Harry Potter a Ohnivý pohár

Harry Potter a Ohnivý pohár
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12/bmid_harry-potter-a-ohnivy-pohar-780-12.jpg 5 13036 13036

Harry Potter série

V Bradavicích se bude konat Turnaj tří kouzelníků. Zúčastnit se ho smí jen studenti, kterým už bylo sedmnáct let, a tak Harry Potter zatím alespoň sní o tom, že turnaj jednou vyhraje. Jenže když o Halloweenu Ohnivý pohár vyřkne své rozhodnutí, Harry s úžasem zjistí, že je mezi vybranými. Čekají ho smrtící úkoly, draci a temní čarodějové.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Goblet of Fire , 2000

ElikaS
29.05.2020 5 z 5

V Ohnivém poháru už začíná být příběh malinko temnější, začíná se umírat a poprvé se vrací Lord Voldemort v plné síle. Příběh se mi moc líbil a neskutečně jsem si ho užila obzvlášť v porovnání s filmem.

klaraj093
26.05.2020 5 z 5

Po 15 letech znovu čtení a samozřejmě nezklamala... Bylo fajn, připomenout si všechny detaily, co ve filmech chybí. Člověk už je filmy totiž úplně pohlcen

Kubiknoobik2
26.05.2020 5 z 5

Supr čupr kniha. Jedna z nejlepších čtěte na sto procent!!!!!!

Gweny
25.05.2020 5 z 5

Kde jsou ty časy, kdy jsem tuhle knihu četla poprvé. Nemůžu říct, že bych její závěr kdy prožívala tak emotivně, jako nyní. Díky Joanne, už podruhé se Ti povedlo dojmout mě k slzám a tentokrát více než jen jedenkrát.
Ve filmovém zpracování je tohle můj nejméně oblíbený díl a vlastně tomu tak bude částečně i v tom knižním (a důvod je jasný a je to zlomová část děje), jenže na druhou stranu je třeba říct, že nás čekají mnohem temnější časy a tohle byl jen začátek konce... Nebo konec začátku?!
Musím ale říci, že jsem si nesmírně užívala celé dění kolem soutěže. Jak byl v předchozím díle mistrně popsán poslední zápas ve famfrpálu, stejně mistrně byl nyní popsán průběh každého ze tří náročných úkolů. A ani dění mimo soutěž nebylo nudné, ovšem tleskám a fandím Hermioně v jejím objevu. Stejně jako v úsilí ohledně domácích skřítků, které ke konci záhadně utichlo.
Korunu svým emotivním proslovem tomu všemu nasadil kdo jiný, než Brumbál. A ačkoliv je můj názor na něho značně ovlivněn tím, co bude následovat, nemohu mi upřít to, že jeho moudrost je opravdu hluboká.
"Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce." Jen řekněte, existuje něco tak ušlechtilého, jako to, že každou živou bytost dokážeme postavit na stejně vysoký stupínek, aby nikdo nestál výše nebo níže, než jeho soused?!
Já vím, Brumbál nám k tomu všemu dal podmínky - otevřená srdce a tah na branku. Nicméně i tak se mi tahle věta dokázala zarýt hodně hluboko pod kůži!

JulianaH.
24.05.2020 5 z 5

V postavě Rity Holoubkové se autorka (hádám) geniálně pomstila bulváru. Stejně se jí povedly exkurzy o mezinárodních vztazích i vnitřní politice kouzelnického společenství. Hermionin neskutečně otravný boj za práva „vykořisťované třídy“ domácích skřítků ve IV. díle zatím nepřipomíná levicovou agitku tak jako v dílech následujících, takže jsem se dobře bavila.
Charaktery Rowlingová vykreslila podrobně, uvěřitelně a živě, i jejich motivace je psychologicky propracovaná a dává smysl. Opravdu jsem si oblíbila pana Skrka staršího. Nemůžu neobdivovat autorčinu fantasii, která vykouzlila i posmívající se brnění na školních chodbách, jemuž je třeba zaklapnout hledí, aby zmlklo. :) A především: Ohnivý pohár je mistrně napsaný, jazykově vynalézavý a (zásluhou brilantního českého překladu) i bohatý. Jenom autorčin humor asi není můj šálek kávy, ale to skoro ničí humor, takže nevadí.

