Hvězdná pěchota
Robert A. Heinlein
Historici se nemohou shodnout, jestli jí mají říkat „třetí kosmická válka“ (či snad čtvrtá), nebo jestli se lépe hodí označení „první mezihvězdná válka“. My jí říkáme prostě „válka s brouky“. Všechno do té doby i všechno poté byly jenom „incidenty“, „potyčky“, nebo „policejní akce“. Jenže jakmile to schytáte při pouhém „incidentu“, jste stejně mrtví, jako když to koupíte v regulérně vyhlášené válce… Slovo kontroverzní provází velkou část díla velmistra žánru Roberta A. Heinleina, ovšem pro jeho Hvězdnou pěchotu jde v podstatě o synonymum. Lidé tento vědeckofantastický román, jenž byl v roce 1960 odměněn nejvyšší žánrovou cenou Hugo, buď milují, nebo... nebo ho nepochopí. Nové české vydání vám přinášíme v grafickém zpracování Petra Štěpána, s ilustracemi Daniela Špačka a především v novém překladu Tomáše Jeníka.... celý text
Literatura světová Válečné Sci-fi
Vydáno: 2021 , Argo , TritonOriginální název:
Starship Troopers, 1959
více info...
Přidat komentář
3,5* - Meh momenty střídají WOW momenty k zamyšlení, zatímco příběh plyne dál.
Dočetl jsem knížku od které jsem očekával zcela naprosto něco jiného. Ne, akční není, boj s brouky prakticky nečekejte. Pokud jste viděli film, ten je spíše parodií na obsah knihy.
Heinlein nám předkládá spoustu zajímavých myšlenek. Jak se již v předmluvě píše, někteří by to nazvali fašistické, oslavující militarismus a tak dále, na to si každý musí udělat názor sám.
Dialogy jsou často fádní a slabé a někdy jsem měl pocit, že usnu. Ne, usnul jsem mnohokrát.
A teď se jdou pálit brouci.
3,5 * keď zvážim rok v ktorom bola kniha napísaná tak je naozaj nadčasová , ešte takých 100 strán textu by som určite zniesol :)
Hvězdná pěchota je kniha od jejíhož vydání uběhlo více než 60 let. To je zvlášť v žánru sci-fi strašně dlouhá doba. I přes to má svým čtenářům stále co nabídnout. Nejedná se totiž o žádnou jednoduchou řezničinu, ale o promyšlené dílo s tématy, které byly a i nadále zůstanou aktuální.
Hvězdná pěchotu doporučuji jako povinnou četbu pro všechny fanoušky sci-fi, neboť v rámci žánru se jedná o nestárnoucí klasiku.
K naprosté většině knih se nevracím, toto dílo mě ovšem nepřestává fascinovat. Zpočátku vypadá "jen" jako akční sci-fi s dobře promyšlením světem, brzy se však přeladí na překvapivě filozofickou notu. Všechno tu dává smysl, všechno má logické zdůvodnění a armáda je vylíčena tak, že by do ní člověk hned vstoupil. Autor také věnuje hodně prostoru různým vojenským a politickým úvahám, které jsou z mého pohledu nejzajímavější, neboť čtenáře opakovaně nutí k hlubšímu zamyšlení nad vlastními hodnotami.
P. S.: skvělý je i film, který se děje knihy drží relativně věrně, používá ho ovšem ke zcela opačnému poselství – místo oslavy vojenství jde o satiru. Traduje se dokonce, že režisér Paul Verhoeven tento aspekt podtrhnul tím, že si do hlavních rolí záměrně vybral nadpozemsky krásné, ale herecky neobratné aktéry.
