Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532641/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-65d5ecb0bff4a.jpg 5 10542 10542

Nejpopulárnější kniha geniálního fantasy spisovatele J. R. R. Tolkiena. Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla – války o Prsten moci, jež zachytil v eposu Pán prstenů.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: audiokniha , Tympanum

The Hobbit, or There and Back Again, 1937

Interpreti: Vladimír Kudla

Teclaireddy
15.03.2020 4 z 5

Četla jsem až v dospělosti, ale stejně se mi na tom nejvíc líbila ta vypravěčská laskavost, roztomilá postava Bilba a milý humor. Dějově mi to v dnešní přemíře fantasy literatury nepřipadalo nijak zvlášť ohromující a originální, ale na druhou stranu je třeba brát úvahu dobu vzniku, z toho pohledu je to vlastně dost nadčasové.
Milé, dobrodružné vyprávění, kde má všechno své místo, ničeho není moc ani málo, dle mého názoru mistrná práce.

MarieKnihomolka
14.03.2020 5 z 5

Krásná dětská kniha. Moje dávné první setkání s hobity a s Gandalfem. Autor vytvořil úžasný svět a příběh s obyčejným hrdinou o jeho neobyčejném dobrodružství :)

Karolína.
11.03.2020 5 z 5

Úžasný děj, velmi krásně a čtivě napsaný. Neobsahuje jedinou nudnou stránku a každá kapitola je plná napětí. Příběh pro děti i dospělé :)

Littleben
04.03.2020 5 z 5

čtení této knížky ve mně vyvolává představu, při níž potírám křupavý chleba máslem pomocí horkého nože. Nádherný relax.

Malinali
03.03.2020 5 z 5

Tohle je proste nesmrtelný příběh. Četla jsem ho ve 12ti letech a teď jako dospělá. To by mělo být v povinné četbě pro školy :o) dokonalé dílo.

Daben
03.03.2020 5 z 5

Kdyby zde šlo umístit 10 hvězd, hned bych dal plný počet.

mousie265
25.02.2020

Upřímně přižnávám, že jsem přečetla jen proto, že mi kamarádka přivezla v originále. Po opakovaných neúspěšných pokusech přečíst Pána prstenů bych do toho nešla. Narazila jsem tím na zajímavý paradox - nedokážu přečíst Pána prstenů a film mě uchvátil natolik, že každý další díl uvedený do kin, byl pro mě "very special event", na který jsem se celý rok těšila a pak si ho náležitě užila, přesto, že do kina už prakticky nechodím a čekám, až si budu moci lehnout k televizi a u filmu si zapálit. Naopak Hobbita jsem s potěšením přečetla a film mě nezaujal, přišlo mi, že krátký příběh, rozpatlaný do více dílů už není tak zajímavý. Čistě můj subjektivní dojem, ale o tom hodnocení četby je, takže přiznávám, kamenujte nebo ne :-)

alegria2
23.02.2020 5 z 5

Úžasný příběh o odvaze, odhodlání a touze vrátit se domů.

jendah97
23.02.2020 5 z 5

Nádherná knížka! Je s podivem, že i po 83 letech stále promlouvá k dnešnímu čtenáři, vábí do jiných a vzdálených krajů prodchnutých dobrodružstvím. Bilbo je velice sympatickou postavičkou, možná právě pro svou obyčejnost, ale zároveň i velikou odvahu a dobré srdce. Tolkien měl úžasný dar na vyprávění a v Hobitovi je roztroušeno (zřejmě i díky překladu Františka Vrby) mnoho milých a vtipných scének, konstatování a poznámek určených pouze čtenáři (různé vypravěčské průpovídky). Jsem moc vděčný, že jsem se ke knížce po cca 10 letech vrátil. Tehdy jsem ji četl jako malý kluk a dnes jako švarný jinoch rozhodně nelituji času, který jsem do opětovného přečtení vložil.

*Pájuše*
16.02.2020 4 z 5

Mistr Tolkien vytvořil vskutku okouzlující příběh, kde se sejdou všemožné bytosti - elfové, trpaslíci, skřeti a mezi tím vším - ač maličky, přesto šikovný - hobittí lupič ze dna pytle. Měla jsem akorát problém s některými věcmi, protože jsem prvně viděla film a teprve poté četla knihu (moje fantazie byla o hodně ochuzena, protože když si představím Bilba, Gandalfa, Thorina nebo Elronda, vybaví se mi filmoví herci a člověk má tendenci pak posuzovat knihu podle filmu). Jsem ale ráda, že důležité milníky, které Tolkien v knize nastínil zůstaly i ve filmu zachovány. S čím jsem bojovala po celou dobu čtení - resp. než jsem se začetla - byl zastaralý jazyk. Kniha má ale za mě jedno velké pozitivum - je diamant mezi kamením. Zatímco fantasy dnešní doby v podstatě kopíruje sebe navzájem a často autoří už neví kudy kam, tak vykrádají i sami sebe, tohle je něco, co úplně do fantasy nezapadá, přesto je to to nejlepší, co tento žánr nabízí.

