Sova

Sova
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404271/bmid_sova-lRJ-404271.jpg 4 2408 2408

V lese sa našlo telo tínedžerky Camilly Greenovej, ktorá bola tri mesiace nezvestná. Niekto ju rituálnym spôsobom zavraždil, možno aj týral a mučil. Opatrne ju položil na lôžko z vtáčích pier a okolo tela umiestnil sviečky v tvare pentagramu. Vrah po sebe nezanechal žiadne stopy.Vyšetrovaním prípadu je poverený skúsený kriminalistický veterán Holger Munch a jeho geniálna, hoci trochu labilná kolegyňa Mia Krügerová. Ani oni, ani nikto z ich tímu však nie je pripravený na zlo, ktorému budú musieť čeliť pri pátraní. Čo je to za šialenca, kto sa to komu a za čo mstí? Spočiatku nenachádzajú nič, žiadne dôkazy, nemajú sa čoho zachytiť. Zapracuje však mladý hacker a... náhoda. Kruh sa pomaly uzatvára a všetko nasvedčuje tomu, že medzi vraždou a udalosťami, ktoré sa odohrali pred mnohými rokmi, by mohla existovať nejaká súvislosť.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , Ikar (SK)

Uglen, 2015

Welinie
13.03.2017 5 z 5

Mam podobny názor jako tady slečna pode mnou. Štvalo mě a to dost jak třeba z celé stránky bylo jen nechápavé - co, jak, kdo.. Ale dávám 5* protože 4 a pul * dat nejde. Pro mě lepší, než V lese visi anděl. Každopádně se moc těším na další veledílo. Tímto se stává Bjork mým oblíbeným autorem.. Tak snad si to nepokazí :D

anisek989
12.03.2017 4 z 5

Celá knížka super, dobře se čte, dobrá myšlenka.
Ale dvě věci mi na tom děsně vadí: 1) neustálá nechápavost jak Mii tak i dalších postav a konverzace typu "Co?" "jako co?" "kdo?co?" "jak to myslíš?".. to mi děsně leze na nervy jako kdyby ty lidi byli celou dobu uplně sjetý a vůbec neměli páru o čem je řeč.
2) ten konec?.. vůbec nechápu smysl scény pohřbu nějakýho starýho vyšetřovatele, o kterým neni v knize snad jinak jediná zmínka. Jako proč? Aby sme si museli myslet, že je to pohřeb Miriam?.. Ale no tak, na to snad nikdo neskočí. A celkově mi ten konec přišel takovej šup šup vlastně se nic nestalo, žádný extremní rozuzlení. To je podle mě škoda takhle zazdít jinak pro mě super čtivou knihu.

MarVo86
11.03.2017 4 z 5

V lese visí anděl jsem četla asi před rokem a půl, takže už nějak nedokážu úplně srovnat, ale za mě Sova asi o něco lepší. Plnej počet za námět, děsivé! Přesto ve výsledku jednu hvězdu uberu, něco málo mi tam chybí. Něco, co do knih dokáže dát pouze Nesbo nebo Kepler...

Veronika2017
09.03.2017 4 z 5

Tak jako v životě, tak i tady platí vše souvisí se vším. Je lepší určitě začít první knihou, postavy na sebe navazují...pak se ani nedivím, že někomu může být Mia protivná. Mě osobně se autorova tvorba líbí a doufám, že brzy bude knižní přírustek.

princesse
09.03.2017 4 z 5

Nečetla jsem první knihu V lese visí anděl, takže nemohu nijak srovnávat, ale ze začátku se mi trošku nedařilo se začíst. Nevím tedy jak a zda byly vztahy nebo přechozí životní zážitky hlavních hrdinů již přiblíženy v první knize autora. Mia mi trošku lezla na nervy, nemyslím si, že někdo s takovými psychickými problémy a sklonem k alkoholu a požívání léků, by mohl nějak smysluplně a "normálně" fungovat. Když se mi podařilo se začíst, tak už měl příběh spád a četl se dobře. Nevím zda si přečtu předchozí knihu nebo nějakou další. Každopádně zvláštní námět a k "severským" detektivkám se rozhodně hodí.

