Harry Potter a Ohnivý pohár

Harry Potter a Ohnivý pohár
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12/bmid_harry-potter-a-ohnivy-pohar-780-12.jpg 5 13032 13032

Harry Potter série

V Bradavicích se bude konat Turnaj tří kouzelníků. Zúčastnit se ho smí jen studenti, kterým už bylo sedmnáct let, a tak Harry Potter zatím alespoň sní o tom, že turnaj jednou vyhraje. Jenže když o Halloweenu Ohnivý pohár vyřkne své rozhodnutí, Harry s úžasem zjistí, že je mezi vybranými. Čekají ho smrtící úkoly, draci a temní čarodějové.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Goblet of Fire , 2000

Dada_cte
25.04.2019 5 z 5

Autorka se překonala! Kniha je úžasná a prostě dokonalá. Ta atmosféra, která v ní vládne - tiše závidím za takové nadání pro psaní ❤️

tsal
14.04.2019 4 z 5

Pro většinu fanoušků je přechodovým dílem série Vězeň z Azkabanu, ale pro mě je to spíš Ohnivý pohár. Byť je Vězeň temnější než předchozí dva díly a začíná se dotýkat dospělejších témat, stále jde o relativně epizodní záležitost soustředěnou na osobní drama a nenápadně couvající před skutečnými následky. Pohár se však od osobního dramatu přesouvá k dramatu všepohlcujícímu. Smrt přestává být vzdálenou nebo potenciální záležitostí a stává se aktuální událostí. Otázky a morální dramata se otevírají v mnohem větším počtu a závažnosti. Důvěra v lidi kolem, význam malého vítězství v kontextu mnohem větší události, plíživá radikalizace společnosti, mediální ovlivňování veřejnosti, populismus v politice. To vše na čtenáře vyvíjí najednou mnohem silnější tlak a to i přes značně naivní způsob psaní, kterého se Rowlingová nezbaví až do konce série. Body za to, že si to všechno vlastně uvědomíte hlavně v retrospektivě, protože během čtení spousta událostí vypadá úplně jinak než po dočtení a většina knihy se tak po většinu času tváří jako nevinná dětská literatura.

Nejoblíbenějším faktorem celého dílu je jednoznačně Pošuk Moody. Když si po dočtení projedete všechny jeho scény a přehodnotíte je v novém světle, je to prostě wow! Jednoznačně nejlepší výkon celé série i po zahrnutí Brumbála, Voldemorta a Harryho. Příklad za všechny, jak jste se na první hodinu obrany dívali při jejím čtení a jak jste se na ni dívali po dočtení knihy? Svět potřebuje bandu etiků, kteří by si nad tím sedli a něco pěkného nám sepsali.

Hvězda dolů bohužel za to, že Rowlingová prostě neumí psát akční scény. V tomto ohledu díky bohu za filmy, které umí dodat ten správný adrenalin.

Eunike93
12.04.2019 5 z 5

Tak jsem se dočkala :-) Vše, co bylo z mé strany vytýkáno třetímu dílu je Ohnivým pohárem napraveno! Naprosto odlišný začátek způsobil, že jsem byla ještě zvědavější. Školní rok byl nabitý dobrodružstvím a za každým rohem číhalo překvapení. Moc jsem se bavila a dokonce ani nemám výčitky z lenošení u knihy, jelikož to byla i posilovna :-D

rejhyl
07.04.2019 4 z 5

Čtvrtý vstup do světa Harryho Pottera nejspíše není ta nejúžasnější jízda série, ale čte se obecně pěkně a nově představené postavy jsou veskrze sympatické a vkusně zakomponované do příběhu. Ohnivý pohár je ovšem také plný hloupých rozhodnutí dospělých lidí, kterými posléze trpí mladí a naivní hrdinové příběhu. Vše ovšem lze odpustit díky spisovatelčina umu pracovat právě s těmi postavami velmi jednoduše, ploše a až cíleně neprakticky. I tak pro fanoušky světa (jehož jsem hrdým členem) moc hezké čtení.

