Outsider

Outsider
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404327/bmid_outsider-c89-404327.jpg 4 1256 1256

Holly Gibneyová (SK) série

Vzadu v stodole niekto stál. Jack ticho vykríkol, siahol po služobnej zbrani a uvedomil si, že ju nemá pri sebe. Glock zostal v malom sejfe, ktorý mal vo vlastnom aute. Baterka mu vypadla z ruky. Zohol sa a zdvihol ju, vodka sa mu v hlave rozvlnila, nie dosť, aby sa z nej opil, ale dosť, aby bol trochu otrundžený a stratil istotu v nohách. Znovu zasvietil baterkou do stodoly a rozosmial sa. Nebol tam žiadny muž, len chomút zo starého postroja, takmer rozlomený na dva kusy. Najvyšší čas zmiznúť odtiaľto. A možno aj dať si u Džentlmenov ešte jeden drink, potom rovno domov a do po... Niekto stál za ním a toto už nebola ilúzia. Videl jeho tieň, dlhý a tenký. A... počul dych? Bolo to zlo. Čisté zlo. Existuje sila, ktorá obnoví rovnováhu? V mestskom parku nájdu zhanobené telo jedenásťročného chlapca. Svedectvo ľudí aj odtlačkov prstov jednoznačne ukazujú na jedného z najobľúbenejších občanov Flint City. Je to Terry Maitland, tréner chlapčenského bejzbalového družstva, učiteľ angličtiny, vzorný manžel a otec dvoch dievčat. Detektív Ralph Anderson, ktorému Terry kedysi trénoval syna, nariadi rýchle zatknutie pred očami celého mesta. Maitland má alibi, Anderson aj štátny zástupca zas očitých svedkov, odtlačky prstov aj vzorky DNA. Všetko sedí, prípad vyzerá jasný. Vyšetrovanie však pokračuje a na svetlo vychádzajú nepochopiteľné, hrôzostrašné skutočnosti. Napätie sa stupňuje. Terry Maitland je slušný človek, ale čo ak tvár, ktorú nosí, nie je pravá? Môžu existovať tvorovia, nositelia zla, ktorí nie sú ľudia a prežívajú len vďaka tomu, že nikto v nich neverí? Holly Gibneyová z agentúry Stratení nájdení o tom vie svoje a prichádza na pomoc.... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

The Outsider, 2018

Peršanka
29.06.2019 2 z 5

Já to teda dočtu, ale je to dřina. Když se konečně spojí všechny ach tak kladné postavy k závěrečnému boji se zlem, z dobře rozjeté detektivky šmrncnuté hororem se stanou americkočetnické humoresky.

Adhara
27.06.2019 2 z 5

(SPOILER) Najslabšia Kingovka, akú som kedy čítala. Nikdy som nedala Kingovi menej ako tri hviezdy, ale teraz naozaj musím. Pritom sa to rozbiehalo tak sľubne... jeden páchateľ na dvoch miestach zároveň, to vyzeralo ako skvelá zápletka, v ktorej sa dalo ťažiť zo psychológie, súdu, vývoja postáv. (Spojler) Prvý problém nastal, keď namiesto sľubne rozbehnutého vývoja autor postavy náhle preriedil a dej nadobudol iný smer. A čoraz horší a horší, s čoraz slabšou a slabšou atmosférou a charakteristikami postáv. Vyvrcholenie, stret so samotným zlom, vo mne nevzbudilo ani kúštiček napätia, obáv či strachu – vlastne mi to pripadalo, ako keby sa niekto neveľmi úspešne pokúšal Kingov štýl napodobniť. Toto je naozaj všetko? Tomu som nemohla uveriť – keďže som to mala v čítačke a nevidela som, koľko strán mi zostáva, očakávala som druhé, lepšie kolo. Aj kvôli roztiahnutému záveru. A keď už som naozaj uverila tomu, že druhé kolo bude, zrazu bum – posledná strana. A to ani nevravím o logickej chybe – nadprirodzené monštrum je raz viditeľné na záberoch kamery, raz nie. (/Spojler)

