Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532641/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-65d5ecb0bff4a.jpg 5 10542 10542

Nejpopulárnější kniha geniálního fantasy spisovatele J. R. R. Tolkiena. Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla – války o Prsten moci, jež zachytil v eposu Pán prstenů.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: audiokniha , Tympanum

The Hobbit, or There and Back Again, 1937

Interpreti: Vladimír Kudla

Šárka88
23.01.2020 4 z 5

Knížka je proste lepší než film, to každý ví. Svět fantazie je super, za mě doporučuji.

Terez9119
22.01.2020 5 z 5

Kdysi moje snad první fantasy, díky výzvě jsem se konečně donutila si ho přečíst v originále a stálo to za to. Tenhle relativně drobný příběh má jistě svoje mouchy, postavy trpaslíků nejsou nijak zvlášť rozpracované, celé je to poněkud pohádkové, ALE! Podle mě Tolkien už zde položil základy fantasy tak, jak ji známe dnes. V té knize nás vlastně nic nepřekvapí, protože chápeme logiky a procesy fantasy, jenže za to z velké části vděčíme právě Tolkienovi. Dílo, které vytvořil (+ samozřejmě velký dík Christopherovi, který jeho další příběhy utřídil a vydal), je omračující a já se vždycky budu do Středozemě ráda vracet.

Metla
13.01.2020 4 z 5

Ehm... no... jak bych to... prostě přiznám své nejtemnější, nesmírně zahanbující tajemství: já, protřelá fantasy harcovnice, jsem dnes poprvé dočetla knihu od... J.R.R. Tolkiena. Vím - skandál a z ostudy kabát, svetr, fusekle i spoďáry.
"Hobit" se ke mně poprvé dostal na střední škole, ale tehdejší akcechtivá puboška žádala drsné, svalnaté hrdiny, žádné mrňavé Pytlíky! Probrouzdala jsem se někam ke straně 150 a vrátila tu poněkud nevzhlednou cihličku spolužačce nedočtenou. Podruhé mi můj nastávající doporučil "Hobita" v angličtině, coby titul vhodný k oprášení jazyka. Vydržela jsem asi 20 stránek. A teď se objevilo to slůvko "aneb" ve Čtenářské výzvě, což byl konečně správný stimul kousnout se do zadku, absolvovat celou cestu tam a zase zpátky.
Co si budeme nalhávat, ideální dobu pro tuto fantasy pohádkového střihu jsem minula o 30 let. "Hobit" je milý, úsměvný, výpravný, poměrně černobílý příběh, ve kterém mají všichni zlouni mozek velikosti mungo fazole. Bilbo (potažmo Gandalf) snadno přelstí každého žravého zlobra, pavouka, skřeta, flámujícího elfa i jiné dutohlavy. Pokud se hobit a 13 trpaslíků (+ někdy čaroděj) ocitnou v drastické nevýhodě, nevadí, přiletí bůžek ze stroje v podobě dobře informovaného mluvícího ptáka, neporazitelného kožoměnce a tak dále. Ani ten kouzelný prsten není k zahození. Akorát si pořád marně lámu hlavu, jak proti okřídlenému drakovi pomohlo zničení mostů... zřejmě si sedím na vedení, co se dá dělat. Také bych zvláště ve druhé polovině ráda dostala bůra pokaždé, když se objevilo slovo "sveřepý".
Dost už však bylo okopávání "Hobitových" chlupatých kotníků, přijímám jeho poselství: i malý človíček se může stát velkým hrdinou. Upřímně doufám, že za nějakých šest let tato fantasy klasika osloví mou cácorku a stane se nedotknutelným kultem alepoň pro ni.

Etule
13.01.2020 5 z 5

Nechápu, že jsem knihu četla až na základě Čtenářské výzvy. Film jsem viděla, ale už je to pár let zpátky, přesto jsem si nějaké scény vybavovala z filmu. Spousta jich tam ale samozřejmě chyběla. Filmu rozhodně uškodilo, že ho roztahali do tři dílů, protože v mnoha směrech byla kniha mnohem epičtější. Především v záležitosti s Thorinem, kdy kniha vyvolala mnohem více emocí.
Rozhovor mezi Glumem a Bilbem, kdy si dávali hádanky, ve mě vyvolával záchvaty smíchu. Všechny postavy, stejně jako ve filmu, jsem si skutečně oblíbila i v knižní podobě, což ale není nejspíš nic překvapivého. Tolkien dokázal vytvořit nádhernou epickou knihu, která člověka pohladí po duši a zároveň v něm vyvolává pocit, že by se rád vydal na dobrodružnou cestu. Takže děkuji pane Tolkiene, že díky Vám jsem si takové dobrodružství mohla prožít a zároveň se neocitnout ve smrtelné nebezpečí jako Bilbo a trpaslíci. :)