Heinlein je považovaný za jedného z najväčších spisovateľov sci-fi, dokonca sa stal jej prvým veľmajstrom, keď začali v USA udeľovať tento titul. Mne však rezonuje v hlave jeho charakteristika od iného velikána žánru I. Asimova, ktorý ho vo svojej autobiografii napriek zjavnému rešpektu a dlhoročnej známosti nevykreslil práve v lichotivom svetle. Nerozumiem veľmi tomu, prečo je práve táto jeho kniha takou klasikou, ale celkom rozumiem tomu, prečo je vnímaná tak kontroverzne. Mňa veľmi nenadchla, ani dejom, ani formou, ani svojou pochybnou filozofiou, aj keď svoje kvality i nápady rozhodne má a uznávam, že military sci-fi by bez nej možno vyzerala inak, rozhodne by inak začala. Paradoxne, zaznávaná filmová verzia P. Verhoevena z r. 1997 má napriek svojej béčkovosti z môjho pohľadu rozhodne lepší ťah na bránku. Bod k dobru má však u mňa Heinlein za využitie Rodgera Younga (meno vesmírnej vojnovej lode z románu podľa skutočného amerického vojaka, ktorý hrdinsky padol v Pacifiku počas 2. svetovej vojny). Ak nepoznáte, dajte si baladu o Rodgerovi Youngovi, je to dojímavý vojnový song... https://en.m.wikipedia.org/wiki/The_Ballad_of_Rodger_Young
Toto je mé úplně první hodnocení na tomto portále :-)
Tato kniha je unikátní masterpiece kombinující více forem, které mohou některé čtenáře odradit nebo je přimět snížit hodnocení, ale každopádně se jedná o kvalitní knihu; o klasiku.
Začíná to jako dobře vymyšlené akční sci-fi, ale postupně se to přelije do jiných rovin, pomalejších, jakoby deníkových, kdy vypravěčem je hlavní postava. Určité delší a klidnější fáze mohou čtenáře nutit k zamyšlení, proč tam vlastně jsou, ale vše pochopíte s dočtením knihy, která poskytuje konec, jaký si zaslouží, a kterým je trpělivý čtenář obdařený určitým nadhledem oceněn.
Kniha inspirovala i vznik dobrého béčkového akčního sci-fi filmu z roku 1997, ale z knihy byla použita jen velmi malá a vzdálená skořápka. Obsah knihy je z 80 % o něčem jiném než film, a tak ji doporučuji i lidem, kteří film viděli a třeba se jim líbil. Získají něco nového.
Kniha byla zpracována vydavatelstvím Walker a Vold, a Ludvík Král odvedl fantastickou práci, kterou ocení každý, kdo umí číst i ušima. :)
Odkaz: https://www.walkeravolf.cz/hvezdna-pechota/
Za mě: 5 hvězd, i když jsem dlouho uvažoval pouze o 4. Nakonec fakt, že jsem mohl nahlédnout do života vojáků, dozvědět se spoustu věcí o teorii boje, výcviku, ale i morálce a v poslední řadě hodnotě lidského života, pro tuto knihu vynesl plný počet. :)
Ave Rodger Wilton Young.
Robert Heinlein pri písaní Hviezdnej pechoty ani len netušil kultúrny dopad svojho diela. Kniha napísaná v priebehu len pár týždňov:
- položila základy militaristickej sci-fi literatúry
- stala predlohou pre rovnomenný a dnes už kultový film
- inšpirovala vznik populárnej videohry Helldivers 2
Kniha, rovnako ako film, sleduje kariéru mladého mariňáka Johnny Rica v armáde Mobilnej pechoty (slovné spojenie Hviezdna pechota sa v knihe ani raz nevyskytne) v boji proti Arachnidom. Podľa tohto opisu by malo ísť o dynamickú a záživnú knihu, no popravde tomu tak nie je.
Knihe chýba sústredenejší a vôbec zaujímavejší dej. To sa dá pripísať Heinleinovej osobnej skúsenosti z armády, vďaka ktorej vie, že vojny nevyhrávajú jednotlivci, ale koordinovaná skupina, v ktorej si každý plní svoju úlohu. Pocit príslušnosti jednotlivca vo vojenskej mašinérii je teda prítomný a uveriteľný, no nie je veľmi čitateľsky zaujímavý.
Hviezdna pechota má však aj iné, zásadnejšie problémy. Na jednej strane to sú slabé dialógy, pripomínajúce amatérske texty na Wattpade. Kým však problém dialógov sa dá pripísať rýchlosti, v akej bola kniha napísaná, druhý problém sa týka autora ako takého.