Tydvik
27.06.2019 4 z 5

Ani ne tak komentář, jako spíš osobní poznámky o třech bodech:
1) Moje reakce na první třetinu knihy je dozajista menšinová – nebavila mě. Krutě mě nebavila. Beru ji jako nutné zlo, základ, na kterém bylo třeba postavit pro mě zajímavější zbytek příběhu. No jo no…
2) Rozhodně nemám tendence vytvářet si jakýkoliv vztah k literárním postavám. Jsem čtenář pozorovatel. Jenomže Holly…Holly mi ten systém trochu nabourává. Pro Holly mám prostě slabost.
3) Čím jsem starší, tím je má lenost číst v jazyce anglickém větší. Kinga ale preferuji v originále, díky němu tedy pravděpodobně zcela nevyhniji. A vždy dojde k nějakému zásadnímu doplnění a obohacení mé slovní zásoby. Co to bylo tentokrát? Cowlick :-). A už taky vím, kdo že to byl ten filmový hrdina Alfalfa. Který tedy nosil v rámci své vlasové úpravy na hlavě onen výše zmiňovaný cowlick.
A toť vše k vzdělávací funkci této knihy i celkově …The End.

SONP
26.06.2019 3 z 5

Outsider jako by se skládal ze svou částí: tou první je klasická procedurální detektivka s přepisem výslechových protokolů, zatýkáním a všeho co k tomu patří, jako by to vše vypadlo z pera Ed McBaina. Pak se to zlomí a jednak se ukáže klasické kingovské zlo a jednak se zjeví autistická vyšetřovatelka Holly, kterou známe ze serie o Billu Hodgesovi. Zatímco první půle se mi celkem líbila, ta druhá mi přišla poněkud fádní a kopírující klasické kingovské postupy. Vlastně to jako by to byla taková "monster of the week" z první série X Files. Navíc se mistrovi tentokrát nepodařilo stvořit postavu, která by byla aspoň trochu sympatická - nevím jak ostatním, ale mě Holly přišla děsivě otravná. Na konci zaujala pasáž, která se ve fantastických knihách moc neřeší - nadpřirozeno je poraženo, jenže co na tu haldu mrtvých řeknou orgány činné v trestním řízení? 60%

MaKolar
26.06.2019 2 z 5

Z této knihy jsem byl zklamán. Začátek je poměrně celkem dobře napsaný, nicméně jsem na konci čekal něco víc....Posledních šedesát stran jsem četl na sílu.

Balthazar
26.06.2019

Super *****

Petruse21
24.06.2019 2 z 5

V poslední době je to od Kinga další zklamání. Měl by se podle mě vykašlat na detektivky.

Alix
15.06.2019 4 z 5

Potěšila mne Holly i veselý pleskač, ale konec trošku zklamal, byl moc rychlý a moc jednoduchý. Ale i tak jsem si to užila.

Yummymoon
12.06.2019 5 z 5

Prvních sto stránek jsem se absolutně nemohl odtrhnout. Naprosto neskutečný popis hrůzného případu, kde Stephen dokázal jednotlivé linky (výpovědi svědků, logické úvahy, forenzní důkazy, ...) popsat takovým způsobem, že by se za ně nemusel stydět ani dlouholetý kriminalista. Následných zhruba 200 stránek tempo trochu klesá, nicméně nuda se naštěstí nedostavuje a skládačka se opět transformuje do něčeho úplně jiného - Kingovského. Samotný závěr (konfrontace s "cizincem") je pak neskutečně skvěle napsaný (přesně tyhle konfrontace, ke kterým celá kniha neúprosně spěje, umí dle mého Stephen King ze všeho nejlépe) a potěšil i odkaz na Kingovský multiverse (Ka). Vesměs skvělá Kingovka, která dokazuje to, že autor ani zdaleka nevyčerpal studnu své fantazie a spisovatelského umění, a boří tak všechny antikingovské poznámky o tom, že už je senilní a nedokáže napsat dobrou knihu. Dokáže, nejen dobrou, ale přímo skvělou - a zde je důkaz.... "Peníze nejsou lékem na smutek, ale pomáhají truchlit v relativním pohodlí."

