Hodiny posledního soudu 1
Geoff Johns
Hodiny posledního soudu série
1. díl >
NIC VE SKUTEČNOSTI NIKDY NEKONČÍ… V HODINÁCH POSLEDNÍHO SOUDU od Geoffa Johnse a Garyho Franka se svět STRÁŽCŮ střetává s DC Univerzem. Sedm let po událostech popsaných ve STRÁŽCÍCH byl Adrian Veidt odhalen jako vrah milionů lidí. Nyní je na útěku a musí přijít s novým plánem, jak se před tváří světa očistit. První krok? Najít Dr. Manhattana. Spolu s novým Rorschachem a doposud neznámými Mimem a Marionetou sleduje stopy Dr. Manhattana do DC Univerza, jež se nachází na pokraji kolapsu, neboť mezinárodní vztahy sunou „hodiny posledního soudu“ čím dál tím blíže k půlnoci. Je vše dílem Dr. Manhattana? Jako spin off DC Universe: Rebirth přepisují HODINY POSLEDNÍHO SOUDU minulost, současnost a budoucnost DC komiksu. První kniha obsahuje sešity: 1–6.... celý text
Literatura světová Komiksy
Vydáno: 2020 , BB artOriginální název:
Doomsday Clock, 2019
více info...
Přidat komentář
Aj tak je sranda, ako výborne dopadli Mooreovi Watchmeni bez Moorea. Jeden by povedal, že to bude lacné fiasko a ono všetky tie sequely, prequely a rip-offy majú skvelé recenzie a zatiaľ všetko z toho, čo sa mi dostalo pod ruky, bolo výborné (intenzívna noirovka Toma Kinga Rorschach). Samozrejme nie je jednoduché tieto „pokračovania“ (alebo bez úvodzoviek?) porovnávať s originálom. To je ozaj monument, jeden z najdôležitejších komikov v histórii. Vyrovnať sa čomusi takému, alebo sa k tomu čo i len priblížiť, predstavuje nadľudský výkon. Geoff Johns, ktorého scenáristická práca mi nie vždy sadne, však napísal vážne dobré Hodiny posledního soudu. Je sám sebou a pritom používa Mooreove trademarky. Zachoval konzistentnosť univerza paradoxne napriek tomu, že je to tentokrát niečo úplne iné. A pritom nie je, ehm. Veď uvidíte. Je to vrstevnaté, prekombinované, anarchistické, pichľavo satirické, mizantropické, mrazivé, doplnené novinovými výstrižkami, výstižné, hovorí to myšlienky, ktoré by sa iní možno hanbili povedať nahlas, je to náročné čítanie plné dialógov a minima akcie... a pritom je to (istým spôsobom) veľká zábava. Samozrejme „zábava“, z ktorej tuhne krv v žilách a plná politiky, vrážd, amputovaných končatín a palaciniek/lievancov (nabudúce by sa prekladateľ mohol rozhodnúť skôr, než komiks pôjde do tlačiarne). Hodiny posledního soudu sú okrem toho vtipné (Batman číta ozaj pomaly) a dokonca dojemný a silný, hoc tak trochu na prvú dobrú (nenápadité originy viacerých postáv). Komiks je to drsný i krutý, ale tiež povznášajúci a túžiaci milovať ľudstvo napriek tomu, že si zaslúži vymrieť. Oceňujem kresbu anglického tvrďáka Garyho Franka (s Johnsom spolupracoval na Batman: Země jedna). V scenári som sa ani pri druhom čítaní v niektorých veciach neorientoval, ale beriem to ako plus: je to také prepracované, že niektoré tajomstvá tohto príbehu odhalím až v budúcnosti, pri ďalších a ďalších čítaniach. Jedine, že by nebolo.
(SPOILER)
Pro fanoušky Watchmenů to asi není stěžejní dílo, pro fanoušky DC univerza ale může být.
Tady se oba světy propojují a v tomto dílu to ještě celkem funguje.
Některé postavy mají velmi zajímavý příběh, trošku rušilo neustálé přeskakování.
A pro ucelenost a rozuzlení je nezbytné přečíst druhý díl.
Jsem příjemně překvapený. Po Odznaku jsem nevěřil, že se propojení vesmírů DC a Strážců povede. Jasně, bylo by naivní si myslet, že to může dosáhnout kvalit Moorových Strážců, ale přesto jsem doufal, že to bude aspoň trošku důstojně navazovat. A ono se to povedlo. Má to signatury obou světů a je to i dobře vymyšlené. Stejně jako Strážci to má několik dějových linek, ale přesto je to srozumitelné a pěkně komplexní.
