Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532641/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-65d5ecb0bff4a.jpg 5 10542 10542

Nejpopulárnější kniha geniálního fantasy spisovatele J. R. R. Tolkiena. Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla – války o Prsten moci, jež zachytil v eposu Pán prstenů.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: audiokniha , Tympanum

The Hobbit, or There and Back Again, 1937

Interpreti: Vladimír Kudla

Lesní_chodec
31.10.2019 4 z 5

Tolkien a jeho (knižní) svět je vždy zarukou kvality! Koho by nebavilo se ponořit do úžasného fantasy světa, který má po trošku hlubším zamyšlením s tím reálným mnoho společného. Knihu jsem přečetl již před lety, ale přesto ve mě do dnešních dnů zůstává upřímné nadšení a napětí, které mě provázelo po většinu stran. Tolkiena bych rozhodně neváhal zařadit dnes už mezi "klasiky" evropské literatury!

Tevi439
28.10.2019 5 z 5

Kniha, kterou bych mohla číst znova a znova a nikdy neztratí svoje kouzlo.

Lethania
22.10.2019 5 z 5

Dobrodružství, na které jsem se společně s Bilbem Pytlíkem vydala, bylo jedno z nejlepších, které jsem, jako náročný čtenář, prožila. Pan Tolkien mě zas a znovu překvapuje svou nezměrnou fantazií a literárním umem.
Filmy jsem taktéž viděla a i když jsou celkem povedené, nedosahují takových kvalit jako kniha samotná. Což je jedině dobře. Doporučuji i jako povinnou četbu do školy.

natalie_h
14.10.2019 5 z 5

Skvělé klasické fantasy.

terezarath
14.10.2019 5 z 5

Hobit je něco neskutečného! Úžasný svět plný magických potvor a dobrodružství. Pravda je, že knížka působí takovým pohádkovým dojmem s trochou toho správně zasazeného humoru. Parádní rychlá četba, byla by škoda ji vynechat z vašich přečtených knih.

KnihomolkaKatka
12.10.2019 4 z 5

Nejprve jsem viděla filmy nyní jsem si jí vybrala jako povinnou četbu k maturitě. Musím říct, že Tolkien píše velice zdařile. Díky popisům si může čtenář, která neviděl filmy, představit svět, kde se děj odehrává. Toho si cením, i když jsem již několikrát viděla filmy. Co mi vadilo, je trošku "nahňoucaný" konec.
Co se týče filmů, jsem ráda, že jsem si k maturitě přečetla i knihu a nespoléhala jen na svou znalost z filmu, protože i zde jsou věci, které tvůrci změnili nebo se v knize vůbec nevyskytují.
Jinak jsem s knihou i filmy hodně spokojená a určitě se k nim za pár let ráda vrátím.

Kory98
08.10.2019 5 z 5

Tolkien je pro mě prostě famózní, má můj hluboký obdiv. Já od něj beru a věřím mu úplně všechno, i to, co ostatní čtenáři třeba nehodnotí až tak pozitivně. Zajímavé je srovnat knihu s filmem. U mě skoro vždy vede kniha, protože bez ní by film nikdy nevznikl. Ale je působivé, jak se s materiálem popasovali filmaři. Přiznám se, překvapilo mě, že oproti třem dílům Pána prstenu, ze kterých vznikl z každého jeden díl filmu a spousta z knižní předlohy bylo vynecháno, tady je jedna kniha předlohou částečně pro tři filmy všechen námět je použit. To ale není výtka, vždyť kdo by se nerad znovu podíval na hobity, trpaslíky, elfy a čaroděje....Moje další srdcovka :-)

Georges1
03.10.2019 5 z 5

Dovolím si u tohoto díla zanechat i svůj komentář a náhled. U celé ságy jsem nejprve viděl vždy film než se mi do rukou dostala kniha, ovšem stalo se. Film dokáže ovlivnit mnohé zvláště v představivosti, když až poté sáhnete po knize, proto jedinečný zážitek je pouze číst knihu a upustit tak prostor svým představám. Autor má můj veliký obdiv v popisu míst, vyprávění a vysvětlování jeho vedlejších myšlenkových pochodů, kterými odbočí, aby mohl ukázat smysl i důvod, proč je tomu právě tak. Samotný popis a děj je originální a ničím nespoutaný čímž dodává v potřebných pasážích, fantasy, které čtenář tak trochu i třeba očekává ač každý z nás je jiný. Já osobně zde najdu pár událostí u kterých bych rád četl detailnější pokračování, ale na druhou stranu mi pomohlo si knihu po delší odmlce znovu přečíst a již jsem vše vnímal opět trochu jinak.
Kniha znovu přináší více než film. Ve filmu je řekl bych dle sebe dost nesrovnalostí a nejen v tomto případě přiznávám, že vidět a ne číst, je obrovské ochuzení, právě ty vedlejší cestičky, kterými vysvětluje autor odehrávání děje, dávají tuto skládanku dohromady. Navíc má své kouzlo, které jí sám tvůrce vdechl.
Pokud s radostí vytváříme a naplňuje nás to, výsledek je úplně jiný, ale neodpustím si drobnost u popisu bitvy pěti armád, mohl trochu stránek přidat, to napětí a schopnosti tam byly.

