Harry Potter a Ohnivý pohár

Harry Potter a Ohnivý pohár
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12/bmid_harry-potter-a-ohnivy-pohar-780-12.jpg 5 13032 13032

Harry Potter série

V Bradavicích se bude konat Turnaj tří kouzelníků. Zúčastnit se ho smí jen studenti, kterým už bylo sedmnáct let, a tak Harry Potter zatím alespoň sní o tom, že turnaj jednou vyhraje. Jenže když o Halloweenu Ohnivý pohár vyřkne své rozhodnutí, Harry s úžasem zjistí, že je mezi vybranými. Čekají ho smrtící úkoly, draci a temní čarodějové.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Goblet of Fire , 2000

Roxyfire
13.01.2019 5 z 5

Kniha mého dětství

PWM
08.01.2019 4 z 5

Harry Pottera čtu rád a s chutí. Nicméně opravdu nemohu napsat, že knihy považuji za vyloženě dobré a už vůbec bych si to netroufal tvrdit o Rowlingové jakožto spisovatelce…

Přesto je ale Ohnivý pohár v sérii mimořádně povedený. Zatím mám tedy přečteno pouze 6 dílů, ale ohnivý pohár je, z mého pohledu, nejpropracovanější a nejkvalitnější z doposud přečtených knih série.

V postatě celé vyprávění dává smysl, postavy jednají téměř logicky a oproti předchozím dílům výrazně získávají na plastičnosti. Již od začátku knihy jsou k nalezení bezmála „detektivní“ náznaky, ze kterých je možné vyvozovat, že je „něco špatně“. Nicméně nejsou jednoznačné a tak úspěšně svádí z cesty…

Skvělé je poměrně široké spektrum různých „záporáků“, kteří mají odlišné motivace a cíle a různým způsobem ovlivňují děj. Navíc je zde výborné členění jednotlivých postav téměř ve stylu různého „přesvědčení“ někdy z dávnověku Dračího doupěte… Především hlavní záporná postava knihy je pojata opravdu skvěle, s uvěřitelnou a propracovanou motivací i jednáním.

Už si zvykám, že Rowlingová má ráda vyprávění a detektivní dedukci ve stylu slečny Marplové (koneckonců, pokud vím, sama snad i nějaké detektivky napsala) a příliš neholduje „akci“. Proto mě ani nepřekvapuje, že hlavní akční momenty jsou opět převyprávěny jen nedbale a povrchně a navíc samozřejmě málo uvěřitelně. Knize ale ani jen-aby-se-neřeklo souboj s dračicí ani naprosto-šíleně-neuvěřitelný souboj s nejmocnějším nejneschopnějším kouzelníkem všech dob a jeho kamarilou ve skutečnosti nijak podstatně neubírají na působivosti.

Je mi líto přetrvávajících nelogičností v propojení kouzelného a mudlovského světa. Velmi mě mrzí, že ani v této rozsáhlé knize autorka nenašla místečko na vysvětlení, proč kouzelníci tak málo vědí o mudlovském světě. Zejména s ohledem na to, že jen málokdo je „čistokrevný“ a většina z nich tak vyrůstala v běžném světě a navíc obrovské množství kouzelníků bydlí ve velkých městech, jako obyčejní lidé…záhada…

Dlouhé knize by samozřejmě prospělo drobné proškrtání, například právě závěrečné setkání s Voldemortem by bylo dobré zkrátit či zcela vyškrtnout. Kdykoli je tato postava jen jménem a tím, o kom se nemluví, je dostatečně děsivá a nahání hrůzu, jakmile se objeví na scéně, je to obvykle úsměvné. Dodnes mi není jasné, zda ho v této části knhy autorka zesměšnila omylem, nebo zcela záměrně ve stylu Boba Saint-Clare v Muži z Acapulca…

Celkově vzato: je to velmi povedená kniha, dost možná nejlepší z celé série. Výrazně předčila má očekávání a zaslouží si snad i čtyři hvězdičky…

Twinny
27.12.2018 5 z 5

Tradice se musí ctít. Nejen v mudlovském světě, ale i ve světě čar a kouzel. Máme to ale štěstí, my mudlové, že jsme se mohli setkat s dalšími zvyklostmi kouzelného světa.
Hlavní hrdinové se postupně dostávají do puberty, ale o to víc je milujeme. Já určitě.

2011

Haloon
26.12.2018 5 z 5

Ohnivý pohár byl dalším zdařilým dílem ze série HP. Stále kouzelné Bradavice, se všemi duchy, chodbami a kouzly letos vítají turnaj, tak nebezpečný, až se divím, že ho ministerstvo kouzel schválilo.
Každopádně náš brýlatý hrdina s jizvou na čele se opět dostane do víru nebezpečných událostí, ještě temnějších než v díle předchozím. Nejedná se už jen o dětskou knihu, neboť Harry, stejně jako čtenář je už na prahu dospělosti.
Báječné dílo, skvěle zpracované a čtivé nad míru a vhodné pro každého čtenáře. Je to také první díl HP, který je tak rozsáhlý, že i po shlédnutí filmu bude čtenáře čekat mnoho překvapení.

