Harry Potter a Ohnivý pohár

Harry Potter a Ohnivý pohár
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12/bmid_harry-potter-a-ohnivy-pohar-780-12.jpg 5 13033 13033

Harry Potter série

V Bradavicích se bude konat Turnaj tří kouzelníků. Zúčastnit se ho smí jen studenti, kterým už bylo sedmnáct let, a tak Harry Potter zatím alespoň sní o tom, že turnaj jednou vyhraje. Jenže když o Halloweenu Ohnivý pohár vyřkne své rozhodnutí, Harry s úžasem zjistí, že je mezi vybranými. Čekají ho smrtící úkoly, draci a temní čarodějové.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Goblet of Fire , 2000

azazel1
23.08.2019 4 z 5

Odpočinkové čtení. Pokud si chcete procvičit angličtinu doporučuji číst v originále, stojí to za to.

Bafy
21.08.2019 5 z 5

Kniha doplňuje plno informací co ve filmu nejsou, ale to tak nějak všechny díly. U třetího dílu nějaká slza ukápla, tady už sem řvala regulérně :-)

markal
19.08.2019 4 z 5

Kdybych odečetl nezajimave mistrovstvi sveta ve famfrpálu, bradavický ples a starosti dospivajicich adolescentů, byla byla to zajimava cca 200 strankova kniha. Takhle je to trochu utahana 700 strankova kniha, kdy Rowlingová místy jela na autopilota. Rozhodně ale stoji za prečtení a samozřejmě vás naláká na další díl.

Medasek
14.08.2019 3 z 5

Úplně jiný než film. Mnohem lepší. Ve filmu mi chyběla spousta věcí.

divoska1975
07.08.2019 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film a tento díl se mi moc nelíbil, ovšem kniha je naprosto odlišná, škoda že film tak ošidili, kniha je skvělá a jsem ráda že i když věkem už starší jsem si všechny díly přečetla, doporučuji všem.

janka3232
02.08.2019 5 z 5

Za mě jeden z nejoblíbenějších dílů série. Boží čtení!