Od Strážců to má vypůjčený i trik s trafikantem a vložený příběhem Černé lodi. Tady se důchodci v domově hádají o dálkové ovládání a přepínají mezi noirovou detektivkou a zprávami informujícími o dění ohledně celosvětové superhrdinské paranoie. Pokračuje to i s novinovými články a různými jinými dokumenty na konci každého sešitu. Chybí tomu ten všudypřítomný strach z atomové války, který byl jednou z hlavních přísad původních Strážců. Ne že by se o to Geoff Johns vůbec nesnažil, ale jeho příběh se zde ubírá jinam a tak je to pochopitelné. Příběh se totiž přesune do DC světa, kde prozměnu vzrůstá ona paranoia vůči superlidem a vůbec všem maskovaným. Taková marvelovská X-Maní klasika. Samotný střet superhrdinů a superpadouchů z obou světů je dokonalý. Celkově musím říct, že jsem Hodinami posledního soudu nadšený.
Potěšilo mě i dodržení devíti-panelového rozložení na každé stránce. To stále funguje skvěle. Kresba samotná je naprosto dokonalá. Možná je to mainstream, ale já tento typ mainstreamu můžu.
Velká spokojenost.
Již od prvních stránek je vidět, že Johns miluje Strážce od Alana Moorea. Celý příběh je velkou poctou tomuto legendárnímu komiksovému tvůrci a jeho mistrovskému dílu. Johns se proto rozhodl podřídit tomu celý komiks. Ať už jde o vyprávění, rozložení panelů, celkový vzhled komiksu a neposlední řadě používaní bonusových příběhů na konci kapitol.
Mnozí to budou považovat za sprosté kopírování a vykrádání Strážců. Já to tak naštěstí nevidím. Vidím zde snahu o provázanost a ucelenost. Johns se snaží vytvořit “svůj vlastní přídavek do světa Strážců” a chce, aby působil co nejvíce přirozeně. Proto je komiks plný odkazů na tento komiks, rozvíjí některé motivy či vytváří nové postavy. Velkou oporou mu je zde kreslíř Gary Frank, jenž krásně zachycuje odkaz Strážců ve své kresbě. I on skládá poctu tomuto komiksu a samotnému kreslíři Daveu Gibbonsovi.
Největším kladem a zároveň největším záporem bude v tomto případě příběh. Není to jednoduché čtení a samotný Johns nám to neulehčuje. Je zde až moc informací, odkazů (bez znalostí Strážců a spousty komiksů od DC se nebudete místy chytat), dějových linek, hrdinů a při čtení jsem měl pocit, že se Johns nechal místy dost unést. Jako by cítil na sobě tíhu toho, co tvoří, a snažil se vyrovnat samotnému Mooreovi. Díky tomu je v příběhu zbytečně moc linek a postav. A bohužel některé pak ve výsledku působí zbytečně. Tím neříkám, že to Johns pokazil, říkám tím, že udělal několik chyb.
Nicméně, když se příběh čte v kuse, tak to začne do sebe všechno hezky zapadat. Já jako fanoušek jsem si užíval ten moment překvapení a okouzlení příběhem. Opravdu mě bavilo přemýšlet o tom, kam to celé směřuje a jaká bude pointa, jak to ovlivní svět hrdinů DC. Johns si opravdu vyhrál s odkazy a detaily. Jeho vize sice není bezchybná, ale má hlavu a patu. Pointa, kterou přináší, mně sedla a nabídla mi nový pohled na jisté události, které se dějí ve světě DC.
Hodiny posledního soudu je komiks, který při čtení vyžaduje větší dávku pozornosti. Není to žádné oddechové čtení. Na druhou stranu se nejedná o žádný art. Je to takový mix mainstreamového komiksu s myšlenkovým přesahem a lehkým filosofováním o tom, co znamená být hrdina. Mně komiks sedl jako celek. Vím, že má spoustu chyb a některé věci, tam působí hloupě a zbytečně, přesto jsem ochotný to prominout, jelikož jsem se dobře bavil a komiks mě donutil přemýšlet nad všemi myšlenkami, které má. Což rozhodně není málo a běžně se mi to nestává.