Tato kniha je stejně jako kterákoliv jiná vhodná pro kohokoliv. Nejen pro děti, věřím, že i dospělí by v současných dobách mohli upustit ze svého pomyslného trůnu a sestoupit, nechat svou představivost a požitek z četby jakékoliv knihy znovu volně plout. I dospělí lidé byli dětmi, pouze na to již zapomenuli.

Plague
26.09.2019 5 z 5

Mám rád pána prstenů, toho filmového. Knihy jsem zatím nečetl. O to víc mě zklamal filmový Hobit. A to byl důvod proč jsem si ho přečetl. Říkal jsem si, že to není možný aby to bylo takhle splácané a zpackané.(hlavně ta debilita mezi trpaslíkem a tou husou z LOST)! Sauronovi dík, nebylo.
Námět sám o sobě je zajímavý a zpracování chytlavé, ikdyž poměrně jednoduché a přímočaré, proto v komentářích tolik označení „pro děti“. Já si to nemyslím, ale koho to zajímá ….
Hobit s rozpolcenou osobností dobrodruha a poseroutky, čaroděj a banda trpaslíků která jde, získat zpět poklad který jim ukradl drak. Jak to udělají neřeší (moje řeč, nač stahovat kalhoty když je brod ještě daaalekoooo). Dobrodružství a spíše trampoty kterými procházejí nejsou tak megalomanské jako ve filmu, o to autentičtěji ale působily. Celý příběh působí tak nějak nenásilně, hrozně dobře se čte a kolikrát jsem se přistihl že jsem se při čtení usmíval, jak jsem si představoval zrovna popisované scenérie.
Po nějaké době kniha, kde se hrdinové nebrodí potoky krve mrtvých nepřátel a nezabraňují konci světa.
Za mě pěkné počtení a doporučuji.

Lili
26.09.2019 2 z 5

Ne, ze mě čtenářka fantasy nikdy nebude. A myslím, že i kdybych Hobita četla v dětském věku, a ne poprvé v pětatřiceti, i tehdy bych z něj nebyla paf. Pro mě nejhezčí človíček byl a bude Neználek!

Qwerty1000
20.09.2019 5 z 5

Hobita jsem četla poprvé před více než třiceti lety a dodnes se k němu ráda vracím. Osobně ho mám raději než Pána prstenů, asi hlavně díky jemnému humoru :-) Určitě bych doporučila všem, kdo by se s Tolkienem rádi seznámili. Plný počet - jedna z mých top knížek.

Manifest blech
15.09.2019 5 z 5

Krásná pohádka věru. Četla jsem až po shlédnutí filmu a jsem ráda, že se drželi hodně předlohy. Úžasná autorova fantazie.

pige
03.09.2019 2 z 5

Opomenu-li fakt, že se nejedná o mnou vyhledávaný žánr, musím říct, že na příběhu není nic, co by ve mě zanechalo nějaký dojem.

15/14 putujících postaviček.
A když dojde k nějakému zajímavému dějovému zvratu, Bilbo je omráčen nebo zrovna spal.

A pak do všeho přijde vypravěč, který čtenáře upozorní na odbočku či něco, s čím jsme se v ději setkali apod.

Dym
02.09.2019 4 z 5

Další knížka z povinné četby. Popravdě řečeno jsem z filmů Hobit viděla vždycky jenom kousek a i to mi přišlo akčnější než děj v knížce. Zato musím přiznat, že je to v celku dobré čtení.

Tyet
01.09.2019 5 z 5

Knihu jsem četla jako dítě a pak znovu v rané dospělosti. Patří k základům každé dobré rodinné knihovny. Film jsem neviděla a ani to neplánuji.

Taralcielle
27.08.2019 5 z 5

Kniha se mi líbí mnohem víc než film. Je útlá, čtivá, zábavná. ( Četla se mi lépe než Pán prstenů ). Film Hobit je příliš rozvláčný a roztáhlý do více dílů.
Příběh Bilba ještě před tím, než byl Pán prstenů mě zaujal a ráda se k němu vracím. S Pánem prstenů je úzce propojen. Velmi příjemné čtení.

zdennyrakky
23.08.2019 3 z 5

Pro mě bez nějakého hlubšího obsahu, prostě pohádka. Občas mě zamrazilo z různých krutostí ve jménu "dobra". Každopádně parádní prázdninové čtení. A prima český překlad.

Mindy
21.08.2019 2 z 5

Mně se až nechce věřit, že toto je ta celosvětově uznávaná kniha (i film). Přečetla jsem ji s velkým donucením, a to jen díky humornému stylu. Chvilkami to bylo opravdu zábavné, ale s příhodami hobitů, elfů a skřetů jsem jednou provždy skončila.

VitoP
21.08.2019 4 z 5

Možná jsem udělal zásadní chybu, když jsem LotRa četl dřív než Hobbita, a asi proto si mě tak nezískal. Je to milá pohádková knížka, ale na svého mladšího brášku prostě nemá. I tak stojí určitě za přečtení.

amejzlík
14.08.2019 5 z 5

Tolkien vymyslel úžasný svět plný napínavých a skvělých dobrodružství. Bilbo mi velmi přirostl k srdci a smekám před jeho odvahou oddaností a přátelstvím. Určitě se podívám do Středozemě ještě mnohokrát a vždy se do ní ráda budu vracet. Zúčastním se s nadšením každého dalšího dobrodružství, jež se zde bude konat.