Ebon
13.02.2020 4 z 5

Toto je předkrm gigantické žranice, která následuje.

Hesonit
13.02.2020 5 z 5

Malebný příběh o vznikajícím přátelství a proměně. Dobrodružná nebezpečná cesta spojená s transformací postav v jejich lepší já. Zároveň hluboké a moudré, poetické i prozaické.

Komjin
30.01.2020 5 z 5

Hobit a Pán prstenů jsou prostě moje srdcovky. Ten přesah příběhů samotných je prostě úžasný.

Hotovson
30.01.2020 5 z 5

Přečet jsem si Hobita po 10 letech a opět jsem se od něj nemoh odtrhnout. Je fakt, že je knížka spíš pro děti (nebo mladší čtenáře), což ovšem vůbec nebrání v tom, aby si jí přečetli i dospělí. Je to přecejenom, alespoň podle mě, takovej úvod do Pána Prstenů, resp. do Tolkienova světa, teda pokud někdo nechce začínat Silmarillionem, což fakt nedoporučuju :)
(Teda Silmarillion doporučuju velmi, ale ne pro někoho, kdo nikdy nečet PP, je to přecejenom trošku hůř stravitelnější, dle mého skromného názoru)

Ocásek
28.01.2020 4 z 5

Úplně jsem se Tolkienův styl psaní zamilovala. Neskutečně mě bavilo se vydal s Bilbem a trpaslíky na dobrodružnou výpravu. Moc doporučuji.

Marxt5
27.01.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila, jsou v ní náznaky pohádky, ale určité pasáže jsou i drsnější, proto doporučuji všem věkovým kategoriím, mě osobně kniha opravdu vtáhla.

Jho
27.01.2020 5 z 5

Svěží,vtipné, dojemné, napínavé, plné fantazie a v pravém slova smyslu kouzelné.

jesterkan
24.01.2020 5 z 5

Kdyz clovek cte knihy od Tolkiena citi se sam v jinem svete. Zadne jine knihy od jinych autoru nejsou tak citelne jako jsou od Toliena

Vera Silent
24.01.2020 5 z 5

Po třetí jsem se vydala s Bilbem k Osamělé hoře a zase nedošla k jinému závěru než obvykle: skvělý příběh, takové ohromné dobrodružství! Obdivuji, s jakou disciplínou Tolkien psal. Jiní autoři placnou na papír všeljakou vatu, zatímco v Hobitovi je každá kapitola uzavřený mini příběh, ve kterém se stane něco zásadního pro celkový děj. Vynechat by nešla ani jedna a proto se kniha perfektně hodí na předčítání dětem po částech, např. před spaním. Že v dnešní době takto knihy už nikdo nečte je holt věc jiná, pro mě je to jistota, že se s Bilbem jednou vydám k hoře po čtvrté.

Ještě pár postřehů z poslední četby: král elfů je velice milá, laskavá a moudrá postava, ne takový chuligan jako ve filmu. Člověk měnící se v medvěda je mega cool a drak si evidentně rád sedá na most, když pořádá barbecue v Jezerním městě, tudíž ho strženim mostu namíchnete a jako bonus možná i sestřelite během přeletu.

Metla
23.01.2020 4 z 5

(SPOILER) "Kam zmizel Mlíkař, se ptám!?"

Citát patří k jiné klasice a jinému médiu, berte jej pouze jako rozhořčený výkřik zmatené osoby, která by potřebovala vysvětlení, proč byl její komentář přemístěn do diskuze. Plnou verzi tedy najdete tam a sem prsknu pouze sterilní výcuc, abych snad zase někoho nepodráždila... něčím.

Co si budeme nalhávat, ideální dobu pro tuto fantasy pohádkového střihu jsem minula o 30 let. "Hobit" je milý, úsměvný, výpravný, poměrně černobílý příběh, ve kterém mají všichni zlouni mozek velikosti mungo fazole. Bilbo (potažmo Gandalf) snadno přelstí každého žravého zlobra, pavouka, skřeta, flámujícího elfa i jiné dutohlavy. Pokud se hobit a 13 trpaslíků (+ někdy čaroděj) ocitnou v drastické nevýhodě, nevadí, přiletí bůžek ze stroje v podobě dobře informovaného mluvícího ptáka, neporazitelného kožoměnce a tak dále. Ani ten kouzelný prsten není k zahození. Akorát si pořád marně lámu hlavu, jak proti okřídlenému drakovi pomohlo zničení mostů... zřejmě si sedím na vedení, co se dá dělat. Také bych zvláště ve druhé polovině ráda dostala bůra pokaždé, když se objevilo slovo "sveřepý".
Dost už však bylo okopávání "Hobitových" chlupatých kotníků, přijímám jeho poselství: i malý človíček se může stát velkým hrdinou. Upřímně doufám, že za nějakých šest let tato fantasy klasika osloví mou cácorku a stane se nedotknutelným kultem alepoň pro ni. 75-80%