Hodnocení: 9/10
Odznak je skvělý komiks a těšil jsem se, co přijde dál. Jak a proč se Strážci potkají s DC partou? Co se bude dít? Jak to dopadne? Plácnou si Batman s Rorschachem... A jak to vlastně, že bude Rorschach žít? Bohužel ale musím říct, že jsem se těšil ne moc, ale až moc. Geoff Johns má Moorovo veledílo očividně v lásce a nastudované políčko po políčku, jenomže navázal na ně tak, že výsledek vypadá spíš jako hra na Alana Moora, jako kopírování a ne plnohodnotné autorské dílo přinášející něco nového. Johns má sice spoustu dobrých nápadů, umí nové postavy a zajímavé příběhy, jenomže se tak opil tou příležitostí navazovat na nejlepší komks všech dob, až se jí nechal dobrovolně svázat a na svoje vlastní věci skoro rezignoval na úkor různých variací. Moore měl Příběhy černé lodě, Johns má noirovou detektivku, Moore zabil Komedianta, Johns ho oživuje, Moore měl Rorschacha s traumatem z dětství, Johns ho má také (ale jo, s Batmanem si plácne - tak nějak), Moore měl hrozbu studené války, Johns ji má vlastně také, Moore měl několik prolínajících se časových rovin, Johns jich má dvakrát několik, Moore měl knihu Pod kápí, Johns má internetové zpravodajství.... Přiznávám, docela rychle mě to všechno omrzelo a s každou další variací na Strážce jsem měl akorát chuť přečíst si pomilionté právě Strážce a tohle co nejrychleji dotáhnout do (prázdného) konce. Škoda. Druhý díl možná dojem napraví, ale že bych po něm teď zrovna toužil, se říct nedá.
Na tenhle komiks jsem se vážně těšila. A potom jsem se bála. A potom zase těšila. A bála. Těšila. A potom zase bála...(hele, tohle bude na dlouho)...
Ale potom jsem se začetla a jenom jsem bála. A taky z toho těšila. A bála...(sakra, tohle bude na ještě trochu víc dlouho)...
Nechme kočku vyplivnout chumáč chlupů a já snad mezitím najdu správná slova.
Jako takhle. Geoff Johns je možná megalomaniak a egomaniak, ale proč ne, když víte, jak napsat dobrej příběh. A tady se to podařilo. I s tím propojením, se spoustou odkazů, s podobným řešením vizuálu jako Strážci. Má to jenom jeden drobný problém. U nás vyšla verze na dva díly. A jde o to, kde první díl končí.
Celá první polovina má jeden hlavní znak. Je to pekelně pomalý. Ale příjemně pekelně pomalý. A mě ten rytmus sednul. Poznat postavy a užít si to s nima. Ale potom přijde Joker a je to bum bum bum. Soutěž v přehlídce Gothamských vikuků začne a chytne to úplně jiný drive a v tem moment, co jsem byla připravená, že holka svlíkne triko, stáhla se opona.
Takže? Pokud na to máte nervy a důvěru ve vydavatele, že druhá část vyjde dřív než za pět let, možná si to přečtěte najendou. Ale kdo by měl právě ty nervy, co? :D
Co je ale výhodou jsou tři dokonalý originy. Jo, Pan a paní Smithovi byly skvělý. Na konci jsem cejtila flašku ve svý ruce a kolena zarytý do betonu. Nádherné setříhaný v přítomnosti. Padouši (?) rozebraný do posledního šroubu, až vám půjde mráz po zádech. Nemám ráda jednoduché "protože proto" a tohle bylo perfektní. Třetí origin z blázince byl taky skvělý, ale tyhle dva "mejkapový konkurenti Jokera" byly naprosto úchvatný :O
Abych nezapomněla. Ještě kresba.
Nádhera. Já se ocitla v nebi. A to jako vážně a doopravdy. Všechno bylo tam, kde toho bylo třeba. Nikde nic nekoukalo, co bylo navíc. Krásný :)
Byla jsem prostě spokojená se vším. Asi je to i způsobeno tím, že kde jiní mají na svém oltáříčku Strážce, kam nosí dary a modlí se s kuřecí pařátem v ruce, já tam mám jinou knihu. (Nebo přivázaného autora samotného. Kdo ví? Kuřecí pařát je silnej matroš!) Takže tak, no...
Opravdu se podařilo navázat na odkaz Strážců, klobouk dolů. Má to výbornou atmosféru a jsem hodně zvědavý, jak to celé dopadne.