burg
09.01.2020 4 z 5

Čtenářská výzva 2020 - aneb co jiného si vybrat, že? :)
Příběh mě bavil stejně jako kdykoliv jindy, ale stejně mám jednu velkou výtku: mě, jakožto třicetiletému čtenáři to přišlo příliš plytké a málo epické – zvlášť v porovnání s tím, jak příběh pokračuje v Pánovi Prstenů. Jasně, Tolkien příběh vymyslel pro své malé děti a ty rozhodně nikdo nemůže otravovat heroickými činy, či vyprávěním o osudových setkáních a velkých bitvách.
Snad proto mi v tomhle kontextu přišel film více „fantasy“ a dějově bohatší, než kniha. Přesto – nebýt tohohle malého chlapíčka (Bilba). tak by nebylo žádné další pořádné vyprávění v rámci žánru (a ne nutně celého universa).
Pane Tolkien: díky!

Eduka
08.01.2020 5 z 5

Srdcovka

RMarkéta
08.01.2020 5 z 5

Četla jsem prvně už na základce, ale nedočetla jsem ho. Přišel mi až příliš popisný a nudný. Proto jsem se mu vyhýbala a v knihovně ho chodívala pouze oprašovat. Díky letošní výzvě jsem ale udělala obrat o třistašedesát stupňů a nebo to bylo salto mortale. Prostě jsem k němu musela duševně dozrát a mít něco už načteno. Některé knihy potřebují svůj pravý čas, aby je čtenář mohl otevřít a přečíst je a nebo čtenář potřebuje menší nakopnutí, kdo ví. Jinak si to nedokážu vysvětlit, protože jsem mu přišla na chuť. Užívala jsem si jeho poutavé a bohaté vyprávění, samozřejmě i tu úžasnou popisnost.Ten člověk musel mít pořádnou fantazii. Takové příběhy se nedájí jen tak vysedět. Musel být jak geniální, tak i bláznivý. Mezi tím je strašně tenká hranice. Můžu mu za to jedině poděkovat. Bez Tolkiena by se žádné dnešní fantasy neobešlo.

jenda88
05.01.2020 5 z 5

Super napínavá knížka

wormwitcher
02.01.2020 5 z 5

Patřím mezi ty, kterým se Hobit líbí víc než Pán prstenů. Okouzlila mě atmosféra knihy, její nadlehčenost a atmosféra, velmi jsem si oblíbil Bilba, Gandalfa a Balina. Knihu jsem přečetl jedním dechem, nejlepší byla část se Šmakem, a Bitva pěti armád byla také povedená. Celkově knihu hodnotím velmi kladně, rychle utíkala, měla dobrou atmosféru, hned jsem si zamiloval prostředí Středozemě. Proto 6/6.

MamaKnihomolka
01.01.2020 5 z 5

Ač tento žánr čtu jen velmi zřídka, tak film mám moc ráda, proto mi přijde fajn přečíst si i knihučíst a odpočinout si od thrilerů a detektivek.
Překvapilo mě jak je kniha neobyčejně čtivá, snadno se čte a děj rychle a plynně ubíhá.
Sice postavy nejsou moc propracované, ale vůbec mi to v příběhu nevadilo.
Hodně lidí knihu srovnává a filmem, ale proč? Každé zpracování má něco do sebe. Rozhodně povedený fantasy příběh.
Těším se, až ji jednou budu synovi číst.

kedlis
30.12.2019 3 z 5

Svět je to určitě zajímavý a Tolkien měl neuvěřitelnou fantazii, ale příběh mě tak úplně nechytl. Ztrácela jsem se v tom, který trpaslík je který a scény se mi pletou dohromady.

Rainbow_Owl
28.12.2019 5 z 5

Nádherná kniha. Mala som ju pár rokov doma, keď som ju dostala vôbec mi nesadol štýl písania. Pri upratovaní knižnice som si povedala, že jej dám ešte šancu. A dobre som spravila. Putovanie hobita Bilba má úplne pohltilo, knihu som prečítala na jeden dych. Dej sa odohrával veľmi rýchlo, ani chvíľu som sa nenudila. Už teraz sa teším na ďalšie autorove knihy. Odporúčam prečítať každému fanúšikovi fantasy.

mave8rick
21.12.2019 5 z 5

Nádhera. Trochu mě ze začátku zaskočil styl psaní a jak rychle se děj odvíjel, ale po chvilce jsem si zvykl. Příběh je krásný a určitě stojí za přečtení.

