Harry Potter a Ohnivý pohár

Harry Potter a Ohnivý pohár
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12/bmid_harry-potter-a-ohnivy-pohar-780-12.jpg 5 13033 13033

Harry Potter série

V Bradavicích se bude konat Turnaj tří kouzelníků. Zúčastnit se ho smí jen studenti, kterým už bylo sedmnáct let, a tak Harry Potter zatím alespoň sní o tom, že turnaj jednou vyhraje. Jenže když o Halloweenu Ohnivý pohár vyřkne své rozhodnutí, Harry s úžasem zjistí, že je mezi vybranými. Čekají ho smrtící úkoly, draci a temní čarodějové.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Goblet of Fire , 2000

hellena1523
30.12.2019 5 z 5

Skvělý díl, nemohla jsem se odtrhnout.

Pejuška
26.12.2019 5 z 5

Kniha mě opět neskutečně bavila a nezklamala. Nechybí akce, ani napětí. Jen si říkám, že Brumbál nemá moc štěstí na učitele pro obranu proti černé magii. Jistě, že srovnávám trochu i s filmem, ale kniha zatím vždy vítězí. Tím netvrdím, že filmy jsou špatné. A dramatický konec nás jen navnadil k tomu, abychom četli dále. Takže pokračuji...

halfbloodgirl
25.12.2019 5 z 5

LÁSKA⁴♥

kniznistranky
15.12.2019 5 z 5

Ať si říká kdo chce co chce, tohle je prostě Harry Potter! Bradavice a kouzla a Voldemord. Je tam možná něco naivního něco co se dá čekat a ano je to napsaný pro mladší čtenáře. A tak to má být! Nevím, proč mají někteří potřebu hledat chyby tam kde nejsou ale taková už je asi dnešní doba. Hledat chyby na pohádkách a příbězích, které tu jsou už několik let a říkat, že jsou naivní a předvídatelné a málo akční a já nevím co všechno. Víte, je to fantasy, je to v podstatě pohádka pro děti, se kterou postupně vyrůstají stejně jako Harry a má to sloužit k odpočinku, k odreagování ne k sáhodlouhým psychologickým rozborům. Proč se v dnešní době všechno musí řešit a rozebírat po mikroskopem? No to jen taková reakce na komentář níže (DominaCZ). Nemyšleno zle, spíš jen k zamyšlení... :)

Booklice
25.11.2019 5 z 5

Jako všechny předchozí díly, i tento se mi moc líbil. Přijde mi naprosto úžasné, jak do sebe všechno zapadá a jak je to promyšlené. Každý detail hraje určitou roli a na konci čtenář pochopí, jak to vlastně všechno bylo a že to dává smysl. Ale taky se mi líbí i části a popisy událostí, které nejsou nezbytné pro děj, ale pěkně ho doplňují a nechávají čtenáři více poznat kouzelnický svět - např. popis finále famfrpálového mistrovství světa.

jirka9453
14.11.2019 5 z 5

Čtvrtý rok v Bradavicích. Wow. Pro mě úplná srdcovka. Byl to díl, který jsem i s jeho 570 stranami zhltnul jedním dechem - zabral mi necelý víkend a četl jsem ho za sebou pořád dokola. Byl to první díl, který se mi do ruky dostal v češtině. Nemluvě ani o ději plném napětí, zvratů a překvapení, kterým se jako nit proplétá pocit narůstajícího nebezpečí a strachu. Skvělý nástupce předchozích knih.