Hania932
23.12.2018 5 z 5

Zatím nejlepší díl! Čtení jsem si hrozně užívala. Bylo to magické a dokonalé! Další rok v Bradavicích plný dobrodružství. Od začátku do konce je to plné napětí. Je to strašně čtivé a já měla nutkání pokračovat furt dál a dál. Autorka je skvělá, protože tento díl je dokonalý a já nemám co bych mu vytkla. I když vím jak to dopadne, tak jsem měla stejnak obavy jak to nakonec dopadne. Po tomto díle jsem si Harryho ( jestli je to vůbec možné) zamilovala ještě víc.

sgjoli
16.12.2018 5 z 5

Ten nápad s kouzelnickou soutěží mi připadal zajímavý, i když je fakt, že jsem si při prvním čtení říkala „Co je to sakra za školu, že dospělí lidé dobrovolně nechávají studenty, skoro ještě děti, účastnit se tak nebezpečných soutěží, kde jim hrozí smrt, a ještě je v tom podporují?“ :-D Ale jo, bavilo mne to a já si to moc užila. A to zapojení jiných škol mi přišlo jako skvělá myšlenka. Skoro bych si možná uměla představit nějaké příběhy, které se odehrávají na těchto školách – docela bych si na toto téma něco i přečetla. :-D

Olga.S
29.11.2018 5 z 5

Naprosto skvělé! :-)

Pistácie
27.11.2018 5 z 5

Dlouho jsem se v téhle knize plácala a nemohla jsem se dostat přes půlku. Čtvrté dílo v angličtině se mi četlo dobře, ale stejně jsem se pořád nemohla chytit na tu správnou vlnu. Druhá půlka už mě opět unášela na velkém okouzlení magickým prostředím. Měla jsem tu opět problémy s Hagridovou angličtinou, ale nově i s francouzskou angličitnou Fleur a Madame Maxime a dalších postav. Ale opět se ukázalo, jak to má Rowlingová promyšlené do nejmenšího detailu. Fakt smekám.

Audrina
26.11.2018 5 z 5

Příběhy začínají být temnější a temnější, naši hrdinové dospívají a temné síly nabývají na síle. Dřív jsem čtvrtý díl milovala, dnes už preferuju jiná pokračování. Přesto je čtvrté pokračování skvělým předělem mezi dětskou naivitou a dospělou realitou kouzelnického světa...a ten konec vždy obrečím

Margherita_N
16.11.2018 5 z 5

Můj oblíbenej díl. Je tam nejen brouzdání po Bradavicích a jejich zahradě, ale taky mistrovství světa ve famfrpálu, turnaj tří kouzelníků, kam přijedou zahraniční hosti - a z toho se pak ve filmu dala vytěžit spousta krásných scén. Harry se opět projevuje trochu nedůvtipně, ale nakonec to při dramatické hřbitovní scéně zase všem natře a všechno je tak, jak má být. :)

Coucouha
13.11.2018 5 z 5

Knihami o Harry Potterovi jsem byla dosud "nepolíbená". Po každé knize, kterou přečtu si za odměnu pustím film, který jsem doteď taky ani jeden neviděla, takže spoilery mám minimální a proto mohu s čistým svědomím říct, že "ohnivý pohár" je prozatím můj nejoblíbenější díl, i když všechy jsou zatím skvělé!!! Je mi 29 let a prožívám ty příběhy, jako by mi bylo "náct" :) Harry je prostě láska!!! Už jsem se pustila do pátého dílu a zatím velká spokojenost :)

Lubisek
10.11.2018 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár - můj nejoblíbenější film. Proto jsem se velmi těšil na knížku a dopadla také na výbornou. Můžeme v ní vidět spoustu rozdílností, což je paráda. Například Winky. Ta ve filmu opravdu velmi chybí. Jen mě trochu mrzel pozvolný začátek a poté malinko urychlený průběh turnaje. Ovšem závěrečné kapitoly byly naprosto fascinující. :)

sarka9190
08.11.2018

Tento díl jsem četla nejčastěji.

RamonVarga
26.10.2018 4 z 5

J.K.Rowling buduje atmosféru napětí a strachu a Harry už dospívá a musí poznat i jinou stránku slávy, když ho někdo přihlásí do Turnaje čtyř škol.

Ivka14
23.09.2018 5 z 5

Další úžasný díl Harryho Pottera,který vás nutí číst.

