Hus a Chelčický: Příběh jejich doby
Renáta Fučíková
Nikdo nepochybuje, že nejdramatičtější období českých dějin bylo 15. století. Čeští univerzitní učenci se tehdy pokusili o nápravu katolické církve. Dva z nich, Jan Hus a Jeroným Pražský, skončili na hranici jako kacíři. V Čechách vybuchl požár násilí, jehož příčiny vysvětlovala každá doba po svém. Naši pradědové se učili o boji Čechů s Němci, naši rodiče o revoluci nejchudších vrstev. Pravda však byla jiná a tato kniha se ji pokusí vyložit co nejsrozumitelněji. Vstupte s námi do doby vrcholného středověku: poznáte dobu vlády Václava IV. a Zikmunda, seznámíte se s životem na pražské univerzitě. Prožijete hlavní události husitských válek: pražskou defenestraci, křižácké výpravy proti Čechům, bitvy svedené Janem Žižkou i Prokopem Holým, jednání husitů na koncilu v Basileji i nástup Jiřího z Poděbrad na český trůn. Krok za krokem budete sledovat, jak snadno se ušlechtilé myšlenky snadno zvrátí ve všeobecné násilí. V této krvavé době však žil v Čechách člověk, jenž násilím opovrhoval. Jeho spisy ovlivnily slavné muže, jakými byli například L. N. Tolstoj nebo Mahatma Gándhí, které dnes zná celý svět. Zato jméno jejich inspirátora, zemana Petra Chelčického, zná jen málokdo. Tato kniha vás s jeho myšlenkami seznámí.... celý text
Přidat komentář
Velmi dobrá kniha nejen pro děti, ale pro laiky, kteří chtějí pochopit problematiku doby husitství.
Další kniha ze sbírky R. Fucikove, kterou si s radostí čtu.
Výborná publikace, která poslouží především těm z nás, kteří se potřebují odpoutat od jednostranných poznatků získaných ve škole a chtějí si na husitskou dobu vytvořit vlastní názor. Tahle kniha je velmi dobrý odrazový můstek.
Autorovy další knížky
2020 | Hrdinky: Příběhy významných českých žen |
2005 | Staré pověsti české a moravské |
2015 | Praha v srdci |
2012 | Antonín Dvořák |
2010 | Mojmír: Cesta pravého krále |
Husitství potřebuje reklamu! A tohle je celkem zdařilý pokus. Myšlenky a skutky hlavních představitelů byly často v našich novodobých dějinách překrouceny a interpretovany podle přání mocipánů. Hlavně význam Petra Chelčického byl pro mě prekvapenim:
"Petr Chelčický stojí svými názory na začátku dlouhého řetězu těch nejosvícenějších postav lidských dějin - pacifistů.... Nemylme se - tito lidé neskláněli hlavu před příkořím. Řekli otevřeně své NE. Přesto zvítězili, aniž by na obranu svého postoje použili násilí. Protože žádná víra, žádné přesvědčení ani názor nestojí za zmaření lidského života, toho nejcennějšího, co nám bylo dáno. "