Hellraiser
Clive Barker
Franku Cottonovi, požitkáři, jenž vyčerpal veškeré možnosti zábavy v této realitě, se podařilo odhalit tajemství Lemarchandovy kostky, bájného hlavolamu, který otevírá dveře k absolutním rozkoším jiných sfér. Stanul na prahu a vyčkával příchodu svých průvodců, cenobitů, příslušníků tajného řádu těch, kdo rozkoš také hledali, našli a už také pochopili, že s vypjatou smyslností je neodmyslitelně spjata i její věčná souputnice: trýznivá bolest. Hrůzná, nesnesitelná kombinace však Franka přivede za hranici života, zpoza níž mu může pomoci pouze Julia, žena, která kdysi podlehla kouzlu jeho osobnosti. Při boji za Frankovu záchranu dojde ke střetu zástupců pekelného světa blahé agonie s obyčejnými smrtelníky, ovládanými chtíčem, žárlivostí i láskou.... celý text
Literatura světová Horory Novely
Vydáno: 2021 , CarcosaOriginální název:
The Hellbound Heart, 1986
více info...
Přidat komentář
Jako fanoušek prvních dvou dílů série Hellraiser jsem se těšil, že kniha, která celou sérii inspirovala bude ještě o něco lepší. Bohužel, místo očekávaného překvapení jsem narazil na příběh, který se mi zdál být spíše klišovitý a nedostatečně propracovaný. Kniha sice obsahuje unikátní koncept Cenobitů, ale zbytek příběhu působí povrchně. Hlavní "lidské" postavy jsou stereotypní a zdá se, že Barker se snaží brutální násilí vyvážit "filozofickými" úvahami, což mi však přišlo nepřesvědčivé.
Dialogy jsou předvídatelné a celý osud postav je jasně daný dopředu. I když je téma slasher hororů často plné klišé, očekával jsem, že Barkerova práce bude něčím výjimečná. Naproti tomu mi přišla jako slabší dílo ve srovnání s jinými tuctovými horory, jako jsou například "braky" od Jasona Darka, které alespoň nezastírají svou žánrovou přímočarost a nabízejí zajímavější příběhové linie. Celkově jsem od knihy očekával více a zůstal jsem zklamán. A srovnání se Stephenem Kingem? Ne, to ani náhodou.
Knížku slupnete za jedno odpoledne. Příběh není komplikovaný, vlastně je slasherově přímočarý, postavy jsou hororově vyšinuté (jinak by se půlka jejich motivací a činů ani nedala vysvětlit) a většinou nesympatické...
Jen škoda, že z toho zvláštního zvrhlého světa, kde se stírá hranice mezi věčnou rozkoší a agonií, se nám dostává nahlédnutí pouze v letmých znepokojivých záblescích, protože Cenobité (a především Pinhead) jsou ti, kteří příběh i celý „fandom“ táhnou. Opravdu čtivě napínavé mi to přišlo až v části, kdy se do toho více vložila chuděra Kirsty.
Film je jeden z mála případů, kdy adaptace značně překonává knižní předlohu. Je "živější" a explicitnější – vizualizace a drobné změny oproti předloze tomu dodávají ten pravý šmrnc.
Ultimátní hororový krvavý nářez. Film jsem kdysi viděl a nedávno i nové zpracování a tak jsem věděl do čeho jdu, a jistě to pomohlo i mé představivosti. Temné, nadčasové, krví nasáklé, drsné a syrové dílo, které by jsi žádný milovník žánru neměl nechat ujít. Barkerovo psaní je svižné a čtivé, plné popisů, jež dají zabrat vaším nejtemnějším a nejzvrhlejším představám.
Citát z knihy: A během chvilky bylo po všem. Mrtvému muži bylo odňato všechno, co mohlo nabídnout ve smyslu výživy; prázdná skořápka, jež z něho zbyla, by nenasytila ani bleší rodinku.
Jedna z mála slavných klasik, které čas ublížil. A jedna z mála knih, kdy je asi film lepší než kniha. Po přečtení dvou dílů Knih krve jsem se těšil na autorovo styl a originální myšlení a to bohužel nepřišlo. Nevím, zda je to tím, že ve své době byla kniha unikátní, ale teď je již překonaná, nebo jen dvěma originálními prvky a to Cenobité a kostka a o tajemných jedincích z říše rozkoše jsme se toho moc nedozvěděli a Kostka mě zklamala, když mělo jít o jeden z nejtěžších hlavolamů a kdo jí v knize potkal, ten ji rozluštil…
Ostatní bylo jen klišé a je jedno jak to zabalíte, ale možná knize křivdím a do hodnocení se promítá moje vrozená nedůvěra k hororům….