n.ezn.amy
11.06.2019 5 z 5

Skvělá detektivka z pera Mistra, kdy dojde k obvinění oblíbeného trenéra místního baseballového týmu z vraždy chlapce. Ale v době vraždy byl 100 mil daleko, bylo možné být současně na dvou místech najednou? King udržuje napětí na každé stránce a člověka nutí knihu dočíst co nejrychleji. A co je na knize nejlepšího? Návrat Holly a veselého pleskače

kolacky
11.06.2019 5 z 5

Mistr King vynikající jako vždycky, jo, jsem nekritická, protože ho nekriticky "žeru". Milé překvapení byla Holly od Práva nálezce.
Co mě štvalo, byly pravopisné a jiné chyby, chybějící či přebývající uvozovky, špatná slova, nesmysly ("Teď ji ode dveří tiše nepozorovala matka... " - str. 216. "Jack, který si zapomněl špunty do uší...už ten výstřel neslyšel." - str. 381, správně chřestot... a jiné.)

Šimpy
08.06.2019 4 z 5

Jediná otázka, ktorá mi po prečítaní vrta v hlave je, že ako by si poradil s týmto prípadom Fox Mulder?

iveta3689
07.06.2019 4 z 5

Výborné, jako to King umí v tlustých románech a ve starších dílech. Určité scény jsou dost naturalisticky popsané, z první části knihy mi bylo až fyzicky špatně. Pak se začnou objevovat mystické prvky, jak to autor umí. Takže se fanoušek cítí jako doma :) Konec je na můj vkus trochu utnutý, proto dám "jen" 4*.

buldozer5
06.06.2019 5 z 5

Absolutně skvělá detektiva s prvky hororu od Stephena Kinga, co víc si přát!
Knížka je hrozně zajímavá, čtivá, se zápletkou, kterou je takhle schopný zpracovat snad jen King. Když jsem si četl obsah, říkal jsem si, jak se s rozuzlením autor popere, ale samozřejmě nezklamal.
Čtenář neví, komu a čemu má vlastně věřit a King ho napíná až do závěrečného finále, s kterým jsem byl taky nadmíru spokojený.
Po dlouhé době jsem si opět přečetl něco od Kinga a nelituju. Za mě pět hvězdiček.

kap66
06.06.2019 4 z 5

Poslechněte radu 2mig1: nečtěte komentáře (ani anotaci, dodávám já), pokud si chcete počíst! Nečtěte prostě nic jiného než knížku samotnou, pokud vás baví dumat nad otázkou: bude to "obyčejné" vyšetřování vraždy (jako v prvních dvou dílech Billa Hodgese, které mě ke Kingovi přivedly, abych ho už neopustila), nebo to zase hodí do nadpřirozena, jak to udělal v dílu třetím?
Zpočátku se vše zdá tak reálné; pohledy vyšetřovatele a obviněného jsou stejně pravděpodobné - a já uhranutě čtu a čtu, protože je to zase tak skvěle napsané – ty zvraty, ty charaktery, ty dialogy,… Pak mě King už podruhé chytne za ruku a převádí mě přes čáru oddělující čisté čtenáře detektivek a "ty druhé". Sice to nebyl nijak násilný přechod, ale ta má uhranutost byla trochu umenšena – právě o tu jednu hvězdičku. Ještě k tomu jen malinkatou, díky mé oblíbenkyni Holly, která mi onen předěl pomohla zvládnout. Suma sumárum, hodně dobré čtení.

kanitsuj
06.06.2019 3 z 5

!!! Spoiler
Nepatřím mezi fanoušky tohoto autora, jednalo se o druhou knihu, kterou jsem od něho četla (první bylo Osvícení). I v tomto případě byl děj neúměrně natahovaný a vyřešení zápletky nebylo důsledné. Zločin, který se celou dobu vyšetřoval a kvůli kterému zemřeli nevinní, byl nakonec pokryt výpověďmi pozůstalých, kteří neměli žádný problém uvěřit paranormální klíčové události, které ani nebyli přítomni. Příběh pro mne nebyl uvěřitelný /mám asi problém s tím nadpřirozenem, které nedokáži vnímat jen jako zástupný symbol něčeho jiného/, často jsem se ztrácela v množství postav a pointa? Ta byla z mého pohledu slabá, přestože jsem o ní schopna uvažovat nad rámcem tohoto příběhu - zlo, které je dnes a denně pácháno je živeno strachem, bývá maskováno, využívá nevinných a jeho krutost se nedá ospravedlnit. Stojí jaksi stranou, z běžného života ho vědomě vyčleňujeme, nepočítáme s ním, ale víme, že existuje a máme z něho strach - odtud asi ten Outsider.