mahdal
26.10.2019 3 z 5

Byl jsem trošku zklamaný z této knihy. Ano, je zde mnoho rozdílů mezi filmovým zpracováním a knihou (např. sfinga v bludišti a pod.), naopak scéna, kdy povstává lord Voldemort celkem věrně kopíruje knižní podobu. Ale hodnotím přece jen knihu a závěrečný dojem je znovu rozporuplný - připadalo mi, že celý děj se točí jen kolem tří úkolů. Některé pasáže, kdy si Harry a jeho kumpáni neustále stěžují, že neví, jak vyřešit klíč k úkolu, mi přišly až nadbytečné. Co se týče intencionality; u minulého dílu jsem naznačil, že právě tam se vyskytla pomyslná hranice mezi LDM a lit. pro dospělé. V tomto díle už autorka postupuje v předem připravených liniích, tj. příběh přizpůsobuje adolescentnímu čtenáři. To je patrné i v tom, že se (na rozdíl od předchozích dílů) vyskytují (celkem četně) vraždy apod. Jsem rád, že jsem se rozhodl přečíst všechny díly, dává mi to nový náhled na celou ságu. Abych nebyl jen pozitivní; jelikož autorka pravděpodobně směřovala tento díl pro adolescentní čtenáře (jak už byl výše zmíněno), tak mi přišly některé pasáže až úsměvné a celkem primitivní (viz úkol se sfingou). Celkově ale hodnotím pozitivně.

Garfi
24.10.2019 4 z 5

U tohoto dílu jsou asi nejvíce patrné rozdíly mezi knižním a filmovým zpracováním. Chápu, že film není nafukovací, ale přece jen jsem se těšila na vizualizaci soutěžního bludiště, tak jak bylo v knize, třeba na sfingu a "nazlátlou nevinně mrkající mlhovinu". Vypuštěna byla také část se skřítky, což vzhledem k následujícím dílům považuji za trochu nešťastné. Pokud mohu hodnotit Ohnivý pohár jako celek, mám tento díl velmi ráda, asi i o fous víc, než předchozí trojku. Zábavní jsou leprikóni na mistrovství světa ve famfrpálu a zaujali i ďasovci chovaní vodními lidmi jako pejsci. Velké finále na konci knihy je výborné, ale přesto bych čekala že Lord Voldemort bude o trošku vzteklejší a děsivější.

marie5910
18.10.2019 5 z 5

Spožůs je nejlepší!

_Žanet_
15.10.2019 5 z 5

Stejně jako i předešlé díly, se mi tenhle líbil. Co se filmů týče, je to jeden z mých nejoblíbenějších dílů a u knih tomu nebude asi jinak. I když přiznávám, že Vězeň z Azkabanu je pro mě z knih zatím asi nepřekonatelný, bavil mě nejvíc. Tady jsem měla trošku problém s tím dokopat se k tomu, abych si knihu vzala a pokračovala ve čtení. Nijak to ale nezkazilo kvalitu psaní a příběhu, takže na konci jsem byla zase spokojená a myslím si, že ani jednomu dílu ze série nedokážu dát míň než pět hvězdiček.

MrPlankton
30.09.2019 4 z 5

Další skvělá kniha ze světa Harryho Pottera. Postavy začínají dospívat a tak se kniha dotýká i vážnějších témat vyvozující, že i ten kouzelnický svět není tak pohádkový, což bylo předtím jen naznačováno - jmenovitě je to např. společenská nerovnost (skřítci), kariéra vs "dobro" (ministerstvo), vliv ne/kvalitních informačních zdrojů (p. Holoubková)...Jsou tu náznaky mileneckých vztahů. Pasáže s Voldemortem plné dramatu a správně temné atmosféry jsem neuvěřitelně hltal stejně jako dobrodružný a napínavý průběh Ohnivého poháru. Objevování tajemna hradu Bradavice si stále udržuje skvělou atmosféru. Bohužel je to však 1/3 knihy a zbytek jsou věci, které jsou akorát recyklovány z předchozích knih a nevytváří až takovou záživnost knihy - konfrontace s nechápavou adoptivní rodinou, famfrpálové zápasy (jejich opakováním v každém předchozím díle ve mě zkrátka už žádné napětí nevyvolalo), konflikt dvou hlavních postav a třetí je jejich prostředník (tentokrát se spolu nebaví Ron s Harrym, předtím Ron s Hermionou). Možná je to tím, že tyto knihy poslouchám v mluveném slovu, a proto mám rychlejší tempo a menší rozestup mezi díly, ale tentokrát to za mě na 5 hvězd není.