Když někdo tvrdí, že „Harry Potter“ není Literatura, sice mu ho nevnucuji, ale nesouhlasím. Podle mě naopak patří k těm několika současným dílů, která se dají číst bez újmy na literárním vkusu. Klidně i počtvrté, jak to právě dělám já.

Anushka1
18.05.2020 5 z 5

Vůbec mi nevadilo, že je díl trochu rozvleklý. Každá strana mě bavila číst. A konec byl strhující. Většinu toho shrnují Hagridova slova: "Co má přijít, to přijde... a pak se tomu budeme muset postavit."

Peleus
18.05.2020 3 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár byl pro mě svým způsobem zklamáním.

Na začátku autorka neustále opakuje základní informace z minulých dílů, jako by cílila na čtenáře, který neovládá univerzum Harryho Pottera. Což je zvláštní, jelikož kdo jiný by začínal čtvrtým dílem rozjeté série? Stejně tak mi přišlo iritující, jak se autorka do 3/4 knihy společně s postavami mladých, nyní již pubertálních, čarodějů, dokola konzumuje čokoládové gastronomické kreace a variace pudinků (Jedli jste pravý anglický pudink?! Chutnalo?..). V mezidobích Harry smolí dopisy svému poručníkovi, nechává se provokovat Malfoyem (za mě sympatická postava, jež si na nic nehraje a je bezezbytku upřímná ve svém pohrdání Čukem, Gekem a přemoudřelou Křivozubkou) a unášet tušením čehosi zlého na obzoru.

Konečně ono zlé přichází a s ním i důvod tuto knihu číst! Právě kvůli závěrečnému rozuzlení a vysvětlení všech zákulisních intrik. Bohužel ono vyvrcholení ztrácí lesk kvůli předchozímu natahování děje, kdy jsem si pohrával s myšlenkou, že knihu odložím a již se k ní nevrátím.

Tudíž nakonec ano, tři zasloužené hvězdičky plus vnitřní nejistota, zda v sáze pokračovat? Navíc když snad ani neexistuje člověka, jenž by neviděl filmové zpracování, a tak mnou rozhodně necloumá zvědavost, jak vše dopadne...

Jeár13
14.05.2020 5 z 5

Společně s Vězněm z Azkabanu moje nejoblíbenější kniha ze série Harry Potter. Příběh nádherně propracovaný, složitý a perfektně navázaný na předchozí díly. Autorka skvěle zakomponovala a promyslela děje aby fungovali jako skvělý celek nikoliv jako prvoplánově nastavený díl jako většina jiných knih. Dá se číst kdykoliv, v jakémkoliv věku, nadčasová. Strašně mě baví, určitě jsem jí nečetla naposledy.

GraceC
13.05.2020 5 z 5

Trochu mě mrzí, že jsem na knihu neměla dost času, abych si ji užila pokud možno v celku. Tak je to vždy nejlepší. Bohužel maturita mi nedopřává moc volného času, takže jsem ji četla prakticky dva měsíce.

Celou sérii čtu již po několikáté, momentálně v angličtině. Rowlingová má velice osobitý vypravěčský styl. Miluji její zábavná slovní spojení, hru se jmény, vynalézavost na všech stránkách. Máte pocit, že každá z postav opravdu žije, že je reálná, protože Rowlingová se dokáže perfektně držet jednotlivých charakterů. Každopádně v originále je to čtení úplně jiné (i když před českým překladem smekám!), protože spousta frází se prostě napodobit nedá.

V tomto díle se vše postupně připravuje pro gradaci, která následuje v dalších knihách. Moc se mi líbí ta plíživá atmosféra, která je v příběhu cítit. Kdo je tím vetřelcem..?
Dětství Harryho Pottera tady prakticky končí, teď už musí všemu čelit jako muž.