Heinlein totižto skrz postavy prezentuje svoje militaristické názory (napríklad plné občianske práva majú len veteráni). Na vyjadrení názorov, samozrejme, nie je nič zlé, ale ich forma a frekvencia narúšali už tak kolísavú dynamiku knihy. A okrem toho otvárajú otázku či chcel Robert Heinlein napísať román, alebo politický manifest.
V každom prípade však knižnej Hviezdnej pechote patrí vďaka za vytvorenie militaristického subžánru sci-fi. No na záver môžeme s pokojným svedomím povedať, že filmová adaptácia Paula Verhoevena je výrazne lepšia ako kniha.
Kniha byla sice zfilmována, ale film vůbec neodráží to, oč v knize šlo. Autor mistrně popsal tu hroznou osamělost vojáků a život na hranici smrti
Přečteno poprvé někdy v devadesátkách, teď jsem si to zopakoval. Pořád spokojenost.
Zajímavý názor Heinleina na demokracii.
Kdo jste viděl zároveň film, tak nebe a nudy. Film je totálně zpatlanej.
Tak toto bola záludná kniha. Predchádza ju povesť veľkého diela literatúry Sci-fi. Na mňa pôsobila, že v súčastnosti neobstojí, aj keď..... Časť diela polemizuje o trestoch a volebných právach, ovplyvnených politickým názorom a zmýšlaním autora, ale to môže byť jeho pohľad na budúcnosť a patrí to do románu. Ďalší dej o o tom ako spraviť z mladých ľudí poslušných vojakov, nejaká tá vojenská hierarchia a vojenské vzťahy. Ale pasáž o "broucích" je perfektná, popis ich správania a samotný boj je to čo z toho robí super sci-fi. Na knihe je veľmi poznačená doba, kedy bola napísaná, Heinlein do nej vložil názor a cítenie svojej doby. Na konci prebalu je uvedené, že knihu musíte milovať alebo nepochopiť, ja nie som ani na jednom póle, určite je to veľké dielo, ale je dosť poznačené dobou jeho vzniku.
(SPOILER) No, sorry, za mě nic moc. O trochu lepší než Cesta slávy, ale tady Heinlein, ač ho jinak mám i rád, vůbec nezazářil. Aspoň pro mě. Sem tam dobrá hláška, občas něco, co má trochu filozofický přesah, ale jinak se hlavně dozvíme, jak je to u vesmírných mariňáků fajn, jakou mají strukturu jejich jednotky (to se v knize omílá až do zblbnutí) a všichni se tam mají rádi, i když se k sobě chovají drsně. Heinleinovi se v armádě asi hodně líbilo. Ale toho, kdo si neulítává na příbězích těch jediných pravých a férových chlapů a na popisu uvědomělé společnosti, kde jen ti, kdo prošli vojenskou službou jsou natolik zodpovědní, že povedou ostatní správným směrem (což je samozřejmě kravina), tenhle Heinlein nezaujme.
pred dvadsiatimi rokmi som to čítal v češtine, teraz nové slovenské (a asi aj prvé), vydanie. V oboch prípadoch bola kniha rovnako kvalitná a je úžasné, ako nadčasová v niektorých myšlienkach pri dnešnej dobe vie byť.
Mladík se upíše hvězdné pěchotě dá se říct skoro omylem, kdy plný ideálů postupně dozrává v plnohodnotného důstojníka a je vše jen ne dokonalý. Souhlasím, že je evidentní, že autor ventiluje některé své ideály skrze dialogy, ale to mi vůbec nevadilo. Já dostal přesně to, co jsem očekával. Chvíli mi trvalo, než jsem vytěsnil filmové zpracování, které mám taky rád, i když je zcela odlišné a mohl se plně soustředit na původní příběh.
Na tuhle knihu jsem slyšel spoustu různých názorů, které mi prostě nedaly spát a já byl donucen si ji přečíst (některé z nich tvrdily jak moc je vlastně fašistická a proto byl vedle mě dozor, který hlídal ať v průběhu knížky nezačnu projevovat extremistické názory)
A upřímně? Dobré počtení, kniha se mi líbila více než film a zaujaly mě autorovy myšlenky ohledně společnosti a jejího fungování včetně věcí ohledně povinnosti, odvahy, cti apod.