jitka5745
24.09.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila, ostatně jako všechny ostatní. Nicméně bych byla mnohem radši, kdybych prvně četla knihy a až pak viděla filmy, ale to je má chyba. :)

Taralcielle
23.09.2019 5 z 5

Možný SPOILER.
I čtvrtý díl si zaslouží 5* :) je to srdcovka ♥
Hodnocení může prozradit část děje.
Když vypadlo Harryho jméno z Ohnivého poháru, úplně se mi zatajil dech.
Úkoly v turnaji jsou úžasně vymyšlené, objevuje se další část kouzelnického světa, zjišťujeme, že jsou i jiné školy než Bradavice. A objevují se první složitější vztahy :) Třeba Ronovo žárlení na Viktora Kruma je hrozně roztomilé.
Závěr je strhující. A bohužel i tragický, smrt Cedrica postihne celou školu. Je tu ukázán Voldemort, jak znovu nabírá sílu a shromažďuje své přívržence.

Taralcielle
18.09.2019 5 z 5

Možná SPOILER.
I čtvrtý díl si zaslouží 5* :) je to srdcovka ♥
Když vypadlo Harryho jméno z Ohnivého poháru, úplně se mi zatajil dech.

Ticiana
17.09.2019 5 z 5

Dalsi dil za mnou. Tentokrat ve filmu chybi fakt nektere dulezite postavy. Autorke se musi uznat, ze to davkuje mimoradne dobre. Zacatek pomalejsi, pak mistrovstvi, a pak zacina panika a vetsi a vetsi zmatky. Turnaj tri kouzelniku se mi taky libil. A ten Snape... fakt ho nemam rada. V tomhle dilu bylo dokonce i vic kouzleni. A mne to neodradilo... Ale mam dalsi neoblibenou postavu... a to je Popletal... no uvidime, co v dalsim dile tyhle skvely serie.

annasglamour034
16.09.2019 5 z 5

Nádherný díl, který jsem si užila od první stránky :) Kniha už je obsáhlejší (774 stran), ale čte se opravdu lehce :) Je to jeden z těch kouzelných dílů, který vás jen tak nepustí :) Famfrpálové mistrovství, záhadná zmizení, turnaj tří kouzelníků, okénko do minulosti a návrat toho jehož jméno nesmíte vyslovit. Ideální četba na podzimní večery :)

LucaR8
11.09.2019 5 z 5

moje srdcová záležitost

Getupaa
10.09.2019 5 z 5

Masterpiece vol.4

Manifest blech
08.09.2019 4 z 5

Na tomhle dílu mě hodně bavilo, jak se diametrálně liší od filmu. Pravda trochu levicově směřované téma lepších podmínek pro skřítky. Obecně se tam víc pracovalo se skřítky. A příběh některých postav zabírá hlavní linii. Je to vlastně úplně jiné. Skvělé.

Pafka643
02.09.2019 4 z 5

Harry, Ron a Hermiona už začínají pomalu dospívat a spolu s nimi i děj, který už jen těžko lze nazvat pohádkou pro malé děti. Naši hrdinové se krom toho, že jim jde o život se potýkají i s klasickými trablemi, které se týkají puberty. Čekají je první lásky a první zklamání. Harry má někdy pocit, že by se raději utkal s maďarským trnoocasím drakem než oslovil dívku, která se mu líbí. Ještě ke všemu ho někdo přihlásí do turnaje, který je náročný i pro plnoleté, vyučené čaroděje. K těm má Harry ještě hodně daleko. Naštěstí má i přátele. Ti ho snad ve štychu nenechají. Jenže kdo ho do turnaje přihlásil?