Díky zubu času, který ohlodal originalitu příběhu dávám 3/6
Hellraiser!!! Taky to ve vás evokuje Motorhead a jejich parádní klípek s Pinheadem? Potažmo dokonalou kultovku zrežírovanou samotným autorem povídky The Hellbound Heart?
Barker, autor Velké a tajné show a Everville, nejlepšího co kdy napsal, tady předestře a zlehka načrtne rysy pekelně ujetého universa cenobitů a "krajiny za zrcadlem".
Starý dům a jeho tajemství, dva bratři - Rory a Frank, dvě ženy - Julie a Kirsty.
Frank už vyzkoušel ledacos a chce poznat tajemství Lemarchandovy kostky. Kdyby rozluštil hlavolam této kostky, mohl by zažít rozkoš o které sní. Dokáže tento hlavolam rozluštit? A když ano, přinese mu rozkoš, kterou očekává? Co vůbec obnáší odhalení tajemství a rozluštění této kostky? A jaká tajemství skrývá starý dům?
Horor plný napětí a děsu, který se čte jedním dechem, ale u mě vede Stephen King, jeho knihy se mi líbí mnohem víc. Hellraiser u mě na pět hvězd není, ale pro milovníky a znalce hororů, bude tato kniha patřit pravděpodobně mezi ty nejlepší.
Larry se s manželkou Julii stěhuje do starého rodinného domu. Najdou zde důkaz, že zde pobýval Larryho bratr Frank, se kterým má Julie jedno velké tajemství. Frank kdysi rozluštil tajemství Lemarchandovy kostky, která otvírá bránu do jiného dimenze a člověku přináší velké rozkoše, ale poté zmizel. Jen jeden člověk ho může ale přivést zpět, ale musí něco obětovat. Skvělý horor, ze kterého vás bude mrazit a slabší povahy můžou být dokonce některými scénami až znechuceny, ale je na každém zda otevře tuto knihu a bude chtít poznat tajemství Lemarchandovy kostky
Mě to tedy tak moc nesedlo, že se ani neodvážím hodnotit v domnění, že jsem to já, kdo něco nepochopil. Převládající pocit je mírné znechucení a nezájem.
Knihu jsem přečetla docela rychle .... Ale je fakt, že filmová verze mě bavila krapet více... Kniha mě spíše zaujala až v polovině...
Adaptaci, kterou sám Barker natočil rok po vydání knihy jsem viděl až mnohem později, než co jsem znal titul 'Hellraiser' a vídával v dětství Pinheada na plakátech (pamatuju si Hellraiser: Inferno). Přesto, jakoby se původní záměr, Barkerově touze vypsat se ze svých let prostituta, který se motal v sadomasochistických klubech, tak trochu vymknul kontrole, ačkoliv nevím, jak on sám se na tohle dívá; ale jakmile něco vypustíte "ven", už to tam je a žije vlastním životem. Otázkou je, jestli horor o interdimenzionálních masochistech s kostkou (úvodní scéna mi připomněla tu z Herbertovy Duny), přetavený do podoby hororové frančízi (ano, Štěpáne, nejsme žádné hranolky), v čele s "Pinheadem", který jakoby v podstatě definoval estetiku a o čem 'Hellraiser' je (potěšení, p-l-e-a-s-u-r-e, ale můžete zkusit i jógu), aby se následně během dalších 20-30 let rozjel do podoby kultovní béčkové série, kterou pravděpodobně zná každý fanoušek hororu, je to, co Barker očekával (sorry za vyčerpávající větu). Cenobity mi naposledy připomněla snad jen epizoda Ricka a Mortyho, ale, když čtu ty výhrady ohledně toho, že Barker detailněji nerozepsal universum okolo bytostí z jiné dimenze, které mají sloužit jako prvek strachu, jejichž filtrovaný odvar sledujeme skrze postavu Franka a jeho akty (ono vůbec, je docela zajímavé se podívat, jakým způsobem jednají všichni lidé v téhle knize a pak si říct, že na jejich volbách neshledáváte nic divného: snaživý ťulpas manžel, který je "mimo veškerý rámec", lovec požitkářství, který nikdy nemá dost a jde si jen za tím, co chce, nevěrná manželka, co se spolčí k vraždění, důvtipná kamarádka, co si chce zachránit kůži), říkám si, že spousta čtenářů asi nechápe horor a chce jen odpovědi. Barker, tohle jako někdo, kdo tvoří hodně v rámci žánru, chápe. Neznámo. A odsýpá to.
