Hledači pokladů a jiné příběhy
Washington Irving
Výbor povídek prvního (časově) amerického spisovatele, jenž si zasluhuje tohoto jména a který r. 1822 navštívil Prahu a byl do češtiny záhy překládán, je seskupen do dvou oddílů po pěti povídkách. První oddíl Novely obsahuje prózy – Legenda o Spícím luhu; Rip van Winkle; Tlustý gentleman; Andulka Delarbrová; Příšerný ženich. V druhém pod titulem Hledači pokladů jsou prózy: Pekelná vrata; Pirát Kid; Ďábel a Tom Walker; Wolfert Weber aneb Zlaté sny; Dobrodružství černého rybáře. Jedno z nejznámějších je vyprávění o Rip van Winkle, který v legendárním příběhu prospal dvacet let a opět se šťastně navrátil do změněné rodné vsi, kde již nežila jeho svárlivá žena, kterou byl „trojnásobně požehnán“. Předmluvu napsal Zdeněk Vančura.... celý text
Přidat komentář
Irvingova Legenda o Spícím luhu je mistrovskou povídkou, kterou si ještě rád někdy přečtu a snad se i podívám na filmové zpracování, které mě prozatím tajemným způsobem míjelo. Další povídka Rip van Winkle je též velice zajímá a nakonec i humorná povídka Tlustý gentleman se dle mě řadí k tomu lepšímu z této sbírky. Druhá polovice povídek (nazvaná Hledači pokladů) mě však již tolik nezaujala, čím to nevím, možná na mě cyklus povídek působil mírně repetitivně. Jak název napovídá, jedná se o povídky, které na sebe lehce navazují tématem hledání pokladů a také některými postavami případně vypravěčem. Rozmanitost první poloviny sbírky zde byla smrštěna na jedno téma, což je dle mě ten důvod, proč hodnotím tak, jak hodnotím.
Ohó. pro mě zcela nečekaně objevná kniha. Objevná v tom, že k mému překvapení minimálně půlka novel zabíhá do strašidelné, ba přímo až horrorové atmosféry. Opravdu milé překvapení. Úvodní LEGENDA O SPÍCÍM LUHU, předloha Burtonova horroru Ospalá díra, tajemně napínavý RIP VAN WINKLE, duchařsky dobrodružný blok částečně pirátských příběhů HLEDAČI POKLADŮ. Irving z dnešní ho pohledu občas zabíhá do nezajímavých vod, ale většinou, celkově a obecně bylo radost tuto knihu číst. 3.5*
Moc mě lákalo přečíst si předlohu, která inspirovala můj oblíbený film Ospalá díra. Překvapilo mě, jak jsou povídky ještě po takové době "čitelné".
Štítky knihy
americká literatura výbor z díla
Část díla
- Andulka Delarbrová 1822
- Ďábel a Tom Walker 1824
- Dobrodružství černého rybáře 1824
- Legenda o Spícím luhu 1820
- Pekelná vrata 1824
Autorovy další knížky
2007 | Legend of Sleepy Hollow / Legenda o Ospalé díře (dvojjazyčná kniha) |
1951 | Hledači pokladů a jiné příběhy |
1911 | Pohádky z Alhambry |
1959 | Povesť z Ospanlivej kotliny |
1923 | Maurův odkaz |
Nečekaně příjemné čtení. Obzvlášť v první povídce je skvělým způsobem popsaná příroda a prostředí statku, až se člověku sliny sbíhaly! Příběhy jsou až pohádkové, z prostředí novoanglických břehů Ameriky, ale z tajuplných míst a zákoutí.
A člověk žasne, jak dokázal Tim Burton zpracovat jednoduchý strašidelný příběh o Spícím luhu do složitého filmu Ospalá díra! Klobouk dolů!