Hořící drát

Hořící drát
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543785/bmid_horici-drat.jpg 4 776 776

Případy Lincolna Rhyma série

Je to zbraň neviditelná a současně všudypřítomná, bez níž by moderní společnost nemohla existovat: elektrická rozvodná síť. Vrah využívá obrovských obloukových výbojů s vysokým napětím a takovou teplotou, že se při ní taví ocel a lidé začínají hořet. Po prvním strašlivém útoku je k vyšetřování přizván Lincoln Rhyme. Zatímco se útoky zběsile šíří, tým kriminalistů bojuje s časem a snaží se na základě minima důkazů dopadnout vraha. Anebo je vrahů víc?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

The Burning Wire, 2010

Adapa
03.09.2015 4 z 5

Klasika od Deavera. Povinnost přečíst si tuto knihu pro všechny jeho fanoušku. Skvělá kniha i pro toho, kdo si bude chtít od něho přečíst něco poprvé.
Pro ty, kdo četli ale většinu jeho knih je už od přebalu jasné, jak se knížka bude vyvíjet a kdo bude pachatelem. Kdykoliv je u Deavera nějaký hlavní případ a Lincoln a nebo Amelie náhodně řeší bokem nějaký jiný, tak se ve finále oba protnou a zjistí se, že to je jeden a ten samý případ. Kdykoliv se objeví u Lincolna zmínka o "Hodináři" je jasné, že on je ten pachatel.
Takže už tady je od prvních stránek jasné, že oba případy se propojí a za vším stojí Hodinář.
Jinak velmi dobře napsané, rychle se do toho člověk začte a tak nějak přemýšlí nad elektrickou zásuvkou nebo klikou od dveří, zda to nemůže být smrtící zbraň právě pro něho.

čikule
22.08.2015

Právě jsem jí dočetla podruhé a protože jsem Deaverofil jsem nadšená. Pro ty, kteří se v knížkách rádi dozvídají i nové informace z různých profesí je to perfektní. Elektřina je výborný námět a mohu doporučit i knihu kterou napsal Arthur Hailey - Přetížení, která má podobné téma ale je braná z jiného úhlu pohledu.
Pokaždé když si beru fén, tak mám velmi nepříjemné pocity.

TaLu
21.07.2015 4 z 5

Nové setkání se známými hlavními hrdiny. Trochu jsem se ale se ztrácela v popisech odborností, o kterých si netroufám tvrdit, zda jsou skutečně tak, protože o dané tematice nic nevím. Ovšem zápletka velmi zdařilá a rozuzlení překvapivé. A vykreslené vztahy mezi postavami jsou pro mne určitě bonusem navíc.

ovpana
08.05.2015 3 z 5

Zajímavý a napínavý příběh s překvapivým koncem. I když je kniha místy dost rozvláčná ,hodně zdlouhavé popisování všeho dost knize škodí.

Luciga
26.03.2015 2 z 5

Nové téma, opět jsem se přiučila něčemu co ještě neznám :). Ale celkově nic moc. Prozatím asi nejslabší kniha ze série... Znovu sáhodlouhé popisy pro ty, kteří něvědí kdo je Lincoln Rhyme a co se mu stalo. Přitom v té minulé už to bylo takové decentní a stručné. Zajímavá avšak nenáročná detektivka. A protože Deaver umí mnohem lepší, tak jen dvě hvězdy.

technolog
12.03.2015 3 z 5

Musím říci, že jsem si na autora už zvykl a i když jsou v knížce zvraty děje, dají se už celkem předvídat. Přesto je kniha nadprůměrná a baví mě. Takže mohu doporučit.

petshop
22.02.2015 5 z 5

Mnozí tady píší, že už to není taková pecka jako předchozí knihy z řady o L. Rhymovi. Já jich pár četla před několika lety a teď jsem po té dlouhé době sáhla po Hořícím drátu a až na některé drobnosti se mi to opět hodně líbilo. Možná právě sehrál roli ten časový odstup, že už nedokážu posoudit, v čem by předchozí díly mohly být výrazně lepší. Oceňuji nápad obsadit elektřinu do "hlavní role". Člověk si vůbec neuvědomuje, jak by v dnešní době bez ní nefungovalo vůbec nic. Děsivé, poučné, napínavé!

januleverule
01.02.2015 5 z 5

Další skvělý příběh Amélie a Rhyma, zajímavý nápad s elektřinou. Už se těším na další díl.

hanap
24.01.2015 2 z 5

Tento deaverovský díl mě nezaujal ,přečetla jsem , vraha jsem objevila už v polovině knihy , Deaver napsal již lepší příběhy .

Oksalakka
09.12.2014 4 z 5

Standardní deaverovská kvalita.

PonížilováA
16.10.2014 5 z 5

Nejví se my v Deaverových knihách líbí zápletky, u kterých není jasné, kdo je viníkem.. :D Tahle kniha byla, jak už říkám, SUPER.. :D

wally
04.08.2014 4 z 5

Další velice dobře odvedená Rhymeovka....skvělá zápletka, plno zvratů, hrůza z elektřiny, ale hlavně jsme se dozvěděli v čem teď jezdí Amélie :-)) No a konec byl fajn hlavně díky finálnímu střetu záporáka a klaďase....ale, že jsme se načekali :-))

ellescorpio
01.07.2014 4 z 5

Jiné rhymovky měly sice větší spád a lepší děj, ale moc se mi líbily detailní popisy operací s elektřinou. Přiznávám se, že pár dní po dočtení se mi špatně mačkaly kovový tlačítka ve výtahu:))

dalia1769
10.06.2014 5 z 5

Výborný díl, tentokrát s opravdu překvapivým koncem.

koki.veru
25.04.2014 5 z 5

Další případ Lincolna Rhyma spolu s Amélií Sachsovou....Zajímavý příběh, do poslední chvíle jsem opravdu netušila, že by pachatelem mohl být..... úžasná knížka

Eidalon
27.02.2014 3 z 5

Hořící drát – devátý případ Lincolna Rhyma, klasická deaverovka s datem uvedení na svět roku 2010, co dodat . . .