Veru960
02.06.2019 5 z 5

Kniha je výborná. Nemůže to být ani jinak když je od St.Kinga. V

Dzuda
01.06.2019 3 z 5

SPOILER!!!!!

Kniha se mi moc líbila co se týče čtivosti, konec byl až moc jednoduchý a hladký, ale aspoň co se týče právnického hlediska, tak se to vyřešilo... to co se úplně nevysvětlilo bylo kde se tedy vzal a proč to dělal? Byl to tedy mimozemšťan? Chybělo mi vysvětlení i v ohledu toho nadpřirozena... a nějak jsem úplně nepochopila proč Outsider? Buď to bylo vysvětleno v nějaké nudné pasáži o El cucovi, nebo je to snad jak už psal 2mig1? Že je to nedostatek v překladu a mělo se to tedy jmenovat Cizinec, jako samotná postava, která je původce všeho zla?

2mig1
30.05.2019 4 z 5

KDO JEŠTĚ NEČETL, AŤ NEČTE ŽÁDNÝ KOMENTÁŘE!!! Ani ten můj!

Příběh vraždy chlapce začíná velmi dynamicky. Prolínání scény veřejného zatčení a výpovědí očitých svědků je neskutečně sugestivní. Zápletka je dokonale zamotaná a naprosto jsem se zabral do vymýšlení té správné varianty, jak a co se vlastně stalo. King vás v tuto chvíli nechá detektivní zápetkou natolik pohltit, že přestanete myslet na to, že vlastně čtete Kinga. Napomáhá tomu i fakt, že King nepíše jen ryze horové příběhy. A pak přijde ten zlom, kdy vás King zaskočí obratem ve vyšetřování a vy se vrátíte do doby, kdy jste hltali Akta X (jsem rád, že jsem o tom před čtením nevěděl). Postupně do sebe začíná všechno zapadat, King opět skvěle profiluje všechny postavy a dokáže se vcítit do jejich mysli (červená brčka místo očí - geniální podání dětského vnímání reality). Byl bych dal nejvyšší hodnocení, nebýt však finálního aktu. Přestože i nadále je popis působivý (vstup do jeskyně, kde čekal On), tak celkové tempo si hodně sedne na zadek a čekal jsem od závěrečné konfrontace přece jenom víc. Poznámka na konec - skutečně nechápu rozhodnutí ponechat český název Outsider, když je v překladu celou dobu jmenován Cizinec.

Astonius
28.05.2019 4 z 5

První polovina knihy byla tak super detektivka, že jsem od ní nemohla vůbec odejít - a říkala jsem si, že jestli tuhle zápletku King vysvětlí, bude lepší, než Agatha Christie.... :-) Vysvětlil...... Ale po svém, po Kingovsku - což se dalo předpokládat :-) Říkám si, jak skvělý je to spisovatel a jak velmi dobře umí své řemeslo, protože kdokoli jiný, kdo by se pokusil zpracovat témata tak, jak je vymyslel on, by si na nich nutně vylámal zuby. King má dar i z naprosto praštěných a ujetých věcí udělat texty, při kterých čtenář ani nedýchá. ***** SPOILER ****** Bohužel konec mi to trochu pokazil, vše se vyřešilo tak nějak moc "obyčejně", nenásilně a idylicky, na to, s jakým zlem měli naši hrdinové tu čest - i úplný závěr týkající se očištění jména Terryho Maitlanda mi hodně skřípal, takže jsem za to shodila jednu hvězdu dolů. Ale i tak perfektní knížka, na kterou jsem myslela ve dne v noci.... :-)