Hluboké pastviny
Arthur Charles Clarke
Hlavní hrdina sci-fi románu astronaut W. Franklin musí změnit zaměstnání, protože lidstvo v té době čerpá hlavní obživu z moře.
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2010 , BaronetOriginální název:
The Deep Range, 1957
více info...
Přidat komentář
Poměrně solidní scifi, které se odehrává téměř celé pod mořem Země. Způsob nového zdroje potravy pro lidstvo je v tak velkém měřítku dosti originální. Škoda, že nám autor trošičku nepřiblížil Franklinovu nehodu, nebo alespoň situaci na Marsu a začínající osídlování Venuše.
Zklamala mě nosná myšlenka knihy a v průběhu čtení mě to dost otravovalo. Hlavně ke konci, kdy se ještě více upřesňovala. Clarkova vize budoucnosti pro mě byla nestravitelná a náš okolní svět je stejně mimo možnou realizaci jeho úvah. Hlavně po filozofické stránce to bylo slabé. Jedině že bych snad nechápal historický kontext - Clark knihu psal před koncem 60. let.
Ikdyž se jeho představa budoucnosti příliš nezdařila, při čtení to nakonec příliš nevadilo. Jenže od sci-fi bych očekával nějaký hlubší kontext. Náznaky na konci mi moc nestačily. Clark tam zapojil do děje možnou evoluci světových náboženství a ikdyž se mi jeho představa moc líbila, tak skutečný běh událostí šel i zde jiným směrem. Naštěstí děj byl příjemně pozvolný a zachycoval tři různá časová období ze života hlavního hrdiny. Příběh měl dostatečnou hloubku a moc hezky se to četlo. Jako relaxační četba dobré.
Mám obavu, že k některým takovým knihám je čas neúprosný. Jakákoliv předpověď třeba jen na 20 let nutně selhává. Svět je nevypočitatelný. Hlavní hrdina to zjišťuje jak v hlubinách vesmíru tak i oceánu. 70%
A.C. Clark je můj v podstatě nejoblíbenější autor. To jen na úvod, aby bylo jasno že hodnocení bude asi trošku více než by bylo u jiného autora. Hluboké pastviny trošku vybočují z dnes už klasické tvorby tohoto autora, jelikož se neodehrávají ve vesmíru ale na matičce Zemi a to přímo v jejích oceánech. Začátek knihy kopíruje starší stejnojmenou povídku, kterou Clark poté rozšířil navazujícícm příběhem. Ten je zpočátku trošku kostrbatý, hodně se mluví o ekologii, o tom co pro lidstvo oceán znamená apod., a vůbec je to takové všelijaké. Čím více se však blížíme ke konci útlé knížečky, tím více děj graduje, co děje vstupují zajímavé další postavy a Clark se dostává do své oblíbené polohy, kdy na bázi osobních postřehů dokáže vyprávět příběh s celosvětovým dopadem. U ostatních autorů bych se přikláděl k hodnocení na rozmezí 3-4 hvězd, díky autorovi a tomu, jakým způsobem opět zvládl napsat závěrečné pasáže dávám hvězdy 4.
Čte se to výborně, ale oproti jiným Clarkovým dílům je to takové polovičaté. Časté skákání v čase, nedořešené problémy i psychologie postav spíš v nepřímém náznaku. První část je skvělá, druhé chybí výraznější děj a filosofická třetí má sice zárodky už na začátku, ale celé je to jasně zkratkovité a prvoplánovité.
Poněkud netypická kniha pro A. C. Clarka. Nezměrné prostory vesmíru vyměnil za nezměrné rozlohy světových oceánů. Ač se jedná o knihu poměrně útlou, obsahově toho nabízí velmi mnoho.
Příběhy bývalého astronauta čtenář od první do poslední věty sleduje s velkým zaujetím. Děj rychle ubíhá a na tak málo stránek toho zažijete s hlavním hrdinou poměrně hodně.
Autor v knize klade několik zásadnějších otázek, na něž prostřednictvím hlavního hrdiny odpovídá. Stejně tak poukazuje na skutečnost, jak málo toho člověk dosud ví o vlastní planetě, kolik tajemství stále čeká na objevení v neprobádaných hlubinách oceánů.
Tohle je fakt pohodička. Mám tu knížku rád, i když se ze mě docela určitě nestane vegetarián.
Sama povídka mě moc nezaujala, přesto jsem sáhla po románu. Děj jako takový není nijak zvlášť oslnivý, jde tu spíše o příběhy a psychologii hlavní a méně hlavních postav. Ve výsledku knihu hodnotím velmi pozitivně, protože celý příběh je propracovaný od začátku do konce, nechybí v něm dostatek podzápletek, které na závěr vyústí v logický konec. Clarkovi se tu podařilo spojit několik témat, o kterých se často diskutuje. Např. zacházení se zvířaty, jejich využívání lidmi apod. a ještě k tomu ani na vesmír nezapomněl.
Moje nejoblíbenější kniha od A.C. Clarka. Mnoho věcí, co v povídce jen naznačil zde rozvedl, i když mnoho dalších ponechal tak. Prostředí podmořského světa je úplně jiné a zároveň hodně podobné vesmíru. Ty paralely na tom mám asi nejradši.
Bohužel mě podmořským světem autor příliš nezaujal.. V knize bylo mnoho námětů k rozepsání, bohužel je v tomto směru autor strohý a děj nerozvíjí.
Autorovy další knížky
2008 | 2001: Vesmírná odysea |
1984 | Setkání s Rámou |
2005 | Konec dětství |
1994 | Návrat Rámy |
2008 | 2010: Druhá vesmírná odysea |
Kniha se mi moc líbila ale vegatarian ze mě nebude