Jako správný mileniál jsem samozřejmě prvně viděl filmy od Petera Jacksona, ale nejsem si jistý, jestli jsem četl stejnou knihu jako tvůrci. To, že je ve filmech přidaná spousta věcí, které se ve vynechaných částech příběhu klidně mohly stát, by mi tolik nevadilo. Zdá se mi ale, že filmaři naprosto změnili hlavní myšlenku knihy o Hobitovi, konkrétně o tom, že i tak malý človíček může mít vliv na velké věci a značnou mírou svého ducha se zasloužit o spoustu dobrého. Možná jsem si toho jen nevšiml, ale filmy na mě tak opravdu nepůsobily. O změně některých prvků příběhu ani mluvit nebudu. Už mnohokrát se mi potvrdilo, že kniha je lepší než film. V tomto případě tři filmy.

Pokud budete chtít své děti seznámit s tímto krásným příběhem tak bych je určitě uvedl do světa Středozemě skrze knihu. Styl jakým je napsaná úplně vybízí k tomu, že rodič sedí u usínajících dětí a čte jim dobrodružný příběh, který v nich zasévá myšlenky jak být dobrým dospělým.

tynaveverka
11.12.2019 5 z 5

Od čtení Tolkiena mě několik lidí odrazovalo. Já jsem milovník Pána prstenů ve filmové podobě, takže jsem byla až příliš zvědavá (a je to dobře). Řekla jsem si, že začnu Hobitem, abych věděla od počátku všechno.
Jsem nadšená. Mě to prostě sedlo. Teď se chystám na Společenstvo prstenu. Dílo je to hodně propracované, promyšlené do nejmenších detailů, které mnohým můžou připadat zbytečné a nudné. Já to naopak oceňuji. Ztrácela jsem se jen v zeměpisných popisech jednotlivých oblastí Středozemě (to je moje chybička).
I když jsem příběh znala z filmů, tak jsem byla nedočkavá na další kapitoly, jako bych ho měla slyšet poprvé.
Určitě to není lehká četba pro každého, ovšem pro milovníky fantasy jasná volba.

1259
07.12.2019 5 z 5

Po celý děj knihy se mi v hlavě přehrával i film a rovnou jsem to i posuzovala a může mi spoustu lidí tvrdit, že film je lepší nebo že je lepší kniha, tak za mě je dobrý jak film tak i kniha, i když kniha o trošičku je lepší, než ten film.

smazenaryba
28.11.2019 5 z 5

Na Hobbita som sa odjakživa pozeral akosi cez prsty. Spomienky na prvé čítanie boli zmiešané, čítal som ho až po príbehoch o prsteni moci a asi som nedostal, čo som chcel.

Ubehlo však veľa vody a rozhodol som sa, že si spomienky osviežim. Ukázalo sa, že prvú polovicu príbehu, po útek z lesného kráľovstva, som si pamätal celkom dobre, ale tú druhú, páni moji, takmer vôbec. Až mám podozrenie, či som čítal poctivo, alebo len preskakovať strany, aby som sa mohol pustiť do ďalšieho dielu o Gotrekovi a Felixovi. Hej, to boli o kus jednoduchšie a akčnejšie dielka, na tomto som frčal.

A čo teda dnes? Hobbit je skvelý, pútavý, vtipný, krásne napísaný, plný okamihov, viet a drobností, pri ktorých čitateľovo srdce plesá radosťou. Už sa naň, stojaceho na polici vedľa Silmarillionu a Pána prsteňov, nebudem pozerať podozrievavo, cez prsty, ale s úsmevom.

Hobbit pre mňa v Tolkienovej tvorbe zostane vždy tým menším príbehom. Ale Bilbo, najväčším hrdinom. O tomto žiadna.

Pajdrall
16.11.2019

Klasika, kterou musí znát každý fanoušek Tolkienovi tvorby

jitka6072
09.11.2019 5 z 5

Kniha není tak akční jako filmy, ale je kouzelná a možná více klidná a dětská.

FilDaV
07.11.2019 5 z 5

Opravdu úžasná výpravná kniha od mistra Tolkiena, která má svou velkou slávu naprosto zaslouženě.

tarzan11
07.11.2019 5 z 5

Jedná z nejkrásnějších knih, kterou jsem četl - hodnotím lépe než film, který má ale akční formu, které se dá těžko odolat :o)