DancerJaneBooks
15.07.2019 5 z 5

(SPOILER) OBSAHUJE SPOILERY
Wow. Jak to ta Rowlingová sakra dělá?! Po přečtení třetího dílu jsem prostě neodolala a musela jsem se pustit hned do čtvrtého. Nemám slov. Už vážně chápu, proč je série Harry Potter tak moc vychvalovaná, oceňovaná atd. Protože si to prostě zaslouží. Ten svět, ty postavy, ale hlavně ten příběh. Ten příběh je tak dobře promyšlený, že to ani není možné. Autorka je snad taky čarodějka, nebo fakt nevím, jak tohle může někdo napsat. Jak jsem se přesvědčila, tak Rowlingová musela ten příběh prostě promyslet tak, že to, co bylo na začátku celého příběhu použila i na konci. A to je jedna z věcí, které na ní vážně hodně obdivuju. Nikdy jsem si nemyslela, že tu sérii budu takhle doslova "žrát". Vždycky to pro mě byl jenom Harry Potter, nějaký nudný film, který mě moc nebavil. A pokud jste viděli jenom filmy, tak ty vám nenabídnou zdaleka tak hodně jako kniha. Kniha je pečlivě napsaná do poslední maličkosti, kdežto film v sobě spoustu částí nemá, které tam být mohly a některé věci kvůli tomu zůstávají pro diváky otázkou. Soudím teda jenom podle prvních třech dílů no. Pevně doufám, že čtvrtý filmový díl bude lepší, než ty předchozí.
Postavy samozřejmě ovlivňují příběh nejvíce, takže by bylo celkem divné, kdybych se k nim nevyjádřila a samozřejmě by mě to i mrzelo..:). Tak jako první asi náš Harry, přece jenom, když je po něm celá série pojmenovaná. V nějakých chvílích ho mám ráda, ale v některých si vážně říkám, jak se může takhle chovat. Někdy byl strašně tvrdohlavý, třeba, jak nechtěl napsat Siriusovi, že ho prý "jenom" bolí ta jizva. Rona mi bylo v některých částech celkem líto. Teda hlavně po finanční stránce. Vlastně kvůli Harryho neměl společenský oblek, který by byl adekvátní k jeho věku a jemu samotnému a nechápu v tomhle paní Weasleyovou, že Harrymu nezaplatila jeho společenský oblek z jeho peněz a tím pádem by měl Ron nějaký normální. A když už, tak Harry mohl něco udělat a třeba mu nějaký koupit, když měl tolik peněz a neříkat si jenom, že by to určitě odmítli. Aspoň díky za ten konec... A druhá věc je to, jak se mu za ten společenský oblek začal Malfoy posmívat a Harry k tomu nic neřekl, jenom Hermiona aspoň něco proti Malfoyovi řekla, tak Harry v téhle situaci byl ten, kdo měl něco říct. Jinak k Ronovi moc nevím, co bych ještě napsala, akorát se někdy choval fakt hloupě. Hermiona se v tomhle díle zas tak moc neprojevovala, ale je vlastně pořád stejná. A jsem moc ráda, že pomáhala Harrymu v každém úkolu, který ho v Turnaji čekal. Z toho šlo poznat, že se chová jako pravá kamarádka a že Harryho musí mít fakt ráda. Moje oblíbené postavy pořád patří mezi mé oblíbené postavy a Snape mě v tomhle díle už naštěstí nenaštval, ale při některých scénách se někdy prostě musím zasmát. Cedrica jsem neměla nějak v oblibě, ale to, co se mu stalo, si vůbec nezasloužil. Moodyho vlastně nemůžu vůbec soudit, protože nebyl tím, kým vlastně byl.. ale autorka vážně umí čtenáře oklamat, protože jsem úplně valila oči, nad tím, když jsem si myslela, že je záporák, protože jsem si ho celkem oblíbila, ale pak se to naštěstí vyřešilo. Byla jsem strašně štastná a dojatá, když se tam objevil Dobby! Mám ho mooc ráda a úplně jsem měla slzy v očích, když dal Harrymu ten dárek a on byl tak strašně vděčný za všechno, co mu kdo dal. Ještě k tomu to sám upletl.. Nebo když mu pomohl v tom druhém úkolu.. A byl snad ten nejrozumnější domácí skřítek, když chtěl za svou práci dostávat plat a neposlouchat nikoho na slovo. Konečně si to nějaký skřítek uvědomil. Všechny záporáky a smrtijedy ze srdce nenávidím, což je doufám samozřejmé.
Co se týče příběhu, tak jsem už psala, že autorka prostě musí mít všechno strašně hodně dobře promyšlené, protože vymyslet něco takového muselo dát práci. Byly tam asi i části, které mě nebavily, ale bylo jich málo a myslím, že to byly hlavně popisy apod. Například popis Famfrpálu, kdo co chytil atd. Všechny úkoly jsem s Harrym úplně prožívala, jako kdybych tam byla s ním. A posledních sto stránek jsem byla ze všeho úplně vedle a taky jsem to všechno prožívala a doslova jsem si to vychutnávala, protože jsem věděla, že to za chvíli skončí, i když si to můžu přečíst znovu...
Tohle je prostě mistrovské dílo. Takhle originální svět, příběh, postavy a vůbec celý systém těch kouzel a kouzelnického světa už nikdy nikdo nenapíše. Takže před Rowlingovou fakt smekám a strašně se těším na další díly a nevím, jestli zvládnu, nepustit se hned do pátého.