Pokud jste, stejně jako já, viděli film jako první, musíte jeho existenci během čtení vymazat z paměti. Protože film (který mám mimochodem velice rád) a kniha jsou každý o něčem naprosto jiném. Kulisy a základní kostra příběhu jsou sice stejné, ale jinak je hlavní myšlenka knihy spíše filozofického rázu a "akce" je jen na udržení pozornosti čtenáře. Odpovědnost, morálka, vztah jednotlivce ke společnosti...atd. Samozřejmě vše je vědomě přehnané, roztažené do extrému a naroubované na mezihvězdnou válku, takže čtenář musí vše brát s lehkým nadhledem. Od plného počtu bodů knihu dělí pár pasáží, které přeci jen byly poněkud nudnější a netýkaly se ani děje, ani filozofie. Naštěstí je jich jen pár.
Pocity po dočtení jsou trochu rozpačité. Je to hodně o cvičení, tréninku, disciplíně. Trochu utahané dialogy. Rozvleklé úvahy. Na druhou stranu je tu jistá čtivost a sympatie k hlavní postavě.
Film jsem viděla poprvé, když jsem na něj nebyla úplně zralá (teenagerské roky nebyly zrovna o rozjímání nad hloubkou příběhu). Teď na to nahlížím jinou optikou. Už jsem schopná docenit tu nadčasovou myšlenku.
Hvězdná pěchota - film byl proti této adaptaci vynikající, tohle bylo o dlouhosáhlých popisech oficírů. NIC MOC. S velkými obtížemi jsem dočetl. Velice vzácně mnohem lepší film než kniha. Ale rozumím, že někdo to může mít opačně.
Toto je druhá kniha od Heinleina, co jsem četla. První, Cizinec v cizí zemi, mi vůbec nesedla.
I v této knize je hodně macho a testosteronu, ale v tom armádním prostředí je to pro mě stravitelnější. Navíc děj a ich forma vyprávění nabízí rychlý spád knihy.
Postavy jsou spíš kulisou, jediným hrdinou je vypravěč příběhu. A vypráví poutavě. Trochu mi chyběl cíl knihy, byl to spíše výsek z většího děje. Ale možná o to zde autorovy šlo, vzhledem k tomu, že je kniha zasazená do společnosti, kde na jedinci nezáleží tolik, jako na společnosti. A člověk je jen kolečkem ve velkém stroji.
Úvodní varování ohledně fašistické propagandy mě trochu vyděsilo, ale nemyslím, že to bylo tak hrozné. Rozhodně méně než např. v Příběhu sluzebnice.
Společnost, kterou autor předložil, nutí k zamyšlení, i když s většinou její filozofie nesouhlasím.
HP je tedy akční vojenská střílečka o jednom vojákovi, s poutavým dějem a trochou filozofického zamyšlení.
Rozhodně ho vnucuje a pitvá méně, než Cizinec v cizí zemi, a stačí to.
Btw film jsem viděla už kdysi a též mě bavil a možná si ho zas pustím. I když se od knihy dost liší.
Autorovy další knížky
2002 | Hvězdná pěchota |
1984 | Dveře do léta |
1994 | Měsíc je drsná milenka |
2011 | Vládci loutek |
2020 | Cizinec v cizí zemi |
Robert A. Heinlein napsal akční sci-fi o boji lidí proti rozpínavým vesmírným broukům. To jsem si původně myslel. Vůbec jsem nepočítal s tím, že půjde místo akční vědecké fantastiky spíše o filosofickou záležitost, ke které by mohl napsat velmi zajímavou předmluvu například Niccolo Machiavelli. Film jsem viděl až mnoho let potom, co jsem poprvé přečetl knihu a Paul Verhoeven, který ho režíroval, si zaslouží pochvalu za to, že se nebál fanouškům knihy (tedy i mně) navzdory pojmout snímek jako tvrdou kritiku tehdejší (a mnohem aktuálněji i současné) politiky, přičemž to celé zabalil do humoru, čímž mnohé diváky dokonale zmátl. Jeho film je jedním z nejdokonalejších protiválečných a antipropagandistických počinů.