(SPOILER)
Za mě fantastický příběh, který se četl jedna radost. Kdo viděl film, tak bohužel nic nepřekvapí, film je totiž až na nějaké odchylky víceméně totožný. Ovšem jako téměř vždy, kniha prostě vítězí, protože tu hutnou atmosféru film úplně nepřevzal a nevyužil, jak mohl.
Opravdu se mi líbilo vyobrazení vztahu mezi Frankem a Julií, kdy oba toužili po něčem víc, nebáli se toho dosáhnout jakýmikoliv prostředky, ovšem každý si to ve finále představoval jinak. Julia měla svou pubertální představu o Frankovi a naivně si myslela, že co pro něj všechno neznamená a jemu šlo pouze o její zneužití, aby se dostal zpět.
Také se mi víc líbilo zakončení, kdy člověk opravdu cítil Frankův děs při představě, že přes veškeré úspěchy s útěkem nad ním sklapla klec a tentokrát pravděpodobně už finálně.
Asi jako všichni ostatní, jedinou menší výtkou je, že cenobité nemají větší prostor. Ale to asi záměrně.
Jinak super čtení. Clive Barker mě málokdy nudí, jeho styl psaní je opravdu osobitý a svižný. Jeho představivost mít. :)
80%
Tím, že otevřel Lemarchandovu kostku, udělal chybu. Obrovskou chybu.
__________________________________________________________________________________________________________________
Klasický parádní horor. Viděla jsem jako film, už pěkně starý. Atmosféra výborná, děsivé tak akorát. Nemůžu si stěžovat. Svěží tempo, napětí, hromada fantazie, nic nechybělo. Jen snad dovědět se trochu víc o Cenobitech.
Musím doporučit.
Zatímco Stephena Kinga už mám slušně "načteného", druhého krále hororu Clivea Barkera jsem dosud viděl jen zfilmovaného. Novela Hellraiser vydaná Carcosou to změnila. Naštěstí. Barker je totiž úžasný a jediné, co mě na knize mrzí, je její počet stran. Chtěl bych ze světa Cenobitů číst víc. Je to skvěle a syrově napsané, přičemž funguje hrůza i příběh. Barker se s tím nemaže a od první chvíle má příběh děsivé tempo. Velká paráda.
Lemarchandova kostka - bájný hlavolam otevírající brány k nepředstavitelným rozkoším. Záhadní cenobité připomínající tak trochu jehelníček a Frank Cotton, který touží po ještě větším uspokojení, než mu obyčejný lidský svět může dopřát.
Do této krátké knížečky jsem se pouštěla bez jakýchkoli očekávání a vlastně jsem ani pořádně nevěděla o čem to má být. Jen jsem ji na instagramu párkrát zahlédla a dozvěděla se, že má celkem úspěch, tak jsem se do ní pustila taky. V první řadě mě zaujala obálka, na které je cenobita. Ani teď po dočtení nejsem úplně schopna říct, co za tvora ten cenobita vlastně je. Čekala jsem, že tam bude trochu větší prostor pro vysvětlení, ale nevadí.
Žasnu nad fantazií autora. S Clivem Barkerem jsem se díky této krátké knížce seznámila prvně a udělal na mě opravdu velký dojem. Text byl svižný, dobře se četl a nebyl tu prostor pro žádné zbytečné obkecávání, což je mi u hororů sympatické. Bavilo mě to tajemství kolem kostky a závěr byl taky super. Nemám co vytknout, možná snad jen to, že bych chtěla o cenobitech i kostce vědět trochu víc, ale i ta nevědomost má v hororech své kouzlo a možná právě to mě na nich tolik baví.
Dalo by se říci, že se jedná o delší povídku. Filmové zpracování mě asi zaujalo více. Očekávala jsem, že se dozvím více o cenobitech, což se bohužel nestalo.