Po zhlédnutí filmu: Achjo. V tomto filmu toho zase hodně chybělo a některé části byly úplně překroucené. Například na začátku se má probudit u Dursleyových a ne rovnou u Weasleyových. Podle mě si to chtěli zjednodušit a nemuset schánět ty herce, co je hráli. A Dobby tam třeba vůbec nebyl a tak jsem se těšila, že ho znovu uvidím.. zřejmě nechtěli vyrábět skřítka.. přitom Winky tam byla celkem důležitá.. A třeba o ten Pohár se s Cedricem vůbec neměli přetahovat atd. Právě že naopak. Některé scény se měly stát úplně jindy, než se staly.. Prostě mě to vždycky zklame, když čtu tu knihu, tak si třeba říkám, že ta scéna bude ve filmu skvělá a pak vidím, že tam vůbec není. Tohle mě prostě vždycky naštve. I ten konec byl hodně useknutý a dávalo to jiný smysl, než v knize, protože Brumbál měl ještě hodně lidí poslat vyřídit nějaké věci a měl u toho být Sirius, který tam vůbec nebyl a objevil se jenom v ohni a to nevím, jestli to byl ten herec, co hrál Siriuse předtím. A důležitý tam byl na konci i Kornelius Popletal, vždyť je to ministr kouzel a měl se tam s nima hádat a nic.. Všechno to prostě bylo takové "osekané". To provedení toho filmu bylo ale samozřejmě úžasné, ten svět a ty všechny rekvizity atd.. Já vím, že je to na té knize jenom založené, ale i tak mě to štve, protože spoustu věcí tam klidně udělat mohli a některé postrádaly smysl, když tam něco vynechali.

Hobo
13.07.2019 5 z 5

Ani u tohoto dílu nejsem zklamán. Jsem asi rád, že ve svém věku jsem se tohoto díla dožil a mohu umřít v klidu.

Mojepočteníčko
05.07.2019 4 z 5

Až po přečtení tohoto dílu jsem pochopila, čím si autorka získala srdce mnoha čtenářů. Příběh skutečně nabírá na obrátkách, začíná být temnější a Harry se musí těm nejnebezpečnějším situacím postavit sám. Což podle mě do jisté míry svědčí o tom, jak se jeho postava vyvíjí, dospívá.
Spisovatelka mě také fascinuje tím, jak je její příběh vykonstruovaný a promyšlený. Všechny ty názvy zaklínadel, formulí, zvířat, pomůcek...wow! Vážně smekám.
Mám jednu jedinou výtku. A sice korekce textu. Chybějící háčky, čárky, spojení předložek se slovem (mám nové vydání). Což je škoda. Zvlášť vezmu-li v potaz krásnou obálku a cenu knížky.

l.e.d
01.07.2019 4 z 5

První dva díly byly pohádky. Díl třetí byl pak o něco temnější. Ohnivý pohár zase trochu zatopil pod hrncem.
Dával bych dětem každý rok jeden díl ať rostou stejně jako Harry.

kuruteku
23.06.2019 5 z 5

Tak tahle kniha už začíná být silnější kalibr a u dětí mladších 12 let bych se pomalu bál jim ji doporučit. Harrymu už je 14 a čeká ho souboj, ve kterém nerozhodují jen schopnosti, ale i přátelé a náhoda. Štěstí přeje připraveným a tak vše zvládne - ale na úkor výčitek svědomí, poznání, že dělící čára mezi životem a smrti je tenká a cena za přežití vysoká. Od této knihy už není žádné co kdyby, ale jde o souboj na život a na smrt, který rozhodně jen skutečně lidství - schopnost lásky a kamarádství.

malazluta
13.06.2019 4 z 5

K celé sérii o Harry Potterovi jsem přistupovala opatrně. Z počátku mě hodně odrazoval ten mediální rozruch kolem knih této autorky. Celou serii od začátku až do konce jsem si přečetla poměrně nedávno a musím dodat, že jsem ji zvládla jedním dechem. J.K.Rowlingová má opravdu talent a úžasnou fantazii, stvořila příběh, který je jedinečný, napínavý a nejde se od něj odtrhnout.

Cleo De Nile
06.06.2019

Podle mě nejslabší kniha ze série, a stejně to platí i pro filmové zpracování. To ale v případě J. K. Rowling stále znamená hodně vysokou kvalitu :-) Když jsem to četla poprvé, nemohla jsem uvěřit tomu konci, a celé té zápletce s "Moodym" (Hádám, že Harryho znají snad všichni, ale pokud ne, omlouvám se za případný spoiler.) Hodně jsem si oblíbila Fleur.