Absolutní hodnocení dávám ze dvou důvodů. Za prvé Geoff Johns a Gary Frank perfektně zvládli navodit atmosféru původních Strážců, a to jak formou rozvržení panelů, dodatků na konci kapitol, či sekundární kriminálkou odehrávající se na televizní obrazovce v pozadí děje. Druhý důvod je trochu z nouze ctnost, protože vnitřně moc nevěřím tomu, že by tvůrci v druhé půlce dokázali předvést něco jiného, než „spektakulární megaudálost“, která tím či oním způsobem připraví scénu na slovutné Znovuzrození. Ačkoli Hodiny posledního soudu přicházejí s nápaditým pokračováním legendárního komiksu a zároveň dramatickým způsobem budují krizi mezi oblíbenými hrdiny DC univerza, pořád je to o tom, že se potřebují vejít do nějaké šablony, která finančně nakopne celou franšízu. A právě tohle mi přijde jako hrozná škoda – ne to, že se kombinují jablka s hruškami, ale nutnost dát tomu všemu přesah, který člověk ocení až v okamžiku, kdy si načte všechny související série, odehrávající se před, přitom a poté.
Hodiny posledního soudu 1 sú rozhodne zaujímavý komiks, ktorý spája prekvapivo Strážcov s DC univerzom. Objaví sa tu viacero dobre známych postáv, pár zmŕtvychvstaní, ale aj podarené nové postavy. Prvý diel je hlavne zoznamovací, až tak veľa vecí sa tu neudeje a pre kvalitnejší čitateľský zážitok je lepšie, ak zabudnete na neprekonateľný originál od Alana Moorea. Stále sa však jedná o dobre napísaný komiks.
Moore si bude muset pořídit extra velkou rakev, aby se mu pak v tom hrobě dobře obracelo. Kopírka Johns, ale tentokrát překvapil a styl, nové charaktery a vůbec celé to překlopení do DC světa zatím zvládá na výbornou. Zatím protože ve chvíli, kdy to začíná být opravdu zajímavé končí první kniha. Takhle nezbývá než pochválit zajímavý nástřel a fantastickou vizuální stránku Garyho Franka, která modernizuje původní, klasickou kresbu Davea Gibbonse. Dr. Manhattan zatím jen ve vzpomínkách.
Strážci A. Moorea pro mě neodmyslitelně patří k nejlepším komiksům všech dob. Pocit, který jsem zakusil při jejich četbě, je neopakovatelný. K navazování na takovou legendu se stavím skepticky, přesto musím uznat, že Doomsday clock jsou super. Líbí se mi panelování odkazující na Strážce, Johnsovi se podařilo přenést i tísnivou atmosféru původního díla do Gothamu, který si tak nikterak nezadá s New Yorkem na pokraji nukleárního holocaustu. Uvidíme, jak se to vyvine, ale za přečtení to rozhodně stojí. A pokud neznáte Strážce, koukejte tu chybu napravit!
Rozhodně jedno z nejlepších děl, které letos v Česku vyšlo. Opravdu důstojné a skvělé pokračování příběhu Watchmenů, které přivádí starou dobrou klasiku do moderního zpracování. Škoda, že BB Art Hodiny rozdělil na dva díly, samozřejmě čistě pro zisk, protože proč z toho udělat jednu velkou bichli, která by měla cca stejně stran jako Strážci, byla cca stejně kompozičně rozložená a byla by cca stejně drahá. Navíc by pak v knihovně vedle Strážců i dobře vypadala a vše se k sobě hodilo. Ano, proč... Protože dvoje hodiny v pevné vazbě udělají o 50 % zisku víc. Tak snad nebudeme na druhý díl čekat rok. Děj je pak navíc utnutý a ne zrovna v nejlepším a motivace pro další díl není taková.
Moc se mi líbí časoprostor, který se jednak inspiruje celkovou náladou Watchmenů, ale také nás přivádí do "starého" světa DC a setkáváme se tak s množstvím hrdinů, kteří jsou v moderní Rebirth sérii tak nějak zapomenutí. Nicméně oba světy najednou mají stejně potemnělou a dramatickou atmosféru. Zkrátka to v obou pěkně vře a otázkou je, skutečně za to může Dr. Manhattan? Autoři tak jasně pracují s myšlenkou, která tu byla tak nějak vždy - může krásný a jasný svět DC, kde je opravdu vše jednodušší a otázka morálky se rozděluje na hrdinu a padoucha, fungovat podle pravidel světa Watchmenů, kde je dobro a zlo nejasný pojem?