K tomuto dílku jsem se dostal skrze Čtenářskou výzvu. Čtení díky originální zápletce celkem odsýpalo, i když detailní popisy tělesného utrpení působily poněkud lacině. Ovšem jako nenáročná zábava pro dlouhou chvíli dobré.
Už mám Barkera docela načtenýho, a z toho, co jsem už pochroustal, si dovolím tvrdit, patří Hellraiser k tomu nejlepšímu. Barkerův svět děsivé fantazie, krvavého gore a květnatého jazyka může být ohromující ve spojení s dobrou myšlenkou a tady se to povedlo. Pinhead Davida Bradleyho byl vynikající ve stejnojmenném filmovém zpracování - 80 %
Spíše delší povídka, podle které vznikl hororový film s ikonickým monstrem přezdívaným Pinhead. Za knihou i filmem netypicky stojí stejný tvůrce - Clive Barker, jenž je považován za jednoho z mistrů hororu.
A určitě ne nezaslouženě. Hellraiser je správně atmosférický a má zajímavý námět. Vidíme mladý manželský pár, kterému to úplně neklape, jak se sestěhuje do nového domku. A v něm tak trochu straší. Ale není to klasický strašidelný dům. Bývalý milenec manželky a zároveň bratr manžela v jejich domku vyvolá odporné bytosti z jiné dimenze (jedním z nich je "Pinhead" - mimochodem v knize je to žena), které mu dopřejí ohromnou rozkoš, ale taky ho přitom tak trochu zabijí. Tenhleten lidský grázlík se ale ještě zuby nehty drží v naší dimenzi jako nějaký duch či Voldemort v prvních Harry Potter knihách. Pomoci mu navrátit se v plné síle může manželka jeho bratra, která po něm stále touží a je pro něho schopná udělat ledacos...
V Hellraiserovi najdete nechutnosti a znepokojivé scény, ale příběhově je to v podstatě tragédie jak od Shakespeara či ještě z dávnějších příběhů, které si lidstvo vypráví odnepaměti. Zrada, zakázaná láska a touha po moci. Taková skoro pohádka z dob, kdy pohádky byly surovější.
Čtivý temný příběh s originálními démony, tzv. "cenobity".
Osm extrémních akupunktur z deseti.
Autorovy další knížky
1994 | První kniha krve |
1996 | Hellraiser (dvě povídky) |
2004 | Abarat |
2001 | Knihy krve I-III |
1995 | Imagika I. |
Hellraiser má v rámci horrorové literatury již kultovní status a stal se jedním z jejích nosných pilířů. Je nemnoho horrorových příběhů, které by ve mně dokázaly vzbudit pocit strachu a mrazení v zádech (což horror navzdory vnímání mainstreamu primárně dělat nemá, pouze v závislosti na čtenáři může). Tohle je jeden z nich; byť musím uznat, že na třetí čtení už se prvek překvapení poněkud vytratil. Stále je zde však přítomna ona temná, rozklížená atmosféra, kde se rozehrává komorní partie s motivacemi, jejichž původ leží hluboko v lidské podstatě. To vše vede k velmi specifickému napětí, které na mne udělalo dojem. A samozřejmě, kdekdo může tohle dílo rozečíst kvůli mytologii cenobitů, kteří zde však nejsou ani tak hybateli děje jako spíše motivací pro jeho pohyb.
Ačkoli zde máme filmovou obálku, nejprve vznikla kniha; dodám tedy rovnou, že jakékoli hodnocení knihy podle filmu (za mě až na pár detailů předloze relativně věrného) logicky považuji za irelevantní. Ostatně, knihy mají schopnost zajít o chlup hloub, než audiovizuální médium. Díky tomu Hellraiser do edice Temnosti - svým nihilismem, hledáním i vnímáním existence - skvěle zapadá, což mi zprvu nedocházelo. Také musím vyzdvihnout překlad Milana Žáčka; je fakt, že mám-li načtené starší věci a objeví se nový překlad, v mé mysli to občas skřípe. Zde jsem tento problém neměl (snad jen řád Šrámu či entita Strůjce mi víc ladila v dřívější verzi, ovšem to je otázka vkusu a nostalgie) a kniha tak potěší jak nové příchozí, tak i navrátilce.
Hellraiser je klasika, která rozhodně stojí za vaše cenobitcoiny.