Phyl
11.09.2018 4 z 5

Celý děj směřujíce k jednomu velkému uslzenému finále, kterým protečou potoky ba přímo moře slz zášti, smutku a tak dále... Největším uplakánkem je pak jednohlasně zvolen hlavní záporák, který vyplésní své ustrašené a přelétavé nohsledy za to jakou péči měli o jeho osobnost po jeho velkolepém pádu. Se slzami v očích a rádoby strašidelným hlasem, jenž je zastřen právě oním zadržováným pláčem, takže je to spíš hlas plný křivd a ústrků na třináctileté dospívající adolescentce, se snaží působit na své přisluhovače jako jejich hlavní král Jelimán, nahání jim hrůzu a opět jim do temných srdcí sadí semínko lásky, pouze a jedině k jeho vlastní osobě, jenž je okamžitě opět hluboce zakořeněno, jako tomu bylo v dobách největší slávy. Během této etudy zhrzeného hraběte zla a nenávisti, se právě pan hlavní zloun snaží být tak drsný a nekompromisní, že jeho hlavní rozkuřovač raději obětuje jakýkoli úd (aby nemusel pořád dokola poslouchat jeho stížnosti na kamarády z dob kdy spolu chodili ven dělat neplechy, ale ve skutečnosti byli kamarádi jenom když se jim to hodilo), a nakonec je přinucen zabít zbytečnou postavu (aby opět utišil ten nekonečný příval pláče a sebelítosti), která měla přírůst k srdci a donutit nás plakat víc než toho lotra zlounského, což se minulo efektem a já neustále jenom přemýšlel, zda tohle měl být ten velkolepý nástup největšího pána zla, jaký kdy byl, nebo to měla být parodie na časopis bravo, kde třináctiletá nána zhrzená světem a svým idolem píše o tom, jak měla sex s polštářem a jestli není náhodou těhotná.

TimeLord
27.08.2018 5 z 5

Sériu Harryho Pottera som začal čítať v ôsmych rokoch. Čo povedať, bola to jedna z mojich najobľúbenejších.

Pauvka
07.08.2018 5 z 5

Nejde nemilovat. Dil, kdy se pribeh pro deti zmenil na napinave a akcni cteni❤ diky za to, ze Harry je!

LuiCJ
03.08.2018 5 z 5

TENTO KOMENTÁR MÔŽE OBSAHOVAŤ SPOILERY!!!
Až do augusta 2017 som nevedel takmer nič o Harrym Potterovi. Mená ako profesor Snape či Minerva McGonagallová mi nič nehovorili. Avšak po prečítaní knihy Harry Potter a Kameň mudrcov sa to všetko zmenilo.

Zistil som do čoho som sa to vlastne pustil a prečo je svet Harryho Pottera tak úžasný.
Som človek, ktorý neverí v mágiu a čary a myslím si, že každý človek či už je to dieťa alebo dospelý si vie uvedomiť, že sa jedná o fikciu - a týmto by som chcel ukončiť všetky zbytočné, provokaterské a nepravdivé reči (ktorým veľa ľudí verí) o tom, že Harry Potter navádza deti na mágiu a čarodejníctvo. Vôbec to tak nie je. A v podstate tu ani tak o to nejde.

Hlavnú úlohu tu má príbeh, ktorý je úžasne detailne prepracovaný a hlavne zasadený do perfektného prostredia. Predstavme si nejakú stavba z LEGA, kde máme na začiatku iba múry, každým krokom ich zväčšujeme, pridávame nové časti a postupne sa naše múry začínajú meniť na palác, ktorý neustále vylepšujeme. Podobne je to aj s Harrym Potterom. Každou knihou sa príbeh posúva, objavujú sa nové postavy, odkrývajú sa nové spojitosti a súvislosti, pribúdajú lokácie a miesta a hlavne je krásne sledovať ako Harry rastie, čo zažíva a čo cíti.
Týmito slovami som chcel v krátkosti zhrnúť čo si myslím o Harrym Potterovi ako knižnej sérii a teraz už môžme prejsť k samotnému dielu Harry Potter a Ohnivá čaša.

Štvrtý diel je rovnako úžasný ako jeho predchodcovia. Zaujímavá bola zápletka okolo Trojčarodejníckeho turnaja a rovnako aj samotné úlohy, ktorým museli postavy čeliť. Najviac sa mi páčila úloha číslo 2. Ten vodný svet v rokfortskom jazere bol perfektný nápad, ktorý úžasným spôsobom obohacoval príbeh. Harry Potter vlastne bojuje s Voldemortom počas celej knihy, no nepriamo. Fyzický boj nastal až na konci knihy. Autorka dokonale vystihla tú temnú atmosféru, ktorá vládla na cintoríne, kde sa to celé odohralo.
Kniha sa skončila dobre, no nie úplne. Harry Potter a Fénixov rád priamo naväzuje na toto dielo. Je to ako jeden veľký príbeh rozdelený do siedmich kníh.

Na záver by som chcel dodať, že táto kniha má veľmi peknú myšlienku. Nie je všetko ako vyzerá v dobrom slova zmysle. Harry Potter formálne nevyhral všetky úlohy turnaja a ani nie je najlepším žiakom na Rokforte. Toto sú však veci vonkajšie. Má to čo iný nemajú a tým nemyslím jazvu ani prežitie Voldemortovho útoku. Robí dobré skutky, pomáha a má dobré srdce. A to je to najsilnejšie. Nájdeme to aj v reálnom živote. Nie všetci sú úspešný a dokonalý navonok, no vnútri sú dobrí a nezištne pomáhajú druhým. Začnime aj my a svet bude hneď krajší.

Pitbullka
30.07.2018 5 z 5

Tuhle sérii nejde nemilovat. První z těch temnějších a více akčních dílů.