LucyJec
08.03.2017 4 z 5

V lese visí anděl jsem nečetla a proto hodnotím knihu jako samostatný prvek a nemám tendenci porovnávat. Zápletka s takovýmto neobvyklým tématem mě oslovila už podle anotace a upoutala moji pozornost. Jediné, co mi tam trochu vadilo, bylo, že tam bylo moc osobních vztahů (možná to bylo tím, že jsem nečetla první díl a proto jsem si hlavní postavy nestihla nijak osvojit)...
Někdy mi přišlo, že dialogy byly až přehnaně popsané a vysvětlené (tím myslím objasňování věcí, které by každému došli i bez toho aby to tam bylo napsané), ale to je jakž takž dalo překousnout.
Všechny své nedostatky nicméně přebíjí skvostným námětem a rozuzlením.

pazdy15
07.03.2017 5 z 5

Ihned po první knize "V lese visí anděl" jsem se těšil na tento díl ... Sice nepřekonala díl 1. - zdálo se mi, že ten měl větší "grády a spád"- nicméně vynikající příběh a opět velmi napínavé ... gradující ke konci - DOPORUČUJI ;)

jasmína
07.03.2017 5 z 5

Skvělé, lepší ještě než předešlá, a to jsem myslela, že už to ani nejde....

Alizon
06.03.2017 4 z 5

Po nadseni z "V lese visi andel" jsem se rozhodla cist dalsi detektivku z teto rady a udelala jsem dobre. Sova je opet dobra, napeti postupne graduje, je to brutalni, strasidelne a otazka kdo je vrahem Vam neda spat. Tentokrat ale jednu hvezdicku strhnu za tu neustale problematickou Miu (neverim ze by v takovem stavu mohla nejak normalne fungovat) a nektere opakujici se motivy. Pokud budou nasledovat dalsi dily, rozhodne si je prectu.

vnimatkrasu
03.03.2017 3 z 5

O úroveň lepší než minule.
Přesto furt tak nějak na prvním schodě.
Bjørkovi někdo zavřel kecy do klece a tak se Munchův případ od minula sympaticky zestručnil. Snaha za každou cenu šokovat a nutnost v závěru mučit některého z detektivových příbuzných ale posílá knihu zpátky do průměrna. Jako jo. Odsýpá to, s Miou bych si rád zašel na rande a vy to celé přečtete, než řeknete sova.
Ale vyprávět o tom rodičům?
To nebudete.

mulder
02.03.2017 3 z 5

Nikdy knížku neodkládám, tentokrát jsem měl chuť to udělat mnohokrát. Vadily mi hlavně dialogy hlavních hrdinů, vím, že po celou dobu vyšetřování nebyli vyšetřovatelé při smyslech, ale co je moc, je moc. Čtení mě spíše nudilo, někdy rozčilovalo, nepociťoval jsem napětí, sympatie k hlavním hrdinům se nedostavily, prostě kniha, která mi nesedla. Oceňuji snahu autora, mně se tentokrát nezavděčil.

aktak1203
28.02.2017 4 z 5

Já myslím, že detektivka celkem dobrá. Je pravda, že autor použil zase člena z rodiny k zápletce, ale dopracoval se k tomuto závěru s dobrým příběhem, takže bych mu to nevyčítala. Já jsem se u knihy nenudila.

3nitka
26.02.2017 3 z 5

Prvý diel série sa mi páčil viac. V Sove mi Mia nejako začala liezť na nervy. Ale záver naznačuje pokračovanie, uvidíme.

NikaMirka
24.02.2017 4 z 5

Zápletka byla dobrá, stejně jako vrah - sova - originální. Dialogy mi úplně nevadily, ale opakování některých vět pořád dokola ano. Je pravda, že požívání alkoholu, je tam taky trochu přes čáru. Poslední dobou jako by se severští spisovatelé předháněli, kdo z jejich hlavních hrdinů bude chlastat víc než Harry Hole (Nesbův hlavní hrdina, který byl jako první vyhlášeným alkoholikem mezi vyšetřovateli v rámci severské krimi). Chladný přístup k lidskému životu ze strany psychopata vraha, byl děsivý a byla jsem ráda, že konec nebyl prodlužovaný zběsilými akcemi, jako levý a pravý hák, rány na solar, kopačky, vystřílený zásobník bez zásahu cíle apod.

rodak
24.02.2017 5 z 5

Dobře čtivá kniha .Přečetl jsem za 3 dny ,moc se mi to líbilo.Bylo to stejně dobré jako Vlese visí anděl...