Jednou z mnoha linek tohoto příběhu je i fyzické dospívání hrdinů. Díky plesu můžeme vidět, že postavy již nahlížejí na opačné pohlaví trochu jinak. Uvědomují si své pocity a touhy, které doposud jejich přátelství neposkvrnily.

No, mohla bych se tady rozepsat ještě víc, ale radši to utnu!

Hodnocení: 9/10
Poslední věta: As Hagrid has said, what would come, would come... and he would have to meet it when it did.

TajemnýSmrad
03.05.2020 5 z 5

Za mě nejlepší kniha z celé série. Jako dítě jsem se nemohl prokousat úvodem u jedničky a tak jsem Harryho odsoudil, pak jsem ale jednou zkusil tenhle díl a totálně jsem propadl Potterománii.
Tenhle díl je prostě TOP. A tak jej přidávám do svých oblíbených... A běda všem, co mé oblíbené knize dají méně než 4 hvězdy - pocítíte tajemný smrad ;).

Adél784
03.05.2020 5 z 5

Rozhodně lepší než film, přijde mi že některé scény ve filmu jsou pozměněny a není vše vysvětleno jako v knize. Další můj oblíbený díl, těším se na Fénixův řád.
jednoznačně 5/5 a doporuuučuji:)))

Sykorka10
01.05.2020 4 z 5

Tento díl mě oproti předchozím třem až tolik nebavil, hlavně začátek mi připadal dlouhý a možná i trochu zbytečný. I přesto je to však kniha kvalitní a osobně ji považuji za takový „začátek všeho“.

midone
01.05.2020 5 z 5

Můj úplně nejoblíbenější díl.
Čtivé, skvělé,dokonalé.....takhle bych mohla pokračovat do,nekonečna.

Luna7
27.04.2020 5 z 5

Když jsem četla HP poprvé, tak tenhle díl se stal mým nejoblíbenějším a tak to i nadále zůstává. Jeden z důvodů je, že se tady více dostáváme do kouzelnického světa (mistrovství světa ve famfrpálu, další kouzelnické školy,...). Díky poháru tří kouzelnických škol se celý rok něco děje. A oproti filmu má kniha o hodně lepší děj a taky je více promyšlenější. A když se nakonec stane to, čeho se všichni obávali, začne v kouzelnickém světě přituhovat. Od teď se hodí používat Moodyho hlášku: „Musíte být ustavičně na pozoru!”

ptacicek
26.04.2020 5 z 5

Opět super počtení. A opět musím říct, že oproti filmu jsem v knize našla spoustu detailu, které mi ve filmu buďto unikly nebo tak nebyly. Harry je parádní oddechovka.

PanTydlitát
22.04.2020 5 z 5

No páni.
Zpočátku jsem si rikala, ze o proti 3.dílu to bude...spíš nebude ono, ale kdyz se Harry postavil tvari tvar tomu, kdo zabil jeho rodiče, tomu, jehoz pricinenim zil Harry celých 11let u Dursleyových... Opet hrozila exploze mojí osoby (i kdyz je to jen nesmyslný výplod mojí fantazie) a to všechno napetim, které jsem v knize Harry Potter a ohnivý pohár okusila. Více nemám co dodat - snad jen vrele doporučení. Dokonalé.

blazkoma
22.04.2020 5 z 5

Můj nový oblíbený díl, jedním slovem nejkouzelnější :)

teer.h
20.04.2020 5 z 5

Musím říct, že tento díl mě nadchl. Upřímně jsem myslela, že se to oproti filmu tolik lišit nemůže, ale opak byl pravdou. Stále jsem moc ráda, že jsem se rozhodla si knihy přečíst, najednou jsem pochopila tolik věcí, které jsem ve filmu nechápala.

jednorozka
16.04.2020 4 z 5

Tento dil me trochu zklamal, prisel mi oproti jinym rozvlacny.

Knihomolka2812
11.04.2020 5 z 5