U postav musím hned ze začátku říct, že mě moc potěšilo rozvíjení postav ze Strážců, na které se moc prostoru nedostalo. Myslím tím hlavně Lišaje a nového Rorschacha. Nové postavy Mima a Marionety se sice zatím moc hrdinsky nepředvedly, ale i když jsou vlastně vetřelci původního kánonu, tak si myslím, že zapadají dobře a jsou opravdu zajímaví, jejich origin v sobě měl jiskru jakou měl třeba origin prvního Rorschacha... Z DC, jak již jsem psal výše, se pak příběh zaměřuje na méně známé a spíše zapomenuté hrdiny - od světových velmocí po americké hrdiny zlatého věku. Johnny Thunder, jako by byl živoucím vyobrazením výroku Sally, že budoucnost je den ode dne o chloupek temnější, ale minulost, i ve svých nejhorších chvílích, se zdá zářivější a zářivější. Přítomnost Batmana je pak spíše okrajová. Nicméně s čím si tvůrci vyhráli je kontrast postav Strážců a DC - Ozymandias x Lex, Rorschach x Batman, Mim a Marioneta x Joker. To je skvělé a je to takový nezamýšlený efekt, protože to je velmi nenucené a je jen otázkou, do jaké míry plánované, nebo zda to jen vzešlo z kontextu.
Nicméně musím říct, že mě příběh zatím úplně nenadchl na to, že jsme v polovině. Přestože u Watchmenů byl příběh hodně epizodický, co kapitola, to vyprávění jiné postavy, tak návaznost byla skvělá. V hodinách se tak trošku snaží o totéž, co kapitola, to jiné postavy a hodně flashbacků a odkazů, ale nemá to takový efekt, jako měli Wachmeni. Zkrátka Alan Moore je Alan Moore. Obrovské plus je pak, po vzoru Strážců, zachování textových příloh mezi kapitolami, které opravdu hodně obohacují děj a umožňují lepší pochopení. Budu si ale stát za tím, že nerozdělovat celou knihu na dva díly by prospělo, protože tenhle díl je sice dobrý technický start, ale nic moc k pochopení a navnadění.
Je neuvěřitelné, že i více než 30 let po svém představení je svět Strážců natolik zajímavý a skvěle postavený, že plodí skvělé příběhy. Aktuálně jsme toho svědky nejen v tomto komiksu, kde se Geoff Johns zase jednou předvedl v plné síle, ale také v seriálu, který posbíral celou řadu cen Emmy.
Svět Strážců je potřeba pochopit a rozumět mu. Jenom tak se autoři mohou inspirovat a přinášet vlastní smysluplné příběhy. Prosté originy nefungovaly (komiksy Před Strážci), je potřeba pochopit Mooreův koncept.
Může to na první pohled vypadat, že Geoff Johns a Gary Frank jen opisují. Hrajou si s formou stejně jako kdysi Alan Moore a Dave Gibbons (rozvržení panelů, barevnost, prolínání vyjevů na panelech), ovšem lépe je to chápat jako inspiraci a pochopení, v jakém rámci Strážci fungují a že jejich svět není jen obsah, ale také forma.
Nové propojení s univerzem DC superhrdinů funguje na jedničku. Výborné jsou i drobné momenty, kdy se tváří v tvář setkávají Strážci se superhrdiny, na kterých byli založeni. Pomrkávání na fanoušky je zde celkově mnoho. Výborná je také práce s novými postavami a způsob představování jejich životních příběhů.
Jediná, ale asi zásadní vada je, že zde neexistuje příběhová linka. Víme, že svět Strážců je v krizi kvůli dohře původního příběhu, ale nevíme nic moc o krizi světa DC hrdinů. Víme, že je v něm skandál, víme, co v něm hledají Strážci, ale to je všechno. A i to málo, co víme, dává smysl hlavně díky znalosti původního komiksu, díky čemu chápeme analogii příběhu. Možná se více dozvíme ve druhé části. Škoda tedy, že se příběhu nevěnovalo více prostoru a neubralo se na snaze představit co nejvíce DC postav. Jinak ale paráda.
Autorovy další knížky
2016 | Arrow: Kniha první |
2018 | Znovuzrození hrdinů DC |
2013 | Flash: Znovuzrození |
2014 | Batman: Země jedna |
2020 | Hodiny posledního soudu 1 |
Zííííív, tak to bola nuda. Očakávania boli z mojej strany od tohto komiksu obrovské, o to viac ma sklamalo jeho prevedenie a samotné spracovanie ako aj výsledok. Od prepojenia vesmírov DC a Watchmenov som čakal kadečo, len nie toto čudo... Bolo to nekonzistentné, komplikované, ale hlavne nudné akurát s peknou kresbou. Pár nápadov bolo fajn, ale pre mňa je toto fiasko. Ani nemám chuť čítať druhý diel, ale tak do noci to dám.