bosorka
24.02.2017 1 z 5

Zklamání. Už první knížka této série mě mírně zklamala, ale aspoň vyvolala určitá očekávání a bavilo mě ji číst. Jak jsem minule psala, že mě zajímá vývoj postav, tak teď už ne, ustrnuly na místě a přešlapují stále na tom samém fleku. Sova mě dost iritovala a čím déle jsem ji četla, tím mě rozčilovala více. Dialogy připomínaly spíš návštěvu v ústavu choromyslných než smysluplné vyšetřování kriminalistů. To bylo samé "Jak to myslíte?" nebo "Jak jako?" A aby nevypadali jako úplní pitomci, naordinoval svým detektivům autor mnohé neduhy, deprese, alkohol, prášky, rozchod s přítelkyní, bolest hlavy... I tak jejich dialogy (především tedy nekončícími otázkami) stvořil jednu velkou vatu, které bylo mnohonásobně víc, než bylo třeba. Samotné vyšetřování - mám pocit, že bych se k určitým indiciím dobrala daleko dříve než oni "profíci". A ti dva nejlepší z nich, Holger a Mia, ti vysloveně tápali v mlze a brali za podezřelého každého, kdo se kolem nich ochomýtl. Nebýt jejich kolegů, kniha by nikdy neskončila a na lavici obžalovaných by se nejspíš ocitl každý občan Osla.
"Co je?" zeptal se, když za sebou zavřel. "Máme problém," pronesla. "Přijel jeho advokát." "A co?" "Nebyl v Norsku." "Jak to myslíš?" Svraštil obočí. "Henryk Eriksen. Nebyl tady." "Jak to myslíš tady?" zopakoval. "Má letní byt v Itálii. Jezdívá tam každé léto." "Teď tě nějak nechápu."
Áááááááá. Jak to myslíš? Tak, jak to říkám. Prostě NEBYL V NORSKU! A takových dialogů je tam požehnaně, kvůli nim jsem měla stokrát chuť knížku zaklapnout a zahodit. Dočetla jsem, ale po dalších autorových knížkách už spíše nesáhnu.

martin3724
22.02.2017 4 z 5

Upřímně musím říci, že mě více bavil první díl. U něj mě kniha vtáhla do děje v prvních stránkách a nemohl jsem se od ní do konce odtrhnout. Sova má sice zajímavý začátek, kdy vás naláká podivným motivem vraždy a vy se tak těšíte, co bude dál. Pak ovšem přichází poměrně dlouhá část, kde akce opadne a v podstatě se jen neustále dokola omílají stejné osobní problémy hlavní aktérky Mii. Poslední třetina to však napraví a příběh se znovu rozjede, ačkoli dlouhoočekávaný závěr je poměrně krátký a vše skončí dříve, než si uvědomíte, že to má být to velké finále. Celkově jde ale o povedené severské krimi, které vám může zkrátit chladné zimní večery.

Pajic21
22.02.2017 5 z 5

Po přečtení prvního dílu mi bylo jasné, že Sovu musím mít. Tento autor je pro mne totiž velkým překvapením a musím říct, že ani tato kniha mě nezklamala. V prvním díle jsem vytýkala knize především věčně zdeptanou a prášky nadopovanou Miu a ne příliš bystrého Muncha, což se v této knize nezlepšilo. Bohužel i nad některými dialogy jsem kroutila hlavou. Ale co oceňuji je, jak si autor hraje s dějovými liniemi, což neustále upoutává čtenářovu pozornost a alespoň já jsem vážně téměř do poslední chvíle netušila, kdo je opravdu vrah a to je pro mě nejpodstatnější u dobré detektivky. Dle mého názoru zde najdeme vše, co má správná detektivka mít. Tudíž i přes drobné nedostatky hodnotím plným počtem. Velmi mě tento autor baví a už se těším na další knihy.

Lacerta.j
21.02.2017 4 z 5

Dost dobrá detektivka. Přečteno za dva dny, 400 stran ale nudit se nestihnete. Jsem zvědavá na první díl.

čef
20.02.2017 5 z 5

Typická seveřanka - rozervaní detektivové, pošahaní ale o to prefíkanější pachatelé. Dobré ke čtení pro čtenáře detektivních thrillerů, kteří jsou jako já vděčni za dobrou zábavu bez zbytečných okras a literárních fíglů.