eliska2126
31.03.2019 4 z 5

Harryho Pottera obecně čtu strašně ráda. Knihy jsem četla, když mi bylo asi 12, takže teď po 8 letech jsem si řekla, že si to zopakuju. Ohnivý pohár se tak strašné liší od filmu, až jsem valila oči! Kniha jako vždy čtivá, plná magie a překvapení. Celý turnaj je velmi promyšlený a propracovaný. Fakt nechápu Rowling, jak něco takového mohla vymyslet! Od začátku do konce jsem byla napjatá a v očekávání, co přijde dál. Malinko mi vadí, že bojové a akční scény Rowling neumí tak úplně akčně vykreslit.
Od filmu jsem se odprostila už na začátku, kdy je poznala, že to nemá cenu, že v knize je to úplně jinak.
Docela by mě zajímal i nějaký příběh z Krásnohůlek nebo z Kruvalu, aspoň jedna dvě knížky. Mohlo by to být zajímavé.

Fazulajda
30.03.2019 2 z 5

O bože můj. Nejsem zrovna fanoušek téhleté série, spíše přesně naopak, ale tak rychlý sešup od třetího dílu jsem opravdu nečekala. A to nemluvím o pátém dílu, ve kterém jsem se dostala na sedmistou stranu a ačkoliv je mi líto všeho toho času, už se ani nehnu. Proto bych se ráda vyjádřila k celé sérii zde.
Příběh a svět je dobrý, ale rozhodně mi nepřijde, že bychom měli dělat z Rowlingové génia. Vemte si jakoukoliv kvalitnější fantasy sérii. Rozsáhlost příběhu i světa bude naprosto totožná. Není to o ničem jiném, než si někam na papír zapisovat, jak funguje svět a jaké zásadní zlomy se v příběhu udály. Ale když se zaměřím na zpracování, to je naprostá katastrofa. Nudné a zbytečné popisy nudných a zbytečných věcí, nejméně padesát stran věnovaných SPOZÚŠ (nebo jak to sakra bylo) a nesnesitelné chování hlavních postav. Jako pardón, ale když už je Harrymu kolik? Čtrnáct. Čekala bych trochu jiné chování. Prakticky na nic nepřijde sám, ale hlavně, že on je ten slavný a úžasný. Co by byl bez ldí, které má okolo sebe? Nic. Kluk, který přežil, toť vše. Ideální délka dílu je těch dvě stě až nějakých tři sta stran. První tři díly byly snesitelné, ale čím delší díl, tím více slepých a vyloženě nasílu vycpaných míst o ničem.
A nemyslete si. Já chtěla, aby se mi to líbilo. Já to moc chtěla. Ale bohužel, nebudu se přesvědčovat, že je to dobré, když sama moc dobře vím, že ne. V čem skví to kouzlo?

Monini
20.03.2019 4 z 5

Kniha opět výborná, ale srážím hvězdu za neustálé otravné opakování všech již dobře známých věcí dokola. Nemusím v každé knize číst kdo je Hagrid a jaký je pan školník, jak Harry vyrůstal a jak jsou Weasleyovi chudí...

Vakalik
12.03.2019 5 z 5

Sérii Harryho Pottera jsem četla několikrát. Po letech jsem se ke knihám chtěla vrátit a zkusit, jestli mě budou bavit stejně, jako v dětství. Baví. Sice už znám konec a vím jak která kniha i celá série dopadne, ale spoustu detailů, menší příběhu a dějových linii jsem si nepamatovala. Nemám sice úplně nejoblíbenější díl, ale čtyřka určitě patří k mým favoritům. Pro mě osobně je to ještě takový poslední trochu pohádkový a pozitivní díl.

oblakaknih
10.03.2019 5 z 5

Tohle je skvělý díl! Velké plus je pro mě to, že zde není tolik zmínek o Protivovi.

Edona
06.03.2019 5 z 5

Rowlingová píše nesmírně poutavě, kniha se čte sama. A vzhledem k tomu, že celou sérii jsem četla už nesčetněkrát a pořád se bavím.. tak na tom něco je! Už jsem zapomněla na některé události a byla jsem mile překvapena, co všechno kniha skrývá. Těším se až si znova přečtu další díly.

stoun25
06.03.2019 3 z 5

Slušný příběh, ale ubírám body za sloh.. Všechny knihy od paní Rowlingové mi přijdou tak slohově jednoduché že bych myslel že to napsala v šestnácti letech. To jediné mi kazilo dojem z knih.