Elektřina je všudy přítomná a nezbytná pro naše žití, ale uvědomujeme si její sílu a nebezpečnost, možnost z ní udělat dokonale smrtící zbraň?

V drátech se pohybují elektrony jako voda v potrubí, vodovodní tlak vytváří čerpadlo, které pohybuje určitým objemem vody trubkami, v elektrickém obvodu je pomyslným čerpadlem generátor napětí či baterie. Tlaku pohybujícímu elektrony v drátech říkáme napětí (Volty), objemu elektronů pohybující se elektrickou soustavou říkáme proud (Ampéry), dráty a vše čím elektřina projde vytváří proudu odpor (Ohmy) . . .

Elektřina je hloupá a současně geniální, hloupá proto, že jakmile se vytvoří, přeje si vrátit se do země a geniální proto, že instinktivně pozná nejlepší způsob, jak toho dosáhnout . . . Můžete si sáhnout na drát s napětím sto tisíc voltů, ale pokud je pro elektřinu snazší dál protékat přes drát, jste v naprostém bezpečí, ale pokud jste nejlepším vodičem do země vy . . . a stačí desetina ampéru, aby se každý z nás stal nebožtíkem a přitom obyčejný vysoušeč vlasů to vytáhne na 10 ampérů.

Výše uvedené informace patřily kdysi k základní výbavě každého žáka osmé třídy základní školy, kde že ty loňské sněhy jsou, ale . . . nejsme v tom sami.

O nebezpečnosti a jednoduchosti této pravdy se má přesvědčit sám Lincoln Rhym a s ním celé policejní oddělení města New York, kteří jsou zataženi přímo do víru událostí, či lépe do víru mohutného obloukového výboje, který doslova rozžhaví autobus a s ním i jeho cestující.

Sofistikovaný útok na newyorskou elektrickou soustavu, její přesměrování a manipulace s ní ukazují, že pachatelem je nyní člověk, který pistole a nože nahradil proudem elektronů, navýšil jejich objem na neskutečnou hodnotu a pak dal elektřině možnost, aby projevila svoji genialitu . . .
které ale tak trochu pomohl, jak jednoduché a efektivní. Statisíce voltů a obrovský proud se stal zbraní téměř hromadného ničení.

Lincoln je postaven tváří v tvář člověku, který stupňuje své požadavky, jejichž splnitelnost není reálná a nesplnění trestá vytvářením obvodů, kdy součástí se stanou desítky lidí. Určit jak a kde uhodí příště je téměř nemožné, elektrické kabely jsou doslova všude.

Jaký to má smysl, co za tím stojí? Kriminalisté pátrají a krůček po krůčku se dopracovávají k řešení. Je odhalen motiv, je identifikována osoba, jsou podezřelí, ale mezi tím umírá mnoho dalších nevinných obětí . . . ale opravdu nevinných? – spoustu úvah Vám pan Deaver předkládá, tak jako v každém svém díle, aby nakonec bylo vše úplně jinak.

Druhý případ, který při svém vyšetřování ampérového maniaka Lincoln sleduje jakoby z povinnosti a ve vazbě na jeho nositele – Hodináře (pokud jste knihu Hodinář četli víte své, pokud ne, tak to máte blbý . . . ) se najednou dostává do popředí a oba dva případy postupně splynou v naprosto nečekané vyústění.

Dalších 500 stránek kvalitního čtení, s originální myšlenkou smrtící zbraně i motivem, který opravdu neuhodnete ani pár stránek před koncem příběhu, přesto je tento román tak trochu tím méně zdařilým.

Ale přátelé vězte, i méně zdařilé Deaverovo dílo to stále představuje velmi kvalitní detektivku – thriller, který Vás chytí a doslova Vám chvílemi přináší elektrické šoky v podobě husí kůže či ježení chloupků na zátylku, ze kterého mrazí . .

Dávám lepší tři body, ale kniha by klidně snesla i čtyři, ale chceme-li udržet srovnatelnost, zůstávám u těch tří. Dobrá poctivá práce, která jen kousek zůstala za největšími Deaverovými skvosty . . .

tinkal
22.02.2014 3 z 5

docela dobré čtení...

Adria Orici
13.02.2014 5 z 5

Velmi dobré čtení, vřelé díky Jeffery. Příběh má spád, dobrý děj. Po přečtení budete mít velký respekt k elektřině.

reccal
12.02.2014 2 z 5

Podle obálky jsem čekala dechberoucí děj. Po 50 stránkách jsem knihu postavila zpět na poličku a tak tam stojí už dva roky. Bohužel mne ničím neuzajala, snad jen ona myšlenka popravy nešťastníků proudem. A to je sakra málo.

gotham
29.01.2014 4 z 5

Určitě kvalitní a napínavý příběh, kde vrah používá ne zrovna standardní smrtící zbraň, ale děj je přeci jen v určitých fázích trošku překotný, chvílemi se to i dost vleče, třeba Hodinář má oproti tomuhle tempo přímo smrtící. Ten konec byl sice překvapivý, ale úplně paf jsem z toho teda nebyl. Spíš než detektivní linie mě tu zaujala ta elektřina, člověk se tu dozví, jak umí být nebezpečná. 70%