Mamosvain
03.06.2019 5 z 5

Čtvrtý díl je mým oblíbeným filmem (což je, zdá se, názor menšiny), takže u knihy jsem nečekal nic horšího. Pravda, párkrát jsem se v ději zasekl nad tím, co je všechno vlastně jinak, ale z celkového hlediska se myslím film dost dobře drží předlohy. Ale nemůžu si pomoct a říkat si, že se mi vlastně kniha nelíbila tak moc, jak jsem doufal. Samozřejmě i přes to dávám pět hvězdiček, protože prostě je to Harry Potter, že ano :D

PhoebePollard
29.05.2019 3 z 5

Můj asi nejméně oblíbený díl. Myslím, že kdyb se tenhle díl vůbec nestal, ničemu by to nevadilo. Celý turnaj působil už od začátku jako fraška, zvlášť, když nehcali Harryho soutěžit, navzdory tomu, že to pravidla jasně zakazují... Styl Rowlingové je však čtivý a příjemný, což to všechno trochu vyvažuje.

seiwaa
29.05.2019 4 z 5

Když člověk prvně sleduje a pak čte, spousta věcí z filmu se mu objasní. Podrobnost některých pasáží je až přehnaná, ale u některých podstatných věcí, které byly ve filmu vynechány, jsem za ni byla ráda. Doporučuji všem těm, co ještě nečetli.

m_friedlova
29.05.2019 5 z 5

Parádně napsaný díl nabitý informacemi, díky kterým začíná příběh zapadat do sebe. Poslední kapitoly jsem doslova hltala.

any37
25.05.2019 5 z 5

Píšu to všude a vždy - ta kniha, celá série je dokonalá. Ale dá se o tom napsat vůbec něco jiného? Můj nejoblíbenější díl, u kterého se, podle mě, při zfilmování hodně skvělých věcí vyškrtalo.

sd1992
20.05.2019 5 z 5

Samozřejmě jako vždy super... :-) Tento díl mám nejradši i jako film, takže jsem si celou knížku nesmírně užívala.. ;-)

animovanej medv
07.05.2019 5 z 5

Mám ráda celou sérii, ale myslím, že tento díl je předěl a nejen hlavní linií děje. Je to předěl mezi pohádkou a literaturou pro všechny věkové kategorie.
Obsahuje SPOILERY.
V bodech, věci, co mě zaujali tentokrát:
1. Fakenews a vliv médií. Líbí se mi, jak lehce Rowlingová dokáže ukázat, jaký vliv mají média na náš život, jak ovlivňují to, co si myslíme. Dokonce, co si myslíme o lidech, které známe. Paní Weasleyová je bez pochyby skvělá žena, ale když se dočetla, že Hermiona zlomila srdce Harrymu, chovala se k ní opravdu škaredě.
Rowlingová ale zašla ještě dál - i rozhodnutí, že se zakáže médiím o něčem informovat, dokáže změnit běh dějin. To, že nikdo svět neinformoval, že pán Zla se vrátil, jistě zamíchalo kartami ve prospěch vyvítekoho.
2. Paradox toho, že pán Zla nevěřil v sílu lásky a její moc, ale přesto riskoval hodně, aby trošku krve z Harryho Pottera a tím pádem trošku lásky, která mu zachránila život, přenesl na sebe.
3. Líbí se mi, jakou důležitost dává Rowlingová lásce obecně.
Láska zachránila HP. Láska Skrka staršího k jeho manželce zachránila i Skrka mladšího a tím vlastně pomohla návratu Voldemorta. Láska je zde jako ta síla, co dává věci do pohybu. Líbí se mi, že není vždy pozitivní ani negativní.
4. Mám fakt ráda Brumbála.
5. Je mi líto a už to tu bylo řečeno, že na takových maličkostech není ve filmu místo. Jediné, co tam je opravdu podrobně je hlavní dějová linka. Série HP by si rozhodně zasloužila seriál.
6. Když už jsme u toho filmu - tam mi velmi chyběla scéna z ošetřovny, kdy se Sirius ukáže Snapovi. A Brumbál jim řekne, že je nutné zapomenout na staré křivdy.
7. Líbí se mi dějová linka s dvojčaty a o tom, jak se snaží vydělat si peníze na svůj obchod. Je to vlastně drobnost, ale z pohledu dalších dílů dost důležitá. Kde dva kluci z velmi chudé rodiny jinak našli peníze na vybudování obchodu na Příčné ulici?