Terez25
25.02.2019 5 z 5

Tento Harry mi dal trochu zabrat. Chvíli mi trvalo, než jsem ho přelouskala, ale opět jsem se jen utvrdila v tom, že je to čtení pro radost.:)

Daxania
18.02.2019 5 z 5

Jako člověk, který ani filmy Harryho Pottera nesledoval nijak pečlivě, jsem u téhle knihy čuměla asi nejvíc.. Už v tomhle díle je dost informací navíc a dost postav, které ve filmu vůbec nebyly, takže pro mě překvapující. Super a zábavné. :)

DK197
10.02.2019 5 z 5

Přestože se považuji za velkého fanouška H. Pottera, knihy čtu za sebou teprve podruhé v životě. Je to tím, že knih, co chci přečíst, je tolik a času tak málo... Tudíž vracet se k něčemu již přečtenému je pro člověka, který knihy nečte rychlostí závodníka, vlastně jen zdržování od toho, co by ještě mohl stihnout přečíst nového, dokud ještě dýchá. A právě díky tomu nyní po letech znovu žasnu.

Tolik detailů, které člověk během let zapomněl, tolik vedlejších linek, co krásně dokreslí hlavní příběh... A sebemenší maličkost má své pevně dané místo ve skládačce. Perfektně vystavěné. Ačkoli konec možná trochu ukecaný... Ale víte co? Ono je to tím, že teď už víme, co a jak. Když to ovšem prvně vyšlo, ani čárka nám nepřišla zbytečná. Naopak - každá znamenala delší pobyt v Bradavicích a střípek detailu světa, jenž jsme milovali...

Je zvláštní, že s postupem let, jak člověk pozapomněl na knihu, jsem si docela oblíbila film. Samostatně hodnoceno se dost povedl. Jakmile to však přirovnáme k originálu, je to hrůza. Charaktery ve scénáři jsou odlišné od knižní předlohy, zápletky kromě turnaje chybí a jiné záležitosti jsou natočeny pozměněně... Tento díl mně přesvědčil, že Potter by si zasloužil seriál. Tam by všechno snad vykreslili pečlivěji. Doufám...

PS: Někomu to přišlo málo temné a akční. Myslím, že zásluhou žánrově nepřesného filmu se zapomíná na to, že hlavnímu hrdinovi je 14 a kniha je pořád psaná hlavně pro mladší čtenáře, popřípadě přímo řečeno děti. Jak moc hororové byste to jako chtěli? Je to akorát.

miska98
09.02.2019 5 z 5

První díl série, který je napsaný odlišně, než ty předcházející - najednou je cítit, že se něco děje, najednou je něco jinak... začátek toho, co má teprve přijít.

Ana72154
09.02.2019 5 z 5

Klasika. Jsem ráda že jsem knihu četla, protože vím víc věcí než člověk, který viděl jenom filmy.

Michelle95
03.02.2019 5 z 5

Čtvrtý filmový díl naprosto zbožňuji právě proto, že je celý nabitý neskutečně vzrušujícími událostmi. Čtvrtý díl knižní je ale ještě lepší! Naprosto jsem hltala stránky, kdykoliv jsem měla čas a užívala si každou chvilku, kdy jsem nebyla v realitě, ale v Bradavicích a stejnou každou chvilku jsem si přála, abych tam doopravdy mohla být! Jako všechny díly předtím a všechny díly poté, i tenhle je opět srdeční záležitost, a i přesto že se opakuji, tak to tak prostě je a bude! Čtvrtý díl jsem tedy četla podruhé v životě a rozhodně ne naposledy ! :)

jahex
31.01.2019 5 z 5

Čtvrtý díl jsem netrpělivě očekával, protože teprve vycházel, když jsem se zažral do Harryho Pottera. Když jsem konečně otevřel knihu a začal číst, tak jsem se musel asi 3x přesvědčit, že opravdu čtu Pottera, protože to začínalo tak divně. :D Myslím, že tento díl je jeden z nejpropracovanějších. Kromě hlavní zápletky je tam spoustu dalších podpříběhů a to mě bavilo.

PlayEasy684
19.01.2019 5 z 5

No, tady snad není co dodávat. Na stejně vynikající úrovni jako ostatní díly.

terezaki
15.01.2019 5 z 5

Hrdinové nám dospivají a svět se mění. Nejen k lepšímu. Zlo sílí a my se můžeme vydat opět do světa čar a kouzel. Připravte se na napětí a pasáže, které vám neumožní zamhouřit oka.