abbase. Byl by to skoro romanticky příběh, nebýt surovych detailů mučení a poprav v bojích o moc. A hlavne žádný happy end. Hrozna doba.
Autorovi se podařilo oživit dávnou historii jednoho z nejznámějších sultánů . Mistrně se mu podařilo smíchat skutečnost s fantazií a vytvořit živý obraz tehdejší doby .
Byla jeho manželka skutečně tak zkušená intrikánka , plná nenávisti , byl Sulejman skutečně tak zamilovaný do jedné ženy a neuvědomoval si , že je vlastně jen nástrojem zvrácené touhy po pomstě ?
To bude asi ta část autorovi fantazie , ale podle mne naprosto dokonale ukázal , jak intriky mohou posouvat dějiny kupředu .
Ani největší z vládců , ani největší intrikánka nakonec nekončí jinak než ten nejobyčejnější eunuch v paláci .
Na smrtelném loži.
Výborný historický román, ktorého základy sú položené na skutočných historických udalostiach zo šesnastého storočia počas obdobia vlády osmanského sultána Sulejmana I.
Kniha plná nenávisti, intríg, zrady, pomsty a nenaplnenej lásky z orientálneho prostredia a inej kultúry ma úplne pohltila.
Autorovi sa celkom dobre podarilo zachytiť to obdobie sultánovho života, ktoré výrazne ovplyvňovala jeho favoritka a neskôr hlavná a legálna manželka Hürrem. Bola považovaná za jednu z najmocnejších a najvplyvnejších žien v osmanskej histórii, a tiež sa stala poprednou a kontroverznou postavou tejto éry. Počas vlády Sulejmana I. rôznymi intrigami získavala moc a prostredníctvom svojho manžela ovplyvňovala aj politiku Osmanskej ríše.
Román je neskutočne dobre prepracovaný kde sa história snúbi s vymyslenými dejovými líniami až je čitateľ na pochybách a ľahko môže podľahnúť klamnej predstave o pravdivosti príbehu.
Po Opiu trochu zklamání, několikrát jsem to chtěl zahodit, ale nakonec jsem to dotáh do konce.
Trochu jsem se ztrácel v těch nekonečných intrikách a časových posunech. Teď se chystám na Hedvábnou stezku, tak uvidím.
Hodně zajímavá kniha .Vlastně děj knížky je vystavěn na Sulejmanově harému, na ženách v nich a jejich touze zalíbit se sultánovi a jakýmkoli způsobem se dostat k němu do ložnice. Hodně mi zde vadí ty možné a místy snad i nemožné intriky něžného pohlaví. Na druhou stranu, tímto ten příběh dostává grády. Ještě že je zde zmíněn i příběh Julie Gonzagy, dívky z Benátek. Je to taková druhá paralela v tomto vyprávění. Ale za mě opravdu dobré čtení.
Od knihy jsem očekával víc a tak jsem byl po výborné Hedvábné stezce dost zklamán. Chvílemi jsem se dějem musel prokousávat, takže za průměr dávám tři hvězdy.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2008 | Harém |
2004 | Anastázie |
2003 | Hedvábná stezka |
1993 | Zběsilost |
2008 | Soumrak bohů: Román o Kleopatře |
Tak jsem to dočetla.Styl psaní mě nesedí i když námět je poutavý.Byla to třetí kniha od Falconera a taky poslední.Hedvábná stezka byla o mnoho lepší a propracovanější.